jriian-MMm»—^__c_ dat do korrels minder kiemkracht bezaten, is niet te aeggen, maar reeds voor de vore'c inviel zagen vele graanplantjes er zeer nigtig uit. Ook haddon de slakken hier en daar veel kwaad godaan. Na do herhaalde afwisseling van vriezend en dooiweder, zeiden de booren: do tarwe is ziek en nu verklaren velen haar voor dood. Daarby komt, dat in hot begin van Maart 18SJ1 de landwerkzaamheden zyn begonnen en nu Is het medio-Maart en het zal nog eenigen tijd duren, vóór er geploegd of ge zaaid kan wordon. Algemeen wordt ten plat ten lande naar milder weder vorlangd. Vooral vele werklieden, die lang tot nietsdoen gedoemd waren, zullen dan volop werk vinden. Ook begint hot wintervoeder voor het vee hard te minderen. Het hooi, dat hier of daar te koop was, is al lang opgezocht en voor veel geld verkocht. Maar spoedig kan het weder verandoren en de grasgroei beginnen. Bovendien, in pol ders zooals Haarlemmermeer, weten de vee houders hun vee ook zonder hooi zeer goed op de been te houden. Met wat by voer, als: bieten, lijnkoek, boonen, erwten of haver, weten zjj zich wel te redden. Hot vee is ge zond en de prijzen zi|n, naar don tegonwoor- digen handelstoestand, vrjjgoed. De prijs der varkens, wolke voor eenige maanden zoo bijzonder laag was, is nu weer zóó vooruit gegaan, dat hij normaal mag heeten. De graanprijzen, welke in den herfst vrjj hoog waren, zijn later weer afgebrokkeld en nu niet hooger dan verleden voorjaac, maar de qualiteit is ook niet zoo goed. Voor do tuinlieden was het weder ook niet geschikt, maar hun werk begint ook eigenlijk nu eerst, en.de natuur verandert al I De bloem- en boomkweekers hebben nu weinig schade en al ziet het er nog niet mooi uit, do lieve zon kan dat in enkele dagen spoedig veranderen. Laat ons hopen! De algemoene verwachting is dat do strike der mijnwerkers in Engeland niet langer dan do tegenwoordige week zal duren, en dat, indion de mijnwerkersbond het voornemen mocht hobben eene verlen ging voor te schrijven, velen onder de mijn werkers daartegen zullen opkomen. Onder don invloed dezer verwachting was de vraag naar steenkool gisteren zeer beperkt, en daardoor is ook de daling van 4 sh. per ton te verklaren. Er ging dan ook gisteren op de steenkoolmarkt bijna niets om. Het gisteren op de Theems voor anker ge komen stoomschip „Nellie Wise" kwam van Newport en niet van Antwerpen. Het juisto aantal werkstakers is 405,890, waarvan 82,037 uit Yorkshire, 80,946 uit Lancashire, 64,046 uit Midland, 39,172 uit Derbyshire, 21,512 uit Nottinghamshire, 12,769 uit North-Walos, 5755 uit Leicester shire, 7785 uit Cumberland en 92,000 uit Durham. Deze laatsten vormen een afzonder lijken bond; do overige 313,890 hangon af van don Nationalen Bond en zijn de work- staking begonnen op bevel van de hoofden. De mijnwerkers van Northumberland, die zich tot dusvor hadden onthouden, zijn eene boweging bogonnen, om eene loonsverhooging van 25 pet. te verkrijgen. Te West-Hartlepool z(jn beambten der mjjnen van Castleeden, die de mjjnen ver lieten, waar zij de pompen in goede orde haddon gehouden, uitgejouwd en voorafvalli gon uitgescholden. Zjj werden aangevallen door eene menigte vrouwenmen wierp naar hen met allerlei voorworpen, zoodat z(j genood zaakt waren do vlucht te nemen. De politio droof de menigte uiteen. De mijnwerkersbond kwam gisternamiddag te Londen in geheime zitting bijoen. De bijeenkomst duurde twee uren, maar een besluit is nog niet genomen ten opzichte van den dag, waarop de arbeid zal hervat worden. Heden wordt de boraadslaging hervat. Vol gens gerucht zal de arbeid aanstaanden Maandag weder worden opgevat. Te Manchester heeft de vraag voor dade lijke levering van steenkool bijna geheel op gehouden, en over het geheel is gisteren niet meer dan een vierde der gewone bestellingen ontvangen. De maatschappij van Schotsche staalfabrieken heeft de contracten met hare werklieden