Vergadering van Nijverheid. In do gistoravond gehoudon vergadering van het departement Leiden der Nyvorheids- maatschappy waren zeer vele leden mot hunne dames en ook eenige goïntroduceerden tegen woordig. Het onderwerp, dat zoude behandeld worden, was dan ook wel in staat do weet en nieuwsgierigheid te prikkelen en hot annoncceren van „proefnemingen" was op de komat van zoovelon niet zonder invloed. De heer W. Geisler, uit Amsterdam (Spui straat 303), een bekend fabrikant van thermo meters, barometers en andere physische chemische glazen werktuigen, zou het oen en ander mededeelen omtrent de kunst van glas blazen en ons die kunst te zien geven, Ka eene korte uiteenzetting omtrent do samenstelling van glas: kiezelzand, dat me! natrium of kaliumzouten op hooge tempe ratuur gesmolten wordt in ijzeren schalen en dan eene doorschijnende massa wordt van geringo qualiteit, waarvan door toevoeging van loodoxyde de qualiteit beter wordt, las spreker uit het werkje van prof. Gunning (Auistcr dam) hot een en ander voor omtrent de verbindingen, die de verschillende voor glas te bezigen stoffen kunnen aangaan om betere en geringere soorten te verkrijgen. Om evenwel zijn damesauditorium niet te veel theorie op to disschen, ging spreker er spoedig toe over do bewerking van glas aan schouweiyk voor te stellen en vertelde hij en passant dat glas smeltbaar is op eene temporatuur van 1200° C. en buigbaar op €00° O. Deze buitongewono hitto wordt aan de werktafel verkregen door eene glasblazers- tarap, bostaando uit een toestel, waardoor gewoon lichtgas stroomt, dat, aangestoken rnot eene gewone vlam verbrandt; door aan voer van lucht door middel van een onder de tafel geplaatston blaasbalg, wordt de ver branding van het gas door do in de lucht aanwezige zuurstof bevorderd on is hot resul taat intensieve hitto veroorzaakt door oono blauwe vlam, die, daar de verbranding vul- komen is, geen roet afzet. Eerst zien we staven glas in allerlei vor men gebogon en uitrekken tot een dim non draad, eene glazen staaf, in het middon op wit-gloei-hitte gebracht, wordt door een toe hoorder aan het eeno eindo vastgehouden, en met het andere cindo van do staaf in do hand loopt de glasspinner snel weg en vion we een dunnen glasdraad spinnon, die weldra van hand tot hand gaat. Om draden in massa te vervaardigen, wordt oene dunne staaf glas in de vlam gehouden, daarvan een eind met do hand uitgetrokken en dit beves tigd op een snel ronddr.aiend wiel; liet pro duct van dit spinsel heet glaswol en is z66 fijn, dat het zyn snijdend vermogen geheel verloren heeft; in laboratoriums en in de industrie wordt glaswol gebezigd tot liet fil- troeren van sterk zure vloeistoffen, zi.oals salpetorzuur, zwavelzuur, die door linnen, katoenen of wollen weefsel niet te reinigen zyn; een vlokje van de glaswol wordt in den glastrechtor gedaan en de te filtreeron zure vloeistof daarin gegoten. Worden de draden iets dikker gesponnen, dan worden daarvan kunstmatige voeren en glaspenseelen vorvaardigd. Glazen buizen worden evenals stavon uit gerekt en deze behouden, al wordt de buis nog zoo fijn, eene opening; de proef wordt op de som genomen en weldra gaat ook oene ellenlange fijne buis, ter dikte \an een brei naald, door do zaal. Wordt eene buis verhit, dan heeft zy neiging op de verhitte plaats nauwer te wordenom dit to voorkomen, wordt er in geblazen de spanning van do lucht zot het glas dan weer uit. Wil men in eene glazen buis een bol bla zen, dan wordt eon der einden dichtgemaakt, door die te verhitten en mot een stukje afval- glas van de werktafel de weeke einden aan elkaar gobracht, en dozo smelten dan spoe dig aaneen. De plaats, waar men nu in de buis don bol wenscht, wordt onder gestadig rondwentolon in do vlam verhit, en dan, als de verlangde temporatuur, zichtbaar aan hot lood of wit gloeien van het glas, bereikt is, aan hot ongesloten eind mot den mond lucht ingeblazen. In mindor tyd dan boschre- ven kan worden zien we een paar zuiver ronde bollon in glasbuizen groeien, het dicht gemaakte