DAGBLAD N°. 9811. Dinsdag IC Febrnari. A0. 1892. <§eze Qourant wordt dagelijks, mei uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladeu. Leiden, 15 Februari. Feuilleton. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.......1.10. Franco per poet.1.40. AXaondertjJk» Nommen0.01. PRUS DER ADVERTENTIE!?: Tan .1—6 regel» 1.05. Iedere regel meerƒ0.171. GrootA"* letter» naar plaatsruimte. Yoor het in- bntten de etad wordt 0.10 berekend. Eerste Blad. Bij hot bezoek van II. M. Koningin "Wilhel- mina en H. M. do Koningin-Regentes aan «leze gemeente, welk bezoek is bepaald op Donderdag 18 Februari a. s., zal door do dd. schuttcry eene eerowacht worden opgesteld aan het station der Hollandsche IJzeren- Spoorwegmaatschappij. Daartoe^zyn opgeroe pen de manschappen der 1ste en 6do com pagnie dier schuttery, terwyl het commando is opgedragen aan den kapitein W. C. Zuurdeeg. Het muziekcorps zal er de volksliederen spelen. Op het perron zullen zich mede ter ont vangst bevinc en burgemeester en wethouders, waarby zich tevens de leden van den gemeen teraad met hunne dames zullen aansluiten. Het Dagelyksch Bestuur zal den konink lijken stoet in een rytuig door de stad voor afgaan. De vorstelijke bezoeksters zullen met ge volg per koninklijken salonwagen tusschen halftwee en twee uren hier aankomen en alsdan plaats nemen in de hofrijtuigen, welke ?s morgens vooruitgezonden zullen worden en dus by de komst van HH. MM. op het stationsplein gereed zullen staan. Tevens is er sprake van, dat do leden der studenten-caroussel-vereeniging eeneeerewacht zullen vormen, welke de vorstelijke personen •p haren tocht door do stad, by het bezoeken van musea en andere merkwaardigheden, zal vergezellen. Welke instellingen bezocht zullen worden, was hedennamiddag nog niet bepaald. Daar omtrent zullen met het gemeentebestuur nadere besprekingen worden gevoerd. Ook het garnizoen zal onder de wapens komen, ten einde den hoogen bezoeksters vor stelijke eer te bewyzen. Hoe kortstondig ook het bezoek zal zyn, zoo zullen de ingezetenen toch zeker niet nalaten hunne ingenomenheid er mede te be tuigen door het ontplooien der vaderlandsche driekleur van hunne woningen. Ten gevolge van het bezotk der beide Koninginnen is de eerstvolgende gemeente raadsvergadering, welke op a. s. Donderdag namiddag was bepaald, uitgesteld tot den daaropvolgenden Vrydag. Aan de universiteit alhier is het candi- daats-examen in de godgeleerdheid, eerste ge deelte, afgelegd door den heer H. J. E. Yer- we\j, terwijl het examen volgens artikel 86 van de wet op het hooger onderwys is a[ge logd door -den heer H. W. Hellema. Ds. J. J. Van dor Lip, sedert 11 Febru ari 18SJ predikant by de Red.-Herv. gemeente alhier, hoopt don 31sten Maart a. s. zjjne 20-jarige ambtsvervulling als predikant der Ned.-Herv. Kerk te gedenken. De gemoente Leusden was zyne eerste standplaats. Aan den Raad der gemeente Leiden is het volgende adres ingediend: Hot Bestuur der Vereoniging „dePractische Ambachtsschool", alhier, heeft de eer den Raad der gemeente Leiden eerbiodig te kennen to geven dat het voor hoog noodige uitbreiding der school by Z.E. den minister van binnenlar.dsche zaken een Rykssubsidio heeft aangevraagd van f6000 en deze som met de gevraagde subsidien voor de ambachtsscholen in andere gemeenten door den Minister op de begrooting is gebracht; dat in verband met genoemde aanvrage door