Gemengd NleuTf*, In Vét nummer van heden komt eene annonce voor van de hier ter stede gunstig bekende firma Wilhelm Schudel Co., die eene likeur in den handel brengt onder den naam Ceylon-Kaneel Likeur, welke do eigenschap moet bezitten om verschillende schadelijke microbon to dooden. Als leeken kunnen wij natuurlijk niet bo- oordeelen of Ceylon-Kaneel de kracht heeft, welke dr. Chamberland er aan toeschrijft, doch dit is zeker, dat de likeur zulk een aangenamen en aromatischen smaak heeft, dat ze voor andere likeuren in de plaats kan treden zonder zoo erg zoet to zyn. Mot genoegen maakten wy kennis met doze likeur en kunnen iedereen tot het nemen van eene proof aansporen. Baat ze niet, zc schaadt zeker niet! Daarby is zy door dr. Do Loos scheikundig onderzocht, terwyl dc naam der firma, dio reeds ruim 22 jaar zulk een goeden klank heeft, een waarborg is voor uitstekende levering. Op de mooie baan der „L e i d s c h c IJsclub" werd heden weer druk gereden. De vry sterke koude bries was menigeen echter minder welgevallig. Door den inspecteur van hetge- neeskundig staatstoezicht is do typhus (fobris typhol'dea) te Katwyk aan Zee epidemisch heerschende verklaard. Er kwamen nogal oenige gevallen met doodelyken afloop voor. Het gebruik van onzuiver drinkwater, als mede hot dikwijls zonder noodzaak bezoeken van lyders, weikte do uitbreiding der ziekte in de hand. Twee schuiten brachten to Katwyk aan Zee hare versche visch en besomden voor hare geringe vangst f 32 en f 6.85. Voor 1 tong, 1 rog en 1 kabeljauw werd f 2.15 besteedx/. mand binnonlekschol 4.20 19 tongen en 1 middelsoort tarbot ƒ14.35; 1 kl. kabeljauw f 1.55; 20 bunschollen (doodo) f 6.35; f/3 mand schol (dood) f 4; oen par tijtje vyfvoeton of zeesterren bracht 6.25 op. De aanvoer van vorsclio visch is door het onstuimige weer zeer gering. „Recht voor A 11 on" meldt: Dins dag 11. vervoegde zich de deputatie, door de Amsterdamsche werkliedenvereenigingen ge kozen, aan hot ministerie van justitie, om by minister Smidt te pleiten voor de invrij heidstelling van Johan Herman Geel. Namens do deputatie zetto Ilelsdingen den minister de zaak uiteen en overhandigde hem de be kende motie. De minister gaf geon enkele bepaalde vorklaring. Er was iets in de geheelo beweging voor Geels invrijheidstelling, wat hy niet begrypen kon. Over de vraag, of Geel volgens do bcstaando wetten al of niet te zwaar gestraft was, kan men verschiller., maar hoe was het mogelijk dat, terwijl men in het land geheel gozwogon heeft onderzijn voorganger, men thans, nadat nog wol een jaar vermindering van straf gevolgd was, op eens in volksvergaderingen begon to Ijveren. De tijd (®/4 van do opgolegdo straf), dien een gevangene moot hebben doorgebracht in do gevangenis, om voorwaardelijk in vryheid te kunnen worden gesteld, is nog niet verloopen. Namens de deputatie werd natuurlijk ge antwoord, dat do partijgenooten van Geel vorwacht hadden, dat deze, nadat er 5 jaron verstreken waren, op vrljo voeten zou worden gostold. Ton slotte logde do minister do volgende vorklaring af: „Wat ik u verzoeken mag, maak jolui het de regeering nu niet to lastig Toen Holsdingen den minister vroeg, of deze woorden in dien zin moesten worden opgovat, dat hy, do minister, bereid was nog iots meor te doen voor onzen vriend Geel, luidde het antwoord: „Ik hob den heoron niets meer te zeggen, wij hebben nu de zaak be sproken." Te Nieuwodiep is gisteren binnen gekomen de Katwyker bom „Neerlands Vis- scher" (K. W. 53) met 80 balen tabak en 196 kisten bier, geborgen uit hot by Kam perduin gestrande stoomschip „Tris." Het vaartuig wordt binnendoor naar Amsterdam gesleept. Door do Nodorlandsch Ameri- kaansche Stoomvaartmaatschappij is, op ad vies van hare rechtsgeleerden te Londen, een eisch ingesteld tegen do reeders van het stoomschip „Bracadaile," wegons hulploon ter zake van het ruim duizend mijlen sleepen van don genoemden stoomer door het stoom schip „Edam". Tegen een der saamgeschole- nen te Jubbega op Maandagmorgen is o. a. ook proces-verbaal opgemaakt, omdat hy de rj&recbaussees dreigde, hem te zullen dood steken. Te Hilvaronbeok (N.