N°. 9819. Donderdag 25 Februari, A*. 1892. Qeze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en (Feestdagenuitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 24 Februari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per po9t....»Ï.40. Afzonderlijk* NnmtreraO öS. PRIJS DER AD VERTENTIÊN Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer fQ.11%, Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hot incasseersa buiten de stad wordt ƒ0.10 borates Met 1 Maart begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschonende nummers gratis. OlHciëele Kenuisgeviugen. Burgemeester en Wethouder» van Leiden, Gezien de adreeeen van do FIRMA TIELEMAN DROS en A. VAN KERKHOFF, houdende verzoek om vergunning respectievelijk tot het plaatsen van een reeervo-gasmotor in hare fabriek aan do Middelste- gracht No. 50/52 en van eene nieuwe stoommachine in de fabriek aan de Middeletegracht No. 99/109 en tot oprichting van eeno Smederij in het perceel Nieuw- fctraat No. 51 Gelet op do axtt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875 (Staateblad No. 96); Geven bij dozo konnis aan het publiek dat ge noemde verzoeken, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelogd zijn alsmede dat op Dinsdag 8 Maart a. s., 'e voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen die verzoeken in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE RANTER, Burgemeester. 23 Febr. 1892. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders dor gemeente Leiden brengen bij deze ter algemeene kennis dat de pa - sfige over do brug in den Nieuwen Rijn over de Heerengracht, wegODS herutelliDg, van 25 Februari a. e. tot nadere aankondiging geheel zal zijn. afge sloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 24 Febr. 1892. E. KIST, Secretaris. Nadat heden voor het kantongerecht alhier door den plaatsvervangenden kantonrechter mr. N. J. L. Van Buttingha Wichers verschil lende nieuwe zaken waren behandeld, nam voor het laatst den kantonrechterszetel in mr. W. Van der Kaay, onlangs b(j koninklijk besluit benoemd tot raadsheer bij het gerechts hof te 's-Gravenhage. Die benoeming en die laatste tegenwoordig heid van don benoemde waren aanleiding dat in deze zitting aanwezig waren de tot het kanton Leiden behoorende plaatsvervan gende kantonrechters, de ambtenaar van het Openb. Min. mr. H. J. Van Lulofs Umbgrove, de griffier mr. F. G. Van Binsbergen, de plaatsvervangende griffiers mr. J. Bredius en mr. L. H. J. Lamberts Hurrelbrinck, te dezer stede gevestigde advocaten en notarissen. Toen deze buitengewono zitting door den vertrokkenden kantonrechter was geopend verklaard, vroeg mr. F. Was als oudste plaats vervanger het woord, om namens zijne col lega's te getuigen welk eene groote blijd schap de koninklijke benoeming van den heer Van der Kaay tot raadsheer had teweegge bracht, maar ook om te verklaren hoe die blijdschap niet onvermengd was. De benoe ming verheugde omdat daardoor is voldaan aan een lang door den benoemde gekoes- terden wensch en omdat ze hem alleszins toekomt. Ofschoon spr. op den vertrekkende geene I lofrede wenschte te houden, wat volstrekt niet noodig was, zoo meende hjj toch do ver klaring te mogen afleggen, dat de heer Vam der Kaay gedurende 18 jaren zijn werkkring hier heeft vervuld met groote bekwaamheid, uitstekende nauwgezetheid, stipte onpartijdig heid. Niettegenstaande de vele bemoeiingen, aan zyn ambt verbonden, was hy steeds be reid tot het vorleenen van hulp, mits ze hem werd ingeroepen en niet in stvjd was met do wet. Die wet spreekt van de benoe ming tot kantonrechter levenslang. Het ware voor het kanton Leiden te