een vermogend ingezetene in deze ge meente beschikbaar is gesteld een renteloos voorschot van f 36000 (af to betalen in jaar- lykscho termijnen van ƒ2000) voor den bouw eener school voor l'GO leerlingen, waardoor het bestuur in de gelegenheid zal worden gesteld aan de vele aanvragen tot plaatsing te kunnen voldoen; dat voor den bouw dezer school echter een terrein noodig is, dat in onze gemeente schaarsch, ja byna niet te vinden is, te meer, daar wy voor oen terrein geen geld beschik baar hebben. Redenen waarom het bestuur der genoemde Vereeniging zich tot UEdel Achtb. wendt, in vertrouwen, dat gy overtuigd z\jt van het be lang eener Practische Ambachtsschool, om kosteloos af te staan, onder nader door u te bepalen voorwaarden, het porceel grond buiten de voormalige Wittepoort, kadastraal bekend, gomeente Zoeterwoude Sectie A. Nos. 1849, 1S50 en 1851, ten noorden begrensd door den Haagweg, ten oosten door de nieuwe vaart, ten zuiden door eene bleekery en ten westen door de terreinen van den Staatsspoor weg, volgens hierbygaande situatieteekening, terwyl tot toelichting een schetsplan der nieuw te bouwen school met directeurswoning is gevoegd. Met ingang 1 Maart a. s. wordt de heer M. M. Kouw, ambtenaar aan de Staatsspoor wegen, thans aan het station Arnhem werk zaam, alhier gestationneerd. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 1000,50,10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen: f 350, f 20.50, f 4.20 en ƒ2.15; de laagste: ƒ350, 20.50, ƒ4.20 en ƒ2.10. De door ons per Fransche mail ontvan gen Indische bladen loopen van 9 tot 15 Januari. Ook was daarbij de „Deli-Crt." van 13 Januari. Eene opgave van de uitkomsten der meting en schatting van gebouwde en onge bouwde eigendommen, in de gemeente Wou- brugge gelogen, is ter gemeente-secretarie aldaar voor een ieder ter inzage nedergelegd tot den 5den Maart a. s. Ter secretarie dier gemeente ligt ook ter inzage een verzoek met bylagen van D. Gulde- mond, al laar, om vergunnig tot oprichting van een bakoven op het perceel, kadastraal bekend onder Sectie C No. 1632. Eventueele bezwaren daartegen kunnen zoowel schrifte lijk als mondeling worden ingebracht en toegelicht ton Raadhuize op Vrydag 26 dezer, 's voormiddags te 11 uren, en inzage van de schrifturen genomen worden 3 dagen te voren. Door den Hoogen Raad der Nederlanden is de volgende aanbevelingslijst opgemaakt voor de vervulling der vacature in dat college, ontstaan door het overïyden van den raadsheer Van den Acker op 30 November jl.: 1. Mr. E. W. Guljó, laatstelijk rechter in de arrond.-rechtbank te Maastricht; 2. Mr. S. Laman Trip, vice-president der arrond.-rechtbank te 's-Gravenhage; 3. Mr. C. Asser, rechter in dezelfde recht bank; 4. Mr. L. U. De Sitter, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem; 5. Mr. A. Teldors, advocaat genei aal by het gerechtshof to 's-Gravenhage; 6. Mr. J. B. J. N. ridder De van der Schueren, raadsheer in hetzelfde gerechtshof. Markies Malespina, secretaris van de Italiaanscho legatie by ons hof, die benoemd is tot gezantschapsraad te Parys en binnen een paar dagen zich derwaarts zal begeven, bracht Zaterdag aan het ministerie van bui- tenlandsche zaken en by onderscheidene ge zanten te 's-Hage van vreemde mogendheden een afscheidsbezoek. Markies Malespina was vergezeld van ridder Bardi, die belast is met de tydelyke waar neming van de Italiaansche