-B r.) is eon hulptelephonist benoemd op eene jaarwedde van tien gulden! Te Oude-Pokola viel aan de fa briek „De Aastroom" een pak etroo naar be neden en kwam op het hoofd van den werkman A. Boeroe, die oogonblikkelljk stierf. By N i e u w e b r ug (Fr.) waagde een zoontje van den veehouder Nydam zich op hot ys; het zakte er door en verdronk. Eon moedig zeeman. Uit St.- John's wordt dd. 15 Febr. gemold: De schoener „Avenger" erd door stormweder op de klip pen gedreven op 15 mylen van deze haven en begon in de hoogo branding op to breken. Do scheepsboot sloeg onmiddellijk nadat die overboord gezet werd ten onderste boven. Toen bood eTm der matrozen aan om te trach ten, met eene lyn om het lyf, zwemmende den oever te bereiken en sprong daarna in zee. Hy werd door eone berghooge zeè tegen do klippen geworpen, doch kon er niet op komen, en na veel geworsteld te hebben om zijn doel to bereiken, werd hy aan boord teruggetrokken. Na een uur gerust te heb ben, beproefde hy het nogmaals. Ditmaal werd hy door do zee in eene opening tusschen de klippen geworpen, waar het hem gelukte vasten voot te krygen en met de dunne lyn, welko om zyn lyf was gebonden, een zwaar doren tros van het schip tot zich te halen, waarlangs de bemanning en de gezagvoerder behouden den wal bereikten. Eene telephoniste te Berlyn, dio door baren minnaar, een boekhouder, was verlaten, zocht dezen op zyne kamer op en schoot, terwyl hy te bed lag, vier kogels op hem af. Een kogel trof, maar wondde hem niet govaariyk. By haro arrestatie verklaardo het meisje 't te betreuren dat zy hem niet had gedood. Een samenstel van zeven grooto gebouwen te Nieuw-Orleans waaronder hot manufacturonmagazyn van Schurz en Zoon, gelegen aan do drukste verkeerswegen dier stad, de Canul- en Bourbonstraten, ia gister nacht door brand verwoest. De schade wordt geschat op 2 millioen dollars. Do Zwitsersche arbeiders zul len den lsten Mei met eene groote betooging vieren. BU1THINLAND. Frankrfik. In de gisteren door de Kamer van Afge vaardigden gehouden zitting heeft de heer Le Hérissé de regoering geïnterpelleerd over de beweegredenen der onthouding van hot openbaar ministerie in de bekende zaak Laur- Constans. De minister De Falliores antwoordde dat het parket van meening was, geene gerech telijke vervolging te moeten instellen. Aangenomen werd oene motie van orde, door den heer Le Hérissó voorgesteld, houdende dat de Kamer van oordeel is, dat het recht gelyk moet zyn voor allen. De heer Hubbard vroeg daarop do urgentie voor het ontwerp op de vereenigingen. De minister-president De Freycinet voerdo het woord. Hy zeido o. a. dat do heer Do Cassagnac tevergeefs tracht verdeeldheid in de Republiek te zaaien. Hot regeringsont werp stolt zich niet ten doel, de Kerk te vorvolgen. Sprekende over het manifest der kardinalen merkte hy op, dat daarin de beteekenis ligt der scheiding van Kerk en Staat en van do oude partyen. (Beweging in verschillenden zin.) De H. Stoel vereenigt zich niet in allo deelen met dit manifest. Hy prees verder den verzoenenden geest van den Paus, die de betuiging aflogdo van zijne welwillende ge voelens jegens Frankryk. De minister-presidont verklaardo verder dat. de regeering de urgentie aanneemt, teneinde de stemming over het ontwerp te verhaasten, maar niet als een voorbode om tot do scheiding tusschen Kerk en Staat te komen. Wil de meerderheid deze schelding, zy heeft daartoe de macht, maar dan zullen andere ministers haar moeten verwezenlijkon. Hy eindigde met op de urgentie aan te dringen. De heer Clémenceau vroeg nadero inlich tingen. Do heer De Freycinet antwoordde dat men de regeering scheen te willen dryven tot eene verklaring over conclusion, welke in ver schillenden zin kunnen worden opgevat. Komt men met eene duidelyk omschreven motie, dan zal de regeering antwoorden. De Voorzitter, de heer Floquet, las daarop verschillende motion van orde voor. De heer De Freycinet verklaarde zich voor de motie-Pourquéry, waarby de rogecring