DAGBLAD. Feige Silsbee Furniture Mfg. Co. Bock-Bier Bock-Bier! Groote Uitverkoop Zaterdag 13 Maart. A*. 1892. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Eon- en feestdagen, uitgegeven. Tirrerfp ftlr/d. Dc (jondsclie Machinefabriek Stoommachines Ketels. BERICHTVAN INZET. JPIA.NIJSTO. Lange Roode Wortelen. Amerikaansche Schrijf bureaux, Feige Silsbee Furniture fflfg. Co. N°. 9833 PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per S maandenf 1.1#. Franco per post 1.40. Ifsoodnrltjhe N'onmeo, PRIJS DER ADVERT NTlLN Vld 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171 Grooter# lettors naar plaataruinjt*. vccr tncftsstterm o&iten -Ie stad «Ordi ƒ0.10 Ucr»*3=« Lezing van dr. J. H. Gunning J.Hzn. Zelden bevat de groote zaal van het Nuts- gebouw alhier zoo verbazend velen als dit gisteravond het geval was, toen bovengenoemde stadgenoot daar als spreker optrad, om de serie van zes lezingen, door hem georgani seerd en geopend, nu te sluiten. Allereerst betuigde dr. Gunning deze eerste serie lezingen te sluiten met een gevoel van dankbaarheid; hy achtte deze poging ten voor deel© van zijn „Pniël" welgeslaagd, dankte voor den steun, op deze wyze daarvoor onder vonden en gaf het voornemen te kennen om, wanneer het jaargetijde zich daarvoor weer leent, op den ingeslagen weg voort te gaan, het niet te zullen laten by deze eerste wel geslaagde poging, welgeslaagd, ondanks de weinig hooggespannen verpachtingen daarom trent van velen. Spr. zeide van zjjn kant wel weer te zullen zorgen voor zes mannen, bereid om spreekbeurten te vervullen, als velen dan maar weer op de inteekeniysten hun naam willen schryven, want geldelyken steun heeft hy voor zjjn doel nog hoog noodig. Vervolgens ging spr. over tot behandeling van zjjn rijk onderwerp: „De Christen en de Muziek." De lezing van gisteravond was er eene, waaraan, om die uitdrukking eens te bezigen, ieder „wat had", en al schroomde dr. Gun ning ook nu niet, zooals men dat trouwens van hem gewoon is, voor zijne meening uit te komen, al bemantelde hy volstrekt zijne godsdienst richting niet, zij, die van een ander standpunt uitgaan dan hy en in do zaal aanwezig waren, hadden geenszins reden in z\jne woorden aanstoot te vinden of hem van blindheid voor of willens niet-erkenning van het goede in anderen dan zijne mede standers te beschuldigen. En toch mag deze waarheid ons niet verleiden in dit blad de lezin'g inderdaad weer te geven. De volgende losse trekken mogen volstaan! Spreker verklaarde eerst de beteekenis van liet woord muziek, kunst der Muze, om daarna stil te staan by eene beschouwing van de Kunst in het algemeen, van de vier kunsten en by de betrekking van het geloof tusschen de Kunst, beter van den stand van het ge loof tegenover do Kunst, terwyl hy tevens de geschiedenis der muziek vluchtig naging. Hy wees or voorts op dat het geloof niet tegen do Kunst inwerkt, al is deze daardoor dan ook van heerschores dienares geworden. Vervolgens bestreed hy de meening als zou de muziek op zichzelve eeno zedelijke betee kenis hebben en verklaarde dat or z. i. van de concerten in het Haagsche Bosch byv. niet veel zedelyke kracht uitgaat. Een dwepen met muziek, behoorende in den tegenwoor- digen tyd tot den goeden toon, moest hij even eens afkeuren en o. m. sterk opkomen tegen die luisterrijke soirées, waar gelorgneteerde heeren en gedecolleteerde dames elkander ontmoeten en complimentjes maken en waar ook nog muziek wordt gemaakt. De muziek moet niet louter een amuse ment, eene tydpasseering wezen. Ze moet van de markt der publieke wereld terugge bracht worden naar den huiselyken kring. Er is dan slechts werking ten goede, als een edel hart zich stelt onder't bereik der muziek. Dan kan muziek, zoo nauw verwant mot poëzie, waarlyk opheffen, hooger stemmen dün kan de goddelijke gave, de zang, gepaard gaande