wenschen geweest, dat aan do letter der wet de hand was ge houden. Spr. zelf heeft 17 jaren tot de plaats vervangers van den kantonrechter behoord en immer is de samenwerking van den aan- genaamsten aard geweest. Mochten werkzaamheden op politiek gebied als afgevaardigde ter Tweede Kamer den heer Van der Kaay nu en dan elders hebben geroepen, zijne plaatsvervangers traden met liefde in zijne plaats hier op, want de ver houding onderling was steeds van do beste soort, zóó als men die maar kon wen schen. Daarom is de blijdschap niet onver mengd. Spr. hoopte dat het den vertrekkende steeds moge welgaan. „Wij nemen," zoo eindigde hij, „afscheid van u als kantonrechter, maar hopen u als vriend te behouden." De ambtenaar van het Openbaar Ministerie herinnerde er vervolgens aan hoe hy den heer Van der Kaay in eene vorige zitting, na het bekend worden der koninklijke benoeming tot raadsheer, reeds zjjne gelukwenschen had aangeboden. Daarom richtte hij thans alleen een woord van hartelijk afscheid tot den vertrekkende, wien hy toewenschte in zijn nieuwen werkkring datgene te vinden, wat h(j hoopt, en wien hij zich in de vriendschap en de aangename herinnering bleef aanbevelen. Daarop kwam de griffier aan het woord. Door omstandigheden was dezen soms de vervulling zijner taak hoogst moeilijk geweest maar de heer Van der Kaay was altijd even welwillend en behulpzaam. De mede- en samen werking liet niets te wenschen over. Ook hem doet daarom het heengaan leed, maar daarentegen was de bevordering van den be noemde hem aangenaam. Nogmaals wenschte by den heer Van der Kaay met die eervolle onderscheiding geluk, en er is volkomen waarborg dat de nieuwe betrekking door dezen waardig zal worden vervuld. Als oudste notaris te dezer stede was do heer A. Van Leeuwen als aangewezen om als tolk zyner collega's op te treden. Deze was evenwel door ongesteldheid verhinderd, zoodat in zyne plaats mr. J. A. F. Coebergh als woordvoerder optrad. Deze wees er op hoe menigmaal notarissen met den kanton rechter in aanrakiDg komen en by kon met genoegen constateeren hoe daarby door den heer Van der Kaay steeds eeno byzondere welwillendheid was aan den dag gelegd en hy in alle opzichten zich beyverde om de te behandelen zaken te regelen zooveel moge- lyk naar elks tevredenheid. Spr. gaf de ver zekering dat de naam van den heer Van der Kaay ook onder de notarissen in eere zal blyven. Gelyk de heer Van der Kaay ten slotte zelf opmerkte, werd tot nog toe wel melding gemaakt van plechtige zittingen als deze by den Hoogen Baad, de Gerechtshoven en Recht banken, maar niet by Kantongerechten, als een rechter tot eene hoogere betrekking werd geroepen of afscheid neemt. Dat ze evenwel niet tot de onmogelykheden behooren, bleek heden. Hartelljkon dank betuigde hy zyn plaatsver vangers voor hunne steeds ondervonden be reidwilligheid en betoonde toewyding, den griffier voor diens trouwe medewerking, den ambtenaar van het Openbaar Ministerie voor de nauwgezetheid, waarmede deze de zaken voorbereidde en duideiyk uiteenzette, en den notarissen voor de wyze, waarop zy in moei- lyke of omslachtige zaken, zooals b. v. boe- delbeschryvingen, zich van hunne taak kweten om die voor hem weer gemakkelyker te maken. De herinnering aan aller medewerking zal hem steeds byblyven. Het deed hem genoegen als ook de advo caten voor hem optraden, ofschoon het te betreuren viel, dat dit niet meermalen ge schiedde, omdat sommigen op andere wyze hunne zaken laton behandelen. De tempel van Themis mag geen doolhof zyn, waarin de rechtzoekenden verdwalon. Nu spr. gereed staat zyne tegenwoordige betrekking met de nieuwo te verwisselen, was