eind wordt opgemaakt en de buis en bol met water gevuld door opzuigen uit ten bekerglas; in het groot wordt het wat or uit een reservoir daarin geheveld. Nu worden de beide openingen van do buis dichtgesmolten 0n hebben we een vergrootglas, zooals we die op straat wel zien rondventen a 10 ets. per stuk. Vorder zien we aan het eind van eene nauwe, aan één eind gesloten buis een gedeelte, ter grootto van eene erwt, geel gloeiend maken on wordt door don kunstenaar ferm in de buis geblazende erwfc begint zich uit te zetten on we zien haar zwellen en groot worden als eene flesch; terwyl do opening gesloten blyft kutfpon we het dunne glas in en hoeren we de samengeperste lucht met een knal ont snappen; Ontsluiten we de opening, waardoor do lucht werd ingeblazen, dan ontwijkt de lucht geleidelijk, doch kunnen wo hot opge blazono niet heel houden, daar het onder den druk van de gewone dampkringslucht in scherven, zoo zacht als zyde trouwons en niet gevaarlijk, inoenvalt. Om glazen buizen te snijden, maakt spreker gebruik van oen stuk staal in den vorm van een glazenmakers-stopverfmes; dit stukstaai wordt op een steen gewet, doch het is vol strekt niet scherp (als de messen, waarop men volgons het spraakgebruik naar Keulen zou kunnen rijden) en met het mes geeft men de door te snijden glasbuis een streek, het welk hetzelfde geluid teweegbrengt als werd het glas gevijld; door flink te trekken breekt do buis ter plaatse, waar do mes-vijl geraakt heeft. Eenige buizen zien we op verschillende lengten afsnijden en daarvan maakt spreker in een oogwenk de bekende reageerbuizen; de randen worden, door een stukgladdo gas kool er tegen aan te houden, oogenblikkeiyk gevormd, aan beide zijden een rand en ver volgens in het midden de buis dichtgosmolton en door middon gedeeld, nog even in do vlam gobouden in de buis geblazen en gereed is eon aantal reageerbuizen, die door do aan wezige dames als een souvenir worden mede genomen. Om wijdere buizen door te snijden, geeft eerst het mes een vylstreek en vervolgens wordt, door een gloeiend stukje glas op dit plekje te houden, de buis gladaf gesprongen is de breuk niet geheel, welnu, dan volgt het gloeiende glas de breuk of den sprong en kan de buis weldra gebroken worden. Hot lasschen van staaf- en buizenglas ge schiedt eveneens in de vlam, door buide einden tegen elkaar te houden, dio door smel ting zich vcreenigen zonder dat do breuk zichtbaar is. Ilard glas, voor een 15-tal jaren zeer go- zocht, doch nu zfin roem overleefd hebbende, wordt gemaakt door gloeiende glasvoorwerpen in water of olie af te koeion; door het snolle afkoelen wordt de buitenste laag ijzerhard, terwijl de inwendige massa als vloeibaar bljjft of ten minste niet homogeen wordt. Een glazen staafje wordt in de vlam ge smolten en de glooiende droppels worden in water opgevangen en daarin afgekoeld. Als glas- tranen worden ze uit het bekerglas gehaald en zóó hard, dat. met oen houten hamer er op geslagen, de glastraan in do tafel gedreven wordt. "Wordt evenwel een miniem klein stukje er af gebroken, dan springt de traan met een knalletje uiteen en heeft men kristallijn gruis in de hand; glastrar.en worden met kwistige hand rondgedeeld. Boböchos van hard glas worden met kracht op don grond geworpen bleven heel, behalve één, mot geoefende of liever ongeoefende hand weggeslingerd, die in duizenden stukjes kon opgeveegd worden. Boulogneesche fleschjes, die met kracht op de tafel goslagen worden, spotten met dozo krachtsaanwending en leggen liet af tegen een korreltje zand. dat daarin wordt rondgeschud: de bodem valt er weldra uit. Na eeno korte vermolding van de stoffen, die gebruikt worden om glas te kleuren, als geel door natron, blauw door kobalt, violet door mangaan, groen door vermenging van natron en kobalt, vervaardigt spreker ten slotte eene sierlijk gedraaide sigaronpyp in kleurig glas, die hij den praeses aanbiedt; om geuno ontevredenen te makon, krijgen de overige bestuursleden ieder ook eeno pijp van hetzelfde model, doch in eene Amsterdam- sche lichtglasvlam gevormd. Do beschikbaro tyd was verstreken en daarom maakte spreker een eind aan zijne voordracht, die volgens den voorzitter door alle aanwezige dames en hoeren met belang stelling gevolgd was. Een luid applaus ge tuigde voor de waarheid van zijne bewering. We hebben een aangonamen en nuttigen avond doorgebracht, waartoe het gezelschap der dames zeker heeft bijgedragen, alsook dat er geene notulen gelezen waren en huishou delijke zaken niet werden behandeld. 