ziekenverpleging, zoowel door zijne medewer king tot de reorganisatie der gasthuizen, als door de 6tichting van het Burgerziekenhuis. Sedert 1879, toen die inrichting aan de Kei zersgracht over de Westermarkt werd geves tigd, heeft 14) haar als directeur geleid, en door zijne volharding en volkomen toewijding i3 het mogelijk geworden haar over te bren gen naar de geheel volgens de eischen des tyds ingerichte gebouwen aan de Linnaeus- straat. Men mag zich overtuigd houden, dat hü evenals mevrouw Berns Yan Rees de instelling zal blijven steunen, aan welke bei den zoovele levensjaren en zoovele zorgen hebben gewijd. (Hbl.) Uit Amsterdam wordt gemeld dat bij de gehouden aanbesteding van den bouw van een nieuwen Stadsschouwburg waren inge komen 26 inschrijvingen. De laagste inschrij vers waron do heeren Oerlijn en De Haan, te Amsterdam, voor 526,980 op de beide gestelde termijnen van aflevering, en de heer Paardekooper tc's-Gravcnhage, voor den langen termyn (1 Mei 4894) voor 528,400, en voor den korten tormijn (1 Dec. 1893) voor 520,000. Aan de heeren Oerlijn en De Haan is het werk gegund. Blijkens bij het Dep. van Marine ont vangen bericht, is Hr. Ms. schroefstoomschip lste kl. „Koningin Emma der Nederlanden", onder bevel van den kapitein ter zee J. A. Vening, den 19den dezer te Batavia aange komen. Aan boord was alles wèl. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. schroefstoom- schip lsto kl. „Johan Willem Friso," onder bevel van den kapt. ter zee K. A. Stakman Bosse, den 20ston dezer voor de Suriname- rivier aangekomen. De gewone audiëntie van den ministor van oorlog zal op Donderdag den 25sten Febr. a. s. niet plaats hebben. Bij kon. besluit is pensioen verleend ten laste van den Staat aan P. Louwerens, ten bedrage van f 174 'sjaaro. Aan J J. Wilkeshuis, gewezen cipier van het opgeheven huis van bewaring te Har- lingen, verleend een pensioen ten laste van den Staat van ƒ121 'sjaars. De Commissaris der Koningin in Groningen gemachtigd tot het buitengewoon bijeenroepen van de Staten der provincie op 15 Maart a. s., om dan aan do orde te stellen de verkiezing van een lid van Ged. Staten, in de plaats van wijlen J. J. Veltman. Aan H. C. Van der Feen, ontvanger van den accijns op het geslacht te Amsterdam, op zijn verzook, eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst, behoudens aanspraak op pen sioen. Aan den gepensionneerden magazijnmeester der eerste klasse (majoor) der artillerie van het leger in Nederlandsch Indi. E. Mathysen, de titulaire rang van luitenant-kolonel ver leend. <jiomengd Nieuwm. Ter gelegenheid van de jongste feesten tot herdenking van Leidens Ontzet werd te Leiden een feestwijzer uitgegeven, waarvan het auteursrecht was verzekerd. In het nommer van het „Leidsch Dagblad" van 30 September 1891 kwam een bericht voor, vermeldende het een en ander waaruit de feestviering zou bestaan, met weglatingen uit het programma, welke door de redacteur in haar bericht voor het publiek niet minder belang rijk werden genoemd. De drukker van den feestwijzer diende eene klacht in en dientengevolge had zich heden voor de Haagsche Rechtbank te verantwoorden de heer G. H. S., administrateur van het „Leidsch Dagblad", als vertegenwoordigende den druk ker en uitgever van dat blad. Door het bestuur der 3-October-Yereeniging was het recht tot verkoop van het programma aan den aanklager verkocht voor 35. Deze had daarvan 5000 exemplaren doen drukken en er 2300 ad. 3 ets. van verkocht. Bekl. erkende to weten dat een uittreksel in het reeds genoemde „Leidsch Dagblad" evenals vorige jaren door de redactie zou worden opgenomen, doch sneende dat art. 7 van de wet op het auteursrecht daartoe vol komen bevoegdheid gaf, te meer nog, daar. gelijk door den redacteur, als getuige gedag vaard, werd opgemerkt, het programma in hoofdzaak door do voor de pers toegankelijke ledenvergadering in Mei werd vastgesteld, de regeling der »n derdeeion aan het bostuur overlatende. Er waren zelfs vanwege do Vereeniging biljetton aangeplakt, mot vermel ding van do uren. w:arop non en ander zou plaats hebben on welke dan ook steeds vrij- 1 wel bekend waren. De meaning van den heer S. werd echter door den subst.