I li». 9831. Donderdag lO Maart. A', 1892. .JLA „JL JLJ 8 $eze <Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gpnr en feestdagen, uitgegeven. pit nommer bestaat nlt TWEE Binden. Leiden, 9 Maart. PB IJS DEZER COURANT: foor L*id«« p*r 3 BXAAocUaf l.lt. Franco pw 1.4®. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Tan 16 regelt f 1.05. Ieder* regel meer /"0.17J. Grooter* letter* naar plaataraimte. Ycsr hit tftc*ss»&r»n bolton de stad wordt ƒ0. lü beraftes£. Eerste Blad. B\j de Tweede Kamer zfc'n wetsontwerpen ingediend, waarby de nataralisatie wordt aan gevraagd o a. vao den heer H. V. Monsanto, student aan de Ryks-universiteit te Leiden, geboren in Suriname uit niet-Nederlandsche jouders. - Men schrift ons heden uit Koudekerk Hebben we, ook in den afgeloopen winter, op onze Nutslezingen mannen gehoord van naan», bekenden op het gebied van decla* I matie, gisteravond zouden we onthaald worden op voordrachten van twee ons geheel onbe kenden. De hoeren Perrin en Laban, uit Leiden, 'hadden zich bereid verklaard ons dien avond bezig te houden, en waarlijk, zy, die zich de moeite getroost hebben zich naar onze Nuts- te begeven, zy beklaagden zich dieniet. Prachtig werden de gedichten van onze dich ters Boots, Laurillard, Piet Paaltjens en den 'Schoolmeester voorgedragen en ook waariyk typisch word het tafereel uit de „Camera Obscura" van „Keesje het Diakenhuisman netje, dat zijn wedervaren aan Hildebrand vertelde," door de beide heoren voorgesteld. We zyn het geheel met den voorzitter eens, die den wensch uitsprak, dat deze eerste niet de laatste maal zou zijn, dat wij deze heeren in ons midden zouden zien. Ook anderen departementen kunnen wij m'.t vrijmoedigheid deze heeren aanbevoleu, want to betreuren zou het zijn, wanneer hunne talonten niet in ruimer kring bekend en ge noten worden. - Mejuffrouw B. Van der Roer, sedert 1 Januari 1891 onderwijzeres aan de openbare school te De Kaag, gemeente Alkemade, is als zoodanig benoemd aan de openbare school te Rhoon. - Door het eervol ontslag van den brieven besteller voor de buitenwijken te Katwijk laan don Rijn, J. Zwanenburg, is in diens plaats benoemd B. Van Velthoven aldaar, dio tevens met den binnendienst is belast. - Aan het diplomatieke examen, te 's-Hago gehouden, ter verkrijging van den rang van gezantschaps-socretarls Ilde kl., hebben de drie candidaten, die aan het examen deelna men, voldaan, t. w. de heeren jhr. mr. J. Loudon, mr. A. P. L. graaf Van Rechteren Limpurg en mr. W. B. R. Van Weideren baron Rengers, allen gozantschaps-attachés. j - Voor do arrondissements rechtbank te Breda is gisteren als advocaat en procureur beëedigd mr. M. H. De Bonvoust Beeckman. - Hot R. K. Bisdom van Haarlem heeft een treffend verlies geleden door het ontslapen van don hoogoerw. heer Joannes Franciscus Yregt. R.-K. priester, deken, vicaris-generaal, kanunnik en secrotaris van het bisdom, in ■welke laatste waardigheid liy sedert 29 Sep tember 1854 en alzoo onder alle bisschoppen, van de woderinvoering der bisschoppelijke hiërarchie af, heeft gearbeid. De heer Vregt stond wegens zijne groote bekwaamheden ook op geschied- en letterkundig gebied hoog ingeschreven en zijne talrijke geschriften van de „Bijdragon in het bisdom van Haarlem" getuigden van diepe studie en belezenheid van de kerkelijke historie in Nederland. Hoeft de overledene daardoor veel nut gesticht, niet minder werd hij hooggeschat om z(jne pries terlijke deugden en wordt in hem veel ver- lorea door de minder mot aardsche gooderen gezegonden, wier weldoener hy met volle recht mocht