O.-I. is teruggekeerd, is geplaatst by het 4de reg. inf. on wordt ingedeeld by do lsto comp. lste bat. van het regiment te Delft. Bij beschikking van den minister van binnenland6che zaken is, met ingang van 1 Maart, benoemd tot klerk b\j de bibliotheek der Polytechnische School de heer R. B. Dozy te 's-Gravenhago. Door de geneeskundige Staatscommissie te Amsterdam is bevorderd tot arts do heer M. Henriquoz Pimentel, on toegelaten voor het eerste gedeelte de heer G. Hupkes. Do raad dor gemeente Groningen heeft tot loerares in het Nederlandsch aan do kweekschool voor onderwijzeressen benoemd mej. A. S. Btfl, te Steenwyk. Do afdeelingen Heer-Hugowaard en Bar- singerhorn der Hollandsche Maatschappij van Landbouw besloten dezer dagon beiden do op 8 April te Alkmaar te houden Paasch- tentoonstelling ieder met ƒ10 te stounen, terwyl de gemeente Alkmaar eene bydrage verleende van ƒ300. Gomeugd Nieuw». De Haagsche rechtbank heeft boden don heer G. H. S., tegen wion, als administrateur van het „Leidsch Dagblad"', door den drukker van den jongsten Feest wijzer van don gedenkdag van Lóidens Ontzet eeno aanklacht was ingediend ter zake van inbrouk makon op eens anders auteursrecht, van die aanklacht vrijgesproken (de koston te dragen door den Staat), uit ovorwo- ging o. a. dat de drukker van den Feestwijzer wel voldaan bad aan de wet van 28 Juni 1881 op het auteursrecht en daardoor den Feestwyzor onder bescherming der wet had gesteld; dat art. 7 dier wet evenwel toelaat dat er aanhalingen van in andere werken worden gegeven, (zonder bepaling hoe groot zulke uittreksols mogen zyn); dat het num mer van hot „Leidsch Dagblad", waarin be doeld uittreksel voorkomt, volgens verklaring van den gedaagden redacteur van hot „L. D." niet op eene andere wjjze dan de andere nummers is verschenen of verspreid geworden; dat het dus ook niet als afzon- deriyk feestnommer langs de stralen gevent of verkocht is geworden; dat bovendien aan het slot van gezegd bericht, waarin een ge deelte van den Feestwijzer met enkele weg latingen werd overgenomen, is verwozen geworden naar verdere in den Feestwyzor voorkomende bijzonderheden, welke in dat bericht voor het publiek belangrijk werden genoemd, en eindelijk, dat alzoo hier geen sprako is van nadruk in den zin als bij de wet bedoeld, zoodat een en ander niet oplevert hot ten laste gelegde inbreuk maken op eens anders auteursrecht. Do gasverlichting van het eerste monumentale gobouw in deze gemeente, het Raadhuis, liet in de laatste jaren, by vroeger vergeleken, veel to wenschen over. Dezelfde enkele kleine vlammen als elders in de stad brandden er. Thans is daarin \erandering gekomen. Nu zyn er op de beide vry zwaro voetstukkon naast do bordes-trappen drie- lichts-vlammen aangebracht, welke op dat gedoelte der Breostraat een zeer helder licht verspreiden, meer in overeenkomst met den breeden achtergrond. Maakten w(j de vorigoweokmel- ding, dat Zondag 21 Februari te Haarlem, by gelegenheid van den aldaar gehouden wor denden wedstrijd, door de „Onderlinge Am- sterdamsche kegelklub" 245 punten behaald werden, de jeugdige vereeniging „La Force", alhier, heeft gisteren aldaar getoond niet te behoeven achter te blyven. Zy toch behaalde 247 punten, waardoor zij de oer van Leiden in dat opzicht meosterlyk heeft gehandhaafd en den vierden prijs verwierf. Morgen zal een aanvang genomen worden met het maken van eeno hindernis- baan op het Schuttersveld ten dienste der infanterie alhier. Do loiding van dat werk, dat door infante risten tot stand gobracht zal wordon, is op godragen aan den lston luitenant Schott, van het 4de reg. infanterie. Terwyl de vader en de moeder in de herberg zaten, liep gisteren oen kind van twoe jaar in de Heerengracht alhier, doordien het jaeht maakte op eeno kip, welke ook in liet water viel. Door oen mannelijk persoon werd hot kind aan een der beentjes uit hot water gehaald. Voor de Haagsche rechtbank verscheen heden Th. v. d. V., vissoher te Zootorwoude. In den avond van don 21 sten November 11. waren er onaangenaamheden ontstaan tusschen v. d. V. en een dorpsgenoot, die een pak slaag had