opgezegd met ingang van 26 dezor. .Waarschijnlijk zullen de patroons op dien datum een voorstel doen tot verlaging van het loon mot 10 pet. Vierduizend werklieden zullen getroffen worden door dien maatregel, welke 4oor gebrek aan orders noodzakelijk is geworden. Op do Schelde te Antwerpen is gisterochtend dd jïngejsche stoomboot „Oding- ton", op weg naar Buenos-Ayres met spoor- wegmateriéel, met het Duitsche stoomschip „Activa", van de stoombootmaatschappij „Nep- tunus", te Bremen in aanvaring gekomen. De Engelsche stoomboot sloeg om. Toch slaagdo men er nog in haar naar des overkant der Schelde te sleepen, doch daar gekomen brak zij in tweeón. De „Activa" heeft veel schade beloopen en is in het dok terug gekeerd. Een hevige brand heeft te Arras de fabriek van karton en papiermaché van Gustavo Wilde verwoest Slechts de muren zijn blijven staan. De schade wordt op 150,000 fr. geraamd. Aangaande het vindenvanhet lijk eener vrouw, verborgen in cement onder den haard in eene kamer van een onbewoond huis in eene voorstad van Melbourne, wordt nader het volgende gemeld. De vermoorde vrouw was de echtgenoote van den gevangen genomen Williams, daar gebleken is dat hy in September van verleden jaar met haar te Rainhill, Lancashire, Engeland, huwde. In December kwam het paar te Melbourne aan en Williams huurde en betrok met zyne vrouw het huis, waarin nu oenigo dagen goloden haar ïyk werd gevonden. Hy ging echter al spoedig, en zonder zyne vrouw, naar Weste- lyk Australië op reis, waar hy dezer dagen in hechtenis genomen werd. Ook is nu aan het licht gekomen, dat hy vroeger reeds ge huwd was en te Sydney woonde. Hy is dezelfde Williams, wiens vrouw en twee kinderen eenige jaren geloden aldaar op geheimzinnige wyze verdwenen. Men ver moedde toen, dat die verdwyning met eene misdaad in verband stond, maar daar geene lijken gevonden worden en geene sporen van misdaad te ontdekken waren, was tot dusverre niet gebleken wat er van die eerste vrouw en twee kinderen geworden is. Later vertrok Williams naar Engeland. Het blykt verder dat de bedoelde Williams te Liverpool eene geheimzinnige villa in do voorstad bewoonde en ruim geld uitgaf, zonder dat men iets omtrent -zyn verleden wist. Naar aanleiding van een bericht uit Melbourne en uit overweging dat oene dame en kinderen, die Williams herhaaldelyk op zyne villa te Liverpool bezochten, plotseling vóór zyn huwe- lyk spoorloos verdwenen waren, deed de politie ook te Liverpool gisteren huiszoeking aldaar, en mocht zy er do lyken ontd .kken van eene vrouw en van vior kinderen onder een gemet- selden koukenvloer. Men gelooft nu dat de beruchte Jack the Ripper ontdekt is. Bloemententoonstelling In „Zomerlust." Uit onderscheidene gemeenten in ons land, meer bepaald uit niet ver van hier verwy- derde, komen dezor dagen berichten van ten toonstellingen van bloeiende bol- en knolge wassen. Men denko o. a. aan Lisse en aan Overveen 1 Wie watertandt niet, om het zoo eens uit te drukken, om zoo'n tentoonstelling, waarvan zooveel ten goede en ter aanbeveling wordt gezegd, te gaan bezoeken, aan de pracht, wolke zy aanbiedt, het oog te verzadigen, van haren geur mot volle teugen te genieten? Welnu, bewoners van de Sleutelstad en hare omstreken, zeer naby uwe woonplaats is nu zoo'n tentoonstelling georganiseerd en wel door de bloeiende afdeeling Oegstgeest en Omstreken der „Algemeens Vereeniging van Bloembollencultuur." Tien jaren heeft die afdeeling bestaan en dit feit, van grooto beteekenis voor de afdee ling voorzeker, gaf aanleiding tot deze ten toonstelling van bloeiende bol- enknolgowas- sen, bloemwerken, enz., in „Zomerlust", aan den Stationsweg, alhier. Te óón uur hedennamiddag werd het bloe- menfeest, want zoo kan men het veilig noe men, geopend. Het bleek heden dat de ruime zaal van „Zomerlust" zich uitmuntend leent voor het doel, waarvoor zy thans wordt gebruikt. Het