-officier van justitie mr. Pleite niet gedeeld. Hier toch is geen sprake van oen uittreksel als waarvoor art. 7 de bevoegd heid laat. Het is hier geene beoordeeling, geene aankondiging, goen enkel citaat. Neen, feitelijk was z. i. alles uit den foestwyzer overgedrukt wat voor het publiek van eenig belang was. Vroeger word het programma door de 3- October-Yereenigïng niet verkocht, was het auteursrecht niet verzekerd, en was dus het maken van een uittreksel als nu heeft plaats gehad niet strafbaar. Thans heeft bekl. zich, naar de opvatting van ZEd.Achtb., schuldig gemaakt aan het inbreukmaken op eens an ders auteursrecht en deswege vorderde hy de veroordeeling van den heer G. H. S. tot 50 boete of 14 dagen hechtenis. De uitspraak zal over 8 dagen plaats hebben. Een tweetal jongens, dat zich gisteren nog op het ijs van den Vitten Singel waagde, moest die verregaande roekeloosheid mot een nat pak bekoopen. Nauwelijks toch waren die jongens een eind van den wal, of zij zakten door het slechte ijs. De concierge van het „Militair Tehuis" slaagde er in, door middel van eene plank beidon van den dood te redden. Eenzelfde geval kan ook vermeld worden van een 12-jarigen knaap, die zich in het Lovendaal alhier op het ys begaf. Ook dezo zakte er door en werd gered. Bij vonnis van de arrond.-recht- bank te 's-Gravenhage werden heden o. a. veroordeeld: F. v. K., arbeider to Leiden, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van kruiwagens der gemeente Leiden toebe- hoorendo, tot 2 maanden gevangenisstraf; G. v. N., te Wassenaar, die zich rattenklem- men had toegeëigend tot 1 maand. In den nacht van 20 op 21 dezer zijn van J. Van R., watormolonaar aan de Weipoort, onder Zoeterwoude, 14 kippen en een haan ontvreemd. Men schrijft ons uit Alkomade, dd. 21 FebruariGisteren zijn, op last van den heor officier van justitie bij do arrondis- sements-rechtbank te Haarlem, gevankelijk van hier derwaarts getransporteerd twee kna pen, van 16 en 18 jaren, die men op het eerste gezicht niet voor misdadigers zou aanzien. En toch worden zy van niet minder beschul digd dan op den avond van 7 dezer den hooi berg van C. Straathof, te Nieuwe-Wetering, opzettelijk in brand te hebben gestoken, waar door twee groote boerderijen in do asch ge legd werden. Zij moeten reeds voorden hulp officier van justitie in deze gemeente vrijmoedig eene volledige bekentenis afgelegd en brutaal weg hunne plannen bekend gemaakt hebben om nog meer andere woningen en gebouwen eenzelfde lot te doen ondergaan. Gelukkig dat deze jonge booswichten, Joh. Hoek en Cornelis Hoogeveen genaamd en woonachtig te Oude-Wetering, thans onscha delijk gemaakt zijn en daardoor de rust en de veiligheid der inwoners weer zijn teruggekeerd. Eere den handigen en onvermoeiden veld wachters I. v. d. Panne en F. DePauIEere vooral hunnen wakkeren chef, den schran- deren burgemeester van Alkemade Eenige personen, die tegen het verbod van den burgemeester van Den Haag mot het blad „Recht voor Allen" ventten, werden Zaterdag-avond door de politie naar het bureel gebracht. Evenals te Leiden en to Haar lem, is ook te Nijmegen de voorstelling van eene „onthoofding van een mensch" door den burgemeester verboden. Het stoomschip „Prinses Ama- lia" van de maatschappij „Nederland", 13 Febr. van Amsterdam naar Java vertrokken, is gis teren met schade aan de machine te Ferrol binnengeloopen. Voor het gooien met sneeuw ballen zyn te Rozendaal op één dag der tig personen geverbaliseerd. Den 19den dezer is het school lokaal te Yeenhuizen (N.