Geuiuug;d Nieuws, Eenigo leden van de afd. Leiden der Maatschappij tot bevordering der Bouw kunst bezochton gistermiddag het magazijn van de heeren De Vrios en Stevens om de proef te zien van den, door den heer Van Ruijven op de jongste vergadering besproken, iojecteur. Het bleek evenwel dat, ofschoon do proef gelukte, meor dan tienmaal zooveel waterverbruik noodig was dan de hoeveelheid, welke verplaatst moest worden. De heer De Vries wil trachten een injectcur te vervaardigon, welke minder waterverbruik .noodig maakt. Den 2 5sten Februari j. 1. werd voor de rochtbank te 's Gravonhage behan deld do zaak omtrent den diefstal van eeno hoeveelheid postzegels in een bijkantoor der posterijen te 's-Gravenhage ten nadeelo van den heer J. Eggink Dzn., dio aldaar met den dienst belast was. De jeugdigo dievegge, oud 10 jaar, (die, ooals men zich herinneren z..l, in de maand December j. 1. eene terugbeta ling op haar Spaarbankboekje aan het l»i|- .kantoor in de Van-Galen-straat te s-Gra venhage kwam vragen), nam in een onbe waakt oogenblik, terwijl de heer E. die terug betaling aan een lessenaar in de boeken in schroef, een pakje postzegels van 5 cents weg. De officier van justitie eischte, daar zij dien dag nog voor oon diefstal terechtstond, ge- pleogd nii dien der postzegels, eene opzonding aiaar een opvoedingsgesticht tot haar 18de ♦ar.r. Te Aarlandorveon is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag het bedelaars-loge ment, gehouden door de wed. C. K., geheel fgebrand. Oorzaak onbekend. Eéne schuit kwam to Katwijk aan Zee aan en be6omdo 56. 5 tongen, 10 kl. grietjes en 11 kl. bunscholletjes brachten 7.40 op; 2 manden binnenlekschol ƒ16.50; l'/a mand schar 5; 1 mand braad G;idem doodo ƒ5; 1 kabeljauw ƒ1.55 en 2 roggen ƒ1.90 To Egmond-binnen brandde eeno alleenstaande huizinge geheel af, ten govolgo van hot springen eener petroleumlamp. Do bewoners hadden nauwelijks den tijd om do kindoren on zichzelven te redden. Er werd nagenoeg niets van don inboedel, die ver zekerd was, gered. Hedennacht zijn te Haarlem een oude man en eene vrouw -in hunne woning vermoord, welke men daarna blyk- «baar getracht heeft in brand te steken. De moordenaars zijn nog niet gearresteerd. Door do Internationale Sportten- toonstelling enz. te Schevenin/en is een zoil- wodstrijd op zee uitgeschreven, welke aldaar in het bad seizoen zal worden gehouden. Da leiding er van is opgedragon aan en welwil lend aanvaard door do Koninklijke Nederland- 8cho Zeil- en Roeivereeniging te Amsterdam en do Roel- en Zeilvoreeniging „de Maas" te Rotterdam. Er zijn daarvoor aanzienlijke prijzen uitge loofd. Programma en tijdstip zullen binnen kort worden bekend gemaakt. In den Schouwburg te Haarlem was gisteravond een publiek van zeker niet moor dan honderd personen bijeen om de voordrachten van den heer Jos VanBieneen mevrouw Aug. Van Biene-Poolman te hooren. Na oon kwartiertje gewacht te hebben, zagen do aanwezigen het scherm opgaan en iemand verschijnen, die mededoeldo dat wegens do geringe deelneming de voorstelling niet zou doorgaan en men zyn entrée aan do kas kon terugvragen. Te Bennobrook sprong oen zes tienjarige jongen op het balkon van een der waggons van de in vollen gang zijnde stoom tram, met het doel oen eind mode te r\jden. Do knaap viel er af en tusschen de waggons in, zoodat de volgendo waggon hem over het lichaam ging. De ongelukkige jongen werd naar huis gebracht, doch was na oenige mi nuten ovorloden. De „Dordr. Crt." meldt heden het volgende De reden, waarom Davenport (Sequah), de man der reclame, zoo met stille trom Dor drecht verlaten heeft, is ons thans opgehelderd. Zooals algemeen bokend is, werd in ver schillende séances door hem bewoerd dat hetgeen van entrées overbleof, na aftrek der noodzakelijke onkosten en van de kosten der maaltydon, ingevolge toezegging aan den heer kapelaan Delfgauw, zou worden afgedragen aan de R.-K. Kraamvrouwen-vereeniging „St.