heeten. Sinds ettelijke maanden aan het ziekbed gekluisterd, overleed hy Maandag-namiddag even 6 uren in den ouder dom van ruim negen on zestig jaren. Hy was geboren te Amsterdam den 9den September 1822. Zyn etoffeiyk hulsel, dat hedenavond in de Kathedrale Kerk van den H. Jozef in de Jansstraat zal worden gebracht, zal a. s. Vrydag op do begraafplaats te Overveen aan den schoot der aarde worden toevertrouwd. (H. C.) Door do afdeeling „Dordrecht en Om streken" van de „Vereeniging tegen de Kwak - zalvery" werd gisteravond eene vergadering gehouden in het bovenlokaal van café „Zahn", te Dordrecht. Omtrent die vergadering meldt de „Dordr. Ct." het volgende: Na het schouwtooneel, dat daar ter stede is vertoond zoo begon dr. Cowan zyn in leidend woord zal het wel niet verwon deren dat het bestuur der afdeeling de leden tot eene vergadering heeft opgeroepen, om min of meer verantwoording af te leggen van hetgeen het bestuur... in casu: hoeft nagelaten, te doen. Toen het bekend was dat Davenport te Dordt zou komen, is eene bestuursvergade ring gehouden, om de vraag te overwegen of men actief zou optreden of wel passief blyven. Met algemeen© stemmen werd be sloten tot dit laatste. Wel is nagegaan, of Davenport zich ook van omgekochte sujetten bedionde, maar, behalve dat van een Haag- schen patiënt niets bekend was, en deze dus niet gecontroleerd kon worden, is van zulke omkoopery hier niets gebleken. Nu wat. de redenen betreft van het passief blyven van het afdeelingsbestuur. In de eerste plaats deze, dat men, om eene vergelyking uit de geneeskunde te nemen, in de hoogte van de koorts, en by actieve deliria niet dadolyk ingrypt. Men moet de harts- L jLten eerst wat laten uitwoeden; tegen do opgewonden volksmenigte ingaan zou geen succes hebben gegeven, maar eene bron ge weest zyn van tal van onaangenaamheden. Wy meenden, eerst als Sequah weg was, te moeten waarschuwen tegen roekelooze toe passing zyner middelen, vooral tegen het in wendige gebruik daarvan. Er is in dagbladen over de Sequah-vortoo- ning gezegdhet is eene reclame fin de siècle. Maar reeds 100 jaar geleden trad Mesmerop dergelijke wyze op, als nu de agenten der Sequah-Companyook toen stak er een ver schrikkelijke storm tegen Mesmer op, men wonschto gouvernements-tu6schenkomst, enz. Dit laatste gebeurde niet, en zeer velen eindigden met party vóór Mesmer te trekken, Zelfs verkondigde de bekende abt Hervié van den kansel, dat Mesmer een Godsgezant was, De lieutenant de police vond het eene groote eer, Mesmer by zich aan huis te ontvangen. De bladen lieten niet na, achterdocht te zaaien, met name tegen sommige geneesheeren. Spr. meent te kunnen constateeren, dat op 't laatst Sequah's zon zelfs aan het tanen is gegaan. De heer Gil de la Tourette, die aan spr. een belangwekkend boekje zond, met o. a. spotprenten tegen Mesmer, schroef hem „In één ding is de agent der Sequah-Company minder handig, en daar hy slechts een ver tegenwoordiger is, kan hy dat ook niet doen. Mesmer behandelde niet alleen de zieken maar hy wydde ook anderen in de geheimen zyner kunst in. Hy deed dit a raison van 100 louis d'or, en verdiende daarmede alleen naar schatting, het sommetje van 240,000 livres (francs.) Nu Davenport vertrokken is, hebben wy al af en toe gehoord van menschon, die ver ergerd, en van andoren, die niet genezen blyken te zyn. Een viertal „genezenen" ligt reeds in bet graf. Het spijt spr. dat zijn ambtseed hem verbiedt, namen te noemen maar hy kan toch een paar gevallen mede deelen. Een man leed aan ruggemergstering, die rheumatiek dissimuleerde; hy werd