y étfU2£r ■"-■"r' -'r&r-ai in het algemeen onbevoegd üyn om ten aan zien van openbaarmaking, waaronder aankon* diging en verspreiding in het openbaar sr^Ti begrepen, bepalingen te maken en speciaal om preventieve maatregelen te nemen, zoodat art. 11 der Haagscho politieverordening bin dende kracht mist. Alle beklaagden z\jn dus van rechtsvervolging ontslagen. Heeft de Leidsche gemeenteraad indertijd ook niet zulk een besluit als het Haagsche genomen De rechtbank te Haarlem heeft o. a. do volgendo uitspraken gedaan C. Keyzer, zonder beroep, te Alkomado, wegens beleediging van oen ambtenaar, 5 dagen gevangenisstraf. B. De Groot, arbeider te Haarlemmermeer. f 3 boete of 1 dag hechtenis. J. De Koning, arbeider te Haarlemmermeer, 5 dagen gevangenisstraf. 1'. Van "Wijngaarden, arbeidor to Haarlem mermeer, 7 dagen gevangenisstraf. Alle drie ter zake van mishandeling, en de volgende ter zake van landloopery C. Verhoeks, schoenmaker te Leiden, 2 dagen hechtenis en 1 jaar opzending naar eeno werkinrichting. De commissie to Boets, dio besloot 30 krotten op te ruimen en daarvoor flinke arboiderswoningen in de plaats te stichten, ■heeft zich tot verveners gewend met verzoek, voortaan goene vergunning meer te vorleenen voor het bouwen van hutten of plaatsen van woonhokken op aan hen toebehooronde gronden De arbeider B., te Wilp, wilde een kuil, waarin by ongeveer 9 HL. aardappelen had geborgen, ledig halen. Toen hy op den kuil stond, zakte die in, en het bloek toen i dat listige dievon den kuil reeds hadden geledigd on daarna in zyn gewonen toestand terug gebracht A18 een staaltje van bygeloof kan dienon, dat in Limburg nog tal van lieden worden gevonden, die, om een lotoling een niet-dlenstplichtig nummer te laten trokken, tot het volgend middel hunne toevlucht nemen. Eene naald, waarmede een doodskleed is ver vaardigd, wordt in eene kaart, liefst klaveren aas, gewikkeld en in de kleeding van den loteling verborgen. Dit middel wordt dan door bon, die er in gelooven, voor onfeilbaar ge houden- Op de gisternamiddag to Londen gohouden conferentie van afgevaardigdon van den mynwerker6bond is met eenparige stem men besloten de werkstaking niet langer dan doze week te laten duren. Alle leden van den bond zullon Maandag dus het werk hervatten, daar men het dool der werkstaking bereikt acht. Dit besluit komt ter rechtertyd om oen einde te maken aan den hoogst ernstigen toestand in hot Noordoosten van Engeland, waar het vervoer van steenkool geheel is ge staakt en 179 treinen minder loopen dan anders het geval is. Do prys der steenkool was gistermiddag op de Londonsche markt 5 sh. per ton gedaald voor den verkoop in het klein. Men west nog niet, welk besluit zal ge nomen worden door de mynwerkers in Dur ham, die niet tot den bond behooren en den arboid staakten wegens de voorgenomen loons verlaging. brandende p\)p naaf boven> welke hy, alü de oppasser (onze tegsmaö) zich vertoonde, in den broekzak verborg. Eens zelfs bekwam deze patient op die wyze een gat in de broek en eene brandwond aan zyn been, waarna de man ziek werd en korten tyd later overleed. Of er verband tusschen die brandwond en don daarop gevolgden dood bestond, wist onzo zegsman niet met zekerheid te bepalen. Treurig genoeg is het zeker reeds, dat patiónten in het bezit van zulke gevaariyke dingen kunnen goraken. Tydens het verbiyf van onzen zegsman was o. a. ook een ongeveer 20 jarig meisje, van buiten, zekere Teuntjeopgenomen, dat aan godsdienstwaanzin leed. Geheel ont kleed werd de arme meid naar de cel gebracht, waartoe somtyds zes personen niet in staat waren. Eens had zy in de cel de krib, die stovig in elkaar zat, afgebroken, op oen wyze, dio een timmerman haar niet verbeteren zou. Toen werd aan den oppasser door den direc teur last gegeven haar stevig met riemen te binden, „op eene schandeiyko manier, myn heer", zegt men ons. Don volgenden morgen werden de riemen weggenomen en waren de opgezette armen bont en blauw, verschrikke- ïyk om aan te