T\0 sv aNPKV Woensdag 24 Februari. A\ 1892. Deze jouraat werdt dagelijks, mei uitzondering van Zon- en Xsestdapen. uitwgersn. 6it nommer bestaat uit TWEE llladen. Eerste Bind. De Heine Mverientiën Leiden, 2'i Februari. Feuilleton, Z eeman «herinneringen IV. 9818. ,3fcn« PR1JB m:ZïiR CODRANT: Voor Laidoa per 3 raaandonf 1.10. pY.-.uco per postn 1-40. M'üOndörlyk* Nnrnmern.0.06. PRIJS DER ADV-tlT.Lril'ÏËN: Van 16 regel» f 105. Ic.»- t ijoi !üfe«r /"0.17^. rootere letters naar f.1 -- Voor hot Ui:.iiaecrrfi bftttcn dr. stad boro£c-:L Met 1 Maart begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. (a 4© Cents bij voorsitbetallDg) worden in het Blad van morgen avond opgenomen. Olüciëelo Kennisjjeyinffcn, SRAiSliWET. Burgemeester on Wethouders van Leiden brengen ter algcraoene kennis dat door HERMANUS BOR- GERDING, alhier woonachtig, een verzoekschrift is ingediend om vergunning voor den kleinhandel in sterken drank, in het perceel StcoDStraat No. 53. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KAN TER, Burgemeester. 22 Febr. 1892. E. EIST, Secretaris. Aan de universiteit alhier zyn de volgende examens afgelegd door de heeren: J. A. N. Esche, het candidaats in do rechten; L. H. M. Van Kruyne, hot doctoraal in de rechts wetenschap; A. J. Ballego, het doctoraal in de klassieke letteren, en H. D. Hellema, het doctoraal in de godgeleerdheid cum laude. De Leidscho afdoeling der Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst zal a. s. Don derdag-avond in het Nutsgebouw weer eene vergadering houden. Daarin zal de heer Van Ruyven eenige modedeelingen doen en door proeven ophelderen het leegpompen van onder- geloopen kelders door middel van de water leiding. De tweede luitenant P. H. Specht Gryp, van het 4de reg. inf. te Leiden, wordt van 1 April tot 15 Juli gedetacheerd by de normaal schietschool te 's-Hage. Heden ontvingen wy den nieuwen jaar gang van het bekende Adresboek van Leiden der firma De Breuk en Smits, eene uitgave, die telken jare in eene behoefte voorziet. Geheel aan zyn titel beantwoordt het niet, want het geeft niet alleen de adressen van Leidens bewoners, maar bovendien enkele van ingezetenen der gemeenten Leiderdorp, Oegstgeest en Zoeterwoude. Wel verre van den uitgevers hiervan echter een verwyt te maken, zouden wy het toejuichen, wanneer de adreslyst dier dorpsbewoners vollediger ware. De uitgevers doen jaarlijks daarvoor moeite, door eene advertentie te plaatsen, waarbij ingezetenen dier gemeenten worden uitgenoodigd hunne adressen by hen in te zendon. Nu is het waar, dat het in de eerste plaats op den weg dier ingezetenen ligt, aan deze uitnoodiging te voldoen, zoo zij hunne woonplaatsen in het adresboek wenschen vermeld te ziendoch de uitgevers wenschen toch ook hun adresboek zoo gerieflyk moge lijk te maken. Zouden van hunne zydo dan niet meer pogingen tot het verkrijgen van die adressen kunnen worden gedaan, dan door do plaatsing van eene advertentie, één maal, in twee derLeidschedagbladen? Menig inwoner van Leiden zouden zy een grooten dienst bewyzen, door de adressen van hen, die in den naasten omtrek an Leiden wonen, op te nemen. Zou dat niet kunnen gelukken, door bv. by de Singelbewoners, op den Stations weg en het Terweepark, enz. briefjes te laten- bezorgen, inhoudende het verzoek om opgave van naam en adres, en deze na een bepaalden tyd te doen terughalen Zouden niet verreweg de meesten aan zoo'n verzoek voldoen? Wij geven dit den uitgevers met de meeste be scheidenheid in overweging. Zoo zou hot ook gemakkelyk zyn, indien by alle vermelde namen van firma's het adres van het kantoor werd opgegeven, voor zoover dit nl. verschilt van het adres der firmanten. In dit opzicht is reeds verbetering waar te ne men. Zoo worden thans bij den naam van den heer Helling zoowel zijne woning als zyn kantoor vermeld, wat ten vorigon jare niet is geschied. By enkele firma's, bv. Sanders en Co., Gebrs. Van Wyk en Co., vinden wy de opgave van kantoor of magazyn. Op dezelfde wyzo zouden wy dit wenschen by vele andere firma's, bv. W. Hoogenstraaten en Co., J. J. Krantz en Zrn, Tieleman en Dros, Van Wensen en Co., enz. Op bladz. 