N". 9835 Diiisdaü 1£> Maart. A'. 1892. Tweede Wad. Leiden, 14 Maart. (Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. iturgerlyke Stand. Feuilleton. In het Oosten van Europa. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Tot het plaatsen van een walmuur aan de Zoeterwoudsche Singelsloot langs perceel sectie A. no. 4370, heeft de heer J. J. Plan- jer, blijkens een door hem tot den gemeen teraad gericht adres, noodig twee dammen aan te brengen, waartegen geen bezwaar is, evenmin als tegen het aanbrengen van eeno tijdelijke brug, terwijl de vergunning voor het leggen van eene blijvende brug door de eigenaresse zal moeten worden aangevraagd. B. en Ws. geven mitsdien, na overleg met de Commissie van Fabricage, in overweging aan adressant de gevraagde vergunning te verleenen tot het maken van een walmuur aan de Zoeterwoudsche Singelsloot langs ge noemd perceel, het'aanbrengen van twee dam men en het leggen van eene tijdelijke brug over genoemde sloot, behoudens de toestem ming van het Hoogheemraadschap van Rijn land, onder voorwaarde, dat de plaats van den walmuur door den gemeente-architect worde bepaald, dat alle schade, aan den berm ver oorzaakt, door adressant worde hersteld, de dammen na afloop van het werk geheel wor den verwijderd, het leggen van de dammen en van de brug geschiede onder toezicht van den gemeente-architect en tegen betaling van de recognitiën, bedoeld bij art. 3 no. 8 en no. 35 van het tarief. Voor het examen in de nuttige hand werken is geslaagd mej. E. J. C. Bos, van Leiden. Men schrijft uit Den Haag aan de „Arnh. Crt.": Nu het regiment grenadiers en jageis ein delijk zijn lang gezochten en lang verbeiden commandant gekregen heeft, is de vraag niet ongepast, wat er thans geschieden moet, om de herhaling van dergelijke betreurenswaar dige geschillen in de toekomst te voorkomen. De beste oplossing zou hierin bestaan, indien het regiment grenadiers en jagers tot een eenvoudig infanterie regiment werd hervormd, zooals de rijdende artillerie geleidelijk in de veldartillerie werd opgelost. Het is eene onge rijmdheid, in een klein land als het onze, waar het geheele leger, als het met goed gevolg tegen de overmacht zal moeten strij den, een keurcorps behoort te zijn, er nog een afzonderlijk „corps d'ólite' op na te hou den. Dit moge goed zijn in die landen, waar de Yorsten uit eigen middelen eene lijfwacht bekostigen, waarover zij dus naar willekeur kunnen beschikken, maar het regiment gre nadiers en jagers, dat een organisch onderdeel vormt van ons leger en gelijk de andere corp sen door de belastingschuldigen bokostigd wordt, kan daarmede niet worden gelijkge steld. Een zoogenaamd keurcorps kweekt den kastengeest aan en is onwillekeurig bevor derlijk aan protectie en gunstbetoon, zoodat deze steen des aanstoots moet worden ver wijderd. Met het verdwijnen der oorzaak zul len ook de gevolgen achterwege blijven. Naar de „N. Gron. Ct." meedeelt, heeft de heer Justus Van Maurik, die verleden week te Groningen in de laatste openbare vergade ring van het Nut optrad, te kennen gegeven dat hy, over 't geheel „den lezersmantel aan den kapstok hangende," zich niet meer zal doen hooren. Dat zal ongetwijfeld door zeer velen betreurd worden. Onze landgenoote mej. Cornelia Van Zanten is als eerste alt- en mezzo-sopraan- zangeres geëngageerd aan de opera te Berlijn. Door B. en Ws. van Utrecht is aanbe steed