zien. De directeur meendo dat zy zoo niet voor den geneesheer van het gesticht, dr. Reeling Brouwer, verschenen kon, „die mag het niet zien of althans niet goedkeuren". Het meisje werd daarom ge kleed en de blauwe plekken waren voor het oog verborgen En het voedsel? O, mynheer, dat 6tinkfc tegen u in! Meent u dat mevrouw Stuten niet over dreven heeft? In het geheel niet, mynheer; er zou nog veel meer van gezegd kunnen worden. Welnu, wy vernamen nog meer by zonder heden, maar dingen, die men niet in het publiek zeggen kan. Do ryksinspecteurs, dio thans een nauw gezet onderzoek instellen, zullen wól doen ook den man te hooren, dio ons deze mede- deelingen verstrekte. Be moord aan den Raamslogel te Haarlem. Het Haagsche Krankzinnigengesticht. Gisteren bezocht oen lid der redactie van het „Rott. Nbl." een vroegeren oppasser uit hot Haagsche krankzinnigengesticht (te Rot terdam woonachtig), die gedurende anderhalf jaar in dat gesticht doorbracht, hetgeen nu ongeveer 4 jaar geleden zal zyn. Zoowel de onthullingon van mevrouw Stuten als het voorgevallene met den oppasser Blom in het gesticht to Rottordam had hem er toe gebracht, zegt het „Rott. Nbl.", ons eenige inlichtingen te verschaflon omtrent het gesticht aan het Slykeindo in Den Haag. Om te verklaren hoe gemakkeiyk patiënten somwyien in hot bezit komen van voor lion gevaariyke voorwerpen, als messon, lucifers enz., doelde onze zegsman (wiens adres wy dosverlangd meedeelen kunnen) mede, dat in het Haagsche gesticht zich o. a. een circa 50-jarig pati< nt uit Den Haag bevond, zekere Tartwijk, die meermalen op last van den directeur het gesticht verliet, om voor hem boodschappen te verrichten. Tartwyk werd, by zvjno terugkomst, niet gevisiteerd en, in patknt-tonuo gekleed, ging hy weer naar de zaal. Een andero patient, een Haagsche politie agent, Feltzcr genaamd, aldus vervolgt het blad, ging 's avonds meermalen met eene De ontzettonde gebeurtenis, welke heden Yóór drie weken te Haarlem plaats greep, is, geiyk te denken valt, vooral daar ter stede nog 6teeds het onderwerp van veler gesprek ken en houdt de gemoederen niet weinig bezig. Onmogelyk mag het heeten, de velerlei meeningen, welke omtrent die zaak worden vernomen, tot een aaneengeschakeld geheel te vormen, en hoe gaarne ook wy, zegt de „Haarl. Crt.," in staat zouden zyn om zoo spoedig mogelyk den dader of de daders van den moord mot namen en toenamen wereld kundig te maken, moeten wy ons ook nu nog bepalen tot de mededoeling van hetgeen ons ter oore komt. Woensdag zyn in het Paleis van Justitie weder een groot aantal personen van beider- loi kunne door den rechter-commissaris in \erboor genomen, waaronder in de eerste plaats de werkster en haar manvooral tegen de eerstgenoemde wordt, naar men zegt, nogal het een en ander ingebracht, 't welk voor haar bezwarend schynt te zyn. De vrouw tracht dat zooveel in haar vermogen is en met eene merkwaardige vrymoedigheid te ontzenuwen, beroept zich b. v. herhaaldelyk op personen, die hare woorden zouden kunnen staven, ware het niet dat zy reeds door den dood aan de maatschappy waren ontnomen. Het onderzoek van eergisteren heeft wederom ge&no termen opgeleverd tot inhechtenisne ming en de werkster is andermaal huiswaarts kunnen keeren. Van eene getuige, eene juffrouw, die onge veer eeno kwart eeuw met de oude vrouwen op vriendschappelyken voet had omgogaan, verneemt men dat juffrouw Bekkers, wanneer men met haar sprak dat zy op zulk eene stille plek woonde, dikwyls te kennen gaf, niot in het minst bang te zyn: „een menscli maakte zichzelf maar zóó." Ook hieruit leidt men af, dat zy zich met kracht heeft ver weerd. Die getuige verbleef Woensdag van halftien tot halfvyf in het Paleis van Justitie en meendo ook het beursje van juffrouw Bekkers te herkennen. Vóór het perceel, waarin de misdaad is gepleegd, waakt nog steeds dag en nacht oen agont van politie, evenals vóór het ver zegelde huisje in het slop in de Raamstraat, get. No. 19a, waarin de thans gevangen we