gekregen en in de woning van v. d. H. aldaar was gevlucht. Daar werd hem tydelyk oene schuilplaats gegund on do dour gegrendeld. Zyne vervolgors kwamen hem echter achteropéén hunner vernieldo do 6luiting en drong de woning binnen, waarde eigenaar doodziek lag on sedert ook is over leden. Ter zake van huisvredebreuk vorderde het O. M. voor don bekl. 2 maanden gevan genisstraf. Uitspraak heden over acht dagen Gepasseerde n Yrjjdag-avond, ongeveer halfzeven, is by den landbouwer C. V., onder do gomeente Lisse woonachtig, terwijl hy met zyne vrouw afwezig was, in braak gopleegd. Door het inslaan eenor ruit heeft de dief zich toegang weten te verschaffen on zich meester gemaakt van 11 zilveren theelepeltjes, vervat in een schildpadden doosje, 1 zilveren suikorschepper en 2 zilveren suiker strooiers. Van dezen diefstal wordt verdacht een haveloos gekleed infanterist. De politie doet yvorig onderzoek. Er gaat bpa geen nacht om, of te Haarlemmermeer worden kippen gestolen. Van 26 op 27 dezer weder by P. v. d. Sar, aan den Yweg, vyf kippen van verschillende kleur, uit oene gesloten schuur. De toegang werd evenwel gezocht door eenige pannen van het dak te nemen. Zaterdagnacht om halft waalfis schipper Dirk Van der Plas, van Katwyk aan Zee, met zyne bom, gemerkt „KW 07", door den zwaren mist misleid, op de Nuordpier van den Nieuwen "Waterweg geloopen en on- middellyk gezonken. Op het hulpgeroep van de equipage, die in het want gevlucht was, hebben de schippers Klaas Van Noord en Martinus Groen zich met hunne schokkers, gemerkt „MA 73" en „MA 108", derwaarts begeven en mocht het hun gelukken de ge- heele bemauning van de bom, bestaande uit vyf mannen en een jongen, tegen 1 uur in den nacht te redden en bohoudon naar Maas sluis te brengen. Het wrak van de bom, waar van do schipper onmiddellijk het anker liet uitwerpen om het naar zee afdrijven to voor komen, zit alleon voor kleino vaartuigen hindorlyk. Een hert, dat ver moedel ij k door stroopers was opgejaagd, is Zaterdag middag tegen het ijzeren hek van do begraafplaats te Apeldoorn gesprongen. Het bleef echter aan de punten hangen en verwondde zich zóódanig, dat het kort daarop bezweek. Mr. W. te Leeuwarden hoeft zich ppr gedrukte circulaire gericht tot do crediteu ren van den notaris M., te St.-Jacobi-parochie, met de verklaring, dat deze niet in staat is aan zyne verplichtingen te voldoen, en die reden den heer W. volmacht heelt gegeven om hem te verklaren in staat van kennelijk onvermogen, of in der minne zyn boedel to liquideeren en de crediteuren pondsponds- gewyzo uit te betalen. Aan het „Hbl", wordt hod on uit Wiesbaden geseind: Dr. Mezger is heden uit Rusland teruggekoerd. De berichten over eeno vergroeiing van den ruggegraat van grootvorstin Olga, de dochter van den Czaar, blijken onjuist to zyn geweest. Grootvorstin Olga is zeer gezond. Niet voor haar, maar voor do Czarin was dr. Mezger ontboden. Dr. Mezger zeide dat zyne behandeling der keizerin veel goed heeft gedaan. Zy voelt zich veel beter. Dc dubbele moord te Haarlem. Omtrent dezen reeds kort vermelden moord deelt de „H. C." het volgendo mede: De gemoederen van do bewoners der go meente Haarlem werden Vrydagavond met ontzetting vervuld bij het vernemen van eene afschuwelyke misdaad, welke tusschen zeven en acht uren gepleegd is in een huis aan den Raamsingel, get. No. 10, dat bewoond werd door twee oude weduwen. Door het waarnemen van rookwolken uit genoemd perceel hadden voorbijgangers be speurd, dat daarin brand was ontstaan en drong men met een politieagent het huis bin nen, waarin werkolyk brand was, doch waar men ook terstond zag, dat de twoe bowoon- stors om het leven waren gebracht. Aandoenlyk schouwspel! De eeno vrouw lag op den grond, de andere zat nog aan de tafel, maar van beiden waren do levensgeesten uitgebluscht. Ofschoon in alleryl geneesheeren werden gehaald, konden dezen slechts den dood constateeren. Inmiddels waren ook zeor spoedig aanwezig jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, officier van justitie, alsmede andere rechtorlijko ambte naren en de commissaris van politie. Uiteen onmiddeliyk