N°. 9821. Zaterdag 27 Februari. A#. 1892. $eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en (Feestdagenuitgegeven. De Kleine Advertentiën Leiden, 26 Februari. Peuilleion. Voorheen en Thans. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: foor Lsiden per 3 maandenf 1.10. franco per post1.40. i.'«md«rl£kfl Nomtcar*.0 (Vfl. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer/"0.17|, Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het inensseerffi buiten do sad wordt fO.10 boroxc^.l. 40 Cents by vooruitbetaling) worden in het Blad van morgen avond opgenomen. CHHciëele KounUgevingen. Borgemeeeter en Wethouders der gemeente Lelden bre-ogen ter kennis van belanghebbenden, dat bij hen ii ingekomen een verzoek Tan de dames G. W. en B. A. O. Zaalberg, om een balkon met winterom- almtiDg te plaatsen aan den voorgevel van het per ceel aan de Breestraat No. 127 Genoemd verzookeohrifl met de daarbij orergelegdo wkening zjjn op de 8ecretarie dezer gemeente voor belanghebbenden ter inzage nedergelegd ran heden lot en met Zaterdag 27 Februari a. s., tervrijl even- taeele bezwaren schriftelijk kunnen worden ingediend tot Maandag daaraanvolgende. Borgemeeeter en Wethouders-voornoemd, Leiden, BE KANTER, Burgsmoester. 25 Febr. 1892. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Loiden; Gezien art. 8, lete alinea, der vret van 2 Juni 1876 (Staateblad No. 96), tot. regeling van het toe- richt by het oprichten van inrichtingen, welke ge- mr, sohado of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bjj deze ter algemeene kennis dat door de Gedepntcerde Staten der provincie Zuid-Holland vergunning is verleend aan hun college en rechtver krijgenden tot het pla&tson van een vierden stoom- tel in de Gemeentelijke Gaefubriek. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 24 Febr. 1892. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leidon Gezien art. 8, lste alinea, der Wet van den 2den Juni 1876 (Staatsblad No. 96), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, wolko gevaar, eohade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen brj dezen ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is vorleond aan de Firma BEIJST en KRAK en A. VAN BORSELEN en recht verkrijgenden tot het oprichten van bergplaatsen n verfwaren, lioht brandbare stoffen, respectievelijk in bet pakhuis achter perceel Steenstraat No. 41 en in het porcoel Hooigracht, boek Heerenstceg, No. 4. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 25 Febr. 1892. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van LoideD, Gezion hot adres yan E. J. 8CHOONDERGANG, houdende verzoek om vergunning tot plaatsing van me locomobiel van 6 paardekracht in het perceel HecroDgraoht 67; Gelet op do artt. 6 en 7 dor Wet van 2 Juni 1875 Staatsblad No. 95) Geven bij deze kennis aan hot publiek dat ge noemd verzoek, met de bijlageD, op de Secrotarie dezer gemeente tor visio gelegd is; alsmede dat op Vrijdag 11 Maart a. s., voormiddags te elf uren, het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in to brengen. Burgemeester en Wothonders voornoemd, Loiden, DE KANTER, Burgemeester. 26 Febr. 1892. E. KIST, Secretaris. Heden ls aan de universiteit alhier de heer J. De Hullu, geb. te Cadzand, bevorderd tot doctor in de Nederlandeehe taal- en letter kunde, inet academisch proefschrift, get. „Bijdrage tot de geschiedenis van het Utrecht- sche Schisma. Bh koninklijk besluit is benoemd tot kolonel-commandant van het reg. grenadiers en jagers de kolonel J. A. K. H. IV. Vogel, commandant van het 4de regiment infanterie alhier sedert 15 April 1891. Door de alhier zitting houdende genees kundige staatscommissie werd heden toege laten voor het eerste gedeelte van het arts examen de heer Th. P. C. Van Dooren. Het nieuwe bestuur der Studenten-socië teit „Minerva" bestaat thans uit de heeren J. C Tadema, TJ. A. M. A. Humalda van Eysinga, Joh. Dirkzwager, G. J. Verburgt, J. De Witt Hamer, D. J. Fangman en A. C. D. De Graefif. Hot is reeds geïnaugureerd. Wederom waren gisteravond in het Nutsgebouw alhier vergaderd ledon der afdee- ling Leiden en Omstreken van de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst. Allereerst vergastten zij zich aan de beschouwing van de aan den wand der zaal tentoongestelde teekeningen van den nieuw te bouwen Schouw burg te Amsterdam en van het voorgebouw van het Station te 's-Gravenhage. Tovens werden de ingezonden voorwerpen op kunst industrièel gebied met aandacht bezichtigd. Zjj bestonden uit meubelen uit het magazijn der heeren Reinke alhier, meubelen uit het buitenland (kast, tafel, étagère en sigaren- kastje). De notulen der vorige bijeenkomst werden goedgekeurd en daarna ging men over tot het lezen en aanhooren van de antwoorden op verschillende vragen, gesteld