- Elisabeth" te Dordrecht. Genoemde vereoniging heeft echtor geen cent ontvangen en eene verantwoording der gebeurde gelden heeft Davenport geheel achterwege gelaten. Naar verder wordt medegedeeld, is Daven port er nog niet in geslaagd een apotheker to vindon, zoodat h(j in Den Haag de Sequah- middclen niet openlyk kan verkoopon. Toch schijnen ze op andere wijze aan den man ge' bracht te worden. Eeno vrouw van een arbeidersgezin in de veonkolonie Boots (Friesland), die te schroomvallig was hulp te vragen by de armvoogden, is van honger en gebrek gestorven. To Rozondaal werd gisterochtend, tijdens het rangeeren, door een trein eon voorman aangereden, die ernstig verwond werd. Do man is kort daarop overleden, nalatende eene vrouw met -1 jonge kinderen. De notaris S. M., to St.- J a c o b i- Parochie, heeft aan de rechtbank te Leeuwarden verzocht hom te verklaren in staat van ken nelijk onvermogen. li if i V land. Frankryk. Ook do boer Bourgeois heeft de opdracht tot samenstelling van een kabinet afgewezen. De president der republiek heeft daarop den heer Loubet ontboden. Naar men verneemt, is nu de samenstel ling van het ministerio aldusvoorzitter on binnenlandscho zaken, Loubet; financien, Rou- vier; oorlog, De Freycinet; buitenlandsche zaken, Ribot; marine, Cavaignac; openbaar onderwijs, Bourgeois; koophandel, Roche; landbouw, Devolle; openbare werken, Burdeau. De minister van justitie zal waarschijnlijk hedenavond benoemd worden in eene bijeen komst, waarin do definitieve vorming van het kabinet zal worden besproken. Anastay, do moordenaar van mevrouw Dollard te Parijs, is ter dood veroordeeld. Ily hoorde het vonnis met de grootste kalmte aan. Donderdagavond is door don president der Republiek eon groot bal op het Elysée gegeven. Er waren 7500 personen uitgenoo digd; ongeveer 5000 waren verschenen. o«<3li lnncL By de oploopen, welke Donderdag-avond in het oosten van Berlijn, voornamelijk inde Köpnickerstrasse, Bluraenstrasse, Landsber gerstrasse, Busthurgstrasse, plaats hadden, zag men voornamelijk, behalve zoogenaamde werklooze, opgeschoten jongens en meiden, voor 't meorendeel „gepeupel". Do politio had op verscheidene plaatsen eene moei- lyko taak; de agenten werden —et stee- nen geworpen, maar slaagden er na korten tyd in, de menigte uiteen te dry ven. In een lokaal in de Weiszenburgerstrasso werd alles kort en klein geslagen, omdat de waard, op de vraag of hy op de sociaal-domocraiische „Vorwürts" geabonneerd was, „noen" ant woordde. Eigenlijk zyn er geone winkels ge plunderd; in verscheidene winkels editor worden deuren en vensters stukgeslagen en kleine voorwerpen gestolen. Later in den nacht bleef alles lustig. De geheele politie was op de beensoldaten echter zag men niet. De dagbladen achten het voorgevallene niet van groote beteokenis en sporen aan tot bedachtzaamheid. De sociaaldemocrati sche „Vorwarts" bewoort dat niet arbeiders, maar janhagel, de opstootjes hebben veroor zaakt, en maant hare part(|genooten aan, zich van medeplichtigheid te onthouden. Gister-, Viydag-voonniddag, hebben bij de Brandenburger poort en het oporaploin opniou w kleine opstootjes plaats gehad, welke door de politie zonder mooite weiden uitoengedrovon. In de straten was niet veel te zien of veranderd alleen in de buurt van het keizerlijk paleis liep meer volk te hoop, meest nieuwsgierigen, die door eeno sterke macht politie in bedwang gehouden werden. Do politie moest herhaaldelijk tusschen- beide komen om do menigte uiteen te drijven en het eigendom der burgers te beschermen. Tegon één uur werd hot op het plein voor het paleis weer vol. De volksmenigte bestond hoofdzakelijk ook nu uit nieuwsgierigen. De politie zorgde er met sterken arm voor, dat het verkeor niet werd gestoord. Van tyd tot tyd werd eon troepje een der zijstraten ingejaagd en luidruchtige kwajongens met de blanko sabel uiteengedreven. Van grooto beteekenis was dit oploopje echter niet. De liberale bladen vermanen het publiek ernstig, zich venvyderd te houden van het straatrumoer, dat tot dusver nog voornamelyk door het gepeupel wordt veroorzaakt en geen staatkundig karakter heoft, maar by langoren duur en bij herhaling licht ernstige staat kundige gevolgen kan hebben. In den