N°. 9815 Zaterdag 20 Februari. A3. 1892. Qeze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van <gpn- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. De Kleine Advertentiën Leiden, 19 Februari. LEIDSCH PRIJS DEZER COTJRALNT: Toor L«iden per 3 ma*udenf l.lt. Franco per posta 1.4#, JLtendertfjfce Somnw*.t.#f. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Tu 16 regel* ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17 Grootoro lettor3 naar plaatsruimte. Teer buiUn do *tad wordt fO.M bore*s=c. Dit nommcr bestaat uit TWEE Bladen. O 40 Cents bij vooruitbetaling) worden in het Blad van morgen avond opgenomen. OülelSole Konnlsgevlngon. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algetneene kennia dat door A. B. BATENBURG, alhier woonachtig, een verzoekschrift ia ingediend om vergunning voor don kleinhandel in sterken drank, in het perceel Noordeindo No. 20. Burgemeeaier en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 19 Fobr. 1892. E. KIST, Secretaris. Heden is aan de universiteit alhier de lieer r. W. Do Koning, geb. to Dordrecht, bevor derd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„Eenige opmer kingen naar aanleiding van de laatste her ziening van het reglement van orde van do Tweedo Kamer dor Staten Generaal." Door de alhier zitting houdendo genees kundige Slaatscommissio word heden toege laten voor het eersto gedeelte van het arts examen de heer P. W. Striening. Tot praeses van het bestuur der stu- dentcn-sociéteit „Minerva" albier is gekozen de lieer J. C. Tadema. Volgens achterstaande advertentie is hedon bij de firma C. Kooyker alhier ver schenen de marsch voor piano van den lieer Th. Enderle, opgedragen aan de „Leidsche IJsclub." Hebben gewoonlijk de composities van den lieer Enderle meest een ernstig karakter, waaruit men de Duitscho School kan herkennen, deze compositie daarentegen is meer van op- gewekton aard. De inleiding en het hoofdmotief zijn heel eigenaardig gevonden, en daaruit vernuftig hot tweede motief gesponnen. Verder bevat de marsch een zeer mooi trio, en het g.heel zal bjj eene goede uit voering een dankbaar, brillant stuk zjjn. Den bekenden drukker Röder, to Leipzig, komt een woord van lof toe voor de keurigo uitgave. We kunnen dan ook de „Leidsche IJsclub" van harte gelukwenschen met deze coniposit e. Bjj het bezoek der boide Koninginnen aan het Museum van Natuurlijke Historio werd het gezelschap rondgeleid door den direc teur van het museum, dr. P. A. Jentink. De verschillende conservatoren, de hoeren C. Kitsema, dr. R. Horst, dr. Th. TV. Van Lidth do Jeudo, J. Büttikofer on dr. C. L. Reuvens, waren evenals de hoogere beambten aanwezig en gaven de vele inlichtingen, welke hun werden gevraagd. Do Koninginnen namen zeer gernimon tijd de onschatbare merkwaar digheden in de benedenzalen, welke, evenals do vestibule, fraai waren gedecoreerd met bloemen, wapenschilden en borstbeelden, in oogenscliouw en reeds waren aanstalten ge maakt om hot gebouw te verlaten, toen de Koningin-Regentes het verlangen uitte nog «enigen tijd te vertoeven en ook de boven zalen, de vogelengalor(j, te zien. Om de jeugdige Vorstin tegen de koude in de galerij te beschermen, word haar een man teltje over do schouders goliangen. Het vogeltje, dat Hjdens dit bezoek naar Koningin Wilhelmina werd genoemd, is een pas gevonden exemplaar eener tot dusver onbe kende vogelsoort, ter grootte van een kolibrie, welke op het eiland Soenda voorkomt. Toen de directeur de Koningin verlof vroeg om dat tot hiertoe onbekende diertje, door