-Holland) verbrand met het ameublement, de schoolbehoeften, enz. De woning van het hoofd dor school is be. houden gebleven; oorzaak onbekend. De rechtbank te Heerenveon heeft den 70 jarigen v. d. Honing, te Katwijk, tegen wien, onder beschnldiging van meineed, 3 maanden gevangenisstraf goéiseht was, vrijgesproken. Sequah's optreden te Dordrecht lieeft nog een eigenaardig naspelletjo gehad. Zooals bekend is, had men zijn apotheker Siüt'n-hciii genoodzaakt b;j rtlne apotheek, al zoo ir. de bestuurskamer van Musis Sacrum", te wonen. Toen de man nu ziek werd en geen behoorlijk bod bezat, wist men de vrouw, bij wie hy aanvankelijk zijn intrek had ge nomen, te bewegen hem haar bed af te staan wanneer St. beter word of onverhoopt kwam te overlijden, zou hij haar wel schadeloos stellen. Toen de oude man dan ook zijn einde voelde naderen, stelde hij edelmoedig een bankbiljet van 1000 mark te harer beschik king, als belooning voor de liefderijke ver pleging en als schadeloosstelling voor het geheel bedorven bod. Deze week begaf de vrouw zich opgetogen naar het beddenmagazijn van den heer Keuss, te Dordrecht, overtuigd dat zij zich daar eens flink kon inspannen. "Wie beschrijft echter hare teleurstelling, toen haar werd medegedeeld dat het ver meende bankbiljet niets anders was dan een reclameprentje in den vorm van een bank biljet van 1000 mark, als „souvenir voor dengeen, die zou meenen dat het een echt biljet was Natuurlijk had de heer Keuss geen lust, in ruil voor dat souvenir het gekochte bed af te staan, maar ried hij der koopster aan, zich onmiddellijk tot Sequah te wenden, die zeker ook wel edelmoedig genoeg zou zijn de „vergissing" van den overleden apotheker, wiens lijden en verdrukking hem reeds zoozeer te harte waren gegaan, goed te maken. De vrouw moest zich echter troosten met het antwoord dat Sequah met zyn apotheker reeds geheel had „afgerekend", terwijl van andore zijde der vrouw nog eenige liefelijk heden ten aanzien van 's apothekers bezittingen werden toegevoegd. Er ontbreekt nu nog maar aan dat het gemis van haar bed aan de vrouw rheumatiek bezorgt. (D. C.) De rust is teruggekeerd in Bil- bao. Een groot deel der troepen is afgemar cheerd en de staat van beleg zal morgen worden opgeheven. Uit Sydnoy wordt bericht dat een der snelstvarende zeilschepen van den Zuid zeehand el, de brigantine „T.iluti", is ge zonken. Zy voer met 370 inlandscho passagiers, die zich voor den arbeid op Mexicaanscho koffieplantages hadden verbonden, van do Gilbert-eilanden naar San-Benito, in Mexico. Behalve deze 370 inboorlingen verluien nog het leven: de kapitein E. Erickson, een advo caat uit Nieuw-York H. H. Learitt, een jonge Canadees, een geneesheer, twee stuurlieden en 10 matrozen. Te Lissabon heeft een storm ge woed, waardoor veel schade aan den wal en aan de ter reede liggende schepen veroorzaakt werd. De oorlogsschepen en andere vaartuigen op de reede gingen van de ankers op drift en leden schade. Ook aan het tolkantoor, spoor- en telegraafgebouwen en lijnen word schade veroorzaakt, welke te zamen op vier millioen frankon werd begroot. BUl 'l r. L. A i* JL>- Frankrfik. Het „Journal Officiel" bevat het gebruike lijke bericht, waarbij het ontslag van het Kabinet wordt aangekondigd en wordt mede gedeeld, dat de ministers de zaken zullen waarnemen totdat z\j vervangen zijn. In de omgeving van den Paus ziet men in de crisis een keerpunt in de betrekking tusschen de Kerk en de Republiek. De St.-Petersburgsche bladen betreuren het uitbreken van een ministcrit-ele crisis in Frank rijk. Zy meenen dat deze loop van zaken meer genoegen zal doen aan de vyanden, dan aan do vrienden van Frankryk. Met zekerheid wordt te Parys gemeld, dat de president den ministor Ribot hoeft be last met de vorming van een nieuw minis terie. De „Pétite Rèpublique" heeft ongunstige berichten over den gezondheidstoestand van Guy de Maupassant ontvangen. De zieke herkent nauwelyks zyne omgeving, het geheu gen verdwynt en verschynselen van verlam ming doen zich voor. De hoop, dat het eens zoo krachtige gestel van den romanschrijver aan deze zonuwziekte weerstand zal bieden, wordt met den dag kleiner. Het syndicaat to Parys der handelsrei zigers en handolsagonten heeft met algeineene stemmen eeue motie aangenomen, waarby aan de wetgevende macht wordt verzocht zoo spoedig mogelijk op haar besluit betreffende de invoerrechten terug te komen Dult«ekland. Tegen alle andere berichten dienaangaande in, bev.-enrt de ,T\reuzzeitung" van v.