Nü. 9837. II>oii<Ier<l»g: 17 Maart. k'. 1892. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van >§pn- en feestdagen, uitgegeven. flit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eei'ste Blad. Leiden, 16 Maart. Feuilleton. De liefde eens blinden. LEIDSCÏÏ PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden-f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.05. PRIJS DER ADVER'RJNTliN: Ven 16 regels ƒ1.05. Iedero regel meer/"0.17J. Qrootere letters naar plaatsrnirate. Voor bet Incasseeren boiten do st-ad wordt f0.10 terpsono. Oltleiëele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 10 de* wet van 4 Juli 1850 (Staats blad no. 37), zooala die is gewijzigd bij het Vilde sdditioneele artikel der Nieuwe Grondwot; Brengen te>r algemeene kennis, dat de lijsten der personoD, die tot het verkiezen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van de Provin ciale Staten en van den Gemeenteraad bevoegd zijn, op heden zijn vastgesteld en gedurende de eerst komende veertien dagen voor een ieder ter inzage nedergelegd zijn op de Plaatselijke Secrotarie, terwijl een exemplaar van elk der lijsten is aangeplakt op de kleine pers van het Baadhuis en ioder persoon, bevoegd tot uitoefening van het kiesreoht, gerech tigd is bij ougezegeld verzoekschrift tegen die lijeten bezwaren in te dienen binnen den tijd van veertien dagen. Voorts wordt bekend gemaakt dat eene opgave van de personen, die van do lijsten zijn geschrapt, mede •p de kleine pers van het Baadhuis is aangeplakt met vermelding van do oorzaken waarom zij daarop niet meer voorkomen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 15 Maart 1892. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van den 2den Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van hot toezicht bij hot oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij dezen ter algemeone kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan de firma TIELEMAN DROS en H. A. VAN KERKHOF en reohtverkrijgonden respectievelijk tot het plaatsen van een tweodon gasmotor in het perceel Middelste- graoht Nos. 60/52, eene nieuwe stoommachine en de inrichting van oene rookerg in do fabriek aan do Middeletegracht Noe. 99/109 en tot do oprichting van eene smederij in het perceel Nieuwstr&at No. 51. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leidon, DE KAN TER, Burgemeester. 14 Maart 1892. E. KIST. Secretaris. Gisteren werd door den directeur van 's R|jks Centraal-Magazjjn van militaire klee ding en uitrusting te Amsterdam aanbesteed eene party van 17,500 wollen dekens. De uitslag dezer aanbesteding was, dat voorloopig werden toegewezen: aan de firma Jan Zuur deeg en Zn. alhier 4000 stuks, aan de firma Jac. Scheltema JansZn. alhier 4000 stuks, aan de firma Gebr. Van Wjjk en Co. alhier 3500 stuks, aan de firma J. C. Zaalberg en Zn. alhier 2000 stuks, aan de firma Jul. Regout en Co. te Maastricht 2000 stuks, ter wijl om 2000 stuks moet worden geloot tus- schen de firma's Jul. Regout en Co. te Maas tricht en J. C. Zaalberg alhier. Uit Den Haag wordt aan het „Wbl. van Ned." gemeld, dat op het atelier van den heer Van den Berg, den restaurateur van schilde ryen aldaar, een oud Hollandsch portret van eene vrouwt dat daar was schoongemaakt^ bijzonder de aandacht van een schilder trok. Het doek is ongeteekend, maar heeft het mooie van een echten Hals. Zeer beschaafd en blank van toon en treffond levendig van expressie. Het behoort aan een gesticht te Leiden, waar het met eenige stukken van Miere- velt en anderen op een zolder geborgen stond. Eerst na het