loop van den avond hadden alleen in do Grooto on in do Kleine Hamburger straat en in do Elzasserstraat botsingen mot do politie plaats. Do winkels van twee slagers, een bakker en een schoenmaker zijn vernield. Do politie verstrooide de onruststokers ter stond. Te middernacht was alles rustig. De in hechtenis genomen personen zullen terecht staan voor den crimineelen rechter, onder de beschuldiging van aanslag tegen do veiligheid van den Staat. Gisternamiddag te halfdrie, kort na de botsing tusschen de politie en een volksoploop, reod de keizer in kurassiors uniform, ongehinderd te paard langs „Unter den Linden" naar den „Thiergarten" te midden van eene groote menschenmassa, welke men op 15,000 por- sonen schat. De keizer reed zeer langzaam, eeno sigarette rookende en slechts vergezeld van een adjudant en een bediende. Over het geheol werd lay boleofd gegroet; slechts hier on daar klonk or uit een groepje do kreet: „Brood! op het oogenblik dat hy voorbyreed. Ook 's keizers broeder, prins Heinrich, wan- deldo ongehinderd langs de straat. Itulfië. Minister Fimiri zal, naar officieus verzekerd wordt, in antwoord op eene interpellatie Yan den afgevaardigde Vischi over den voorrang van het burgerlyk voor het kerkeiyk huwe- lyk, eone zeer gewichtige verklaring afleggen omtrent de kerkelijke politiek der regeering. In de Kamer van Afgevaardigden ant woordde Branca, minister van verkeer, op eene vraag van een der leden, dat de regeo- rmg van de spoorwegmaatschappijen eene prysvorlaging voor het vervoer der zuidelyke wynen door geheol Italië heeft verkregen. De minister-president Di Rudini verklaarde dat met Oostenrijk geenerlei onderhandelingen worden gevoerd over de vermindering der inkomende rechten op Italiaanschen wym De Duitsche wetgeving laat den invoer van ver sneden wyn by waggonladingen toe. \ervolgens werd het wetsontwerp tot her ziening van de rechtspraak, by geheime stemming met 118 tegen 95 stemmen aange nomen. Deze geringe meerderheid wordt druk besprokenmen ziet er een nieuw voorteeken in .van een aanstaanden val van het ministerio. Beljjië. Do centrale sectio hoeft gisteren in vol tallige zitting de voorstellen tot grondwets herziening behandeld. Art. 1, waarby bepaald wordt dat B.Jgié gesplitst zal worden in provinciën, werd met algemeene stemmen aangenomen. Art. 52 be- trefTondo de schadeloosstelling der afgevaar digden werd verworpen by stakende stemmen. Aangenomen werd met algemeene stemmen art. 48, betreffende de kiesdistricten; art. 54, betreffendo de samenstelling van den Senaat art. 58, betreffendo het zitting nemen van den troonopvolger in den Senaatart. 60, be treffendo de erfopvolging; en art. 61 betref fende de orfopvolging in de mannolyke lyn. De quaostie betreffendo hot koninkiyk refe rendum zal door de centrale sectie behandeld worden na de carnaval vacantio. Do heer De Smedt de Naeyer is benoemd tot rapportour der centrale soctie. Het honden van optochten, betoogingen en meotings is door den burgemeester van Luik verboden. De socialisten hadden voor morgen, Zondag, 8 meetings aangekondigd. Groot-Brltiinnië. In do gisteron door het Lagerhuis gohouden zitting is zonder discussie en zonder stom- ming het voorstel aangenomen tol schrap ping van het lid Decobain, wegens tegen hem ingebrachte ernstige beschuldigingen, wegens ongehoorzaamheid aan de bevelen van hot Huis en omdat hy zich door de vlucht aan den rechterlyken arm heeft onttrokken In het Lagerhuis kwam ook aan de orde een wetsontwerp van het Parlementslid Pro- vand, bepalende dat kinderen beneden 18 jaar en vrouwen niet langer dan 74 uren in de week, etenstijden incluis, in magazynen, win kels enz. werkzaam mogon zyn. Matthews en Balfour bestreden namens de Piegeering het ontwerp on stelden voor een enquête comité te benoomen. Met 175 tegen 152 stem men werd echtor tot de tweede lezing bo- sloteD. Spanje. De minister-president Canovas del Castillo heeft gisteren voor do begrootingscommissie do nieuwe begrooting toegoliclit. Hy heeft verklaard dat hy op alle uitgaven eene be sparing van 10 pCt. zal invoeren. Men zal echter met de vaststelling dier besparingen mooton wachten, tot de verschillende ministers de uitgaven voor hunne departementen dien overeenkomstig zullen hebben ingericht. Oofitenrijlt-Hoiitf.