door het bestuur der Maatschappij. Met de behande ling dier vragen kwam men, na eenige discus sie, vooral over het verzekoren tegen brand schade van een in aanbouw zijnd gebouw, geroed. Den rapporteurs werd voor de beant woording dank gezegd. De heer Van Ruyven ging alsuu spreken over het leegpompen van ondergeloopen kel ders door middel van de waterleiding met den injecteur. H(j had zijne bijdrage gepaard willen doen gaan met proeven, maar aange zien men niet was geslaagd in de toebereid- solen daartoe, konden die nu niet genomen worden, moest de vergadering zich verge noegen met eeno beschouwing van den in jecteur, met eene afbeelding en met teeke ningen op het bord, terwijl men zich voornam hedennamiddag de proeven te gaan zien in het atelier der firma De Vries en Stevens alhier. Wegens het zeer ver gevorderde uur moest het volgende punt der agenda, beantwoording van vragen uit de bus, tot nader uitgesteld worden. Van de mededeelingen van 't bestuur ver melden we deze. Aan de gewone vergade ring in April zal de afdeeling eene gezellige bijeenkomst vastknoopen ter herdenking van het halve eeuwfeest der Maatschappij. Ter gelegenheid van dit feeet zal te Amsterdam een Nationaal Congres voor Bouwkunde ge houden worden, waarvan men lid kan worden. De voorzitter wekte daartoe op, alsmede tot toetreding als lid der Maats chappy. Voorts werd nog gewezen op de gelegenheid, welke de vereeniging „Arti et Induatriae", te 's-Hage, in de laatste helft van December dezes jaars zal geven aan timmerlieden, meubelmakers, smeden, koperwerkers en huisschilders tot het afleggen van proeven van bekwaamheid in hun vak, waarvoor diploma's zullen wor den uitgereikt. Ter beantwoording van oone vraag uit de bus omtrent het Protector Petri werd eene commissie benoemd, welke het volgende jaar misschien met een rapport zal gereed komen. Daarna werd de vergadering gesloten. De Leidsche teoneelvereeniging „Talma" gaf gisteravond in de zaal van „Vondelhoven", aan den Stationsweg, hare zevende uitvoering, welke geopend werd met eene korte toespraak yan den voorzitter, den heer Verhaart', die allen, leden, donateurs en genoodigden met hunne dames, oen hartelijk welkom toeriep. De zaai was keurig met groen versierd, in het midden waarvan het vaandel prijkte. Nadat enkele muzieknummers waren ge geven, word overgegaan tot de opvoering van „De erfgenamen van Biosterbosch", vroolijk tafereel uit het volksleven met zang in vijf bedrijven door A. Wijnstok. De dilettanten deden flink hun bost om het stuk goed van stapel te doen loopen, waarin zij vrijwel slaagden, dank zjj vooral het spel van hen, die de rollen vervulden van Leonard, den zaak waarnemer Paperlot, den gruttorsknocht Lotte en de strijkster Carolientje. Onder de in het stuk voorkomende gemaskerden maakten de kleine straatjongens een goed figuur. Mot deze vooretelling werd ook nu weer veel genoegen verschaft en de optredenden werden herhaal delijk toruggoroepen. Ook werden er vervolgens eenige voordrachten ten beste gegeven. Daarvan muntte o. a. uit „Fen miskend genie", welke voordracht uit stekend voldeed. Jammer dat de vereeniging weldra den voordrager daarvan zal moeten missen, omdat hjj zich elders metterwoon gaat vo8tigen. Door den heer A. Holtz was dar vereeni ging een door hem vervaardigd kunststuk van teekenwerk in kleuren aangeboden, nl. eene ledenlijst, welke nu als schilderij aan den wand was opgehangen en ieders bewon dering door de nette en smaakvolle bewer king opwekte. De uitvoering werd met een geanimeerd bal besloten. Voor het examen in de nuttige hand werken is geslaagd mej. M. J. Neeb, van Leiden. Per Fransche mail ontvingen wy de Bataviasche bladen van 23 tot en roet 29 Jan., alsmede de „Deli-Crt." van 27 en 29 Jan. Tot hoofd der openbare lagere school ir> het dorp te Voorschoten is benoemd de heer H. K. Overdiep, hoofd der school te Vries. Te 'e-Gravenhage is op 68-jarigen leeftijd overleden de heer R. Wijnen, oud-resident in Ned.-Indië, bestuurslid van het Indisch Genootschap. Het stoomschip „Drente", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 25 Febr. van Colombo; de Soerabaia", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 25 Febr. van Colombo; de „Merapi", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 25 Febr. van Suez; de „Bromo", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 25 Febr. Dover; de „Edam", van Amsterdam naar Baltimore via Nieuw-York, passeerde 25 Febr. Lizard. By koninklijk besluit zijn benoemd in den Raad van Bestuur in Suriname: tot lid mr. G. H. Barnet Lyon, benoemd agent- generaal aldaar; tot buitengewoon lid mr. W. A. Van Emden, kantonrechter te Paramaribo- De heer A. W. Molenaar, op zijn verzoek, eervol ontslagen als consul te Windau, onder dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hem