het bouwen van een beursgebouw met fruithal aan het Vreeburg aldaar. De inschrij ving geschiedde a. voor het geheele plan, b. voor het bezuinigd plan. Ingekomen waren 20 biljetten. Laagste inschrijver was de heer De Vos, te Utrecht, voor a. f 212,950, voor b. f 185,050. Gemengd Nieuws. Het nieuws omtrent Sequali, die steeds in de residentie vertoeft, is: dat hij een nieuwen tolk heeft, die evenwel nog niet zoo vlug vertaalt als de vorige, zoodat de wonderdokter minder spreekt tot het pu bliek, en dat baron Van Heemstra, die op het tooneel de behandeling der patiënten bij woonde, openlijk zijne ingenomenheid met den goeden uitslag, door de geneeswijze van Sequah behaald, te kennen gegeven en den heer Davenport zijn dank voor hetgeen deze in 't bolang der lijders verrichtte, betuigd heeft. Het „Haarl. Dgbl." vernam van een medicus, dat er een oogenblik sprake van is geweest, dat op last der justitie een eigen aardig onderzoek zou worden ingesteld naar den dader van den moord op den Raamsingel. Er wordt nl. door sommigen beweerd, dat in het netvlies van het oog beelden, welke dat oog opvangt, worden weerkaatst en een zekeren tijd op dat netvlies een indruk ach terlaten. Zoo moet men in de „Académie des Sciences" te Parijs vroeger reeds hebben mede gedeeld dat het netvlies van het oog van eene i geslachte koe was gephotographeerd, en dat, j toen dit negatief was vergroot, men duidelijk den geheelen stal zag, waarin het dier was geslacht. Ditzelfde wilde men ook beproeven met het netvlies van de oogen der beide vermoorde vrouwen. Het laatste beeld, dat hare oogen hebben opgevangen, zal zeer waarschijnlijk zijn het gezicht of het geheele lichaam van den moordenaar. Wanneer nu werkelijk een indruk van dat beeld op het netvlies is ach tergebleven, dan zou, door dit te photographee- ren en dat negatief dan sterk te vergrooten, het uiterlijk van den moordenaar verkregen kunnen worden. Men heeft evenwel van die proefneming afgezien, vermoedelijk ook omdat deskundigen haar totaal onmogelijk achten, op grond van de inrichting van het menschelijk oog. Die deskundigen betwijfelen dan ook zeer de waarheid van het hierboven medegedeelde geval van de koe en zyn van oordeel, dat de geheele theorie de vrucht is van de verbeel dingskracht van een romanschrijver, die een nieuw en aantrekkelijk element in zjjne boeken wilde brengen. Het oog toch is niet eene gevoelige plaat, waarop een beeld wordt bewaard, maar een voudig een spiegel, die weerkaatst elk voor werp, dat er vóór staat. Is dat voorwerp weg, dan is ook het beeld uit het oog ver dwenen, zonder eenigen indruk op het net vlies na te laten. Deze eenvoudige waarheid werpt de geheele, wel is waar aantrekkelijke theorie omver. De „Amsterd. Crt." verhaalt als historisch Een dienstmeisje gevraagd. Eene onzer lezeressen had eene advertentie geplaatst voor een dienstmeisje. Den volgenden dag meldt zich een meisje aan, zoo groot als een polderjongen en minstens 30 jaren oud. Mevrouw ziet haar aan en zegt: „Neen, meisje, je bont me te oud." „Te oud!" gilt de beleedigde maagd, „de duvel is oud, wat let me, of ik sla je voor je kop, floddermadam!" De dame maakte verschrikt haar excuus en was biydat ze het meisje goedschiks de deur uit kreeg. De „Nederlandsche Sport" schrijft: Daar de wind steeds Oost was en de winter koning dus nog geen afscheid sch\jnt te willen nemen, heeft het Bestuur der