tentoongestelde komt er over het geheel goed tot zyn recht. De busten van H. M. de Koningin-Regentes (beschermvrouwe der Ver eeniging) en van Koningin Wilholmina pry- ken tusschen schoone, frissche, trotsch zich verheffende sierplanten. Ook een deel van den flinkon tuin en het terrein onder de veranda wordt ingonomen door kour van bloeiende bol- en knolgewassen. Bol en knol klinkt niet poëtisch, niet verheven, maar by het zien van zooveel schoons als in „Zomerlust" thans byeen is, wordt men ongetwyfeld roeer verheven gestemd en is men geneigd den lóf uit te bazuinen van onze bloemkweekers. De namen uór bekroonden onder dezen staan op de ingezonden groepen, enkele planten of bloe.mstukkon. De heer Krelage, uit Haarlem, voorzitter der „Algem. Vereeniging voor Bloembollen cultuur", hield de openingsrede. HU wees o. a. op het feit, dat dit de derde tentoonstelling, in dit genre, van de afdeelingen derVoreeni- ging is, welke te waardeeren en te bewon deren valt. Te Overveen en te Lisse toch werden ze ook reeds geopend. Geen van bei den zag het hoofdbestuur by de opening tegenwoordig wegens het overlyden van iemand die steeds zooveel belangstelde in alles, wat op tuinbouw en bloemkweeken betrekking heeft. Spr. herinnerde voorts dat deze tentoon stelling tevens is een feest naar aanleiding van het tienjarig bestaan der afdeeling. De groote verwachtingen van deze expositie noemde hy in geenen deele teleurgesteldin tegendeel, ze verdiende allen lof. De heer Krelage wees er nog terloops op hoe in dezen Oegstgeest Leiden heeft geannexeerd, zonder verder te willen ingaan op de quaestie der Loidsche grensregeling. Hy dankte voorts inzenders, commissie van beoordeelipg, hen, die geldelyken steun ver leenden en hen, die de voorbereidende maat regelen tot deze schoone tentoonstelling, tot dit bloemenfeest namen. Hy wenschte de afdeeling geluk met de tentoonstelling, hopende en verwachtende tevens dat zy in eene groote belangstelling haar welverdiend loon zou ontvangen. De heer M. J. Van Laren dankte daarna op zyne beurt, by afwezigheid van den voorzitter der afdeeling, hen, die de tentoonstelling finan- tiéel gesteund hadden, de inzenders, de jury, den heer Krelago en eindigde met een schoe nen wensch voor den bloei der nu krachtige afdeeling. Velen woonden de opening der tentoon stelling by, zoo de leden met dames, als be langstellenden. Van de ryke verscheidenheid bloemen kan men zich een denkbeeld vormen door hot nagaan dor hier volgende bekronin gen. tVat in de zaal aanwezig is van Flora's kinderen vormt een» keurige verzameling. De sierplanten, bouquetten en kransen verhoo- gen zeer den luister der net gerangschikte expositie. Bekroningen. De commissie van beoordeeliug, bestaande uit de hoeren G. Van der Weyden Sr., te NoordwykS. Roozen, te Bennebroek; A. Frylink, te Sassenheim; J. Balvers, te Alk maar; C. M. Knopper Tzn., te Utrecht, en J. H. Kruseman, te Warmond, heeft de vol gende onderscheidingen toegekend: 1. De grootste en schoonste verzamoling enkele en dubbele hyacinten in potten, op óón bloemsteng bloeiend, uitmuntende door goede soorten. a. Zilv. verg. med. aan Gebr. Blokhuis te Lisse. b. Zilv. med. aan G. Van der Horst to Heemstedo. 2. Eene verzameling van 24 verscheiden heden enkele en dubbele hyacinten in potten, op óón bloemsteng bloeiend. a. Zilv. med. aan G. Van der Horst te Heemstede. 5. Bronzen med. aan W. J. M. Paarde- kooper te Noordwyk. 3. Een perk van 1 meter gevuld met bloeiende hyacinten. Zilv. med. aan J. Bos Az. te Overveen. 4. Do grootste en schoonste verzameling blooiende enkele tulpen in potten, in verschei denheid uitmuntende. Zilv. verg. med. aan J. W. Daudey Hz. te Haarlem. 5. De grootste en schoonste verzameling bloeiende dubbele tulpen in potten, in ver scheidenheid uitmuntende. a. Zilv. verg. med. aan J. W. Daudey Hz. te Haarlem. 6. Een perk van 1 meter diameter, gevuld met bloeiende tulpen. a. Zil. med. aan J. A. De Rooy te Oegst geest. 