den con servator Büttikofer ontdekt, haren naam te mogen schenken, als eene herinnoring aan Haar bezoek aan dit Museum, richtte de jeugdige Vorstin een vragenden blik op haro Moeder, en na een toestemmend knikje van deze, verklaarde zjj dat het haar aangenaam was het verzoek toe te staan, gelijk voor tal van jaren ook een vogel naar Z. M. Wil lem III werd genoemd. Noode verlieten HH. MM. het Museum, onder herhaalde betuigingen van ingenomen heid en bewondering. Vóór de kazerne der artillerie, waarlangs de weg leidde, was eene keurige decoratie aangebracht en stonden eenige versierde 3tukken geschut. Propvol was het Noordeinde ter hoogte van do Kweekschool voor Zeevaart, toen HH. MM. öaar passeerden. De jongens, die in het want paradeerden, hieven oen driewerf herhaald hoezee aan, de tamboers sloegen den parade- marsch, en langzaam reed het koninklijk rij tuig eerst langs do artillerie kazerne, waarde wacht uitkwam, en daarop lan s de jeugdige Janmaats. Reeds had de Koningin-Regentes aan den commandant verzekerd, dat een op handen zijnd nader bezoek de Kweekschool meer in het bijzonder zou gelden. Langs de stadssingels, dio in.dit jaargetijde bijzonder weinig aantrekkelijks hebben, werd in de, om de inmiddels weder opstekende sneeuwjactit gesloten rijtuigen, do tocht naar de Lakenhal voortgezet. Vooral de stukken, welke op het beleg van Leiden botrokking hebben en do schilde rijen in de kunstzaal, voor enkele jaren door den heer Hartevelt aan 't Museum ge- schónkon trokken de bijzondere aandacht van het hooge gezelschap. Hot vreemdolingenboek In de Lakenhal werd niet door HH. MM. geteekend, maar do Koningin-Regentes gaf vergunning het naar Den Haag op te zenden, om door haai en Koningin Wilhelmina te worden geteekend. HH. MM. moesten, daar hot ongeveer vier uren was, haar bezoek zeer bekorten, maar beloofden, evenals in het Museum van Na- tuurljiko Historie, het later te zullen her halen. De Koningin Regentes verzekerde den directeur van het laatstgenoemde Museum, dat haar stellig voornemen was om de jonge Koningin, over eenige jaren, meer geregeld konnis to doen maken mot al de onderdeelen van de beroemde verzameling. Onder daverendo hoezees verschenen HH. MM. op liet perron en voordat zjj met al de ontvangen bouquettcn in den Ko ninklijken salonwagen stegen, betuigde H. M. do Koningin-Regentes den Burgemeester eveneens haro groots ingenomenheid met de hartelijke ontvangst, HH. MM. ook van de zijde der Leidsche burgerij ten deel gevallen. Onder jubelkreten zette de trein zich in beweging, terwijl do Vorstinnen do op het perron verzamelde menigte nogmaals toe wuifden. Den stationschef, den heer De Bruyn, en den onderchef, don heer Bussé, komt zeker een woord van lof toe voor de doeltreffende maatregelen, door hen in het belang eener goede orde en van eengeregelden gang van zaken genomen. Do waarnemende burgemeester van Oegst- geest was niet in ambtsgewaad aan het sta tion verschenen. Dat gewaad is rok, steek en degen. Hy is dan ook niet in de ont vangkamer van hot station geweest, noch by aankomst, noch bij vertrek van Hare Majosteiton. Maakten wy gisteren reeds melding van de kranigs houding der twee politie-agenten te paard, thans vermelden wjj nog dat de politie-maat regelen, door den commissaris van politie genomen, uitstekend waren. Geduronde eiken tocht ontwaarde men vooral op de hoe kon der straten politie-agenten, brugwachters, daartoe voorzien van witte handschoenen, die by het passeeren van Hare Majesteiten voor l Haro Koninklijke Hoogheden het militaire