6 en 7 wordt eene opgave ge daan van de voetboden en bestellers naar naburige dorpen en steden. Eene gewenschte verbetering zou zyn, zoo daarby de beurt schepen naar dezelfde en andere plaatsen werder. opgenomen. In de adreslyst staat wel by de namen Boelhouwer, Sypestein, Verhoef e. a., dat tor hunner woonplaatsen gevestigd zyn schipperden op Amsterdam of Botterdam, doch eene afzonderlyke lyst van de beurtvaarton zou een groot gemak op leveren. Ovorigens blijkt overal de groote nauw keurigheid, waarmede opnieuw, voor zoover wy konden nagaan, dit adresboek is samen- De Kamerleden Clercx.Van Berckel, Bevers en Mackay dingen naar de betrekking van lid der Rekenkamer. De indiening van een ontwerp ter tege moetkoming der noodlydende gemeenten is, naar het „Vad." verneemt, thans spoedig te wachten. De B.-K. centrale kiesvereeniging voor het hoofdkiesdistrict Alkmaar heeft gisteren met algemeene stemmen besloten, overeen komstig het praoadvies van het hoofdbestuur, zich by de aanstaande verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer van stemming te onthouden. De kiesvereeniging „Burgerplicht", te Heer- hugo waard, heeft mr. W. Van der Kaay candidaat gestold. Beroepen is by de Herv. gemeente te Krimpen aan de Lek, ds. P. Bartstra, te Wassenaar. Ingevolge beslissing van den generaal- inspecteur der infanterie is de 1ste luit. F. T. Van der Staay, van het 1ste bat. 4de reg. inf. te Delft, op zyn verzoek overgeplaatst by het 5de reg. inf. Te Rotterdam is overleden de heer C. Vlierboom, directeur dor Rotterdamsche Liquidatiekas. Naar men meldt, zal hot 29ste Christelyk Nationaal Zendingsfeest C Juli a s. op den huizo „Meer-en-Berg" van mevrouw Van Lonnep te Heemstede gehouden worden. De gemeenteraad van Deventer lieeft gisteren besloten tot den aanleg van eene waterleiding overeenkomstig hot voorstel van burg. en weths. Het stoomschip „Menelaus", van Am sterdam via Liverpool naar Java, vertrok 20 Febr. van Liverpool; de „Salatiga", van Ham burg en Amsterdam naar Java, passeerde 22 Febr. Port-Said; de „Amsterdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 22 Febr. Lizard; de „Bromo", van Batavia mar Rotterdam, passeerde 20 Febr. Gibraltar; de „Obdam" vertrok 20 Febr. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Oranje-Nassau" vertrok 20 Fobr. van Nieuw-York naar West-Indiö; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 22 Febr. te Padang; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, is 21 Febr. met lichte schade aan do machine te Ferrol binnengeloopen (de re paratie zal waarschynlyk een oponthoud van vyf dagen veroorzaken); de „Schiedam", van Rotterdam naar Baltimore, arriveerde 20 Febr. to Nieuw-York; do „Utrecht", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 22 Febr. te South ampton; de „Zaandam", van Baltimore naar Rotterdam, passeerde 22 Febr Dover. Bij koninklyk besluit i aan A. C. J. F. Bouwmeoster, op zyn ver.-.oek, eervol ont slag verleend als notaris te Grijpskerk. Met ingang van 1 Maart a. s.lo. de luit. tor zee 1st© kl. P. W. Sachse, wogens in, doch niet door den dienst ontstane lichaams gebreken, op pensioen gesteld, onder toe kenning van een pensioen va 828 'sjaars en eene verhooging met f 600 's jaars, voor werkelijk verblyf in militairen c: nst in 's Rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tus- schon de keerkringen; 2o. bevorderd: tot kapt.-luit. ter zee, de lult. ter zee late kl. L. C. Rovers; tot luit. ter zee lsto kl. de luits. ter zee 2de kl. H. E. Bunnik en W. Van Voss; tot luits. ter zee 2do kl. de adel borsten 1ste kl. PI v. d. Sloot en en M. J. Reynvaan. In hun rang overgeplaatst by het wapen der infanterie van het leger in Ned.-Indië, de 2de luit. C. A. F. Boem, van het 5de, en K. O. Hoolboom, van het 7de reg. inf. Benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw Mr. J. Pit. Van Bosse, gewezen administrateur der Generale Thesau rie bij het departement van financiën. Benoemd tot president van het Ploog Militair Gerechtshof mr. J. H. Bta ijon, thans lid van gemeld gerechtshof. Met ingang van 1 April a. s. a. de hoofdingenieur dor omrine, adviseur voor scheepsbouw, A. J. H. Beeloo, op zyn verzoek eervol uit 's lands dienst ontslagen, behoudens toekenning van zoodanig pensioen, als waarop hij volgens de wettelyke bepalingen bevonden wordt aanspraak te hebben; b. bevorderd: 1°. tot hoofdingenieur der marine, adviseur voor scheepsbouw, de hoofd ingenieur der marine C. L. Loder, met be paling dat hy gehandhaafd blyft in do hem by koninklyk besluit van 5 September 1891 opgedragen betrekking van chef der afdeeling materieel, bij het departement van marine; 2°. tot hoofdingenieur der marine, de ingenieur lste kl. der marine G. Turk, met bepaling dat hy wordt toegevoegd aan den chef der afdeeling materieel bij het departement van marine; 3° tot ingenieur lste kl der marine, de ingenieur 2de kl. der marine K. F. Koning en 4°. tot ingenieur 2de kl. der marine, de adspirant-ingonieur der marine L. J. K. Van Waveren. 