schoonmaken kon men zien wat het schilderstuk was. De kenners durven het nog niet met stelligheid toe te schrijven, wat het echter niet minder mooi doet zyn. Men schynfc van plan het stuk te Leiden ten teon te stellen. Naar aanleiding van deze mededeeling schrijft men nader van hier aan het „Vad." dat het bericht in zoover kan gewijzigd worden, dat de schildery deel uitmaakt van eene kleine verzameling oud-Hollandsche kunst, toebe- hoorendo aan een der vele hofjes dezer stad. en aldaar niet op zolder, maar op de regenten kamer werd bewaard. Bestuurders dier instel ling wenschten gelukkig niet hot voorbeeld te volgen van andere dergelijke besturen door er geld uit te slaan, maar hebben degeheele collectie doen restaureeren en zullen daardoor denkelyk der academiestad eene attractie te meer verschaffen. Dezelfde restaurateur Van den Berg heeft niet alleen van do stad een groot schoorsteenstuk van Lievens, maar ook van een ander hofje alhier een zestal schil deryen in behandeling, waarbij twee prachtige van de hand van J. Van Ravesteyn. Ook van een derde hofje in deze stad hebben regenten besloten tot Let doen herstellen van de stuk ken van waarde, aan hunne instelling toebe- hoorende. Men zal er zich over verblijden, dat in de stad, waar zoovele kunstschatten ge weest en verkocht zyn, men althans voor behoud van het overgeblevene zorg draagt. Door de Vereenigde Rotterdamsche too- neelisten, onder directie der heeren Le Gras en Haspels, word gisteravond te Rotterdam opgevoerd het tooneelspel „Denise", van Alexander Dumas fils. De voorstelling werd gegeven ter benefice van mevrouw Marie Van Eysden, geboren Vi«k, en geschiedde tegenover een stamp vollen schouwburg, zóó zelfs dat menigeen eene plaats b|j de muzikanten verkreeg. Alle rangen waren uitverkocht. De ge vierde bénóficiante vervulde de titelrol en behalve door de talrijke opkomst was haar ook op andere wyze een werkelijke feest- avond bereid. Ze werd namelijk overladen met niet minder dan ruim 20 bloemstukken, het eene al fraaier dan het andere. De opvoering zelve liet natuurlijk niets te wenschen over. Er werd heel mooi Maandag a. s. zal hetzelfde stuk in den Leidschen Schouwburg worden gegeven. Ten gevolge van het overlyden op den 18den Febr. 11. van den heer A. Rykaart, lid van den gemeenteraad der gemeente Zooter- woude, zal eeno verkiezing ter vervulling van die opengevallen plaats in den gemeenteraad aldaar plaats hebben op Dinsdag 10 Mei a. s. en de herstemming, zoo noodig, op 24 Mei d.a.v. Naar men verneemt, staat de heer Bern. J. A. Rehl te Utrecht No. 1 op de voordracht voor kapelmeester van het 2de reg. inf. te Maastricht. Het te Ferrol opgehouden stoomschip BPrinses Amalia" zal 18 dezer uit Genua naar Batavia vertrekken. Hr. Ms. gezant te Brussel, baron Gericke van Herw|jnen, heeft hedennamiddag om vyf uren de residentie verlaten en is naar zyn post teruggekeerd. De heer A. R. De Roodt, thans handels agent by de Hollandsche Spoorweg-Maat schappij te Rotterdam, herdacht gisteren den dag, waarop hy 25 jaar geleden in dienst l|j den Ned.Rynspoorweg trad. Onder de vele souvenirs, die den jubilaris werden aangeboden, behoort ook eene fraai bewerkte buffetkast, welke hem door collegas werd geschonken. Met het oog op de by het leger meer malen voorkomende zelfmoorden, schijnt by den minister van oorlog het voornemen te bestaan, om de twee pakjes patronen, die in tyd van vrede in het bezit zyn van ieder ge- weerdragend man, te doen innemen en te depo- neeren op de compagnies-deponeer-kamers. Endastrlëele eigendom. Het wetsontwerp, gisteren by