saluut maakten. Voorts was, behalve de noodige politie agenten om de academie, 't Museum van Natuurlijke Historie en de Lakenhal, een in specteur vai politie aanwezig, die voor de goede orde aldaar te zorgefl had. De commissaris van politie, die do orde aan het station zoowel by aankomst als ver trek handhaafde, overtuigde zich zoowel vóór als gedurende de tochten door de stad of zplne bevelen met de noodige stiptheid waren nagekomen, en zoo is het dan ook voor een groot deel aan deze maatregelen te danken, dat alles in de boste orde afliep. De bouw van 23 arbeiderswoningen, aan do Laatste Straat op het bouwterrein der maatschappij „Vreewijk," onder Zoeter- woude, voor rekening der vereenigiDg „Eigen Haard," is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer J. J. Hornstra, aannemer te Borgen- op-Zoom, voor de som van f 28,723. Met de oebereidselen tot dien bouw wordt reeds een aanvang gemaakt. Het bestuur van „Eigen Haard" is er zeker van, dat de woningen af trek zullen vinden. Door den controleur der directe belas tingen zijn aangewezen tot het verrichton der schattingen te Zoeterwoude de Rijksschat- ters der personeele belasting de heeren J. C. Van der Tas, te Oegstgeest, en P. J. Van Venetie, te Leiden, en tot plaatsvervangers de hoeren G. Splinter en D. Veilbriof, te Leiden. Men meldt ons uit Zoeterwoude: Of schoon ook woder in dezen winter alhier op do openbare lagero scholen aan de Heeren straat en op het dorp herhalingsonderwijs werd aangeboden, werd daarvan geen gebruik gemaakt. Men schrijft ons: De Zangvereeniging „Zanglust", van TVoubrugge, gaf Woensdag avond, daartoe welwillend uitgenoodigd, eene uitvoering in de zaal van den heer L. Van Lochem, te Roelofarendsveen. De verschillende nummers werden goed uitgevoerd, getuige het luide applaus, dat telkens den leden ton deel viel. Inzonderheid het lieflijke nummer „Paasch-Hymne" en „Goeden nacht," benevens de solo „Een kruis met rozen" en het duet „Hoort gjj de wilde golven?" maakten een goed effect en werden na dringend applaus herhaald. Een recht gezellige geest heerschte onder de aanwezigen, en naar wjj vernemen keerde een ieder zeer voldaan huiswaarts. Ook bij do leden dezer Vereeniging, wier voorzitter in warme bewoordingen den heer Van Lochem en echtgenoot© den dank der leden aanbood voor de goede en hartelijke ontvangst, hun ten deel gevallen, zal deze avond eene aan gename herinnering achterlaten. Door het be danken van den geachten heer directeur Van Griethuizon, heeft do heer Kraaij, vanBaarn, dien avond do leiding bereidwillig op zich genomen, en ook hem, benevens den heer Esser, dio zoo met succes do repetition geleid heeft, z(j daarvoor dank gebracht. Dr. J. E. Alberts, arts te Aarlander- veen, beeft voor zyne benoeming tot stads geneesheer te Den Helder bedankt, tot groote blijdschap van zyne gemeentenaren, die hem als kundig en geacht geneesheer slechts nojde hadden zien vertrekken. Het aantal lotelingen der gemeente Zeg waard voor de lichting van dit jaar bedraagt 12, waarvan vrijstelling hebben 4 wegens broedeid:enst en 1 wegeus lichaamsgebreken. Do loting heeft plaats te Stompwyk, aan don Leidschendam, op 23 dezer, des voormid dags te 10'/, uur. Voor do lichting 1893 bedraagt het aantal ingeschrevenen 15, van wie reden van vrij stelling is opgegeven door 3 wegens broeder- dienst en 1 wegens te zijn eenige wettige zoon. Naar tnen verneemt, is het adros van ongeveer 15,000 ingezetenen in den lando tegen de toepassing der CoOperatiewet, floor H. M. in handen gesteld van den minister