DAGBLAD. r. 9829. Dinsdag 8 Maart. A*. 1892. e^-- jMt nommer toestaat uit TWEE Blailen. Eerste Blad. Leiden, 7 Maart. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <gfon- es feestdagen, uitgegeven. Penilleton. In het Oosten van Europa. (Wordt vervoigil). PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por S maapdexi1.10. Franoo per poet1.40. Afzoc/iorlflke Nommere0.01 Hedenmorgen om 8 u. 28 m. heeft de kolonel Togel deze gemeente verlaten, om op te treden als commandant van het reg. gren. en jagers. Aan het station bevonden zich alle officie ren der j:\fanterie, verscheidene officieren der cavalerie en artillerie en ook van de dd. schutterij alhier, ten einde nu het laatst af scheid te nemen van genoemden kolonel. Ook de muziek bevond zich aan het station. B\j de komst van den kolonel speelde de muziek het Volkslied, en terwijl do hoer Vogel afscheid nam, werd door haar ,,'t Vierde" ten gehoor© gebracht Toen vervolgens de kolonel in den coupé steeg en de trein weg- stoomde, speelde de muziek als laatsto groete ëen „Groaadiers-marsoh." Hedenvoormiddag te halftwaalf heeft de waarnemende commandant van het regiment grenadiers cn jagers, luitenant-kolonel Ben schop, voor het front der troepen en het vaandel het bevol over dat corps overgedra gen aan den nieuwbenoemden commandant, kolonel Vogel. Be officieren, behoorende tot «ten staf van het corps, waren daarbij tegen woordig. Do overdracht van het commando kad plaats op het binnenplein der kazorne •ri werd opgeluisterd door de muziek der loninklijke Militaire Kapel. De officieren wer aan hunnen nieuwen commandant voor .\'a afloop van oen en ander word het vaan del met muziek naar diens woning overge bracht. - Gisteravond had in de Stadszaal de aan gekondigde soiróe, gegeven door hot muziek van het vierde regiment infanterie, onder leiding van den heer J. Oostolaar, plaats, welke uitvoering zeer in den smaak van het niet talrijk opgekomen publiek viel. Er worden prachtige muzieknummers ten gelioore gebracht, waaronder vooral uitblonk Joachim Anderson's Fantaisie op het Neder- landsche Volkslied „Wien Neerlandsch bloed" voor fluit-solo door don heer Louis De Lange. spel vras in één woord prachtig te noe men, waarom hy ook het genoegen mocht na 't eindo van het stuk luide en her- kaalde toejuichingen te ontvangen. De kleine kapel kweet zich uitmuntend van haro taak. PRIJS DER ADVERTHNTIBNi Y*n 16 regel» 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171 Groeier» letter» tuiuir plaateraimte. Toot bei i» t*»eeeren balies de »t*d wordt 0.10 berekend. De muzieknummers werden afgewisseld door voordrachten van den hoer Abr. De Winter, waaronder, ofschoon niet alle, vele nieuw waren. Behalve de „Jongens van Jan De Wit," mot geheel nieuwe coupletten, en „Br. C. K." weike deed denken aan het ge drang in „Vondelhoven," toen daar een andere wryfdokter optrad, bleken ook de andoro voordrachten den aanwezigen in hooge mato te voldoen, waarom ook hy telkenmale luide werd toegejuicht. Velen zullen zeker hopen dat hy weder spoedig eens zal terugkomen, om andermaal door zijne komische couplotten, waarmede hy zoo uitstekend de algemeone hilariteit weet op te wekken, genoegen te verschaffen. Het is dan te wenschen dat de ondernemer en de optredenden, wanneer ze nogmaals zoo'n «avond op touw willen zetten, wat meer be zette stoelen in de zaal zullen zien. Hedenmorgen om halftieri werd voor hot front der beide bataljons van het 4de reg. infanterie de gouden medaille met de daaraan verbonden 50 gratificatie wegens 36 jaren trouwen dienst uitgereikt aan den heer Metz, schrijver by het gamizoens kleedingmagazijn alhier. Onder eene hartelijke toespraak hechtte de luit.-kolonel Bloem den heer Metz de gouden medaille op de borst, waarna door do troepen mot de muziek aan het hoofd (welke den kolonel Vogel-marsch speelde), voor den jubi laris werd gedefileerd. De 1ste luitenant H. L. A. Mathon, van het 3de reg. huzaren, wordt overgeplaatst van 's-Hage naar Leiden. Voor de akte der nuttige handwerken is toegelaten mej. C. J. Regenbogen, van Leidc-n. Met 1 April a. s. worden 180 jongons van de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden overgeplaatst op Hr. Ms. opleidingsschip „Ad miraal Van Wassenaer", te Amsterdam. Iledennamiddag ontvingen \vy por En- gelsche mail de Bataviasche bladen van 1 tot en met 5 Februari, alsmede de Deli-Crt." van 3 en 6 Februari. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyon van 100, 10 eri 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen: ƒ40, 4.20 en 2.15do laagste: 40, 4.20 en 2.10 H. M de Koningin-Itegentes heeft hoden- namiddag te vijf uren de commissie uit de Tweede Kamer der Staten-Generaal ontvangen, belast met de aanbieding der candidaten- lysten voor het lidmaatschap van den Hoogen Raad en van de Algemeene Rekenkamer. De deputatie, die zich in rytuigen van het gebouw der Kamer naar het paleis en terug begaf, werd met de gebruikolyke eerbewyzen ontvangen. H. M. de Koningin Regentes woonde gisteren in de Nieuwe Kerk te 's-Hage de voormiddag-godsdier.stoefeDing bij onder ge hoor van ds. Ghoel Gildemeester. Voor een groot deel wordt het nummer van „Eigen Haard" heden ingenomen door eeno studio over het leven en de werken van A. V. H. (Alexander Maurits Willem Carol VerHuell), die heden zyn 70sten jaar dag viert en die door den schryver, Jo. De Vries, met recht het dichteriyk toonbeeld en de talentvolle verdediger wordt genoemd van onze beste vaderlandsche deugden en goziDdheden. Behalve zyn portret zyn tal van gravures naar enkele van de geestigste tee- koningen van A. V. H., met de ondeugende of pittige bijschriften, uit zyne weiken by do belangwekkendo biographie gevoegd. By koninklijk besluit van 4 dezer is, met ingang van 1 Mei 1892: lo. de vice-admiraal W. F. H. Cramer eer vol ontheven van de wa«irneming der betrek king van directeur cn commandant der marine te Amsterdam; 2o. die vlagofficier, wegens in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld, onder dankbetuiging voor de vele goede en langdurige diensten, aan den lande bewezen, en met toekenning van een pensioen van ƒ2700 en eene verhooging van dat pensioen met ƒ825 'sjaars, voor wer kelijk verblijf in militairen dienst in 'sRyks overzeescbe bezittingen en koloniën en tus- schen de keerkringen 3o. bevorderd tot vice-admiraal, de schout- by-nacht C. Iï. Bogaert en tot schout-by-naeht, de kapitein ter zee G. Doorman; 4o. de schout-by-nacht N. Mac Leod eervol ontheven van de waarneming der betrekking van directeur en commandant der marine te Hellevoetsluis, tevens commandant der stelling van de monden der Maas en van het Haring vliet, en hem opgedragen do waarneming der botrekking van directeur en commandant der marine te Amsterdam; 5o. do waarnoming der betrekking van directeur en commandant der marine te Helle voetsluis, tevens commandant der sub 4o. ge noemde stelling, opgedragen aan den schout- by-nacht G. Doorman. By koninklyk besluit is F. Chr. H. Itoijaards, met ingang van 1 April a. s., be noemd tot burgemeester der gemeente Loos- drecht, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Ammerstol. De luit. ter zee 1ste kl. C. J. De Vriese belast mot de waarneming der betrekking van inspecteur over hot loodswezen enz. in het 1ste district Delfzfil, en in verband hier mede, op zyn verzoek, eervol afgevoerd uit het corps zeeofficieren dor Nederlandscho zeemacht. Benoemd: by het wapen der cav., bij het lste reg. huzaren, tot ritmeester, do eerste luit. jhr. J. E. Meyer, en by het 2de reg. huzaren, tot eerston luit., de tweede luit. H. C. Taunay, beidon van het 3de reg. huzaren. Met ingang van 1 April a. s. aan den com mies der posteryen 4do kl. J. A. C. De Bruyn, op zyn verzoek, verleend een eervol ontslag uit die betrekking. Gemengd Nieuws. De voor dezen tyd des jaars zoo sterke vorst in voorgaande nachten bleek heden van invloed te zyn op do scheep- en stoom bootvaart in onze omstreken. Zoo konden o. a. de stoomboot „Do Postiljon'* en do booten van Carsjens en Co., varende tusschen Leiden en Amsterdam, haren geregelden dienst niet waarnemen, hetgeen met moeite wel ge lukte aan die der Leidsclie Schroefstoomboot- maatschappij „Do Volharding." Voor landbouwers, bloemisten, tuin- en ver schillende ambachtslieden is de tegenwoor dige koude ook zeer hinderlyk; zy kunnen, met den besten wil nu zoo goed als nietS' vorrichten on zullen later handen te kort komen voor het zich thans opstapelonde werk, dat dan afgodaan moet worden by hot gewone in het lente-seizoen. Met verlangen wordt dan ook door monigoen naar verandering in de weersgesteldheid uitgezien. By vonnis van de a r rond is se men ts-rechtbank te 's-Gravonhage werden heden veroordeeld: J. W. P. B smid aldaar, die, na 's nachts eeno woning te zyn binnen gedrongen, uit de slaapkamer do kleeron voor hot bed