het hem aangenaam te hebben mogen vernemen dat het stelsel, hetwelk hy als kantonrechter volgde, welkom was: maar hg moest er tevens op wyzen dat ook door het optreden zyner plaatsvervangers enz. eene goede rechtspraak is bevorderd geworden. Hy eindigde daarom met het verzoek tot allen: verleent myn opvolger, wie hij ook zyn moge, diezelfde medewerking, diezelfde bereidwillig heid, welke zoozeer door my werden op prijs gesteld. Ik verzoek er u om, ook uit zyn naam. Daarop sloot hy deze buitengewone, plech tige zitting, de laatste, welke door hem als kantonrechter werd voorgezeten. Morgen zal hem door allen, die aan het kantongerecht verbonden zyn, een diner wor den aangeboden. In de Algemeene Vergadering van het G'omitd „Leiden en Omstreken" der Ver- eeniging van het „Roode Kruis", op Zaterdag 20 Februari, zyn tot loden des bestuurs ge kozen de heeren prof. W. Nolen en mr. O. W. Sipkes, ter vervanging respectieveiyk van de heeren G. Aalbertsberg, overleden, en mr. J. S. D. Van Doom. Het is twintig jaren geleden, dat dr. J. Van Vloten het eerst de Nederlandsche Baler en Kinderrijmen in een bundeltje verzamelde, dat spoedig door een tweede gevolgd werd. Na twee jaren zag daarvan reeds eene derde uitgave het licht, welke met enkele aantee- keningen was verrykt en waaraan de heer Brandts Buys enkele melodieën toevoegde. Daar ook deze uitgave sedert lang is uitverkocht, zal er eerlang eene nieuwe verschynen, ver meerderd met een aantal andere en nieuwere rymen, die sedert zyn bekend geworden. Mochten er zyn in den lande, die geweste- lyke of plaatselyke rymen kennen, welke in de vroegere verzameling werden gemist, dan zullen zy den uitgever A. W. Sythoff, te Leiden, zekor een dienst bewyzen, wannoer zy daarvan vdór den lOden Maart a. s. mede- deeling willen doen. De boogloeraar dr. H. C. Rogge, te Amster dam, heeft zich bereid verklaard deze uitgaaf onder zyn toezicht te doen verschynen. By het personeel van de posteryen zyn benoemd: tot brievengaarder de adsistentP. Visser, met verplaatsing van Gouda naar Waddingsveentot adsietent de brievengaarder A. v. d. Wal, met verplaatsiug van Wou- brugge naar Gouda. By de gisteren door het R.-K. Kerkbe stuur te Roelofarondsveen gehouden open bare aanbesteding van het afbreken der be staande torenspits en het bouwen var. een gedeelte muurwerk op den toren, met eene nieuwe spits, volgens bestek en teekening van den architect Bleys, te Amsterdam, is ingeschreven door: H. De Graaf, te Koude kerk, voor ƒ12,000; K. Boers, te Hazers- woude, ƒ11,900; N. Terkwint, te Berkel, ƒ11,500; A. Meer, te Amsterdam, ƒ10,990; Van der Pluim Giols, te Rotterdam, f 10,635 J. Slenters, te Haarlem, ƒ10,600; A. Leeu- wens, te Reeuwyk, 10,590, en Groenendaal, te Amsterdam, voor 9450. De heer Schoonenberg, onderwyzer te Waddingsveen, staat als zoodanig op het drietal voor onderwyzer te Alkmaar. De heer E. Ten Broeke, onderwyzer te Waddingsveen, heeft op zyne aanvrage om eervol ontslag van don Raad ten antwoord gekregen, dat die aanvrage „met genoegen" door den Raad is ontvangen. Voorts wordt het ontslag verleend den 16den Maart a.s. aonder dankbetuiging voor het goed gegeven onderwijs." Het woord eervol komt in 's Raads besluit niet voor. In de derde vergadering van het Leesge zelschap te Waddingsveen trad op dr. Slot houwer, van Rotterdam, met eene boeiende rede over zeden en gewoonten der 17de eeuw. Hoewel de ongesteldheid van den mi nister van koloniën zoo goed als geweken is, moet de heer Van Dedem toch nog enkele dagen zyne kamer houden, zoodat hy deze week nog geone audiëntie kan geven. Aan den gemeenteraad van Delft is door B. en Ws., in