DAGBLAD. 9808 VrijdajS£ 12 Februari. A*. 1892. gleze fëouiani wordt dagelijks, met uitzondering van 'on- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Wad. Burgerlijke Stand. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lsiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijk» N.irorap.r»,0 03. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 16 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootore lettors naar plaatsruimte. Voor het Incasseersa bcitsn de stad wordt ƒ0.10 borakc-1. Het Haagsche lirankzlnnlgeugesllcht. Onder het opschrift „eene duistere zaak" deelt de Haagsche correspondent van het „Dagblad voor Nederland" nog het volgende mede uit het krankzinnigengesticht aan het Slykeinde in Den Haag „Zekere juffrouw.uit Sneek, is hierheen gekomen om hare dochter uit het krankzinni gengesticht te halen, en beklaagde zich by ons dat men haar heur kind, trots herhaalden aandrang by den burgemeester en den officier van justitie, niet wilde medegeven. Het meisje diende by den heer G. in het Emma-park en is in het krankzinnigengesticht geplaatst zonder dat hare ouders er iets van wistenMynheer bracht haar, gewapend met een bewysje van ztyn buurman en dokter, doodeenvoudig naar het politiebureel, waar men haar een nacht opsloot en den volgenden dag met oen paar agenten naar 't gesticht liet brengenDit was alles al in orde, toen hare moeder hier kwam op eeno uitnoodiging van mevr. G. om hare dochter te komen halen, omdat ze wat zenuwachtig was. In plaats van haar te kunnen medenemen, hoorde ze, dat haar kind in het gesticht zat. Ze mocht het ook niet zien, zoodat ze onverrich- terzake naar Friesland moest terugkeeren. Ze had natuuriyk geen rust en is nu alweer sinds Woensdag hier, doch heeft het nog niet verder gebracht dan hare dochter ten minste te zien. Zy bevond haar kalm, maar hongerend en verlangend om er uit te komen, wat haar echter tot dusver niet werd vergund, trots alle moeite, die de vrouw zich heeft ge geven by burgemeester en justitie. Legio is het aantal vragen, dat hier ryst. Is hier gehandeld krachtens art. 14 dor wot door den burgemeester of neemt men aan onze politiebureolen maar een ieder in voorloopige bewaring, die daar door een par ticulier wordt afgeleverd Hoe i6 het mogeiyk, dat de officier van justitio vóór zyn requisitoir en de president der rechtbank vóór zyne machtiging tot plaat sing in het gesticht do ouders van het meisje geheel buiten de zaak hebben gehouden? Er loopen hier over deze zaak zonderlinge geruchten, die wy ons wel zullen wachten te helpen verspreiden, doch dit nieuwe bewys hoe gemakkeiyk het gaat om iemand in oen krankzinnigengesticht te brengen, strekt zeer zeker om do bestaande onrust ook op dit punt nog te vermeerderen." Volgens een later bericht van denzelfden correspondent is het meisje deze week ein- deiyk in vrijheid gesteld. Do Ilaagsche briefschryver van do „Zutfun- sche Ct." (het Tweede Kamerlid Goeman Bor- gesiu6) zegt o. a. „De onthullingen over het Haagsche krank zinnigengesticht zyn hier het gewone discours van den dag. Ieder wil de brochuro van mevrouw Stuton lezen en er is dan ook reeds een tweede druk van verschenen. Eerst werd er weinig gewicht aan gehecht, maar dat is geheel anders geworden, nu ook van andere zyde veel van 't geen in die brochure te lezen staat, bevestigd wordt. Trouwens eene beste reputatie had het Haagsche krankzinnigen gesticht toch reeds niet. Raadpleegde een familie een geneesheer over het meest aan •to bevolen gesticht, dan was dikwyis het antwoord: De meeste gestichten zyn goed, maar ik mag u niet aanraden een bloedver want te laten verplegen hier op het Siykeinde," De „Haagsche Crt." deelt