3.) „Zyn geweten", vervolgde King, „verbiedt hom het tweegevecht, beweert hy. Hemel en bel! Schande over de admiraliteit, welke de eer der Britsche vlag aan een buitenlandschen lafaard toevertrouwde." „Luitenant King", zeido kapitein Horst be daard en koud, „het is mijne zaak, hoe ik over het bevel denk. Maar nu beveel ik u, onmiddellijk naar boord to gaan!" ,Ik ga niet eer aan boord, voordat deze beleediging, die ons allen treft, met blood uitgewasschen is!" riep de' luitenant woe dend. „Ik bl(jf, al zou ik er den dienst ook om moeten verlaten!" Kapitein Horst monsterde zijne officieren; hp las waarschijnlijk in hunne gezichten dat in de opgewondenheid van het oogenblik meer officieren goneigd waren tot verzet en zich daardoor aan de verderflyke uitspraak van den krijgsraad blootstelden en daarom be paalde hy zich tot de tot zyn eersten lui tenant gerichte woorden: „Als het zoo staat, moet ik andore maat regelen nemen, om u tot gehoorzaamheid te brengen.Daarmede ging hij heen. „Nu is het tyd, mijne heeren 1" riep King triumfeerend. „Nu gaan wij de Franschen te lyf, voordat onze dappere kapitein het ons beletten kan. Doch misschien is het beter, dat ik alleen gal" Daarvan wilde evenwel niemand iets weten en zoo stormde do geheele schare naar buiten. De maan stond vol en helder aan den onbewolkten, helderen hemel en by haren schyn ontwaarden wy weldra de glinsterende epauletten en gevesten der Franschen, die ons op de afgesproken plaats wachtten. Nauwelyks had kapitein d'Ermonville de afwezigheid van onzen commandant bemerkt, of hy beproefde do zaak by te leggen. „Kapitein Horst is de eenige, die hier eene voldoening zou kunnen eischen", zeido hy in antwoord op de ongeduldige bedreigingen van luitenant King. Maar, zooals ik zie, is hy verstandig genoeg, om eene vreedzame by- legging te verkiezen boven eon onzinnig tweegevecht." „Ik herhaal, mynheer", schreeuwde King hem toe, „dat kapitein Horst niet in de ge legenheid is, hier te komen en dat dus op mij de plicht rust, den slungel te tuchtigen, die hem beleodigd en aangevallen heeft." Beiden hadden in hunne moedertaal ge- sproken, maar oikander niettemin zeer goed verstaan. „Aha", lachte de Fransche commandant, niet zonder eenigen spot, om die reden zendt do kapitein tot uw bystand zeker ook die bajonetten hierheen!" Verwonderd koken wy om en zagen inder daad oen commando soldaten van den gouver- nour met versnelden pas naderen, aangevoerd door kapitein Horst. King zag in, dat er nu geen oogenblik meor te verliezen was. „Gy vermeet u dus, te beweren, dat ik lieg?" riep hy. „Daar! Neem dat als ant woord op uw compliment!" Daarmede sloeg hy d'Ermonville met do vlakke hand in het gezicht. De tegenstanders trokken de degens en bliksemsnel vlogen do stooten der fonkelende klingen over en weer. De toeschouwers van de „Falcon" zoowel ais die van do „Renard" vormden een kring om de vochlenden, om hen zoolang mogelijk voor de naderende sol daten te verbergen. De Fransche kapitein was verreweg de meest geoefende vechter, maar zijn voet zs'ikte op den oneffen grond, juist toen hy z.yno tegenparty eene kleine wonde had toe gebracht. Hy kon den tegenstand van King niet pareeren en zoo viel hy met doorboorden schouder ter aarde, op liet oogenblik, dat kapitein Horst met de wacht op het tooneel verscheen. De verwonde werd opgenomon en daarna, overeenkomstig zyn verlangen, aan de lioode zpner officieren overgelaten. Wy van de „Falcon" begaven ons in de gereedliggende boot. Kapitein Horst zoide onderweg geen woord. Van eenige bestraffing was ook den volgenden dag geen sprake, maar het sprak vanzelf dat de commandant de geheele toe dracht aan den admiraal rapporteoren moest en dat luitenant King en misschien ook één of twee anderen zich binnenkort voor een krygsraad te verantwoorden zouden hebben. Acht dagen na het duel vernamen vry tot onze oprechte vreugde dat kapitein d'Ermon ville weder hersteld was en vier en twintig uur later ging de „Falcon" onder zeil. Wy deden Kaap Coast-Castle aan en zoiV den van daar dwars over den zeeboezem van' Guinea naar een punt der kust, dat onder den llden zuideiykon breedtegraad een weinig ten noorden van San-Felipo in Benguola ge legen was. Wo, vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1