5. Bronzen med. aan G. Van der Mey te Lisse. 7. De nieuwste tulpen, getal onbepaald. Niet toegekend. 8. De grootste en schoonste verzameling bloeiende tulpen, Due van Tholl, in potten, uitmuntende door verscheidenheid en bloei. Zilv. med. aan G. Van der Mey te Lisse. 9. De giootste en schoonste verzameling bloeiende trosnarcissen (Narcissus Tazetta) in potten, in verscheidenheid uitmuntende. Bronzen med. aan J. W. Daudoy Hz. te Haarlem. 1(7. De grootste en schoonste verzameling enkele en dubbele narcissen in potten, in bloei, met uitzondering van trosnarcissen. Zilv. med. aan Peter Van Velsen Zh. te Overveen. 11. Een perk van 1.50 meter diameter, beplant mot bloeiende krokussen in verschil lende kleuren. Niet ingezonden. 12. De schoonste verzameling Fritlllaria meleagris. Bronzen med. aan G. Zeestraten te Oegst geest 13. Twaalf Amaryllis (Hippeastrum) in bloei. Zilv. med. aan M. J. Van Laren te Oegst geest. Bronzen med. aan M. J. Van Laren te Oegstgeest 14. Twaalf potten bloeiende Chionodoxa. Getuigschrift aan G. Zeestraten te Oegstgeest. 15. Twaalf potten bloeiende Scilla sibirica. Niet ingezonden. 16. Zes potten bloeiende Liliums. Niet ingezonden. 17. De schoonste verzamoling Cyclamen giganteum in bloei. Zilv. mod. aan G. F. Hemerik te Leiden. 18. Twaalf Gloxinia in bloei, in verschei denheden. Niet ingezonden. 19. Zes Caladisms in prachtverscheiden- heden. Niet ingezonden. 20. Zes Tropaeolum tricolor in bloei. Bronzen med. aan M. J. Van Laren te Oegstgeest. 21. Twaalf Imantophyllum mioiatum hybri den in bloei. Zilv. med. aan G. F. Hemerik te Leiden. Bronzen med. aan M. J. Van Laren te Oegstgeest, procuratiehouder der bloemkwee- kery „Flora". 22. Twaalf potten Anemone Hepatica in bloei, in de meesto verscheidenheden. Getuigschrift aan J. Mater en Zn. te Leiden. 23. Twaalf potten Hotteia (Spiraea) Japo- nica in bloei. Bronzen med. aan J. W. Dandey Hz. te Haarlem. 24. Zes potten Hotteia (Spiraea) multiflora compacts, in bloei. Niet toegekend. 25. Zes potten Spiraea astilboïdos, in bloei. Niet toegekend. 26. Twaalf potten Dicentra spectabilis, in bloei. Bronzen med. aan A. D. Den Older Jr. te Zoeterwoudo. Getuigschrift aan G. F. Hemerik te Leiden. 27. Twaalf potten Calla aothiopica, in bloei. Getuigschrift aan D. F. Boekee te Zoeter- woude. 28 Twaalf potten Richardia albo maculata (bonte Aaronskelk) in bloei. Niet toegekend. 29 Twintig potten bloeiende Convallaria majalis alba (pollen) in potten van 20 cm. a. Zilv. med. aan A. D. Don Older Jr. to Zoeterwoude. b. Bronzen med. aan D. F. Boekee te Zoeter woude. 30. Twintig potten bloeiende Convallaria majalis alba (kiemen), in potten van 15 cm. Zilv. med. aan M. J. Van Laren te Oegstgeest, Bronzen med. aan G. F. Hemerik te Leiden, 31. Zes grootste Phormiums in soorten. a. Zilv. med. aan A. J. Kors te Leiden. b. Getuigschrift aan J. Mater en Zn. te Leiden. 32. De grootsto en schoonste verzameling bloeiende bol- en knolgewassen, in het pro gramma niet gevraagd. Zilv. med. G. Zeestraten te Oegstgeest. 33. De grootste en fraaiste verzameling sierplanten tot opluistering der tentoonstelling. a. Zilv. verg. med. en 10 gulden aan >1. J. Van Laren, te Oegstgeest. b. Zilv. verg. med. aan G. F. Hemerik, te Leiden. c. Zilv. med. aan A. J. Kors, te Leiden. Bloemwerken, uitsluitend vervaardigd van bloemen van bol- en knolgewassen. 34a. Een tafelbloemstuk (platte vorm). Getuigschrift 1ste kl. aan M. J. Van Laren. 34b. Het mooiste arrangement met bloe men gevuld. Getuigschrift 1ste kl. aan J. G. Ballego, te Leiden. 34c. Een bruidsbouquet. Getuigschrift lsto kl. aan M. J. Van Laren, te Oegstgeest. Gotuifschrift 2de kl. aan G. F. Hemerik, te Leiden. 34d. Een balbouquet. Getuigschrift lsto kl. aan G. F. Hemerik. te Leiden. Getuigschrift 2de kl. aan M. J. Van Laren, te Oegstgeest.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2