heden mede dat de twee inspecteurs voor het staatstoezicht op krankzinnigen Dinsdag een langdurig onder houd hebben gehad met mevrouw Stuten over al de mededeelingen, in hare brochure vervat. Ook de officier van justitie houdt zich, naar het blad verneemt, ernstig met de zaak bezig. De briefschryver uit de hofstad in de „Arnh. Ct." betuigt er zyn leedwezen over, dat de lust om zich meester te maken van een schandaaltje als nu over de mishandeling van de zieken in het Haagsche krankzinni gengesticht aan den gang is gemaakt, zoo aanstekelijk blykt te zyn, dat zelfs dagbla den, welke men voor te deftig en te ernstig zou houden voor zoodanig bedryf, er aan meedoen. Hy schryft: „Vooruitloopen op het onderzoek naar de waarheid van in eene bro- chure vermelde zaken is rayne bedoeling niet, maar wat hiervan ook waar of onwaar zy, gestichten, hetzy voor krankzinnigen, hetzy voor zieken in 't algemeen, zyn instellingen van zóóveel nut in het algemeen, en de tegen- ingenomenheld van het domme publiek vooral dat gedeelte, waarvoor ze juist een groote zegen zyn er regen is nog zóó groot, dat een journalist zich wel tweemaal mocht be denken vóór hy raedehelpt tot het verbreiden van verhalen, welke alleen kunnen bydragen om dien tegenzin nog te versterken en verder uit te breiden. ,.Dö vraag, of de ex-verpleegde van het Haagsche gesticht, ontslagen naar ik verneem wegens den voor hare omgeving schadeloozen toestand harer geestvermogens, wel als eene zoo geheel vertrouwbare autoriteit to'beschou wen is, dat men hare mededeelingen als een evangelie zou moeten aannemen, laat ik buiten besprekingzelfs twyfel ik niet aan de goede trouw, waarmede alles thans opgedischt wordt. Niet omdat ik eenige waarde hecht aan de lange lyst van personen, die de ver klaring ondorteekend hebben, dat de zegsvrouw van al dio gruwelen, in do brochure be schreven, niet krankzinnig is eene verkla ring, ton overvloede, welke alleen beteekent, dat z\j haar niet voor krankzinnig houden want wol geen twee personen uit de duizend zullen 't in hun hart nemen te weigeren, wanneer iemand, en nog wel eene dame, eene „mevrouw", hun zulk oene verklaring verzoekt af te geven. Zy zyn immers in alle omstan digheden, zelfs al mocht de toekomst het tegendeel loeren, verantwoord met te zeggen: „ik heb het goede mensch wezeniyk voor ge heel by zinnen gehouden"? „Betore aanwijzing op gezond overleg vind ik in do keuzo van liet tydstip, waarop de brochure in hot licht is gegeven. Verhalen van mishandeling in gestichten van allerlei aard vinden altoos open oor, maar op dit oogenblik hebben zij kans op meer, op prac tised gevolg. Want er is tegenwoordig een felle kruistocht in wérking togen hetgeen ik het „neutrale" krankzinnigenwezen zou willen noemen; men tracht do behandeling van die ongelukkigen ook al te verkerstenen en aan kerkgeloof en dogma ondergeschikt te maken. „Vandaar het verzet in do Provinciale Staten van Zuid-Holland togen het, ten slotte aangenomen, voorstel lot uitbreiding door middel van provinciale subsidien van de be staande krankzinnigen-gestichten zonder den Bybel; vorder de vinnige bestrijding van den onderwys inspecteur Fabius in den Delftschen gemeenteraad tot uitbreiding van het soort- geiyk gesticht in die stad. En nu is het met het oog op dien strijd eene gelukkige coïnci dentie, dat juist op dit oogenblik eeno brochure het licht ziet, die de gruwelen, misbruiken en mishandelingen in het Haagsche krank zinnigengesticht, dat, al belmoren de regenten tot de orthodoxe richting, toch niet onder de specifiek christelyke instellingen to rekenen is, aan den volke vorkondigt, nu men vlak by Den Haag, te Loosduinen, bezig is mot I het