wordt uitgenoodigd tot het voortzetten der republikeinsche politiek. De prioriteit voor do motie-Pichon, hou dende dat de Kamer overtuigd is van de noodzakelijkheid om den stryd van het bur- gerlyk gezag togen dat der Kerk voort te zetten, werd verworpen. De minister-president verklaarde dat, indien de Kamer de motie-Pourquery niet aannam, het Kabinet zou aftreden. Toch werd de motie Pourquëry mot 304 tegen 202 stemmen verworpen. Do ministers verlieten daarop onder de opgewondenheid der leden de zaal. De rnotie-Pichon, nu in stemming gebracht, word met 299 tegen 131 stemmen verworpen. Het centrum, juichte dezen uitslag too. Ten slotto werd do urgentie voor het wets ontwerp op do vereenigingen met 286 tegen 246 stemmen afgewozon en de zitting te S uren opgeheven. Na afloop der zitting heeft het geheel e Kabinet zyn ontslag by den president cki Republiek ingediend. Italië. Volgens den „Times"-correspondent te Wee nen begint men in Italië de Fransche ver sterkingswerken, welke te Biserta op do kust van Tunis worden aangelegd, met een wan trouwend oog te beschouwen. De Fransche regeering ontkende by herhaling, dat te Bi serta werken van veel belang ondernomen zouden worden. De kustforten in Tunis nemen nu echter in die mate toe, dat men er in Italië de aandacht op vestigt en te kennen geeft, dat ook Engeland niet onverschillig kan blyven voor het gevaar, dat daardoor voor Malta zou kunnon ontstaan. De Italiaansche regeering schynt ochter to meenen, dat h-.-t oogenblik tot protesteeren nog niot gekomon is. De werkloozon hebben te Rome gisteren weder eene vergadering gehouden. Vyftig vereenigingen waren door een honderdtal ge volmachtigden vertegenwoordigd. Twaalfspre kers voerden het woord en bevalen eeno algemeene werkstaking aan. Met algemeenu stemmen werd eeno motie aangenomen, waarby de werklieden worden uitgenopdigd eeno algemeene werkstaking te beginnen mot heden, Vrydag, ten einde te verkrygen dat do winkels en werkplaatsen gesloten worden, totdat do rogeoring maatregelen zal hebben genomen, om te zorgen dat het den werk lieden niet aan arbeid ontbreekt. Dit besluit maakt den toestand, welke na de verklaringen in de Kamer van de heeren DiRudini en Xico- tera verbetord scheen te zyn, weder dreigender De „Agenzia Italiana" deelt mede dat Paus Leo XIII zich ten gevolge van het verscheiden van mgr. Boccali weder minder wel bevindt. De lichaamszwakte neemt toe. De nieuwe vaart van Genua op Napels met de booten der Italiaansche algemeene stoomvaartmaatschappy is den 17den dezer geopend. De booten vertrekken iederon "Woens dag uit Genua. De interpellatie in de Kamer over do oproerige studenten is getindigd mot eene motie, luidende: „De Kamer, kennisnemende van de verklaringen der regeering, gaat over tot de orde van den dag." De motie werd aangenomen met!61tegon 54 steramen. Ook de studenten aan do hoogescholen to Palermo en Catania hebben hunne instem ming verklaard met de houding van de stu denten te Rome en hunne professoren tot staking der colleges gedwongen. Duluohland. De „Frankfurter Zeitung" deelt mede dat de afgevaardigde Bebel zich bereid hoeft ver klaard, de namen te noemen van hen, wier medodeelingen betreffende mishandeling van soldaten hy ópenbaar maakte. Voor do be trokken personen kunnen daaruit geene on aangename gevolgen voortvloeien, daar geen hunner in actieven dienst is. Dr. Libbertz, de helper van professor Koch, heeft aan een correspondent der „Ti mes" verzekerd dat de beroemde geneesheer zijne tuberculine nog niet hoeft weten te ver beteren. Wel is hy voortdurend bezig, daar mede proeven te nemen en vordert hij zeer snel, maar vóór hij het verbeterde preparaat aan strenge prooven heeft onderworpen, wil hij het niet voor algemeen gebruik in do ge neeskunde beschikbaar stellen. By gelegenheid van de gouden bruiloft van den groothoitog van Saksen-Weimar zullen de artisten te Woimar een historischen feostoptocht organisetren. Öroot^Britannie. De heer J. H. Balfour heeft, in de gisteren door het Lagerhuis gehouden zitting, een wetsontwerp ingediend