gedaan ondorzook bleek dat er diefstal moest zyn gepleegd, althaDS, kasten stonden opengebroken en dit schijnt dus ro den en aanleiding van de moorden geweest te zyn. In de eerste oogenblikken viel het vermoe den op den zoon van een der vermoorden, de weduwe Stokman, die vroeger wegens verwonding van den directeur van hetStads- Armen- en Ziekenhuis gevangenisstraf had ondergaan; doch een dadeiyk ingesteld ver hoor van dezen verdachte heeft geen voldoend bewijs opgeleverd om hem in hechtenis te nemen; althans, hy werd woder in vryheid gesteld. Do brand was onderwyl gebluscht en bad aan een bed, waarin waarschynlyk hot vuur was aangestoken, en aan eenig meubilair schade toegebracht. Dat bed was opengesne den; blykbaar had de dador of hadden de daders gedacht dat daarin geld was verborgen. Toen de politie verscheen, waren de deuren zoowel van voren als van achteraan het huis gesloten. Het huisje zelf is zeer gewoon, be staat slechts uit ééno verdieping en heeft achter een tuintje, dat gemakkeiyk to be reiken was. De namen der verslagenen, twee zustors, waren: Jacoba Van der "VYensch, wed. Nicolaas Bekkers, geb. te Velson 18 November 1808, en Agatha Van der Wensch, wed. Pieter Stok man, geb. to Velsen den 15don Juli 1811. De vrouw, die op den stoel zat, had eene diepe wonde boven het voorhoofd, en die op den grond lag, verscheidene wonden aan de linkerzyde van liet hoofd; deze scuynt zich sterk verweerd to hebben. Naar men meldt, hebben do beide onge- lukkigen 's namiddags tusschen drie en zes uren een vry' langdurig bezoek gohad van eene vrouw, en had de werkster, die Vrijdags pleegde to komen, tegen zeven uren 's avonds het huis verlaten. De lijken zyn naar hetgasthuis overgebracht, nadat van beiden photographische afbeeldingen waron genomen door den photograaf J. Pörtzgen. De vrouwen leefden zeor oenvoudig en de eene zuster, de weduwe S., werd vooi namelyk door de andere, die eenig kapitaal bezat, onderhouden. Het kamertje, dat insgelyks g< phologra- plieerd is, circa 4 by 3 meter groot, biedt eon tooncel aan van onbeschrijflijke vc-i warring. Opengebroken kasten, vernield bed en meube len, eene grooto massa overal verspreide veeren toonen dat de dader zich den tyd voor zyne misdaad heeft gegund en alles doorsnuffeld heeft om buit te maken; zelfs de bovenkleeding der eeno vrouw was opge haald, zoodat hot linker been geheel ontbloot was om te zien of daaronder iels was ver borgen. De kleederen van dezo omgekomene waron verschroeid. Verwonderlyk mag het heeten, dat overi gons in het huis geone veeren zijn gevonden. Zou de moordenaar wellicht, boven zyne ge wone Heeding, een overkleed hebben aange had, toen hy zyne misdaad voltrok? Men vernoemt nog dat de zusters haar fortuintje niet in huis hadden, hot welk voor haar beboerd werd door eon familielid in Den Haag, die haar telkens de rente overzond. Kostbaarheden hadden zy meest in den laatsten tyd te gelde gemaakt. Vermoedelyk was er dus voor don dader of de daders weinig te halen, maar wat er van dien aard was, is blyk baar nauwkeurig gezocht en medegenomen. Hot beursje was geopend en ledig. De zoon, waarvan hierboven sprako was, een bekend voddenraper te Haarlem, meer bekend als „Barend de Neus", bezorgde den vrouwtjes den voorraad lapjes, die hy opza melde, en hare voorname bezigheid was dan daarmede lappendekens te naaien. De brand is vermoedelyk mot de petroleum lamp ontstoken. De klok, die, naar do „II. C." verneemt, meestal iets vóór was, was op half- negon blyven stilstaan. Een ooggetuige deelt nog de volgende by- zonderheden mede omtrent de eerste ontdek king van deze misdaad: „Toen ik omstreeks negen uren langs den Raamsingel kwam, ontwaarde ik, dat eenigo voorbygangers bleven stilstaan voor het per ceel in quaestie, omdat er rook uit het dak steeg. Op aanraden van een aanwezigen agent van politie werden pogingen aangewend om de dour open te loopon; toen dit niet gelukte, werden do luiken opengebroken. Do agent was inmiddols den slangenwagen gaan halen. „Nadat het raam van buiten was gèopond, begon het vuur, dat men in de voorkamer zag, heviger te branden. Een der