stichten van een krankzinnigengesticht met den Bybel. Gelukkig noem ik diecoïnci- dentie voor twee partyen, voor den uitgever van het boekske, welks debiet er door wordt verhoogd, en voor de vereeniging, die de nieuwe inrichting tot stand brengt, wie het gemaakt éclat geene windeieren zal leggen. „Wat er ook van het onderzoek komt en groote verwachtingen heb ik daarvan niet dit is een erkend feit, dat zich in alle verplegings-inrichtingen zal voordoen, omdat 't voortvloeit uit het menschelyk karakter, dat niet kunstmatig te veranderen valt, klachten over onverschillige, ruwe behandeling zullen altoos recht van bestaan hebben. Die met de beste bedoelingen en grootste zachtaardigheid, vrywillig of gedwongen, de taak van zieken» of krankzinnigen-verpleging aanvaarden, wor den onvermydelyk gehard, wanneer zy eene poos te midden van ellende en lijden hebben geleefd. En van gehardheid komt men zoo gemakkeiyk tot hardheid, en onvermydelyk tot onverschilligheid.". Gemeugd Nieuws. Den lsten dezer zyn in het rechtstreeksch goederenverkeer tusschen Ne- derlandsche en Duitsche spoorwegstations verschillende tariefsv j\ anderingen of nieuwe tarieven ingevoerd, waarby betrokken zyn de beide stations Venendaal, de stations Delft, Haarlem, Maassluis, Maastricht, Piet-Gyzen- brug, Roermond, Schiedam, Voenenburg, Ylaardingen, Vogelenzang en IJmuiden. Te Rozendaal zyn reeds drie per- sonen aan de pokken gestorven. De huizen der pokiyders worden op last van den dis- trictsinspecteur ontsmet. Te Rozendaal heeft en smid, die een paaid den staart afsneed, twee pro cessen-verbaal opgeloopen lo. wegens dieren- mishandeli. g en 2o. wegens het n'< evoegd uitoefenen der veeartsenykunst. Het bestuur der Bredasche Car- navalclub, dat, met het oog op de tijdsom standigheden, eerst bepaald had dat er >-it jaar geen vorkleede optocht zou pla ts heb ben, heeft thans, nu de influenza te Breda opgehouden heeft Ie lieerschen, in eene Maan dag-avond gehouden vergadering besloten, dat de optocht toch zal doorgaan, terwyi op 1 Maart eene bodeelin: aan behoeftigo kinderen vanwege i club zal geschieden. In den loop van itjaarzalte Deventer worden aangevangen met het maken en den aanleg van eene drinkwaterleiding. Door de politie te Maastricht is aangehouden zekere Clerkx, te Spanbeek, die met eene geladen revolver naar de stad was gekomen, om op den rechter-commissaris te schieten, omdat hy voor eenige jaren tot 7 dagen gevangenisstraf was veroordeeld. De man, die verklaarde prins Hendrik van Lim burg te zyn, schynt niet wel by zinnen te wezen. Door het lossen van z(jn wapen in do nabyheid van het paleis van justitie werd de aandacht op hem gevestigd. Stanley, die zich op hot oogen- blik te Auckland, in Australië, ophoudt, hoeft uit Bogamoyo oen schrijven ontvangen van luitenant Stavès, waarin een en ander betref fende Emin-Pacha (dr. Carl Peters) wordt mede gedeeld. Deze zou geweigerd hebben oene order der Duitsche regeering tot terugkeeren op te volgen, en zyn tocht in noordeiyke richting hebben voortgezet. Op het tydstip van af zending van den brief was hy naaf Kibalo opgetrokken en had hy het plan opgevat den tegenovergestelden oever van het Albert-meer te bereiken. De moordenaar van den kruidenier Luca, te Brooklyn, Drain, is in deSing-Sing- gevangenis door electriciteit terechtgesteld. Ondanks de onrustwekkende berichten, dat de terechtstelling opnieuw mislukt zou zyn, wordt aan de Engelsche bladen bericht dat het toestel ditmaal voortreffeiyk werkte en dat de dood onmiddellijk volgde, De my nwerker Johann Latus, van Mysloritz, in Sileziö, is einde!yk uit zyn slaap, welke vier en een halve maand heelt geduurd, ontwaakt. Hy scheen