betreffende het plaat- selyk bestuur in Ierland. Hy stelde voor de vorming van graafschaps* en districtsraden, ge kozen door het volk, behalve zeker aantal leden, die door de overheden benoemd worden. D.o loden dier Raden kunnen, ingeval zy zich aan omkooping of verdrukking schuldig maken,, door de rechtbanken en door den onderkoning worden afgezet. De Iersehe oppositie en do Iersche natio nalisten verzetten zich tegen het ontwerp. Hot werd in eersto lezing aangenomen. Spanje. De anarchisten zullen in do eerste dagen van Maart voor den krygsraad to Cadix te rechtstaan. Men gelooft dat 12 hunner tot dwangarbeid en 30 tot opsluiting veroordeeld zullen worden. Do 140 anderen zullen waar- schynlyk vrijgesproken worden. Do regeering heeft een wetsontwerp aan do Kamer voorgelegd, strekkende om de be- dryvers van dynamietaanslogcn als moorde naars te straffen. Het wetsontwerp op de Z.ndagsrqst is door do commissie uit do Kamer goed ont vangen. De bank van Spanje heeft de betaling van de April-coupon dor buitenlandsche schuld aangekondigd. De ministerraad is gisteren verdaagd wegens ongesteldheid der rogeDtes. België. De vereeniging der arbeiders van het steen kolenbekken in het „Centre" heeft afgevaar digden benoemd voor het Belgische socia listen-congres van 21 Februari a. s. en hun het volgende mandaat gegeven: Algemeen stemrecht of eene algemeene werkstaking met ingang van 1 Mei. Andere mynwerkers ver- oenigingen hebben hetzelfde besluit genomen. Portugal. De Kamer heeft gisteren by eindbeslissing hare goedkeuring gehecht aan het finantilele plan der regeering betreffende de verhooging der belastingen en betreffende do onderhande lingen, welko de regeering met de buiten landsche financiers voert. Gemeenteraad van Leiden. Zitting van hedennamiddag te twee uren. Voorzitter: do heer De Laat de Kanter, Burgemeester. Tegenwoordig do heeren: Juta, De Sturler, Zillesen, Drucker, Du Rieu, Zaayer, Verhey Van Wyk, Van Lidth de Jeude, Fockema Andrea?, Van der Breggen, Van Reen en, Le Poole, Verst er van Wulverhorst, Siegenbeek van Heukclom, Van Hoeken, Cock, Tieleman, Kootser, Dek- huyzen, Hasselbach, De Goejo, Kaiser, Was en Driessen. Afwezig met kennisgeving do heeren Schneither, Van Hamel en Zaalberg. Aan de orde kwamen de volgende punten 1°. Benoeming vnn oen derden ouderwijzer aan de school 4de kl. no. 1. (39) 2°. Voorstel botrckkelijk de afwerkiDg Tan de Ge dempte Binncuvestgracbt mot het amendement van den beer Fockema Andrf ae, waaromtrent in de zittiDg van -1 Februari do stommen hebben gestaakt. (14 <n 26) 3°. Verzoek van Mrs. H. B. Grcven en W. Van der Vlugt, ter bekoming van grond aan de Bqom- markt voor de oprichting van een gebouw ten bohoeve van don werkraanestaDd. (18, 29 en 40) 4°. 8taat van af- en overschrijving op de begrooting van bet Gerefoimoord Minne- of Arme Onde ft.annen- en Vrouwenhuis, dienst 1891. (34) 5°. Verzotk van A. Van 8cbic, te Noordwykerhout, om een dam to herplaatsen in de sloot lange do Haarlemmervaart. (35) G°. Idem van F. H. Schouten, om vrijstelling of terugbetaling van schoolgeld, Hoogere Burger school vo r Meisjes. (3G) 7°. Idom alsvoren van J. A. Van Gulden. (41) 8°. Idem alsvoren van K. Vogel, Hoogere Burger school voor Jongens. (43) 9°. Idem van de Loidscho Duinwater-Maatschappij, om goedkeuring voor bot aaugaan van eene g ldleening. (42) 10°. Bezwaarschriften tegen bet Kohier der Plaatse lijke Directe Belasting, CieDSt 1891. (38) Benoemd werd tot derden onderwijzer aan de school 4de klasse No. 1 de heer A. Horree. thans reeds werkzaam aan bedoelde school, met 22 stemmen. Een biljet was in blanco. Voordat tot stemming over hot amendement van punt 2 werd overgegaan, vroeg do heer Zillosen, die de vorige vergadering door eene lichte ongesteldheid niet kon bywonen, eerst nog cenigo inlichtingen, die hem door den heer Fockema Androae werden gogoven, die de meening is toegedaan, dat de gemeente geene afsluitingen uit eigen beweging moet maken zoolang de eigenaars dor perceelen

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2