de Tweede Kamer ingekomen tot goedkeuring van inter nationale overeenkomsten tot bescherming van den industrieel en eigendom, strekt tot bekrachtiging van de op 14 en 15 April 1891 door de gevolmachtigden van Nederland en eenige andere Staten onderteekende overeen komsten: lo. schikking betreffende de inter nationale inschrijving der fabrieks- en handels merken, met slotprotocol2o. een protocol betreffende vaststelling der inkomsten van het internationaal Bureau der Vereeniging ter bescherming van den industriëelen eigendom en 3o. een protocol bepalende de uitlegging en toepassing der overeenkom: t van 20 Maart 1883 betreffende de vorming van genoemde Vereeniging. De Regeering heeft gen - ?nd niet te moeten overgaan tot mede-ondorteekoning van de schikking, strekkende om tegen te gaan de valsche aanwijzing van herkomst op de koopwaren, omdat de trekking vreemd is aan het doel der Conventie, tot wier aanvulling het strekken moot. Dat doel is bescherming van den industriëelen eigendom, dit is van fabrikanten en h. .ndolaren, terwijl de nieuwe regeling neerkomt op het geven van waarborgen aan de verbruikers, dat de door hen gekochte waren inderdaad afkomstig zyn uit het land of de streek met den naam waarvan de herkomst dier waren wordt aan geduid. Eene zoodanige bescherming van plaats namen geeft aan eene bepaalde klasse van personen, namelyk aan hen die daar wonen, een uitsluitend recht op het gebruik daarvan zulk een recht kan bezwaarlijk worden erkend. De eerste der drie onderteekende overeen komsten heeft ton doel eene centrale en internationale inschrijving mogelyk te maken, waardoor van het gedeponeerde merk zonder verdere formaliteit van do zyde van den inzen der de wettelyke bescherming in de andere contracteerende Staten wordt verzekerd. De inschrijving geschiedt door tusschen- komst in het bureau belast, met den byzon- deren dienst van den industri elen eigendom, in het land van oorsprong, aan het Interna tionaal Bureau te Bern, dat de bijzondere bureaux in do andere Rykon in staat stelt aldaar voor de inschrijving te zorgen. Zij wordt alleen gedaan op verzoek der belang hebbenden, zoodat de internationale bescher ming zich slechts zal uitstrekken tot die merken, voor welke daaraan behoefte gevoeld wordt. Yoor belanghebbenden zal dit van groot voordeel z|)n, daar zy nu bescherming zullen kunnen genieten in al do vreemde toe getreden Staten voor eene som van ongeveer vyftig gulden, alzoo voor een veel lager bedrag dan zelfs de wettelyke nationale taksen geza menlijk uitmaken. De tweede overeenkomst bepaalt dat de uitgaven van het Internationaal Bureau ge meenschappelijk door de toegetreden Staten (thans 15) zullen worden gedragen en in geen geval 60,000 franken per jaar zullen kunnen te boven gaan. De derde overeenkomst lost eenige punten op, welke by de toepassing van de Conventie van 20 Maart 1883 tot verschil van inzicht aanleiding gaven. Kate las het en niet in staat zich langer te bedwingen, vloog ze de kamer uit naar bare kamer. .Arm kind", zei haar vader. „De goede tiding was te veel voor haar. Als ze nu maar ten slotte toch niet wordt teleurgesteld." Hare moeder zei niets. Met het instinct der vtouw gevoelde ze beter, wat er in het hart harer dochter omging. Ze wist dat Kate's tranen niet alleen vreugdetranen waren, maar gedeeltelijk tranen van angst en spanning. De veertien dagen kropen langzaam voor by. Toen eindelijk de avond kwam, waarop het verband zou worden weggenomen, zat Leo nard met zijn vader in het kleine salon. Een bediende kwam binnen om het gas aan te 'teken. Een oogenblik