duwe Oxener woonde. Gistermorgen te negen uren is men in de Raamsingelgracht vóór en naby do woning der vermoorde vrouwen begonnen met vis- 6chen met eene zegen, door oen paar beproefde visschers van beroep en in tegenwoordigheid van de politie. Tot nog toe is echter niets gevonden; zelfs kon men een byi, expresselyk in het water geworpen, niet meer terugvinden. Deskundigen verzekeren dat eene zegen geen voldoend middel is om harde voorwerpen welko natuurlyk in de modder of den bodem dringen, op te halen. Om die te voorschyn te brengen, zou moeten worden gewerkt met een beugel. Er zyn echter ook andere mid delen; men kan den Singel afdammen en het afgedamde gedeelte leegpompen; eon duiker zou ook goede diensten kunnen bewyzen; evenzeer misschien eene verlichting van den bodem door electrfsch licht. Langs de oevers stonden den geheel en dag tal van monschon, mot hot grootste geduld, naar de visschery te kyken. Men verneemt nog eene akelige byzonder- lieid betreffende den moord zeiven. De misda diger of misdadigers hebben, na den moord te hebben gepleegd, hunne bebloede handen ge- wasschen in een emmer water. Na de ont dekking van den moord schynen eenige bloed verwanten van de overledenen, door de duis ternis misleid, dit water voor helder water aangezien en er van gedronken te hebben. Uit het feit, dat do misdadigers hunne handen hadden gewasschen, blykt wel dat de moord in koelen bloede is gepleegd en de moordenaars don tyd hadden. BUITEN LAND. Frankrflk. De Senaat is gisteren overgegaan tot de eerste lezing der wet betreffende de uitoefe ning der geneeskundige praktyk. By de Kamer van Afgevaardigden is gis teren een voorstel ingediend van de heeron Jules Roche en Rouvier, tot het verleenen van een buitengewoon krediet van 4 millioen fr., ten einde met de hervorming van het Pa- rysche telephoonnet te kunnen voortgaan. Men berekent dat die hervorming in het ge heel ongoveor 8 millioen zal kosten. De minister van handel zal eerlang een wetsontwerp op de buitenlandsche verzeke- ringmaatschappyen by de Kamer indienen. Deze ondernemingen zullen verplicht worden tot betaling van inkomstenbelasting en tot het stellen van een waarborg. Er wordt gemold dat de Parysche po litie den dader van den laatsten dynamiot- aanslag op het spoor is; of het een goed spoor zal zyn, moet nog blyken. Dultsohland. De opheffing van het beslag op het ver mogen van den laatsten koning van Hannover, alleen by koninkiyk besluit, ontmoet in de parlementaire kringen veel tegenstand; de aanneming van het ingediende wetsontwerp wordt daardoor twyfelachtig. De Kroonraad is gisteren onder voorzitter schap van den keizer byeengekomen en hield zich met de zaak van het Welfenfonds bezig, daar nog niet is vastgesteld onder welken vorm de teruggave zal plaats hebben, name- lyk door teruggave van hot kapitaal, door uitkeering dor rente of door hot geven eener vaste rente inschry ving. Do keizer, wiens ongesteldheid hem nogal hoeft aangegrepen, gaat heden tot het nemen van rust voor eenige dagen naar het jachtslot Hubertusstock. Hy zal slechts door zyn lyfarts en een vleugeladjudant vergezeld worden. De politie te Berlyn heeft tegen heden, den verjaardag van de gebeurtenissen van 1848, buitengewone maatregelen genomen. Do goheele politie is geconsigneerd en de bereden politie zal gereed staan. Hot blad „Volkstribüne" verscheen op rood papier gedrukt. De socialisten zullen talryke byeenkomsten houden, waarop de 18de Maart 1848 verheerlykt zal worden en de staatkun dige beteekenis van dien dag in het licht zal worden gesteld. Verder zal men een tocht naar de graven der gevallenen houden, waaraan zeer velen zullon deelnemen. Alle werkloozen waren tegen 2 uren opgeroepen. De anarchisten laten zich zeer behoedzaam uit en verklaren een ieder vry te laten, om te doen wat ny wil. De vereeniging van Duitsche tabaksfabri kanten heeft een verzoekschrift aan den Ryks- dag gezonden, waarin gevraagd wordt de door den conservatieven afgevaardigde Menzer