AI z\jne tydgenooten bewonderden dat talent van den grooten schrijver; zy brachten zyn werken de grootst mogelijke hulde; zy be wezen namelijk meer dan eene hem te be grijpen, de door hem ten tooneele gevoerde personen te herkennenin zichzelven. Dan volgde natuurlijk eene boosaardige ver bolgenheid, eene verschrikkelijke woede der aan de kaak gestelde personen. Nooit echter heeft die woede zulk een om vang gehad, als na de opvoering van „Le Tartuffe", waarin Molière do schijnheiligheid op geestige, maar gevoelige wijze geeselt. De mannen van invloed en aanzien zagen hun wensch vervuld de opvoering van „Le Tartuffe" word verboden. Acht dagen na het verbod werd een blijspel, getiteld „Scaramouche ermite", gespeeld, een stuk, dat den spot dreef met geloof en gods dienst en desniettogonstaanrio zeor gunstig werd ontvangen. Molière schrijft dienaangaando dat de Koning bij het einde dezer farce tot een zijner hove lingen de vraag richtte: „Wat toch zou do oorzaak zyn, dat de raenschen zulk een schandaal maken over het stuk van Molière en geen woord van afkeuring uiten over „Scaramouch©"?" waarop do hoveling zou geantwoord hebben: „la raison de cola, c'est que la comódie „Searamoucbo" joue le ciel et la religion, dont ces messieurs ne so sou- cient point, mais celle de Molière les joue eux-mêmes, c'est ce qu'ils ne peuvent souffrir". Niet zoo gelukkig als in hot schetsen van den mensch was Molière in het vindon van zjjne intrigues; de meeste zijner comedies hebben, wat hun ir.houd aangaat, zeer voel overeenkomst met elkander: een onverstan dige vader verzet zich tegen het huwelijk zijner dochter met den man, dien zij lief heeft, omdat hij liever een ander minnaar tot schoonzoon zou promoveeren; een geslopen knecht of dienstmaagd is de trouwe bondge noot van het minnend paar en met dezen bijstand, met dezen steun, worden de beide zich liefhebbende wezens vereenigd. Dit is o. a. ook de truc der boide gister avond hier ten tooneele gevoerde stukken rLo Tartuffe" en „Le Malade imaginaire". Het schijnt in Frankrijk tot do tooneel- traditiën te behooren, dat een bekend acteur of eene boroemde tooneelspeelster, andere minder groote talenten om zich heen ver- eonigt en daarmede eene kunstreis in ons land onderneemt, ten einde ons volk in kennis te stellen hetzy' met de klassieke werken van Frankrjjks groote dichters, hetzij met een der hervorragende comedies der laatste työen. Gedeeltelijk had ook het gezelschap, dat wij gisteravond mochten aanschouwon, deze conventie gevolgd. De ster was de heer Talbot, ex-sociétairo de la comédie fran^aise, die het eerst als Orgon in de „Tartuffe" voor het voetlicht trad. Niet geheel had deze do bestaando go- woonte gevolgd, want naast hem stond Madllo. Marcello Maljean, die als Dorino, do geslepen dienstmaagd, met hem om den eorepalm streed. Moeilijk zou do beslissing zijn aan wie dezer beiden de krans dor overwinning zou gegeven moeten worden. Mr. Talbot typeerde den onnoozelen, goed- geloovigon Orgon op prachtige wijze. Mej. Maljean was eene allergeestigste, schalkscho huwelyksmakelaarster,die menigen gullen lach in de zaal deed weerklinken. Mr. Dumanie, als Tartuffe, kon ons niet bekorende huichelaar was te stroef, te ern stig .voorgesteld; zelfs in de scabreusescène, waarin hij zijn waar, zijn natuurlek karakter vertoont, hield hij dien ernst vol, hetgeen ten gevolge had dat het verschil tusschen waarheid en huichelarij niet voldoende ge- marqueerd was. Wat de overigen betreft, zij declameerden hunne verzen zonder eenig govoel, zonder eenigen hartstochthet geheel liet ons koud en onverschillig. De „Malade imaginaire" werd door den heer Talbot op zeer eigenaardige wijze ge schetst; dat was geen zioko, die zich met allerlei kwalen behept waant; dat was geen droefgeestig, zwartgallig wezen, maar een opgeruimd, vroolyk individu, een man, die eeuwigdurend lacht en genoegen heeft, kortom, dat was geen zieke. Geheel anders had Molière zelf deze rol geschapen. Van do toeschouwers gewagende, schrijft Jules Janin: „Hs trouvaient un grand charme a la toux de Molière et disaient, qu'il reprósentait lo malade a morvoille." Dezen indruk