legatie en die door hem by deze gelegenheid aan minister Van Tionhoven en de gezanten werd voor gesteld. Ridder Bardi heeft zijn intrek genomen in het Pensiou, Bezuidenhout 23, alwaar ook Z. II. prins Karadja Pacha, de Turksche zaak gelastigde, zijn verbiyf houdt. De gewone wokelyksche audiëntie van den minister van koloniën werd Vrydag ten huize van een hoor Van Dedem gehouden, omdat ZExc. door een© lichte ongesteldheid verhinderd was, en ook Zaterdag nog belet werd, aan het departement te komen. Naar het „Yad." verneemt, is ïnr. S. Van Houten, lid der Tweede Kamer, op de terugreis naar Nederland en kan by deze week te 's-Hage aankomen. Professor Koch, uit Beriyn, dlo eenige dagen te Amsterdam vertoefde, is Zaterdag van daar naar Rotterdam vertrokken. -- Door de Geneeskundige Staatscommissie te Amsterdam is bevorderd tot arts do heer G. H. v. d. "Wilk en toegelaten tot het 1ste gedeelte van het arts-examen de heer E. A. M. Droog. Te Groningen is tot arts bevorderd de heer W. K. H. Hessel, cand.-arts, geb. teWolvega. Door den heer Fop Smit Jr., dezer dagen te Rotterdam overleden, zyn de volgende legaten vermaakt: aan de Maatschappy tot Nut der Zeevaart te Rotterdam ƒ10,000; Zuid-Hollandsche Maatschappy tot Redding van Drenkelingen 5000; Prins-Hendrikslich ting te Egmond ƒ10,000; Maatschappy tot Nut van 't Algemeen 5000Inrichting voor Doofstommen-ondorwys te Rotterdam ƒ5000; Vereeniging tot hot verleenen van hulp aan minvermogende ooglyders in Zuid-Holland 5000Sophia-Kinderziekenhuis te Rotterdam 5000; school voor havelooze kinderen to Rotterdam 5000Vereeniging tot verbetering van armenzorg te Rotterdam ƒ5000; Vor- oeniging tot Bescherming van Dieren te Rot terdam 2500; Maatschappy van Weldadig heid ƒ5000 Vereeniging voor de Ambachts school to Rotterdam ƒ10,000; Werkinrich ting voor Hulpbehoevende Blinden ƒ5000. Aan den heer F. Pluim, to Baam, is door de redactie van „Brockhaus' Con\%r- sations Lexcion" opgedragen de voornaamste- der hedendaagsche schrijvers van Noord en Zuid te behandelen. Men verzekert dat dit- omvangryke en moeielyko werk in goedo handen is. Dezer dagen verschenen van den heer Pluim nog by dragen in het „Leeskabinet", da „Vlaamsche kunst- en dichthalle", Goever- neurs „Huisvriend" en „Das Magazin für Welt-litteratur." Het „Dagbl. van Z.-H." heeft uit Rot terdam het volgende bericht ontvangenNaar Verloren Geluk. i.) Het is eeht donker weer; grjjs en dreigend is do lucht; de herige windvlagen zyn in storm overgegaan. In de bovenkamer van het hotel, waar twee zusters bijeenzaten, drong het gieren van den wind in langgerekte, flui tende tonen door, vermengd met het hevig bruisen van de zee. Toikens waren de wind- stooton zóó hevig, dat de glasruiten rinkelden en de gordijnen zich bewogen. Vlak by het raam zat de jongste der beide zusters, het hoofd met de hand gesteund, den blik onafgewend gericht op de schui mende watermassa in de verte. Haar oog stond dof, het verdriet had op het fijn be sneden gelaat z(jn bleeken stempel gedrukt. De oudere zuster was schijnbaar in een boek verdiept: schijnbaar, want inderdaad, zoo dicht beschreven waren de bladzjjdon niet, dat zjj lange studie behoefden. Over het boek hoen ging dan ook telkens haar oog met bezorgde uitdrukking naar het bleeko gelaat vóór haar en toen zjj hare zuster zag opstaan en hoed en mantel krijgen, vroeg ze: „Wilt ge er nog uit, Anna, met dit