flikkerde de vlam helder op. Plotseling werd Leonard doodsbleek en uitte hy een lichten kreet van verrassing en verbazing. Angstig en feeder boog zijn vader zich over hem heen. „Leonard", riep hy uit, terwyl hoop en vrees in zyn hart om den voorrang streden; „myn beste jongen, wat scheelt er aan?" „O vader, vader, toen het gas werd aan gestoken, zag ik door dit dikke verband dui- delyk het opflikkeron der vlam." „Gelukt", riep hy uit, toon het verband was weggenomen: „ik zie alles duidelyk." Zyn vader greep zyne hand en gedurende tien minuten waren geen van beiden in staat een woord te spreken. Zoodra Leonard genoeg hersteld was om te worden vervoerd, werd hy naar Londen teruggebracht. Toch duurde het byna eene maand eer men hem veroorloofde Kate te zien. Eiken dag werd het verband een korten tyd van zyne oogen gonomen, opdat deze langzamerhand aan het licht zouden gewen nen. Eindoiyk kwam de lang gewenschte dag en Leonard wandelde met zyn vader naar hot huis der familie Mortlock. Kate was alleen in de voorkamer en Leo nard ging er dadeiyk heen, om haar voorde eerste maal in zyn leven werkelyk te zien. Toen hy binnentrad, zat Kate op de sofa. Ze ging hem te gemoet, doch niet als gewoon- lyk met een beschroomden kus, maar met eene uitgestoken hand, alsof ze vreesde hem te naderen. Leonard zag haar scherp aan, toen hij hare hand nam en deze aan zijne lippen bracht. Nu begreep hij waarom Kate hem gezegd had dat ze niet schoon was. Hare gelaatstrekken zou hij overal herkend hebben. Mot dat. geestesoog van den kunste naar had hy haar gelaat gezien en onuit- wischbaar stond het in zijn geheugen gegrift. Elke lijn van dat fijnbesneden profiel was juist zooals hy het zich had voorgesteld. Doch deze byna volmaakte schoonheid van een gelaat, dat gerust tot model had kunnen die nen, werd letteriyk geheel en al vernietigd door iets, wat zyne handen hem nooit zouden gezegd hebben. Boven dat gelaat verhief zich eene massa rood haar, niet roodachtig bruin, niet rosachtig waartoe zou het dienen het te ontkennen maar eenvoudig vuurrood. Het moge belachlyk schynen in het oog van een derde over zoo iets te denken, d»ch voor deze beiden, zooals ze daar tegenover elkan der stonden, was het in waarheid vreeselyk. Leonard Arundel stond haar een oogenblik aan te staren, ten prooi aan allerlei gedach ten. Zyne kunstenaarsnatuur was geschokt. Waartoe het te ontkennen? Het was eene hevige teleurstelling. Doch deze gedachte was het niet, welke op dat oogenblik den boven toon in zyne ziel voerde; angstig deed hy zichzelven de vraagZou Kate iets van zijne teleurstelling gemerkt hebben? Hij beminde haar diep en innig en zou haar voor niets ter wereld smart veroor zaakt hebben. Maar vrouwen zien zoo scherp en hy was overtuigd dat Kato eiken trek van zyn gelaat had opgemerktzyn hart was te zeer van hoop en vrees vervuld, om zich in wtorden te kunnen uiten. „Kate, Kate!" fluisterde hy. En Kate? Met opmerkzaamheid sloeg zij de verschillende uitdrukkingen gade van dat beweegiyk, schoon gelaat en die donker bruine oogen, nu ontdaan van den sluier, welke hen zoo lang verborgen had gehouden. Zy keek hem onderzoekend aan, als iemand, die het ergste wil weten, wat hot ook moge zyn. Maar wat ze dacht of gevoelde ligt te diep, om door het ontleedmes van den opper- vlakkigen beschouwer ontheiligd te worden. Aarzelend groep zy zyne hand en terwyl haar hart dreigde te breken, riep zy snikkend uit: „O, Leonard, Leonard, het is hl te ver- schrikkeiyk. Alles is voorbij voor eeuwig voorbyI" Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1