volkomen wel, de verstyving der ledematen is geheel ver dwenen. Hy herinnerde zich niet eenige pyn te hebben gevoeld, en was zich evenmin be wust zoo langen tyd slapende te hebben door gebracht. De patiönt is echter zeer zwak en kan zich voorloopig slechts met melk voeden. Jammer genoeg moest de geneesheer ver klaren, dat er verschynselen van longontste king voorhanden waren, die het leven van den slaper nog in gevaar kunnen brengen. Kantongerecht ie Lelden. Uitspraken in strafzaken. J. v. K. ƒ1.00 of ld., wegens straatschen der H. H., wonende te Noordwyk aan Zee, B. C. Jzn., wonende te Noordwyk, ieder 1.50 of de eerste tot 1 d. en de tweede 2 d., wegens helmsnyden in de onvrye duinen van het Hoogheemraadschap Rynland. P. K., wonende te. Noordwykerhout, ƒ0 of 4 d., wegens zich met een wildstrik in het veld bevinden buiten openbare wegen en voetpaden. D. D., wonende te Noordwykerhout, 10 of 8 d., wegens het aanwenden van pogingen om wild te bemachtigen door middel van een wildstrik. J. M., wonende te Katwyk aan den Ryn, f 3 of 1 d., wegens op een weg, liggende ten dienste van het algemeen in de prov. Z.-H., als geleider van een hondenkar in oen be bouwde gemeentekom niet steeds naast het voertuig te gaan. S. P., wonende te Leiden, f 3 of 2 d., wegens verwekken van burengerucht, waardoor de nachtrust kon worden verstoord. P. H., wonende te Leiden, ƒ1.50 of 1 d., wegens in do gemeente Leiden op straat kaart te spelen. A. F. v. d. R., wonende te Leiden, 1.50 of 2 d., wegens in de gemeento Leiderdorp zonder schriftelijke vergunning van burgemees ter en wethouders waren langs de huizen te koop aan te bieden anders dan in de uitoefe ning van oenigen handel of beroep, waartoe de venter of verkooper blykens behooriyk patent bevoegd is. T. R., wonende te Aarlandevveen, ƒ1.50 of 2 d., alsvoren. D. K., wed. S., wonende te Aarlanderveen, ƒ1.50 of 2 d., alsvoren. J. F. 5 d., L. v. d. B. 2 d., B. K. 2 d., J. M. d. B. K. 10 of 1 d., J. 9. ƒ1 of 1 d., P K. ƒ1 of 1 d., P. v. W. ƒ1 of 1 d C. G. 1 of 1 d D. H. d. B. 1 of 1 d .T. V. ƒ2 of 2 d., allen wonende te Leiden; A. B., wonende to Noordwyk, f 1 of 1 d.; C, H., wonende te Rynsburg, 5 of 1 d., H. B., zonder verblyfplaats, ƒ1 of 1 d., C. M. v. d. H., wonende te Oegstgeest, ƒ3 of 2 d., allen wegens openbare dronkenschap. ALFEN. Bevallen: G. Do Brnin geb. Spruit, D. W. Kompier geb. Spollu, D. K. Bauer geb. Smit, Z. J. -Kraan geb. Beijon, D. Overleden: C. M. Kroon, ochtgen. van T. De Lange, 67 j. J. K Suttorland, jm. 3 J. Gehuwd: G. v. 8traten en A. v. Zwieten. AAPIANDERYEEN. Bevallen: W. Rodenburg geb, Bol, D. A. Boer geb. Van Winkel, Z. Overleden: W. Do Looi, wed. van II. Van der Vring, 85 J. - G Haak, jm. 3 w. M. Tuijt- hof. wed. van R. Oozyn, 66 J. -- J. Britsemmor, ochtgen. van M. Luf, G7 j. BODEORAVE. Boyallen: C. Van Leeuwon geb. Kostense, D. -*? O. Zaad geb. Streng. D. J. v. Daijvepb<vi«,i» geb. De Brotjo, D. A. C. Vorbreo geb. Visser, Z. C. Scheepmaker gob. Bouwman, D. J. Van L euwoa gob. Verwoerd, Z. Overleden: E. Y&a Eijk, 12 w. G. Van Dam, echtg. van Q. Hogondooru, 71 BOBKOjR. B e v a 11 e n P. Goenjgeb Kersbergen, Z. G. Akerboom geb. Krom hebt, D. Overleden: M. 0. Grotueeteiiu geb. V»n Vliet, 68 J. HAZER8WOUDE. B e v a 11 e d P. Blanken goh. Niomantsvordriet, D. C. Muller geb. Heesterman, D. Overlodon: P. Van Domburg, 8 m. p. Blanken, 4 J. M. Noteboom, echtg. van A. De Vogel, 48 J. M. Btrootraan, 70 j. K.ïfilleoaar, wo"?. van L>. Holswijk, 97 j. J. Ie Clercq, 4 j. r. Heemskerk, echtgen. van J. Zeeatraate, 53 J. OUD8HOORN. Overledon: J.fl. Treur, wednr. van M. Worm, 64 j. B. Vos, wed. Q. Root, 71 j.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5