aanwezigen klom naar binnen en bluschte met een paar emmers den brand. Wat mij bijzonder ver wonderde, was dat alles iu de kamer door elkander geworpen en de latafel openge broken was. Nadat de rook een woinig was i weggetrokken, riep dc man, die binnen was geklommen: Daar liggen twee vrouwen ge heel verbrand! Ik stak mjjn hoofd door het raam, eene vunze brandlucht kwam my te gemoet en ik ontwaarde een vreeslijk schouw spel. In de ontredderde learner lag by do plek van den gebluschten brand eene oude vrouw, afzichtelijk verminkt aan het hoold en blyk baar in doodelyken angst gestorven. Do ander®, die ik echter niet goed genoeg kon zien, schoon op liaren stoel ineengezakt te zyn. Hot bed was opengesneden en de veeren lagen door de kamer verspreid. Snel verwy- derde ik my, daar de indruk van dit afzich telijk tafereel my te machtig werd. Op dat oogenblik kwam de slangen wagen, als altjjd vergezeld van zeer vele nieuwsgierigen, ter plaatse aan." Vorder verneemt de rH. C." dat do vrouw, die des middags de verslagenen bezocht had, oaar ter stede woonachtig is en eeno goede vriendin, die haar meermalen een bezoek bracht. Na het onderzoek, Zaterdag door do jus titie voortgezet, zijn ter plaatse vele voorwer pen in beslag genomen. Uit een onderhoud mot do werkster der vermoorden, vrouw Okselen, is gebleken dat, by haar vertrek uit do woning, zoowel do luiken als de achterdeur door h-arzelvo goed gesloten waren. Het kan dus zyn dat de moordenaar zich reeds vroeg op den zolder verborgen had, maar het is evenmin uitge sloten, dat hij, door op de regenton te klim men, de dakgoot van hot omstreeks 2'/2 of 3 M. hooge huisje bereikt heeft. In het dak ontbreken ©enige pannen, maar het is moeilijk te weten te komen of doze door den moor denaar, dan wol door do brandblusschers zyn weggenomen. Het gat in het dak is in elk geval groot genoeg om een man door te laten Evenals de justitie, in soortgeiyke gevallen, heeft ook de correspondent van het „Hbl." getracht inlichtingen in te winnen over de personen, die met de vermoorde zusters be kend waren. De zoon van do weduwe Stok- mans heeft zijn alibi kunnen bowyzen. Het gezin van de werkster staat gunstig bekend. De man is los werkman, maar de volwassen kindoren verdienen ruim hun brood en steunen hun ouders. Bovendien was de vrouw genoeg zaam bekend met het feit, dat nooit eenige waarde van beteekenis in huis was. De neef der vermoorden, F. Van der Plas had omstreeks 14 dagen geleden dor weduwe Bekkers de rente, omstreeks ƒ50, gobracht. Van dit bedrag was terstond ruim ƒ10 af gegaan, zoodat er niet voel te stelen viel. Naar raon kan aannemen, was dit in den kring der weduwo bekend. Het onderzoek der justitie is zeer moei lijk, daar elke aanwyzing schynt te ont breken. "Wel werd verhaald, dat op het erf eene byl was gevonden, maar by derechter- lyke ambtenaren was daarvan niets bekend. Bekkers had de gewoonto zyne effecten te bewaren in eene geheime afdeeling der linnen kast. Na zyn dood werden de papieren, ge lijk gemeld, ter bewaring gegeven aai een neef te 's-Gravenhage. Of de moordenaar met het bestaan dezer belgplaats bekend was, is niet gebleken. De lijkschouwing is afgeloopen. Niouws schynt zy niet aan het licht te heb ben gebracht. Aan liet „Haarl. Dagblad" ontleenen \vy nog de volgonde beschryving van den aan blik, dien de plaats der misdaad gisteroch tend bood: „Het schouwspel was afschuwelijk. Vlak by het raam lag op den grond eene der beide vrouwen, de borst ontbloot, do kleederen lialf van 't lijf gescheurd, de handen en de borst geschroeiden aan den middelvinger nog de vingerhoed. Het gezicht is als 't ware ineen geschrompeld, verkleind en geel als een wassen masker, de haren hangen er overheen, ver- mongd met geronnen bloed. De eene voet is I geslagen om den poot der tafel, blykbaar om I zich te verweren". I. t ft »- "S A. IS O. Frankryk. Het nieuwe ministerie is voorgoed gevormd. I De samenstelling is aldus: voorzitter en bin- I nor.landstlie zaken, Loubet; justitie cn eere- I dienst, Ricard; openbare werken, Viette; marine, I

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2