na twee of drie wryvingen genezen van zyne z. g. lancineerende pynen waarvan hy toch be vrijd had kunnen werden maar nu is hy dood. Een ander had tuberculose in de knie; door het wry ven heeft de infectie zich ver spreid door het geheele organisme, de man is aan longontsteking overleden. Snyders, de „genezen" oppasser in het krankzinnigen gesticht, heeft ontslag gevraagd, daar hy niet meer voor zyn werkkring geschikt is. Frans Van der Graa., wononde aan de Myl, had waar6chynlyk wèl rheumatiek, maar ten ge volge der krachtige inwryving is eene zonuw- ontaarding ontstaan in de kuit. Spr. deelt mede dat Van der Graaf zich be neden bevindt en ter beschikking is van de heeren. Op algemeen verlangen komt Frans boven en ondergaat nu een geregeld verhoor. De man, een eenvoudig boertje, schynt de vragen niet altyd even goed te begrypenzyne antwoorden komen intusschen op het volgende noer: In dit been had ik rheumatiek, van de heup tot onder aan den voet. 'n Week of wat geleden ben ik by Sequah geweest. Toen ben ik „met z'n drieën" gewreven. Dat deed erg veel pyn; maar ik kon huppelen. Maar ik was nog niet thuis, of 't zat weer zwaar, onder in myn voet. 'n Dag of zes, zeven daarna was 't erger. Toen is 't hooger op gekomen. Dus je hebt er niet veel baat by gehad? Neen Enfin.Maar nu ben ik goed vooruit gegaan. Dr. Cowan legt aan een collega uit, hoe eerst, na de behandeling, eene omgekeerde reactie was waar te nemen in de spieren, maar deze nu weer normaal is geworden, en voegt er by, gehoopt te hebben, hier drie genezenen" te kunnen vertoonendit is hem echter niet gelukt. De voorzitter zegt nog, dat het afdeelings bestuur van het hoofdbestuur het verzoek gekregen heeft, advies uit te brengen over de wyze, waarop tegenover Sequah te werk gegaan moot worden. Ons bestuur meent inderdaad, van haar niets-doen satisfactie gehad te hebben. In dit opzicht is spr. het geheel eens mot zyn collega Bossers: Men mag spreken over den kwakzalver, agoeren tegen de handelingen van den kwakzalver, maar nooit in debat treden met den kwak zalver. De heer Van Elk voegt hier by, dat aan den secretaris van het hoofdbestuur ook is medegedeeld, dat een arts te Dordrecht eene brochure schryft, waarin de verschillende ge nezingen behandeld worden. De voorzitter on de secretaris bevelen zich ten zeerste aan tot het ontvangen van berichten over Sequah-patiönten„zoowel goede als kwade berichten zullen ons aangenaam zyn, omdat wy op die manier eene zuivere balans kun nen maken." De gewone audiëntie van den minister van financiën zal morgen, Donderdag, niet plaats hebben. Het stoomschip „Admiral", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, passeerde 6 Maart Dover; de „Menelaus", van Amster dam via Liverpool naar Java, passeerde 6 Maart Port-Said; de „Sarpedon", van Amster dam via Liverpool naar Java, arriveerde 6 Maart te Singapore; de „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 9 Maart te Padang; de „Kaiser", van de Oostkust van Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 8 Maart van Mozambique; de „Priok", van Java naar Amsterdam en Hamburg, vertrok 8 Maart van Singapore; de „Reichstag", van Hamburg en Amster dam naar de Oostkust van Afrika, arriveerde 8 Maart te Darse Salaamde „Sumatra" vertrok 9 Maart van Batavia naar Amsterdam. By koninkiyk besluit is toestemming verleend aan: A. A. Van PeltLechner,secre taris der gem. Aarlanderveen, om te Alfen te wonen, en aan A. C. Walter, secretaris der gem. Haarlemmerliedo en Spaarnwoude, om te Haarlem te wonen. De officieren van gez. 2de kl. by de zee macht A. J. Gysen