JlJL/ r 9825. Donderdag 3 Maart. A\ 1892. feze Qourant wordt dagelijks, met uitsondering van gpn- en (feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 2 Maart. DAGBLA PRIJS DEZER COURANT T Voor Leidon per 9 meenden.1.10. Pranoo per poel1.40. ^.uonderl^ke Mommen.0.01. PRUS DER ADVRRTBNTDBNi Ten 1—0 regel» 1.05. Iedere regai a>eer/0.17^. Orooiere letten neer pleetemimtA. Toor bet lo- eesieeren bulten de etad wordt 0.1C berekend. OiMoiöelo Kennisgevingen. Burgemeester en Wetbondere van Leiden, Gezien bet edies ven N. K. 8WEMER, houdende Terzoek om vergui'ning tot het oprichten van een bergphata van verfwaren en aanverwante artikclon in het perceel Klareeteeg No. 7 Golet op do artt. 6 cn 7 der Wet uu 2 Juni 1875 (Btaatsblad No. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat ge noemd verzoek, met do bijlagen, op de 8ecretario dezer gemoente ter visie gelegd is; alsmede dat op Woenedag 16 Maart a. ft., 's voormiddags te elf uren, op het Baadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brongen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 2 Maart 1892. E. KI8T, Secretaris. Bij den burgemeester dezer gemeente is door bet bestuur van het Studenten-muziek gezelschap „Serapre Crescendo" een bedrag ▼an f 200 gestort als opbrengst van het ten behoeve der algemeene armen dezer gemeente gehouden concert. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben de loting voor de militie, dit jaar voor Zieterwoude gehouden, gedeeltelijk ver nietigd en gelast dat van af No. 40 opnieuw geloot moet worden. Gedurende de maand Februari werd aan de Rijkspostspaarbank ten postkantoro te Warmond ingelegd tot een bedrag van f 694.79. Er werden 9 nieuwe boekjes in die maand uitgegeven, zoodat het aantal te Warmond in omloop zijnde boekjes 216 bedraagt. Het aantal inlagen over Februari bedroeg 84. Terugbetalingen hadden niet plaats. Op de door burgemeester en wethouders Tan Valkenburg opgemaakte kiezerslijsten voor 1892 komen voor de namen van 56 kiezers, zoowel voor Tweede Kamer, als voor Provinciale Staten on Gemeenteraad. Woensdag 16 Maart a. s., des voormid dags te 10 uren, zal do eorste zitting van den Militieraad voor de gemeente Alkomade worden gehouden op het Raadhuis te Leiden. In deze zitting wordt uitspraak gedaan om trent de vrijwilligers voor de militie, de lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben opgegeven en de lotelingen, bedoeld in de artt. 55 en 56 der militiewet. Ned.-Geref. Kerk. - Aangenomen het beroep naar Leimuiden, door den heer C. S. Van der Voet, te 's-Gravenhage. Bedankt voor Oudshoorn, door den heer A. T. Van Dijken, cand. aan de V. U. Men schrijft ons uit Roelof-Arendsveen Na afloop der Raadsvergadering werden de leden Maandag-avond door den heer burge meester ten zijnent genoodigd, om de intrede in zijne nieuwe woning te gedenken. Het muziekgezelschap „Liefde tot Harmonie", van Roelof-Arendsveen, dat dien avond juist eeno uitvoering in de zaal van Marinkelle zou geven, maakte Yan deze gelegenheid gebruik, om'den algemeen geachten en beminden burgervader te verrassen met eeno goed geslaagde sere nade. Onder de talentvolle leidiDg van den heer B. J. De Goey werd vóór de woning des burgemeesters een drietal nummers prach tig uitgevoerd. Deze verscheen op de stoep en bedankte in korte woorden voor do tref fende attentie, welke kom zoo welluidend werd gebracht, en sprak de hoop uit, dat het gezelschap, hetwelk reeds op een vrij hoogen trap staat, onder de leiding van zijn bekwa men leidsman, voortdurend moge