voorgestelde motie, tot verhooging van het invoerrecht op tabak, te verwerpen. Men vreest nl. dat de regeering onder zekere omstandig heden tot deze verhooging zou overgaan. Ite&liü. De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren beraadslaagd over verschillende motten van orde der heeren Bonghi, Villa en Casalla be treffende de staatkunde dor Regeering. Eene zeer levendige woordenwisseling ont stond tusschen de heeren Cavalotti en Li Rudini. Laatstgenoemde zeide dat de Regee ring steeds getrouw is gebleven aan haar programma en tegenover het land en de Kamer nimmer de oprechtheid uit het oog had verloren. Het incident werd gesloten verklaard. De Kamer nam met 270 tegen 159 stem men eene motie van vertrouwen in de Regee- ring aan en verleende hare goedkeuring aan de begrooting. België. De werkstakers te Houssu hebben besloten de werkstaking voort te zetten, zoolang de patroons ce loonsvermindering met 15 pCt handhaven. Alles is rustig. Naar men verzekert, werd gisteren in de „salie des pas perdus" van het gebouw der Kamers te Brussel eene dynamlotpatroon gevonden. De kardinaal-aartsbisschop van Mecheleu hc-eft een brief gezonden aan do oversten der onderwyzendo kloostergemeenten, waarin o. a. het volgende voorkomt: „Ik ben grootelyks voldaan geweest, toen ik vernomen heb, dat do Vlaamsche taal m een tameiyk groot aantal onzer gestichten met overtuiging en met vrucht onderwezen wordt. Ik zoude er niet genoeg kunnen op aandringen, Eerwaarde Moeders: zorgt door uw aanhoudend toedoen, dat de studie van het Vlaamsch in eere sta onder uwe leer lingen de maatschappelyke noodwendighe den onzer dagen leggon u dat op als een plicht. Ten anderen zult ge u van harte schik ken naar de onderrichtingen, welko deeerw. h. 6ohoolopziener u te dien einde zal mee deelen. „Voortaan zal de leergang van Vlaamsche taal verplichtend zyn in al onze gestichten, zelfs in die, welke maar weinig of geen Vlaamsche leerlingen tellen." Oroot>Britaniiii>. In de gisteren door het Lagerhuis gchou- j den zitting verklaarde de heer Lowther, dat buiten het reeds medegedeelde omtrent de jongste vyandelykheden in Nyassaland, de Regeering geene verdere inlichtingen had ont vangen. In een door Johnston op 16 Febr. van Zomba gezonden telegram, dat op 12 dezer te Londen is aangekomen, wordt mel ding gemaakt van goedgeslaagde verrichtingen tegen de slavenhandelaars zuidwaarts van het Nyassameer, doch van eene nederlaag wordt daarin niet gewaagd. De aartsbisschop van Edinburg, mgr. William Smith, is op 75-jarigen leoftyd over leden. In de gistermiddag te Londen gehouden vergadering van aandeelhouders der Bank van Engeland werd door den gouverneur Lidderdale verklaard, dat do liquidatie-Baring Brothers Co. nog aan de Bank is verschul digd 6'/2 mill. pd. st. In het actief wordt geraamd een surplus te zyn van 3.321,091 pd. st. Het oogenbllk is nog niet gekomen om een trust te vormen tot voortzetting der liquidatie. Het is noodig nog eerst eene sterke vermindering van het passief af te wachten. Behoudens onvoorziene gevallen in Argen tinië of Uruguay, heeft hy de hoop, dat de liquidatie gunstig zal afloopon. Portugal. De commissie van afgevaardigden, benoemt) om een onderzoek in te stellen naar het ambtsgedrag van den minister Marianiio Carvalho, heeft een verslag uitgebracht, waaruit blijkt, dat er geene redenen tot ge- rechtelyke vervolging aanwezig waren. Het orgaan der progressisten, de „Diario popular", meldt dat de regeling met de buitenlandsche fondsenhouders niet zal be rusten op eene vermindering van interest, zooals eerst werd voorgesteld. Men zal zich bepalen tot eene regeling waarby de coupons gedurende drie jaar me: betaald worden in geld, maar in rentegevence schuldbewyzen, binnen 30 jaar aflosbaar Overigens zal de Regeoring voldoende waar borgen geven voor de uitvoering der over eenkomst. De „Commercio" meldt dat de regeerin: niet in staat zal zyn de April coupon tevc!*

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2