overleg met curatoren van het gymnasium, voorgesteld dr. W. A. A. Hoeker te ontheffen van zyne lessen in de klassieke talen aan het gymnasium eu hem voortaan te belasten met het docaeren der geschiedenis in alle klassen. Dientenge volge zal dan eene oproeping worden gedaan van sollicitanten naar de betrekking van leeraar in de klassieke letteren, op eene jaarwedde van ƒ2000. Verder zal voorloopig worden voorzien in de vacaturo van een leeraar in het Engelsch door de aanstelling van een leeraar, tot 1 September 1892, op eene jaar wedde van ƒ1000. Het wordt onjuist genoemd dat ook mr. Bevers zou behooren tot de sollicitanten naar het lidmaatschap der Algemeene Reken kamer. Wylen de heer H. Klapwyk heeft aan do diaconie der Ned.-Herv. gemeente te Maas land byna zyn geheele vermogen vermaakt, dat op ongeveer 60,000 wordt geschat. Men meldt uit Woerden, dd. 22 Febr. Heden had de wyding plaats van de nieuwe Roomsche kerk alhier. De bisschop van Haar lem en vele andere geestelyken waren voor dat doel overgekomen. Ten einde den grooten toevloed van het publiek eenigszins te tem peren, was de toegang tot deze plechtigheid op 50 cents per persoon bepaald. Hoewel nog niet geheel voltooid, maakt het gebouw een goeden indruk en strekt het tot eer van den ontwerper, den heer Nicolaas Molenaar, zoo wel al3 van den aannemer, den heer C. P. W. Dessing, en de beide opzichters, de heeren Sinjorgo en Koomen. Naar wy vernemen, zal de kerk met Paschen voorgoed in gebruik genomen worden. Binnenkort zal de toren van eene klok worden voorzien, en naar wjj hopen, dan spoedig van een uurwerk. Het orgel is ook nog opgesteld. Het gebouw is tot dusverre van binnen nog zeer eenvoudig, maar de muren zullen later waarschynlyk In zachte tinten gepolychromeerd worden. Van het station komende, valt al zeer spoedig het fraaie gebouw in het oog. Het gebouw, dat vroeger voor post- en telegraafkantoor diende, wordt nu voor pastorie ingericht. Van den heer Joh. De Meester, schrij ver van „Een Huwelyk", eene proeve van de moderne roman-literatuur, welke gunstig is ontvangen, is, naar wy vernomen, by de firm» W. J. Thieme en Cie., te Zutfen, ter perse een bundel novellen, getiteld „Parysche Schimmen." Tevens zal de heer R. A. Van Sandick bij genoemde uitgevers doen verschynen „Leed en lief uit Bantam", schetsen van persoon- lyke ervaringen in het land van MultatHh. De uitbarsting van Krakatau en hare ge volgen, het vorige jaar door dien schryver uitgegeven, doet van zyne nieuwe schetsen veel verwachten. Voor eene derde stichting heeft de „Ver- eeniging tot christeiyke verpleging van krank zinnigen in Nederland" thans een terrein aangekocht. Dit terrein, eene uitgestrektheid van vele bunders, is gelegen in de gemeente Zuidlaren, en bestaat uit heide, bouwgrond, weiland en bosch. Vooreerst zal nog niet tot bouwen kunnen wordon overgegaan. Het stoomschip „Anchises", van Am sterdam via Liverpool naar Batavia, arriveerde 22 Febr. te Singapore; de „Hector" vertrok 20 Febr. van Batavia naar Amsterdam; de „Kaiser", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, passeerde 22 Febr. Laurenqo MarqueB; de „Lawang", van Java naar Am sterdam en Hamburg, is 23 Febr. Suez ge passeerd; de „Aline Woermann", van Mozam bique naar Rotterdam en Hamburg, passeerde 21 Febr. Aden; de „Deucalion", van Amster dam via Liverpool naar Java, vertrok 17 Febr. van Algiersde „Maasdam" arriveerde 23 Febr. van Rotterdam te Nieuw-Yorkde „Reichstag", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, passeerde 22 Febr. Port-Said. By koninkiyk besluit is dr. R. J. Fruin,

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1