heeft ongetwijfeld gisteren niemand ontvangen. Toinette, ook hier woer de beschermengel der liefde, werd ook ditmaal door mej. Mal jean met dezelfde toewijding en geest vertolkt. De boertige, niet zeer moeilijke rol van Diafoirus fils werd door den heer Chiomène zeer bevredigend voorgedragen; hy had mis schien iets minder kunnen chargeeren. De zaal was, met het oog op eeno Fransche voorstelling, vrij goed bezet. Eerst te kwart voor twaalven eindigde deze opvoering. Mr. L. H. Gemengd Nieuws. Toen gisteravond omstreeks zeven uren do gaskachel op de Volksleeszaal boven don spekslager den heer Hoppezak en den sigarenhandelaar den heer Althusius, aan de Haarlemmerstraat, zoude ontstoken wor den, had eene gasontploffing plaats, waardoor eenigo ruiten van genoemde zaal sprongen. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. Het Openbaar Ministerie by de Ilaagsche rechtbank vorderde heden: voor A. P., warmoezier te Leiden, die van eene uitstalling alhier eene messchede stal, 1 maand voor J. D. E., bouwman te Alfen, die bij een standje in een koffiehuis iemand, die hem plaagde, met een mes aan riemen dreigde te snijden of overhoop te steken, 3 maanden; voor C. M. Z., arbeider te Noord- v.'ijkerhout, die in dronkenschap een persoon uit genoemde gemeente mishandelde, 3 maan den; voor J. M. C. F., een slachtersjongen, die moedwillig eene koe mishandelde door het dier zonder noodzaak eenigo hevige stokslagen op den kop te geven, f 3 boete, of bij niet- bntaling 3 dagen hechtenis; voor L. M. F., alsvoren, 5 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak over 8 dagen. Het gerechtshof to 's-G ra venhage, beden uitspraak doende op het liooger be roep van den officier van justitie by de Haagsche rechtbank tegen het vonnis, waarby II. P. Van H., vergulder aldaar, werd vrijge sproken van het toebrengen van zwaar licha melijk letsel, dat den dood ten gevolge heeft gehad, gepleegd op zyne ochtgenoote, over woog dat het niet door we tlge bewijsmid delen de overtuiging heeft bekomen dat bekl. zich aan hot hem ten laste gelegde heeft schuldig gemaakt, en bevestigde mitsdien het vrijsprekend vonnis der rechtbank. By het afgaan der sterke helling van de Loosduinsche brug in de richting van den Loosduinschen weg, by Den Haag, brak heden ochtend, 9 u. 15 m., de koppelstang van een personenwagen. De machinist bemerkte aanvankeiyk het ongeval niet en reed gewoon door, doch door het schreeuwen opmerkzaam gemaakt, zette hy gang om den snel volgendon wagon, waarin vele passagiers waren, te ont- wyken, en ontstond er oeno soort wedloop tusschen machine en wagen, ten einde eeno botsing te voorkomen. Eerst een paar honderd meters naby de kruising van den Holland- schen spoorweg, gelukte het aan tal van be reidwillige handen den personenwagen tot staan to brengen. Ongelukken vielen niet voor. Het stoomschip „Edam", dat het Engelsche stoomschip „Bracadaile" van 29 Jan. tot 4 Febr. gesleept heeft, is te Amsterdam binnengekomen. Kapitein Bminsma doelt het volgende omtrent dit sleepen mede Wy kregen den 29sten Jan. des ochtends te 10 uren op 43° 38' NB. en 43° 51' WL. oen stoomschip in gezicht met noodsein H. B., hetgeen beteekendeWant assistance immediately. Hcewol or een styve NW. blies woei met hooge zee, stuurden wy onmiddellyk op hem af en waren te ongeveer 11 uren v.m. by genoemd stoomschip, hetwelk nader bleek te zyn do „Bracadaile", van Cardiff in ballast naar Sandy Hook for orders, bestemd. Op onze vraag wit hy wenschte, kregen wy ten antwoord: „Will you ta:e me in tow? Machine disabled". Beseffende, dat het voor de „Bracadaile", zooals het dwarszee's lag, hevig slingerde en overhaalde, onmogelijk was zelf eene boot uit te zotten, zetten w,j eeno onzor reddingsbooten overboord, en ging de eersto officier W. De Boer, met 4 man, onder hare iy oproeien. Hoewel met veel moeite en gevaar gepaard, mocht het, na krachtige inspanning, ten slotte gelukken, liet ss. „Bracadaile" te boreiken. De 1ste officier, opdracht hebbende te onder zoeken, in hoe/erre het 6S. „Bracadaile" wor- kolyk in gevaar verkeerde, en het dus ge wettigd was het stoomschip „Edam" -et hare vele