27 Feb. '92. V. v. W. Gemeenteraad van Voorschoten. Voorzitter: do Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Do notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd vastgesteld. Medegedeeld en voor kennisgoving wordt aangenomen het verslag van het voorberei dend hooger (gymnasiaal) onderwys, ingezon den door dr. A. H. Raabe, te Voorschoten. Het verzoek van de wed. Van Lochem om afschrijving van den aanslag van haren man in den hoofdelijken omslag over 1891 wordt toegestaan en dat van de wed. Struick om eeno jaarlyksche toelage afgewezen. Nadat in de laatste vergadering de stem men staakton, wordt thans besloten de repa ration aan de onderwijzerswoning in het dorp zoodra mogelijk te doen aanvangen. Burgemeester en Wethouders leggen ovor do door den gemeente-opzichter ingezonden opgavo der kosten voor bestrating van het schoolplein bjj de onderwyzerswoning in hot dorp ad 4G0. Aangenomen wordt niet tot bestrating ovor te gaan, maar door ophooging van het terrein verbetering aan te brengen. Aan den gomeente-opzichtor wordt als ver gooding voor bestek en teekening, door hem voor buitengewoon werk in 1891 gemaakt, toegekend 20. Het kohier der hondenbelasting voor't jaar 1892 wordt vastgesteld lot een totaal bedrag van 258 en de voordracht tot af- en over schrijving op de begrooting van 1891 aan genomen. Besloten wordt de vordering van Nouwens over 1890, die te laat is ingekomen, te vol doen uit den post van onvoorziene uitgaven, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staton. Door B. en Ws. worden, overeenkomstig het uitgedrukt verlangen van enkele leden, den Raad aangeboden ontwerpen tot wijziging van het besluit tot heffing oener gemeente belasting. Nadat besloten is die ontwerpen om onderzoek en advies te stellen in handen eener commissie, worden door den voorzitter als leden benoemd de heeren Van den Horn van den Bos, Schoor en Van Kempen, die hunne benoeming aannemen. De voorzitter brengt ter tafel do voordracht met advies, ingezonden door don heer dis- tricts-schoolopzicner, tor benoeming van een hoofd der openbare lagere school in het derp, op welke voordracht zijn geplaatst de heeren J. VelKbga, onderwijzer te GroningenW. Verburg, onderwijzer te HaarlemL. Driebor gen, hoofd der school to Beemster; J. A. Saar berg, onderwijzer te Amsterdam,, en H. K. O verdiep, hoofd der school te Vries. De uitslag der stemming is dat met zes stommen wordt benoemd de heer H. K. Over- diep, terwijl 1 stem was uitgebracht op den heer W. Verburg. De voorzitter antwoordt den heer Schoor ontkonnend op diens vragen of hot gerucht waar is dat de in de vorige vergadering in gekomen bestekken on teekeningen tot ver bouwing der onderwijzerswoning op verzoek van B. en Ws. waren opgemaakt. De vergadering wordt daarna gesloten. Gemeenteraad van LIsse. Zitting van 26 Februari. Tegenwoordig zes leden. Afwezig de heer Mr. baron Snouckaort van Schauburg. Voorzitter: de Burgemeester. Na opening der Vergadering worden de notulen der vorige gelezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van de na volgende ingekomen stukken a Missive van HH. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, houdende goedkeuring van een Raadsbesluit tot wijziging der begrooting van 1891. b. Idem der begrooting van 1892. c. Idem tot af- en overschrijving op de begrooting van 1892. tl. Idem van ten Raadsbesluit, houdende regeling der jaarwedde van den nieuwbo- noemden onderwijzer. e. Schrijven van M. Koese, houdende kennis geving dat hy zijne benoeming tot onderwijzer aan de openbare lagere school aanneemt. Procos-verbaal van kasopneming van den 19den Januari jl., waaruit biykt dat op dien datum in kas was ƒ22113,961/, en dat de boeken en registers van den ontvanger in orde waren. g. Circulaire van HH. Gedeputeerde Staten, houdende wijziging van het model der quitantie tot inning der opcenten op de hoofdsom personeele belasting. h. Verslag van den toestand van 1 Onderwys in de gemeente over 1891. Al deze stukken worden voor kennisgJ aangenomen. Nog is ingekomen oene circulaire, zonden door het Ministerie van Binnenl. Z& houdende uitnoodiging tot het doen circuit van eeno inteekenlyst tot aanbieding vat6 huldebiyk aan Prinses Sophie der Nederla^ by gelegenheid van haar gouden hu welyksfe De Raad, van oordeel zynde dat hy 2 daaraan niet mag onttrekken, draagt Voorzitter op daaraan de noodige uitvoer te geven. Tot leden van het stemburoau voor verkiezingen in 1892 worden benoemd heeren mr. baron Snouckaort van Schauk- en C. H. Wolff, met de overige leden plaatsvervangers. Tot leden van de commissio voor de srfe tery worden benoemd dezelfde heeren. Alsnu zegt de Voorzitter dat, ten gev( van de uitbreiding van hot onderwyzond; soneel, het noodig is geworden eene anr klasson-indeeling in de school te mai Dientengovolge zullen eenige nieuwe sch banken moeten worden aangekocht. Ii Burg. en Weths. is een onderzoek inges' naar den kostendon prys en bevonden da, gemeente zich die voorwerpen het voordeel kan aanschaffen by Fred. Stiolttjes, te Ams dam, voor den prys van ƒ320 (daaronder grepen do franco-levering en het opstel in de school). Dit bedrag kan gevonden won door te beschikken over een gedeelte van vermoedeiyk batig saldo der rekening van IS Wordt besloten Burg. en Weths. te ma tigen togen don genoemden prijs de nooc schoolbanken aan te koopen. Voorts zegt de Voorzitter dat hem d hot hoofd der school is medegedeeld dat wonscheiyk zoude zyn, met hot oog op fli en degeiyk onderwys in de handwerken,i mej. Krol hulp bekwam. Burg. en Wet zyn van gevoelen, dat daaraan gevolg belio te worden gegeven en stellen daarom v als helpster te benoemen mej. G. Van Mark, te Lisse, opeenojaarl kscbe beloon van 50. Daartoe besloten zynde, wordt mej. G. T der Mark met algemeene stemmen benoec Ten slotte is aan de orde een voorstel aankoop van grond aan den Broek weg. Op voorstel van don Voorzitter wordt openbare zitting gesloten en overgegaan eene zitting mot gosloten deuren. Na heropening wordt tot don aankc besloten, mits de koopsom het bedrag ƒ400 niet te boven ga. Niets meer aan de orde zijnde en niema der leden meer hot woord verlangende, s! de Voorzitter de vergadering. Gemengd Nieuwe In hot Sarphatipark te Amsti dam is een 12-jarigo jongen door het ys zakt en verdronken. Men schryft aan de „N. R. C." Oudenbosch, van 26 Fobruari: Door verbreking van eene ruit hebben of meer dieven zich den vorigen nacht toega verschaft tot de woning van don postdirect G., en voor eene waarde van ongeveer aan zilver en argent christofflc ontvreor Met het verbreken der ruit schijnt men zi blykens onderschtidene bloedvlekken, verw to hebben. Met behulp van lucifers is er kens licht gemaakt. Ook op den heer V. G., rustend priest had men bet gemuntdoch daar is men stoord en heeft men zich, met achterlat van eeno kleine ladder, onverrichterzake t wyderd. In het dorp BoetsFries 1 an is de armoede en ellende inderdaad ten I gestegen. De toestand wordt volkomen houdbaar en van vele zyden wordt aan: drongen op spoedige inpoldering. Te min bezwaar is er om daartoe over te gaan, voor dit doel eene som van ƒ325,000 disp nibel is. terwyi het werk volgens raming hoe stens ƒ265,000 kosten zal. Inmiddels wordt in het „Nieuw Advl tentieblad" van Heerenveen een krachtig S roep gedaan op alle welgestelden en w zinden in Nederland ten bate van „de ru; duizend personen, die aan de grootste armofl ten prooi zyn." Dit beroep gaat uit van e zestal ingezetenen, waaronder de gemeen® secretaris en de beide predikanten.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2