Amsterdamsche IJsclub onmiddellijk het terrein achter het PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het iucasseeren bulten de stad wordt ƒ0.10 berekencL Rijksmuseum weder onder water laten zetten, en reeds Woensdag konden de leden wederom schaatsenrijden. Dat de grond reeds tamelijk werkt en de zonnestralen in kracht toenemen, „ondervonden vele liefhebbers, door natte voeten te halen." De stokerij Firmin Piron, te Jumet (België), is Woensdag door een grooten brand gedeeltelijk vernield. Het vuur ontstond te 7 uren in het voedermagazijn, en in een oogenblik deelde het zich mee aan de ge bouwen, welke de alcohol bevatten. Vijf kuipen, 30,000 liters alcohol bevattend, stonden spoedig in brand, en de vlammen sloegen hoog in de lucht. Talrijke volle en ledige vaten, be nevens 3000 flesschen likeur, zijn insgelijks vernield. Slechts met de grootste moeite kon men het huis en een gedeelte der stokerij vrijwaren. De schade wordt op 40,000 fr. ge schat. De oorzaak der ramp is onbekend. In eene varkensslachterij te West-Smithfield (Londen) werd dezer dagen in de maag van een der dieren een gouden ring, waarin twee groote diamanten gevat waren, gevonden. De dynamiet-ontploffing in het huis aan den boulevard Saint-Germain te Parijs heeft geene menschenlevens gekost. De bom ontplofte op de trap ter hoogte der eerste verdieping. In alle vertrekken van hot gebouw werd belangrijke schade aan de meube len toegebrachtook zyn alle glasruiten ver brijzeld. BILLEGOM. Geboren: Theodorus Fr&nciscns, z. van Johannes Caaparus v. d. Liudcn en ADna VeniogB. Johannes Maria Antonius Oomelis, z. van Martinua Koek en Maria Catharina Van Bommel. Elieabeib Leonora Martioa, d. van Marinus Quintus en Alice Catharina Cornelis. JohanDes Porrus, z. vau Petrus Wilhelmus v. d. Hulst en Agnes Cor nelia Voldhuijzon. Hendrik Nicolaas, z. vau Jan Hendrik Nicolaas Woulerlood eo Johanna Wolters. Helena Margaretha, d. van Martinus Warmerdam en Johanna Elizabeth Blom. Overleden: Aagje Van Opzeeland, 56 j., wod. van Wilhelmus Prins. ALFEN. Bevallen: G. Van Rijn geb. Van He(j- ningen, levenl. D. A. Sampiomm geb. De Jong, Z. J. 8nel geb. Mijntjes, Z. A. H. De Jong geb. Navis, D. Overleden: M. Bozomer wed. J. Kranenburg, 70 j. K. Stapper, d. 9 m. J. W. Huber, echtg. van P. Van Zwieten, 63 j. H. 8chonton, z. 25 J. M. Butt rman, echtg. van M. v. d. Hoijde, 67 j. H. M. Ram, d 1 J. LI88E. Geboren: Leonardos Cornelis, z. van P. Berkhout tn M. Heemskerk. Maria Petronella Anna, d. van J. W. Pelle en C. A. Vreeburg. O verleden: Apolonia Moolenaar, 4 w.Arie Balkenende, echtg. vun 8. 8alis, G1 j. VOORSCHOTEN. Ovoriedon: Levenl. kind van het vr. gcsl. van W. Hoogduin cnA. v. d Krocht.— Elisabeth Verhaar, 71 j., wed. van JohanDes Veefkind. Slot.) De woorden troffen den Rus, als dezelfde, welke Danovitch eenige oogenblikken geleden gebruikt had. De Arabier stopte opnieuw zjjne pijp, stak de tabak aan en zat met gesloten oogen den rook in te slikken, om dien weldra in kleine kringetjes weer u-t te blazen. „Hebt ge geen geld noodig?" „Kunt u kringetjes van rook met uwe lippen maken? Ik heb het gisteren pas geleerd van een vriend van u, en doe het nu reeds heel goed." Dit zeggende blies de Arabier een half dozjjn kleine rookkringetjes uit zjjn mond. -Hebt ge het geleerd van een vriend van mjj?" „Ja, van een vriend van u; zjjn naam is Danovitch." „Danovitch?" „Ja, een aardige