passagiers on kostbare lading wel licht zelf in gevaar te brengen, vernam men van den kapitein, uat na 14 cLgen mis met hevig stormweder van het Westen, do schroefas totaal gebioken was, en zyn schip nu sedert 30 uren aan wind en zee prys gegeven was. Dat bovendien door het breken van die as de ballasttank defect was geraakt, waardoor, zooals aan genoemden officier zelf bleek, het water zich met den zandballast vermengd had. Daar voorts bijna al hare zeilen verloren gegaan waren, zag de kapitein geene moge- lykhoid, zich uit zyn benarden toestand te redden on verzocht dan ook dringend assis tentie. „By terugkeer van de boot werd na ge houden scheepsraad door den kapitein van de „Edam" besloten, te trachten het ontred derde stoomschip zoo mogelyk naar Queens- town, of in allen gevalle meer in de lyn van de Atlantische stoomers te brengen. Spoedig was door de equipage van de „Edam" de manilla-sleeptros, van de ^Bracadaile", aan boord gehaald, die echter verstikt bleek te zyn en reeds dadelyk brak; hierna een 5-duims staaldraadtros van de „Edam" uit- gobracht hebbende, werd te G uren namiddag de reis voortgezet. Het sleepen ging, trots de nu en dan hooge zeeën van het N.W. en het daardoor sterk gieren van de „Bracadaile," vry goed en werd eene gemiddelde vaart van pl.m. 8myl tot op den 4den Februari behouden. In den nacht van dien dag begon het een hevige storm uil het W.-Z.-W. te waaien, waardoor de „Bracadaile" dikwerf geheel dwarszee werd geworpen, en hetgeen ten slotte hot breken der sleeptrossen ten gevolge had. Hoewel herhaaldelyk getracht werd, door rond het stoomschip te stoomen, eene sleeplyn door do „Bracadaile" te doen opvisschen, waardoor eenigo onzer reddingsboeien en gordels zelfs verloren gingen, mocht dit door het hevige stormweder en de hooge zee niet gelukken. By do laatste poging, te ongeveer 12 uren middag, kwam eene zware zee over ons ach terschip, waardoor eenige dekschade aan de „Edam" ontstond, verscheidene manschappen van de boenen geraakten en de bootsman overboord sloeg. De machine werd onmiddellyk gestopt en hoewel nog eenige der overboord geslagen voorwerpen in de nabyheid werden gezien, was van den bootsman niets meer te bespeu ren. Daar de storm in hevigheid toenam, de barometer geene gunstige verandering deed verwachten en onze kolenvoorraad sterk ver minderd was, werd, na gehouden scheepsraad, in belang van eigen passagiers, opvarenden, schip en lading besloten, de reis te vervolgen. Daartoe gingen wy te eorder over, aangezien het stoomschip „Bracadaile" zich alstoen in goede positie en op 50^ NBr. en 20° 53' "WL., clus in do route der Ncford-Atlantischo stoom schepen bevond en de kapitein, op ons sein „zyt gy in gevaar?" ontkennend antwoordde. Myn vader is myn broeder, en myne zuster is myne moeder. Ik ben de oom mijner vrouw en dus de oud-oom van ons kind; en de grootmoeder van myn jongetje is ook zyne tante. Ra, ral hoe kan dat? Ant.Als myne zuster trouwt met myn vrouws vader. 't Geval deed zich dezer dagen in de ge meente Hemelumer Oldefaart en Noordwolde voor. Tegen 12 uren is gistermiddag in hot gebouw van het ministerie te Brussel een brand uitgebroken, welke zich ernstig liet aanzien. Door een snel en krachtig op treden van de brandweer werd het gevaar echter afgewend. Dertien ïyken zyn reeds uit de puinhoopen van het Hotel Royal te Nieuw- York te voorschyn gebracht^ zoodat nu nog 55 personen vermist worden. Volgens de laatste berichten bedraagt de schade, door don grooten brand to Memphis (Tennessee) veroorzaakt, 1 mil- lioen dollars. Gemeenteraad van Alfen. Openbare vergadering van Woensdag 10 Febr. Afwezig, wegens ziekte, de heer I. Van dor Eist. Voorzitter: de Burgemeester A. P. Zaalberg, die de aanwezige leden welkom heet in de eerste vergadering des nieuwen jaars, met den wensch dat de eendrachtige samenwerking in 1892, onder Hoogeren Zegen, bevorderiyk moge zyn aan den bloei der gemeente. Na goedkeuring der laatste notulen, worden do ingekomen aan den Raad gerichte stukken gelezen en voor- kennisgeving aangenomen. Medegedeeld het proces-verbaal der op 20 Januari jl. gehouden opneming der ge meentekas, waaruit