-lVIoiiJi io. De toestand der werkloozon te "Weenen heeft een diepen indruk op do bevolking ge maakt. Maatregelen tot voorziening in de noodzakelykste behoeften worden genomen. De burgemeester heeft aan de besturen der voorsteden kredieten geopend en zelf 6000 fl. in het hulpfonds gegeven. De bladen openen inschry vingen. De redactie van een socialistisch blad houdt dagelijks eene brooduitdeeling. De prefect van politie verklaarde de pogingen tot hulpver schaffing der socialisten niet te zullen belet ten, zoolang de uitdurflugen geen gevaar voor do openbare rust opleveren. Telftgram men. "SVEENEN, 26 Februari. Het dividend op do Creditactiën zal veertien gulden bedragen, nadat 20 pCt. der netto-winst metfl 430,000 aan het reservefonds zyn toegevoegd. BUCHAREST, 26 Februari. By de heden gehouden herstemmingen voor den Senaat zyn gekozen 11 conservatieven en 3 candidaten der oppositie. De Senaat telt dus 92 conservatie ven, 20 loden der oppositie en 8 bisschoppen. MADRID, 27 Februari. In den Senaat ant woordde Canovas den bisschop van Salamanca, dat eene herziening van het wetboek van strafrecht noodzakelijk was. De staat en de kerk moeten voortgaan den toestand van don. werkman to verbeteren, maar indien de werk lieden hunne eischon willen voorschryven, is er geen ander middel dan geweld. ATHENE, 27 Februari. De betaling van de April-coupon is verzekerdhet geld is in de Nationale Bank gedeponeerd. KONSTANTINOPEL, 27 Februari. Do Bul- gaarscho agent, dr. Yulkovitch, is gisteravond geslorven. PARIJS, 27 Februari. De heeren De Freycinet, Ribot, Rouvier. Davelle, Bourgeois en Jules Roche hebben zich bereid verklaard deel uit to maken van een ministerie-Loubet. De heer Loubet wordt minister van binnen landscho zaken. De republikeinsche bladen zyn met dit ministerie tevreden. BERLIJN, 27 Februari. Het sociaal demo cratisch orgaan Vorwarts" bevat heden aan het hoofd zyner kolommen eene waarschuwing tot allo werklieden van Beriyn en in het byzonder tot zy'no partygenooten om niet mede te doen aan do opstootjes. Straatrumoer en verwoesting van eigendom zyn geeno mid delen, zegt het blad, om aan de heerschende ellende een einde te maken. De sociaal democratische leden van den ge meenteraad hebben eene buitengewone zitting van den Raad gevraagd, ten einde eene be slissing te nemen over de voorstellen, welke strekken om een deel der werkloozen arbeid te verschaffen door reeds dadelijk met de uitvoering van eenige gemeenteworkon tebo- ginnen. LEIDEN, 27 Februari. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 4° C. 39.2° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 4.5° C. 40.1°F.; 's middags om 12 ï.ren 4 5^ C. 40.1°F.; 's namiddags 4 uren 4.5° C. 40.1° F. De Staatscourant van heden bevat het koninkiyk besluit, waarby do kolonel J. A. K. H. W. Vogel, commandant van het 4de regiment infanterie, is aangesteld tot com mandant van het regiment grenadiers en jagers. Eindelyk dan is deze benoeming ge schied. Wy verheugen ons daarin, want zooals reeds door ons werd aangemerkt, er zyn ge wichtiger zaken, waarop de aandacht behoort gevestigd te zyn, dan eene aangelegenheid, welke op zichzelve van meer ondergeschikt belang mocht wordon geacht, en daarom hebben wy het betreurd, dat er ettelyko maanden moesten verloopen, voordat de ge- wenschto overeenstemming werd verkregen; dit geeft aanleiding tot allerlei, soms geheel onjuiste, gevolgtrekkingen, hetgeen moet worden vermeden, terwijl bovendien belangen van derden worden geschaad. UD.) In de plaats van den heer Heykamp is tot aartsbisschop voor Utrecht der Oud-Ka tholieke Kerk gekozen de hoer G. Gul, thans pastoor te Hilvorsum. Volgens tclegraphisch bericht is de heer L. Van 't Sant, predikant te Padang, aldaar overleden. Het stoomschip „Edam", van Amsterdam naar Baltimore via Nieuw-York, passeerdo

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6