en E. J. Borgesius, zyn bevorderd tot officier van gez. lste kl. By het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, in hunne tegenwoor dige betrekking opnieuw benoemd, en zulks voor een tydvak van vyf jaren, ingaande 1 April 1892, de reserve-officier van gez. lste kl. A. M. Grondhout, eervol ontslagen officier van gez. van de zeemacht, arts te Dordrecht; alsmede reserve-officieren van gez. 2de kl. J. H. Perk, arts te Loosduinen, dr. J. Sytsma, arts te Bafloo, G. J. Van de Linde, arts te Buiksloot, en M. P. Risselada, arte te Joure, (gemeente Haskerland). Met ingang van 1 April a. s. benoemd tot commies dor posteryen 4de kl. H. J. Eyssell, thans surnumerair der posteryen. Gomengd Nieuws. Men schryft on6: Maandag-avond vergaderden in het koffiehuis van de wed. Vessens, te Oude-Wetering, een veertigtal inwoners van die plaats en van Roelof - Arendsveen, ten einde eene IJsclub op te richten met het doel, door het uitscheren van hardryderyen op schaatsen en sleden,, benevens wedstryden in het snelzeflen met ys3chuiten, de yssport in deze plaatsen tot een zoo hoog mogelyken trap van ontwikke ling op te voeren. Staande de vergadering is reeds een be stuur gevormd, bestaande uit do heeren Z. Fokken, E. J. Rodewyk, C. v. Berkel, H. L'Ami en J. Klein, resp. als lsten en 2don voorzitter, lsten en 2den secretaris en een penningmees ter. Ook heeft zich een college van commis sarissen geconstitueerd, waartoe het volgende zevental als lid waardig werd bevonden. Z\j zyn de heeren J. F. De Ren, M. CoztJn, A. P. v. Pelt, Nic. Hoogonboom, T. J>e Jong, L. v. d. Hoorn en C. Heemskerk. Naar w$j vernemen, hebben reeds 57 personen zich als contribueerend lid dezer vereeniging laten inschryven; en van het daardoor aangebracht smeersel zal dit wagentje moeten glyde». Vyf schuiten, welke te Katwyk aan Zee hare versche visch afsloegen, ¥e- somden ƒ7 tot f 39.85. Voor eenige bunschollejes word 80 ets. per stuk besteed; voor kl. rog 45 ets.; binnen lekschol gold per mand 5 a f 6; braad f 4.60 a 5.20; schar f 4.20 a f4.75. De garnalenvang8t is schraal. Enkele man den, welke nu en dan worden aangebracht, brengen ƒ6.50 a 10 per mand op. Voor de Rotterdarasche recht bank werd gisteren de zaak behandeld ran den heer G. Bakker, gezagvoerder van het stoomschip „Obdam" der N.-A. S.-M., beschul digd van het lossen van een revolverschot op den stoker S. Blom, die korten tyd na ztfne verwonding overleed. Uit het verhoor van den beklaagde bleek, dat de lste machinist Bol in den avond van den 19den Juli 1891 hem kwam waarschu wen, dat de stokers beweerden ziek te zyn en niet wilden werken, dat zyne hulp noodig was, maar dat hy op zyne hoede moest wezen, omdat het eene oproerige bende was. Daarom had bekl. zyne revolver by zich gestoken. Pres. Was het wapen geladen? Bekl. By myn weten zat er een kogel op, dit wist ik nog van een jaar geledon, ik heb echter niet nagezien of dat nog zoo was. Pres. Waarom nam u de revolver mee? Bekl. Om my te dekken in de donkere gangen en om op tegenweer bedacht to ay«. Pres. Gy zyt toon gekomen in hot logies der stokers? Bekl. Ja, ik zag daar den eersten maohfiist en den dokter, die bezig was met den stoker Blom en omtrent wien de dokter verklaarde, dat hy niets mankeerde. Ik heb toe*i aan Blom gevraagd, waarom hy van zyne waeht was afgeloopen. Op deze vraag gaf hy geen antwoord. Ik heb hem toen tot driemaal toe bevolen, om, 5f naar beneden aan hot werk, óf naar het hospitaal te gaan; toen ik dit voor de laatste maal zeide, keek hfl uiy

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1