vent! Herinnert u zich dien Engelschman, dien wjj op de grens weg gezonden hebben? Wy meenden dat hjj een spion was. Hjj kon niet zoo goed als Danovitch een Arabier voorstellen. Ofschoon ik hem hier vroeger gezien had bjj ons vorig onder houd, herkende ik hem niet in de vermom ming, waarin hjj mg een bezoek bracht." „U een bezoek bracht?" „Ja; u moest hem voor uwe bals zien te krjjgen, als een Hadj uit Cairo; hjj speelt die rol voortreffelijk." „Spreekt hij Arabisch?" „Als een geboren Arabier!" De Rus doorzag eensklaps alles. Danovitch had hun uitvoerig onderhoud kunnen volgen. Zoo, zoo; hy dreigde hem, maar hjj bezat goene bewijzen tegen hem. Het middel oin Abdurrahman te winnen, do pijp, ja, alles was nu duidelijk. „Wel", vroeg hjj den Arabier, „als ge geen geld noodig hebt, wat wilt ge dan hebben „Ik ben hier gekomen, om Allah, myne pijp is uit. Wilt u m(j verplichten met een lucifer? In mijn land zijn lucifers duurder dan kaarsen. De hitte schijnt ze aan te tas ten; men kan ze nooit aan de doosjes aan strijken. Iemand, die in Perzië lucifers in voerde, welke vlug en goed branden, zou daarmee zijn fortuin kunnen maken." „Zeg wat ge verlangt, Abdurrahman!" viel de ander ongeduldig in. De Arabier stak zijne pjjp aan en zat een oogenblik zwijgend te rooken. „Ik ver lang Allah lahf, mijne pijp trekt niet. Uwe Russische tabak deugt niet voor deze soort pijp. Ik wilde dat ik meer uit PerziS meegebracht had. Vroeg u my iets?" „Ja, ik vroeg u, waarom go hior zyt gekomen „Ik ben gekomen om de papieren te halen, alle papieren, welke Danovitch u gezonden heeft, betreffende zekeron graaf, wiens naam ik niet kan uitspreken." „Dan zyt ge tevergeefs gekomen." „Kan ik Turkscho tabak, echte Turksche tabak te St.-Petersburg krygen?" „Dat weet ik niet." Eenige minuten sprak geen van beiden. De Rus begon te schryven. Abdurrahman volgde de beweging van zyne hand uit be langstelling en zei: „Wat schryft u vlug, veel vlugger dan ik Arabisch schryf. Helaas, ik kan uw aaneen geschakeld Russisch schrift niet lezen, maar ik kan zien, dat het duidelyk is, zeer dui- deiyk" - en hy hield een stukje papier voor zich uit, „Myn schrift? Is dat mgn schrift?" „Ja, wilt u het zienKom dan maar hitr!" De Rus liep om den lessenaar heen en leunde over den stoel van den Arabier. Hy verbleekte; het volgende oogenblik rukte hy Abdurrahman het papier uit de handen en verscheurde het, terwyi hy in lachen uit barstte. De Arabier glimlachte, stak zyne hand in zyn gordel en bracht daaruit een ander papier, volkomen geiyk aan het eerste, te voorschyn. De Rus vloekte, „Wilt u dit ook verscheuren? Ga uw gang. Ik heb eene heele verzameling. Dit zyn maar kopieën. Het oorspronkelyke heb ik niet hier. Wilt u zoo goed zyn, Danovitch te laten roepen?" Een boosaardige lach vertrok het gelaat van den Rus, toen hy werktuiglyk belde. Danovitch kwam weer binnen. „Wil je dit voor my lezen?" vroeg Abdur rahman hem. „Het is Russisch en dat kan ik niet." Danovitch nam het papier van hem aan en las: „Aan Abdurrahman tienduizend roe bels voor het venvgderen van een Engelsch man, die verdacht werd do bevolking op de Perzisch-Russische grens in opstand te bren gen. 20 November 188 „Het papier, dat ik verloren heb", fluis terde de Rus met heesche stem. Toen sprong hy op, liep snel de kamer door en draaide den sleutel in de deur om.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5