hlykt dat een cassa-saldo aanwezig was van ƒ2718.98 '/2. Conform het voorstel van den heer G. Van Dobben, wordt het Raadsbesluit tot heft eener belasting op de honden, behoude koninklyke goedkeuring, gewyzigd in dj zin, dat voor ny verheidshonden voortaan worden geheven één gulden per hond, indj| niet meer dan twee honden worden gebezja twee gulden van den derden, twee guldj vyftig van den vierden en meerdere. Ingetrokken het Raadsbesluit van 24 1 vemoer a.p. tot onverplichte daarstelling v eene localiteit voor de vrye- en orde-oefeü] gon in de gymnastiek op de openbare lage 6cholen, met Ryksbydrage, waarop het scho; toezicht de betrekkeiyke bepalingen van fc kon. besluit van 30 Augustus 1884, Staal blad No. 197, stipt wilde toegepast zien, in stede daarvan besloten tot uitbreiding de bestaando ovordekte schoolspoelplaats, zd dat daarin ook by koude of ongunstige wee: gesteldheid de meer verwyderd wonen] scholieren tusschen de schooluren, als wanne do schoollokalen gelucht moeten worde kunnen verblyvon. Tevens wordt bepaald c dit werk zal worden aanbesteed in het oponba; Een voorstel van het lid M. De Jong, t conversie van de loopende 4y2 pets. gemeen lyke goldleening, per rosto groot ƒ16,000, eeno ad 3'/a pet., wordt, in ovoreenstemmi met het preadvies van B. en Ws., by me- derheid verworpen, en zulks op grond ri het niet fair zyn zou den eenigen geldgev die zich reeds eenmaal eene rente-reduc; van een half percent liet welgevallen, and< maal op gelijke wyze lastig te vallen, ten (gelyk de heer A. Streng opmerkte) de voc steller tevens een bepaald persoon kon aa wyzen, bereid om de geheelo leening teg den verlangden koers te nemen. Eene reclame van T. De Vos tegen zi aanslag op het suppletoir kohier wege: hoofdelyken omslag wordt als ongegrond gewezen. Vastgesteld twee besluiten, model A, t het doen van uitgavon uit den post voor onvoorzione uitgaven op de begrootingen vo 1891 en 1892. Benoemd tot leden van de stembureeb voor de in den loop des jaars to houden vi kiezingen de heeren G. Van Dobben en 1.1 Brea. Ter voldoening aan art. 177 dor Gemeent wet doen B. en Ws. het jaarlyksch vorsl, van de uitkomsten van het aanhoudend o dorzoek, aan welke van de bepalingen <3 plaatseiyke verordeningen, tegen wier ove treding straf is bedreigd, voortdurende krac! is toe te kennen, en voorts, ingevolge ai 178 der genoemde wet, vastgesteld eene ve ordening, houdende de vyfjaarlyksche ve klaring, ten gevolge eener algemeeno herzi ning, welke dier verordeningen nog gelde: De heer Bos stelde voor in het Algeme> Politiereglement op te nemen een verbo tegen het leggen of hangon van linnen wollen stoffen langs de openbare wegen, doe nam, na de opmerking van den voorzitter d: hierin reeds by het Provinciaal Reglement c de wegen en voetpaden voorzien wordt, ds voorstel terug. Een adres van eenige daartoe door debu gery gecommitteerden, houdende verzoek t< oprichting eener wekelyksche kaasmarkt een dito van ingezetenen tot ondersteunir, van dat verzoek, worden op voorstel van de voorzitter gesteld in handen van het Dag- ïyksch Bestuur, ten fine van preadvies, zo? voel noodig in overleg met de voormelde g- committeerden. Hierna wordt de vergadering gesloten. BUiTb« LAND. Frankrijk. By de heropening der Kamers zal c minister van openbare werken een wetson werp aanbieden betreffende den bouw en c exploitatie van verschillende spoorwege in Tunis. Het Engelsche stoomschip „Trajanus van Southampton naar de Kaap de Goec Hoop, is te Brest binnengeloopen ten gevolg van een defect aan de machine. Aangezie het schip aldaar eenige dagen zal moete blyven om de noodige reparation te onde; gaan, hebben de 119 man der equipage e de 117 passagiers 2ich ontscheept. Uit Algiers wordt dd. 10 Febr. geseinc De heer Cambon, gouverneur van Algerië. dezen morgen naar het zuiden vertrokke- Men gelooft dat de gouverneur zich nai Al'n-Sefra zal begeven, waar dan eenebijee: komst met de voornaamste stamhoofden zc plaats vinden on inzonderheid mei. eon ne; van den sultan van Marokko. De tegenwoor digheid van den gouverneur zal, naar me

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2