van justitie, aan wiens departement het een punt van onderzoek uitmaakt in verband met de voorstellen der Staatscommissie betreffende de naamlooze vennootschappen. Gisteren had te 's-Hage een tweede diner plaats, aangeboden door den gezant van het Duitscho Keizerrijk o. a. aan den oud-minister Hartsen en mevr. Hartsen; graaf Schimmolpenninck; den Britschen ge zant en het personeel der legatie en andero ger.oodigden, tot een getal van 12 couverts. De president der Fransche Republiek heeft benoemd tot ridder van het Legioen van Eer, dr. J. C. Kapteyn, hoogleeraar in do wis- en natuurkunde aan de universiteit te Gro ningen, terwijl de Fransche regeering heeft benoemd tot Officier de l'Instruction Publique den heer Delmonte-Lyon, consulair agent van Frankrijk te Paramaribo. Naar men meldt, bestaat bij enkele oud officieren der rydende artillerie het voornemen, in hot volgend jaar het 100-jarig bestaan van dat corps op feestelijke wijze te herdenken- Tot leeraar aan do hoogere krijgsschool te 's Gravenhage is met ingang van 1 Nov. a. s. benoemd do heer J. S. A. Van Dissel, lector te Delft. Door den bond van liberale kiesvereeni- gingen in het hoofdkiesdistrict Alkmaar is gisteren als eenig candidaat op de groslijst geplaatst mr. TV. Van der Kaay, aftredend lid. Daar de aangesloten kiesvereemgingen verplicht zyn uit do op deze lijst geplaatste candidaten eene keuze te doen, zal mr. TV. Van der Kaay de candidaat zijn van de kiesvereemgingen Schagen TVieringerwaard, Haringkarspel en Dirkshorn. Aan de Delftsehe distilleerderij, gist- en spiritusfabriek is door het Rijk verkocht een strook Etaatsgrond langs den Rijksweg van Delft naar Maassluis, welke die naamlooze vennootschap noodig heeft voor de uitvoering van haar plan om op dat terrein een silo met molen en moutory en een tweede fabriek voor gistbereiding te bouwen. De bekrachti ging van dien verkoop, voor een som van f 663, is aan do Staton-Generaal gevraagd bij een daartoe strekkend wetsontwerp. Aan de „Arnh. Crt." wordt uit Den Haag gemeld dat de minister van oorlog, ten gevolge der gemaakte opmerkingen, zijne noodwet zal intrekken en op het voorbeeld zjjner voorgangers zich tot eene voordracht ter verlenging van den diensttyd voor twee lichtingen zal bopalon. De Commissaris der Koningin in Noord- Brabant heeft, wegens het uitbreken van mond- en klauwzeer in de provincie Antwerpen, ingetrokken alle door hem verleende dispensa tion tot invoer van mest, versche huiden en gezouten vleesch, ongesmolten vet, onbe- werkto wol, onbewerkt haar, hoornen en klauwen van herkauwende dieren en varkens en tot beweiding van uit Belgie komend vee. By koninklijk besluit van 11 dezer (Stsbl. No. 40) is bepaald dat in het krankzinnigen gesticht te Franeker niet meer dan 130 man nen en 170 vrouwen mogen verpleegd worden. In een afzonderlyk bijvoegsel tot de Staatscourant van 19 dezer wordt medege deeld eene tabel, bevattende de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en do oorzaken van den dood, in Nederland, over Nov. 1891. Het stoomschip „Patroclus", van Java naar Amsterdam, vertrok 18 Febr. van Mar seille; de „TVerkendam",van Niouw-York naar Rotterdam, is 19 Febr. Dover gepasseerd. By koninklijk besluit is aan C. J. Van den Broek een pensioen verleend van f 190, en aan den bode by hot departement van kolonién J. TV. F. Hoos, een pensioen van fïtlO 'sjaars. Op verzoek eervol ontslagen mot aanspraak op pensioen do he&T J. TV. Van Idsinga, ontvanger der belasting te Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1