toenemen m bloei en ontwikkeling. Na een krachtig „Lang zal hy leven in gloria 1" traden de muzikanten bij ZEA. binnen, om hunne droge kelen oen weinig te bevochtigen en nog een paar uitgezochte nummers ten beste te geven. Eene belangstellende menigte had zich in dien tusschentyd met bekwamen spoed eveneens voor het huis des burgervaders verzameld. Men schrijft ons uit WarmondMaandag avond gaf de muziek- en tooneel-vereeniging „Harmonie," van Warmond, hare laatste uit voering in dit seizoen. De eerste afdeeling (het muzikale gedeelte), onder directie van den heer J. Oostelaar, werd uitstekend ten gehoore gebracht en onder vond langdurige bijvalsbetuigingen. Na de pauze werden wij verrast door de opvoering van „Jochem Uilenspiegel" en „Verkeerd bezorgd," twee blijspelen, elk in één bedrijf. Een woord van lof aan allen, die daarin medewerkten, in 't bijzonder in het eerste aan Lepelblad, Jocbem en Vuurvreter, in het laatste aan Karei. Tot slot werd opgevoerd de pantomime „Arlequin als Apotheker." Ook dit stuk bleek zeer in den smaak van het talrijk opgekomen publiek te vallen. De uitvoering mag dan ook bijzonder goed geslaagd geacht worden. Wy kunnen niet eindigen dan na, ook namens alle aanwezigen, den hartelijken dank aan het bestuur en de leden der vereeniging gebracht te hebben voor de genoeglijke avon den, welke zjj ons dezen winter hebben ver schaft, en gaarne roepen wij hun een tot weerziens toe. By de in het hoofdkiesdistrict Alkmaar gehouden verkiezing van een lid der Tweede Kamer, ter vervulling der vacature, ontstaan door de benoeming van mr. W. Van der Kaay, kantonrechter te Leiden, tot raadsheer bij het gerechtshof te 's-Gravenhage, werden uitge bracht 1398 stemmen, waarvan er 1322 geldig waren. Herkozen werd mr. W. Van der Kaay (lib.) met 1283 stemmen. Gisternamiddag heeft H. M. de Koningin- Regentes den Roomsch-Katholieken bisschop uit Haarlem in particuliere audiëntie ont vangen. Evenals de katholieke, hebben ook de liberale leden van de Tweede Kamer gis teravond eene samenkomst van hunne party gehouden. H. M. de Koningin-Regentes gaf Maandag een groot diner ten paleizo en onderhield zich na afloop tot 83/4 uur met de genoodigden. De koninklyke militaire kapel deed zich tydens het diner hooren. Tot do genoodigden behoorden alle luite nants-generaal, generaal-majoors, vice admi raals en schouten-bjj-nacht, to 's-Gravenhago aanwezig, benevens de gepensionneerden in die rangen bjj zee- en landmacht en do ad judanten in buitengewonen dienst. De tooneelvoorstelling van „De kleine Lord" zal a. s. Vrijdag te 4 uren 's namiddags ten Paleize voor Hare Majesteiten gegeven worden. Hare Majesteit heeft velen tot by woning der voorstelling uitgenoodigd, o. a. tal van kinderen. Het tooneel is opgeslagen in de groote balzaal. De Tweede Kamer hervatte gisteren hare werkzaamheden. De beer Bahlmann heeft ingetrokken zyn wetsvoorstel tot vermindering van den accijns van de invoerrechten op zout en houdende maatregelen tot voorziening in den kwijnenden toestand van den landbouw. Mede is ingekomen het wetsontwerp tot vaststelling van het slot der Indische rekening voor 1887, dat gesteld wordt in handen van dezelfde commissie van voorbereiding, die reeds benoemd is voor de vorige Indische rekeningen, zynde de heeren Bool, v. Nunen, Pynacker Hordijk, Norman en Lucassen. Daarna werden de afdeelingen opnieuw samengesteld. De volgende week zal het sectie-onderzoek naar de belastingwetten gehouden worden. Donderdag a. s. komen eenige kleine wets ontwerpen in behandeling. De eerste bijeenkomst was goed bezocht en werd ook weder door den heer Oppedijk bijgewoond. Het voornemen om in de Kamer eene inter pellatie tot do Regeering te richten over het krankzinnigengesticht te 's-Gravenhage be stond bij den Haagschen afgovaardigde den heer Guyot. Het staat echter nog niet vast of hij er gevolg aan geven zal. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag 4 Maart a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Merapi", van Rotter dam naar Java, vertrok 29 Febr. van Perim de „Didam" arriveerde 29 Febr. van Amster dam te Nieuw-York. B(j koninklijk besluit is benoemd tot kantonrochtor-plaatsvervanger in het kanton Doosburg, J. R. Immink, ontvanger der re gistratie en domeinen te Doosburg. Bevorderd tot ingenieur voor het stoom* wezen der spoorwegdiensten, J. J. F. Pen* nink, thans adjunct-ingenieur voor het stoom wezen der spoorwegdiensten. Gemengd Nieuws* Gelijk in ons blad werd aange kondigd, zal Vrydag-nacht een extra-trein loopen van Amsterdam naar Den Haag, alleen stoppende te Leiden. De trein zal te 12 uren van Amsterdam, Centraalstation, vertrekken en do Leidenaars en Hagenaars in de ge legenheid stellen om by Carré de groote" pantomime „Een kunsteuaarsfeest in Amster dam" te bewonderen. Dit stuk kan nergens anders gegeven worden dan in den vasten circus te Amsterdam. Eene 77-jarigo vrouw, eclitgenoote van D. H., wonende aan den Hoogen R(jndyk, onder Zoeterwoude, werd gisteren levenloos uit den R(jn opgehaald, naby Doesbrug. Doordien zy zwak van geestvermogens was, is zij vermoedelijk daar in het water geraakt. Voor de rechtbank te 's-Hage verscheen do smid J. W. P. B die onlangs 's nachts in eene woning aldaar was binnen gedrongen en in do kamer, waar de menschen sliepen, de kleeren van voor het bed had weggehaald, met inbegrip van een gouden horloge, dat in 't vest van den bestolene zat en nu onlangs werd betrapt, toen hij uit in aanbouw zynde huizen aan het Koningsplein compositie-buizen en kranen had gestolen. Het O. M. \orderdo voor dezen gevaarlijken klant 4 jaren gevangenis. Gisternacht is te Haarlem in- gebroken ten huize van mevr. de weduwe J. M. Arnold Reerink, woonachtig aan do Parklaan No. 64. Door hot verbreken van eene spiegelruit aan de straatzijde heeft men zich toegang verschaft. Verschillende kasten zijn opengebroken, maar vooralsnog wordt niets vermist. De bewoners waren afwezig en voor de glazen stond een briefje, waarop men „niet tehuis" las. Een hakmes en een pook zijn in die woning achtergelaten. Te Haarlem heeft gisternamid dag even halfvier de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van de twee jammerlijk omgebrachte oude weduwen Stokman en Bekkers plaats gehad op de R.-K. begraaf plaats dier gemeente. Op elke kist was een krans nedergelegd on de ïyken werden uit het Gasthuis in twee lijkwagens, gevolgd door vier rijtuigen, waarin familieleden, naar hunne laatste rustplaats vervoerd. Ofschoon nog eene menigte personen den l\ikstoet volgde, was door de onbekendheid met het uur, waarop de begrafenis zou ge schieden, een buitengewone toeloop van men schen voorkomen. Op de begraafplaats, waar voor het bekla genswaardige zusterpaar een gemeenschappe lijk graf was gegraven, was het zelfs zeer vol. De teraardebestelling had in allen eenvoud plaats. Aan de groevo is niet gesproken. Onder het motto „Levensdankbaarheid" heeft de heer F. T. Grabyn te Haarlem van de vermoorde weduwe Stokman in biddende houding een portret in olieverf vervaardigd. Door het plotseling overladen