in zijne consulaire betrekking aan den lande bewezen, en is hij tegelijkertijd benoemd tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. Aan A. J. J. A. M. H. Hengst, op zflit verzoek, met ingang van 1 Maart a. s., eervol ontslag verleend als notaris te Wamel. Benoemd tot notaris binnen bet arrondisse ment Middelburg, ter standplaats de gemeente- Vlissingen, P. De Maret Tak, candidaat-notari» te Middelburg. ij Dit laatste scheen eene toespeling te z\jn >p een voorval, waarvan de herinnering het onge mensch bijzonder griefde, want door de iladeren van het prieel zag ik van ter zyde, lat hy zflno hand uitstrekte naar het boek an zyne zuster, dat hy haar waarschijnlijk uit naak wilde ontnemen; zy trok het terug (net de eene hand en greep met de andere zijne pigaar, welke zij tusschen hare tengere vin gertjes verbrijzelde. Dit deed ze met een lachend gelaat, zoodat die er slechts ooggetuigen van waren, het foor eene scherts konden houden van de [choono achttienjarige dame. De broer werd wit van boosheid; als hi t in hot publiek ware geweest, zou ook m zeker tot feitelijkheden zijn overgegaan. sschien zou hij zich toch uit zichzelven laardoor niet hebben laten weerhouden, zoo Hjne oudste zuster er hem niet aan herin- berd had. Nu hoorde ik hem slechts zeggen lat hy het haar betaald zou zetten. -Eene zeer mooie jonge dame", zeide mijn fida, en zeer geneigd tot schertsen. „Gelooft ge dat het scherts was?" „Volstrekt niet. Ik heb niet alles verstaan, maar wel alles begrepen." „Gaat gij ook zoo met uwe zuster om?" „Bewahre! Ik heb er geeno, maar als ik er eene had, ik zou ze eeren en vieren, tot ik eene bruid had. Zusters zyn ons gegeven om ons van onze jeugd af de vrouwen te doen eeren en bewonderen in haren schoonsten leeftijd, en als haar hart nog vrij is en ZÜ behoefte hebben aan liefde, dan geniet de broeder al de voorrechten der genegenheid van een vrouwelijk gemoed. En dat is niet gering te schatten!" „Ge zyt philosoof, gids! Drink eens bij dien toost." „Somtijds", antwoordde de jonge man, zijn glas ledigende. DS kellner verscheen, om aan te kondigen dat de tafel zou beginnen. De verschillende familiën stonden op; de eene wat langzamer dan de andere, daar het „ton" is laat aan tafel te verschijnen. Het Hollandsche vijftal scheen met die bijzonderheid van het loven aan badplaatsen niet bekend en was onder de eerst aanzittenden, terwijl er voor mij ook niet de minste reden bestond, om me het air te geven, dat ik geen honger had, terwijl het tegendeel waar was. Ik had er evenwel niet op gerekend, dat de kellner, die beter physionomist was dan de Hollandsche familie, mij eene plaats bij mijne landgonooten zou aanwijzen en met een „asse blief, meinheer" zich verbeeldde mij in mijne moedertaal aan te spreken. Zoo ik er om gedacht mocht hebben om mijn landaard te verloochenen tegenover mijne tafelburen, nu de kellner mij verraden had, achtte ik dit onnoodig en het had bovendien dit voordeel, dat de huiselijke vrede althans uitwendig bewaard bleef, behoudens de wis seling van eenige kleine hatelijkheden, welke slechts konden opgemerkt worden door hen, die op de hoogte waren van de familie verhouding. Zoodra papa, de gewoonte van zijn land volgende, aan de leden van zijn gezin elk een glas wy'n had ingeschonken vóór de soep nog was gediend, knoopte hij een gesprek met zijn landgenoot aan. Zijn afkeer van jongelieden scheen dus niet zoo onvoorwaar- j deiyk te zijn en uit zekere toespelingen be- I greep ik later ook van hem, dat hy minder I met het oog op zijne dochters dan wel op eene andere dame van het gezelschap deuit- I noodiging had afgeslagen. Papa scheen niet to begrijpen dat, zoo hij al in de laatste vijf en twintig jaar geene verandering in zijne gade had opgemerkt, omdat hijzelf met haar gelijken tred had go- houden, voor vreemden die verandering min der verborgen was gebleven. Tot zflne ver ontschuldiging zij echter erkend, dat mevrouw zeer conversabel was en onophoudelijk ken nis maakte. De dochters waren tegenover den landge noot allervriendelijkst. Het was voor haar eene verlossing eens over iets anders te kun nen spreken dan over de onderwerpen, ge woonlijk in den huiselijken kring behandeld het jonge mensch, dat de burgerschool be zocht, vond den vreemdeling zeer onaange naam, daar het hem belette zijn hart lucht te geven en vooral omdat die vreemdeling beleefd was tegen zijne zusters en ook de jongste als dame behandelde. De familie had voor den namiddag geene plannen gemaakt en toen hij vernam, dat ik mijn gids by my had gehouden, om naar „het kasteel" te gaan, vroeg de papa my, meer rond dan kiesch, om de helft der koston van den gids te mogen betalen om den toer mede te maken. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1