weer?" „Ja, ik moet eens even een luchtje schep pen, ik kan het hier niet langer uithouden. De zee is in haar element, ze roept me." „Dan ga ik mee", antwoordde do oudste zuster en stond eveneens op. „Om van nacht nog meer kiespijn te krij gen? Keen, Jans, dat mag niet! Ik vind het heusch wel prettig, zoo'n wandeling op mjjn eentje; we kunnen met dozen wind toch niet praten." Luchtig on schertsend zou de toon van haar sproken zjjn, maar voor het scherpe zuster oor kon zjj niet verbergen dat de stem trilde van ingehouden smart „Kom je niet te iaat terug? Het waait een halven storm en er is niemand meer aan het strand." „Dan is het nu juist tijd voor my om er te wezen", klonk het antwoord. „Wees maar gorust, ik za! niet in zee waaien! Bonjour, Jans, tot over een uurtje, ga den slaap van van nacht maar inhalen 1" Haastig had zicli de slanke goelalte inden regenmantel gehuld en, den hoed op het don kerblonde haar zettende, snelde het jonge meisje, om verder protest te voorkomen, de deur uit. Langs de breede trap in de benedengang komende, klonken baar uit de gezelschapszaal zang en pianospel te gemoet. Zjj ging nu de zjjgang door, welke naar de waranda voerde. Die muziek was een wanklank in haro ooren zo ontvluchtte ze, zooals zy ook de menschen ontweek. Onder do waranda heerschte eene levendige drukte van spelende kleinen en niet minder luidruchtige jongelieden, die in onderlinge ge zelligheid vergoeding zochten en vonden voor het slechte weer. Toen do donkere gedaante haastig voorbij ging, hield een oogenblik het lachen op en met medelijdenden blik zag men haar na. „Duift gij nog uit, juffrouw? Het is bar beneden", zeide een heer, die Anna beleefd hielp tot het openen der deur, welke door den druk van den wind bijna niet uit het slot wilde. „Even eene opfrissching, mijnheerdank u En het aan hem overlatende de deur te sluiteD, snelde zij weg. Het eerste oogenblik ging zjj meer achter- dan vooruit, zóó onverwacht hevig was de kracht van den wind. Het zand stoof haar in het gelaat, fijn en scherp als speldeprik- ken; de wind gierde en huilde, maar al hare krachter. inspannend, liep zij voort, zonder er zich om te bekommeren. Eindelijk was zij benedon, vlak aan zee Zij haalde diep adem. Wat kookte en bruiste die golvende watervlakte daar vóór haar! De vloed kwam op, het witte schuim spatte haar in het gelaat. Haar oog volgde het spel dei- golven. Langzaam liep zjj verder, willoos voortgestuwd door den krachtigen wind, vlak langs het waterde oogen onafgebroken gericht op de klotsende golven. Zo volgde ze in hare wording, zy zag de kronkelingen grooter en grooter worden, totdat zij eindelijk met don derend geweld doorbraken, wit schuim hoog opspattendelke golf een breede waterval. Maar hoe spoedig werd do eene verdrongen door de andereEn hoe snel verzonken de golven in h6t niet, juist op het oogenblik, dat ze hare schitterendste hoogte hadden bereikt Dat deed haar aan heur eigen laven denken,, aan hare eigen ondervinding. Ook bi) haar was het geluk steeds grooter geworden, en juist toen dit het toppunt be reiken zou, was hot uiteengespat als die gol ven daar vóór haar, on het h?.d niets achter gelaten dan eene bittere herinnering en een ledig hart Terwijl haar oog bleef ^uren op het schui mende water, gingen hare gedachten terug naar het verleden. {Wordt v'-YvoUgd.'-

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1