is deze schil derij niet kunnen afgewerkt worden en wordt zij thans, zoover zy gevorderd is, tentoonge steld in do winkelkast van der. boekhandelaar Rockmaaker. Omtrent de misdaad zelve is nog geen verder nieuws mede te deelen. De justitie zet, ge lijk vanzelf spreekt, haar onderzoek krachtig voort en heeft ook onderscheidene personen gehoord, die Vrijdag avond in de buurt van den Raamsingel waren geweest, maar tot dusver zonder resultaat. Ook het voortgezette dreggen in don Singel heeft niets opgeleverd. Gisteravond te negon uren werd de brandweer te Rotterdam gealarmeerd wegens het ontstaan van een uitslaanden brand aan boord van het stoomschip „Eugalia", van Antwerpen, liggende in do Spoorwoghaven ter hoogte van de laatste looö£ op het terrein der Staatsspoorwegen, welk 'schip hedenoch tend zijne bestemming naar Sunderland zoude volgen. De brand, te ruim acht uren door het omvallen of omstooten van eene petroleum lamp, b(j de lading van het schip gebezigd woidendo, ontstaan in het voorgat, deelde zich aan de daarin geladen balen hooi mede en nam al spoedig een grooten omvang, waar door ook de zich in het middenruim bevin dende balen hooi vlamvatten, zoodat tever geefs door de equipage met eene eigen slang beproefd werd het vuur te blusschen. Door een noodsignaal gewaarschuwd begal' het stoombootje der gemeente „Havendienst 1", op dat oogenblik in den mond van deLeuve- haven liggende, zich onmiddellijk, na den havenmeester, den heer O 1 Termeer, aan boord genomen te hebben, naar de plaats van den brand en gaf te omstreeks 9 u. 10 m. het eerst water, weldra gevolgd door do op de Nieuwehaven staando handbrandspuit No. 2 en vervolgens door het stoombootje van den havendienst „Dokwerken" Meerdere hand brandspuiten, alsook eene stoomspuit waren uitgerukt en ter plaatse aanwezig, doch be hoefden geen water te geven en zyn dan ook successievelijk ingerukt. Alleen hebben nog gewerkt de stoombootjes van den havendienst „Gemeentewerken" en ^Havendienst II". Niettegenstaande do massa water, welke gedurende ruim anderhalf uur door do vier bootjes van den havendienst, geassisteerd door de handbrandspuit No. 2, in het schip ge worpen was, bleef de lading steeds smeulen, waarna men te kwart over tienen tot de lossing, te beginnen met het middenruim, besloot over to gaan, waarmede door middel van eene stoomkraan op dat uur een aanvang werd gemaakt onder liet steeds water blijven geven van genoemde vaartuigen, terwyl de spuit No. 2 alstoen gebezigd werd om de brandende balen hooi, na lossing, nat te houden. Te halftwaalf was het gevaar geweken, doch met de lossing werd nog steeds voort gegaan. Het stoomschip „Eugalia", w .^rvan gezag voerder is de heer J. Falck, dio op het oogen blik van den brand met aan boord was, was geladen met 560 balen hooi en 362 balen turf, van welke lading eigenaars zijn de heeren Kekem en Heusdens, kooplieden te Rotterdam, die haar by „floating police" by oen makelaar aldaar hebben doen verzekeren, terwijl carga door is de heer Jos. De Poorter, mede aldaar woonachtig. (N. R. C.) Te Amsterdam is een gezin door eene geheimzinnige verdwijning in rouw ge dompeld. De heer Veldhuis, sedert 13 jaar magazijnmeester aan het Binnengasthuis, is sedert "Woensdag verdwenen. T Was een in alle opzichten oppassend man en huisvader, zoodat men vreest dat hem een ongeluk is overkomen. Op den ochtend zij; verdwij ning heeft by in goeden welstand zijn huis verlaten, maar is niet in het gasthuis ge komen.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1