-elingo- j lichte zfjdo te hebben vernomen, dat Yob I Bismarck onlangs het vaste voornemen moet hebben te keonon gegeven, nog in deze zitting zyno plaats in het Heerenhuis in te nemen. Eugon Richters „Freisinnige Zeitung"zegt hieromtrent, dat indien Yon Bismarck in het Heerenhuis optreden wilde als bestryder van het ontwerp-schoolwet, hy daardoor in eene hem zeer gunstige positie zoude geraken, torwyl die van Yon Caprivi en van minister Zedlitz nog ongunstiger zoude worden. Xtullö. In de Italiaansche Kamer hebben de afge vaardigden Ferrari, Barzilaï en Colajani eene motie ingediend waarby aan de regeering inlichtingen worden gevraagd omtrent de maatregelen, welke zy ter handhaving van de orde in de hoofdstad denkt te nemen. De minister van binnenlandsche zaken ver zoekt de drie afgevaardigden haar weder in te trekken. „De rust is niet verstoord," zeide de minister, „en het indienen der motie is zeer ontydig. Het is waar, dat men van hier uit onrustbarende berichten naar liet buitenland gezonden heeft over de zoogenaamde onlusten. Indien ik de verzending van dergelyko be richten niet heb verhinderd, zoo is dat geschied uit eerbied voor de druk pers vryheid. De on lusten, welke fn buitenlandsche dagbladen beschreven worden, bepalen zich tot eeno poging van werkelooze arbeiders om eene be tooging te houden op het Corso. Men weet dat zy zonder moeite uiteengedreven zyn. Het recht der betoogers is in geen enkel opzicht ge schonden. Maar er zyn altyd menschen die vryheid voor zichzelven vragen terwyi zy dio van anderen schenden". Nicotera (de minister) maakt zich nu warm, slaat met zyne vuist op de tafel en roept: „Zy die altyd zooveel praats hebben onder de arbeiders...." Imbriani: „Ge hebt zelf veel praatsI" (Hilariteit). Nicotera: „....Wat my betreft, ik heb altyd de orde gehandhaafd en men kan er verzekerd van zyn...." Fratti: „Gy verkondigt uw eigen lof!" De linkerzyde maakt een helsch rumoer. Ferrari trekt zijne motie terug terwijl hy aan den minister alle verantwoordeiykheid laat. Barzilaï en Imbriani vr gen het woor' om tegen de regeering te sproken. De voorzitter weigert dit en beroept zich op het reglement. Daarop ontstaat een oorverdoovond kabaal. Woedend geschreeuw om te prolestecron klinkt van de banken der linkerzyde. De afgevaardig den loopen door elkaar, er wordt geschreeuwd, met de armen gezwaaid en yan alle kanten hoort men bedreigingen. De voorzitter zet zyn hoed op, gaat heen en de zitting wordt opgeheven. Het aantal der te Rome gevangenge nomen socialisten bedraagt 30. Volgens de „Tribuna" zyn er nog anderen te wachten. De Paus herdacht Zaterdag den dag, waarop hy vóór 14 jaren op don Heiligen Stoel werd geroepen. Hy hield eene officiëele receptie, waarby hy o. a. de volgende woorden heeft gespro ken „Ik dank God, dat hy mij heeft toe gestaan het 14de jaar van myne opperpriester lijke regeering te bereiken. Die veertien jaren zyn veertien jaren van gevangenschap ge weest; veertien jaren, waarin ik den voet niet heb gezet buiten de muren van het Vatikaan. Ik ben overtuigd dat de Almachtige den dag zal doen aanbreken, waarop de Paus zyne vrijheid binnen Rome zal terugkrygen." Oo»teur.-Hong.-3Ionarehio, De Kamer van Afgevaardigden te Weenen heeft een wetsontwerp goedgekeurd, strek kende om het salaris van alle staatsambte naren te verhoogen. De duurte der levens middelen hao de regeering genoopt dit voor stel in te dienen. Portugal. Volgens het tusschen Brazilië en Portugal gesloten handelsverdrag zullen aan de land bouwproducten uit Portugal 30 pCt. korting worden gegeven op het minimumtarief, dat Brazilië bezig is vast to stellen. Tele-ramnteE. MADRID, 21 Februari. In een particulier gesprek door den minister president gisteren tooi' den aanvang van den ministerraad ge houden. zeide Canovas o. a. dat niet do schom melingen van de beurs, maar hot evenwicht der begrooting' hem bezighield en dat de regeering dat evenwicht zal weten te vinden. CAIRO, 21 Februaii. Hot afgoloopen dienst jaar der Egyptische schatkist wjist oen over schot aan van meer dan een millioen Egyp tischs ponden.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2