wegnam, waarin zich een horloge bevond, zoomede uit tal van in aanbouw zynde woningen compositie-huizen ontvreemde, tot 2 jaar en 6 maandenF. C. L., die uit een winkel een regenscherm stal, t;t 2 maanden; - Th. v. d. H., te Zoeterwoudo, ter zake van huisvredebreuk, tot 3 wokon; S. K,, te 's-Hage, wegens diefstal van lood, tot 2 maanden, - en J. G. J. De V., de spoor wegwachter door wiens onachtzaamheid nabij Leiden de Katwyksche stoomtram door eene 6.) „Haar ge z\Jt hier veilig", vervolgde de graaf. .Sommige muren hebben ooien, maar de mijne niet. En denkt ge langen tyd bij my te blyven? Myno dochter is afwezig. Ik ben Sjehoel alleen. Hot zal u hier misschien spoedig wrvolen, maar my zal hot zeer aangenaam ZU". u by mg te houden. Wilt ge hier langen tijd blyven, mynheer Leslio Smith?" „Ik vreos, dat ik maar een paar dagen blijven kan, misschien eene week." .Kunt ge dan in eene week een boek schijjven „Neen, maar ik moet verder reizen. Ik veraamel feiten uit verschillende streken. Ik heb nog veel te doen." tIk heb eene massa feiten, getuigende van wreedheid en ondordrukking. Ik zal u helpen." ..Dank u, da.ik u zeer! Maar laten we er ierer morgen vorder over spreken. Houd »t) niet voor onbeleefd, maar ik ben moe, Tft moe." „Hoe dom van mji, daar niet aan te leuken 1" Hp belde. Be knecht kwam binnen. „Wys mynheer Smith zyne kamer; is zyne bagage hier?" „Ja, mynheer, wij hebben er dadelyk onder zoek naar gedaan." „Welke kamer heb je voor mynheer Smith in orde gemaakt?" „Die in den noordelyken vleugel, mynheer." Zoo 1 Nu, voor van avond is dat goed, maar zorg dat hij morgen de kamer naast de mijne in gebruik kan nemen." Zich tot den jongen man wendende: „Wilt ge u voor van nacht tevredenstellen mot eene kamer in een uithoek?" „Alles is my voor van nacht hetzelfde. Ik ben zoo moe." Do beide heeren namen by de deur af scheid van elkaar. Do knecht wees den heer Smith zyne kamer. Zyne bagage was er al; op de toilettafel brandden twee kaarsen; eene kan warm water stond er naast De knecht vroeg: „Kan ik nog iets voor u doen, mynheer?" .Neen, niets, dank je. Goeden nacht!" „Goeden nacht, mynheer 1" Koude en vermoeidheid hadden den hoer Smith blykbaar sterk aangegrepen. Een oogen- blik stond hy bleek en bevend voor de toilet tafel, wierp zich toen in zyne volle longtoop hot bed en zjjn gelaat In zyne handen verbergende, riep hy snikkendo uit: „O, myn God, myn God!" Weldra richtte hy zich weer op en ont kleedde zich in een koortsachtig overspannen toestand. Door koude en vermoeienis uitgeput, viel hy in een diepen, verkwikkenden slaap zonder drooinen. lil. Eeno week was voorbygegaan. De eerste paar dagen was er door graaf Duritreskyen Leslie Smith niet weer over het boek go- sproken, maar toen van beide zyden de ken nismaking in oprechte vriendschap overging, kwam dit onderwerp weer op het tapyt.Het was op zekeren avond, toen zo als gewoonlyk in de studeerkamer zaten. Beiden hadden eenige oogenblikken het stilzwygen bewaard. De oude man liet zyn blik rusten op het fraaie profiel van den Engolschman, die met voorovergebogen hoofd zyne kin liet rusten op zyne hand. De graaf dacht aan zyn zoon, die jong ge- storven was. Hy zou nu van Leslies's leef- tyd geweest zyn. Do vader stelde zich hem voor, zooals Leslie was, met een even knap, innemend en open voorkomen. Maar wat gaf hom het peinzen over zijn jongen! Hy was dood en was reeds byna twintig jaar dood geweest. Zeker, Paulino was hem gebleven, maar zy was jonger en zy was een meisje. Lieve Pauline! Wanneer zou ze uit Odessa terugkomon? Hy hoopte spoedig. Maar als hjj haar schreef, wat hy byna eiken dag deed, drong hy er byna altyd op aan, dat zy nog wat zou blyvenhet moest zoo somber voor haar zyn in dit groote huis met een ouden man zooals hy, die bovendien nog humeurig was, als hy rhoumatiek had. In dergelyke gedachten verdiepte graaf Duritresky zicli, terwijl hij in de schemering van het studeer- vertrek naar don jongen man zat te kyken. Leslie brak de stilte met de woorden: „Drie dagen zyn voorbygegaan zonder dat ik myn boek heb aangeraakt." „Je begint je te vervelen! Maar wat kon ik ook anders verwachten: een leeg huis, geone heeren en geen ander gezelschap dan dat van een ouden man." „Neen, neen, dat zy verre! Ik verveel me volstrekt niet. Ik zou me niet kunnen ver velen, dank zy uw gezelschap en, als n er niet zyt, uwen boeken."

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1