met de tonen, welke de mensch ver mag te ontlokken aan het instrument dal wel degelijk ter eere Gods kan gestemd wor den, onder welken naam dat speeltuig dan ook bekend staat gebruikt worden tot verheer lyking van Hem, Wiens alles is en Wien al onze schoone gaven toebehooren en ten dienste staan. In Nederland is het met muziek en zang, uit dat oogpunt beschouwd, over het algemeen nog zeer treurig gesteld. Het kerkelijk gezang byv. staat hier allesbehahe hoog; het heeft nu en dan, in de dorpskerken vooral, onder accompagnement van een valsch orgel, veel van eer» chaotisch geschreeuw, dat onstich telijk aandoet, al worden er dan ook personen gevonden, die zich van niets anders iets aantrekken dan van hetgeen zy uit den mond des predikanten hooren. Moeilijk zal het wel zijn hierin verandering te brengen, vooral ook met bet oog op de groote eenzijdigheid in het Protestantisme met betrekking tot alles wat Kunst is, maar wonschelijk ware het zeker. In den loop zyner lezing wees spr. nog op vele grootsche toonscheppingen, welke indruk moeten maken op de hoorders en die don stempel er van dragen, dat do componisten by hun arbeid daaraan niet vorro van hun Schepper waren. Het geldt slechts ze op de juiste wyzo, in gepaste omgeving, te genieten. De geachte spreker deed dus door zijne schoone lezing zien hoe de heerlijke gave van zang en muziek misbruikt en hoe ze gebruikt wordt, kan on moet worden, waarschuwde ook indezen voor miskenning van het menschelyke, als ware het eene tegenstelling van het god delijke, en wees op het noodige der verheffing van den zang en de muziek door den Christen ter eere en verheerlijking Gods. Het samenzyn werd geopend en gesloten met gebed en dankzegging. En hiermede zyn de ze9 lezingen, welke alle zoo druk bezocht werden, ten einde. On getwijfeld hebben ze velen eenige genoeglyke, nuttige, leerzame on stichtelyke uren verschaft. Gemeugd Nieuws. Lisso is ongetwijfeld eene der mooiste plaatsen in de omstreken van Leiden. Tal van bewoners der stad hebbon des zomers de fraaie omstreken, vooral het prachtige „Keukenhof", bezocht Uit den aard der zaak komt men er des winters niet (oe de stad te verlaten, om een uitstapje te maken naar die plaats. En toch durven we tot een bezook aan Lisse de bewoners van Leiden en omstre ken uitnoodigen. We doen dat met het oog op de aldaar te houden bloemententoonstel ling. A. s. Zaterdag, Zondag en Maandag zal het druk zyn in het by ieder bekende loge ment „de Witte Zwaan". Ddar toch wordt door de afdeeling „Lisse" van de Algemeeno Veroeniging voor Bloembollencultuur eene tentoonstelling gehouden van bloeiende bol- en knolgewassen. De zaal is in een bloemen- gaard herschapen. Welk een contrast met de omgeving buiten 1 Men waant zich in den zomer. Prachtige exemplaren van bloeiende bolgewassen en planten zyn daar tentoon gesteld. De entróes zjjn zeer billyk gesteld. Dezo zyn des Zaterdags 50 cents op de beide andere dagen slechts 25 cents, en men kent. het goedkoope tarief der Stoomtrammaat schappij, die do reizigers in een uurtje naar Lisso brengt. Verdere aanbeveling is voor zeker overbodig. Wie prachtige, zeldzame exemplaren wil zien van bloeiende bolgewas stil, die kome Zaterdag, Zondag of Maandag a. s. naar Lisse To Amsterdam is Woensdag middag op het terrein der Deli-brouwerij aan de Weesporzyde een ernstig ongeluk gebeurd. Twee mannen waren bozig met het zoogo- naamde „pekken" van een groot houten bier vat van 80 HL. inhoud, waarbij do pok brandende door middel van y^eren bouten langs den binnenwand wordt verdeeld. Door een windstoot sloeg de vlam plotseling naar binnen, waardoor zich in hot inwendige zulk eeno opeenhooping van gassen vormde, dat het kolossale vat met een geweldigen knal uiteenbarstte. De sterko ijzeren hoepels wer den in het rond geslingerd, de duigen over het terrein verspreid. De eene werkman kreeg een hoepel tegen het hoofd en werd afschuweiyk verminkt, de ander werd eerst eenige oogenblikkon later bewusteloos teruggevonden in een kuil op eenige passen van het vat af. Ook deze laatste was zeer ernstig gekwetst. Beiden werden naar het Burgerziekenhuis vervoerd, de één in een rytuig, de andere per brancard. Dezo had eene schedelbreuk gekregen en over leed onderweg, terwyl de toestand van zyn kameraad zeer zorgelijk wordt geacht. Door het brandende pek was te geiyk met het ongeval een begin van brand ontstaan in het hout, dat in de buurt lag verspreid, waar aan echter spoedig een eind werd gemaakt door de Nieuwer-Amstelscho brandweer. De slag was zóó hevig, dat men het ver in de buurt had gehoord, waardoor spoedig eene groote menigte toestroomde, welke slechts met moeite van het terrein werd gehouden. Door de dreuning werden m de naburige ge bouwen niet minder dan 67 glasruiten ver- bryzeld. Uit de kolonie Curasao wordt van 17 Febr. aan het „Hbl geschreven, dat op klaarlichten dag in het door schildwachten bewaakte fort Amsterdam, de krygskas van het garnizoen, welke zich bevond in eeno Ijzeren kist ten kantore van den Isten luit. waarnemend kwartiermeester Schotborgh, is gestolen. Deze vond, na een oogenblik afwe zigheid mot zyn sergeant-schryver terugko mende, de deur en de kist opengebroken. De geheele som, f 8000, bestond uit bankbiljetten van de Cura?aosche Bank. De directeur der bank maakte terstond by trommelslag bekend, dat alle biljetten ter stempeling moesten worden aangeboden, en daar zo niet buiten de kolonie circuleeren en het publiek uit vrees voor moeilykheden meo- werkto, was dit binnen weinige dagen afge- loopen. En nu bleek, dat hot geheele in om loop zynde bedrag van f 147,000, op enkele honderden guldens na, mot den stempel der eerlijkheid was voorzien. Ziedaar een raadsel, naar welks oplossing do goê gemeente en ook de justitie yverig zoekt. Eono der minst verworpelyko gissingen houdt een naar Venezuela gedeserteerd kolo niaal voor den hoofdpersoon, eon verloopen Duitsch student, die zich by vele families had weten in te dringen, vaak in burgerkleeding zich vertoonde, en wien het daarom gemak kelijk viel, als passagier lste klasse op eene Amerikaansche boot passage te erlangen. te GOUDA, heeft steeds in voorraad of onderhanden: nieuwe en gebruikte 1212 8 Drijfwerken naar stukprijzen. B(j do openbare veiling der onroerende goederen te Hazerswoude, op den 8sten Maart jl. ten overstaan van Notaris MAARSCHALK aldaar gehouden, zijn de pereeelen in bod gebracht als volgt: No. 1 3800.— No. fi ƒ3600 - 2 1000.- G seoo.- 3 3200.— Ter St. verh.m. 400.— 4 2650.- Verh. met 350.- Te zarnen op ƒ18,100.— De afslag en toewijzing bljift bepaald op Dinsdag 15 Maart a. s., 'svoorm. 11 uren, in het logement van J. RODENBURG, te Hazers woude, terwijl inmiddels ten kantore van 8«melden Notaris, te Boskoop, verhoogingen worden aangenomen tegen genot van één tÜfdt dor boogsom. 1523 20 TE KOOP: eene degelijke Fransche Pfnnino, Pruvost k Paris, prachtig van toon, in zeer nette kast, voor 175 Gld. Adres: Rapenburg 75. 1458 G •TE KOOP aangeboden: Te bevragen by JACOB DE GROOT, Bronck- horststraat, Noordwljk. 1495 0 welke uitmunten door soliditeit, zijn uitsluitend voor LEIDEN te bekomen bij den Heer H. F. HOOSEMA>S, Breestraat 103, waar tevens monster ter bezichtiging is gesteld. 1485 44 G. 8. POPP, BUrbotielartJ: Kort* Dtefstoeg 8. Telephoonnummer 106. Beit* Bleftn. Blinjktte PrQi**. 1340 15 van eeno prachtige en groote keuze Broches, Armbanden, Horlogekettingen, Meer- Bchtilmcn en Barn*teenen Sigaren- en Tabakspijpen, Portemonnnlc*, Blga- reokokers, enz., enz. Deze UITVERKOOP geschiedt tot buitengewoon lage pryzen. 1366 12 J. J. POLLMAAN, Nieuwe Ryn 20, by de Korenbeurs,

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5