Gomongd IVicuwu. Do in hot jaar 1872 alhier op- gorichte smeden- en kopcrslagors-vereeniging, onder de zinspreuk: „Nut door Vriendschap," vierde gisteravond in het lokaal „Ephraïin," aan de Haarlemmerstraat, haar 20ste jaarfeest. De zaal was voor deze gelegenheid smaak vol versieid. Aan weerszijden van het toonoel was eene vorsiering van groen aangebracht, tor rechterzijde waarvoor do banier der Ver- oeniging, ter linkerzijde waarvoor hot ge schilderde vaandel, voorstellende Tubal Kaïn, den uitvinder van 't metaalbewerken, was geplaatst. De musici gaven eene ouverture ten beste, waarna de president inet een hartelijk woord de feestviering opende. Hierna was de beurt aan- den eersten secretaris om zijn verslag uit te brengen. Hij deelde mede hoe in 1372 eenige smids gezellen het plan gevormd hadden om oeno vereeniging te stichten, wat den lOden Fe bruari plaats vond; dat het doel toon was het gezellig samenzijn te bevorderen en elk ander in tyd van ziekten te steunen, en dat de koperslagers zich het volgende jaar bij de Vereeniging voegden. Den lOden Jan. 1874 werd het geborduurde vaandel, uit vrijwillige bijdragen der leden, onthuld, bjj welke ge legenheid den heer J. Van der Drift het be schermheerschap der Vereeniging werd aange boden, hetgeen genoemde heer aanvaardde, die tevens zijne sympathie betuigde door het schenken van een banier-standaard. In hot elfde jaar werd het gemelde geschilderde vaandel aangeschaft. Do daarop volgende jaren nam de Vereeniging steeds in bloei toe. Op hot tiende jaarfeest was het getal tot het oprichten van een weduweDfonds compleet. Deze kas mag zich in oen goeden toestand verheugen. In het jaar 1887 leed do Vereeni ging oen verlies, dat nog niet herstold is, nl. door hot bedanken van den beschermheer. Een jaar lator sloten zich de loodgieters on zinkwerkeis by de Vereeniging aan. Ten slotte deelde spr. nog mede dat de Vereeniging indertijd veel te kampen had gehad met ziekten. De voor deze gelegonlieid door den heer J. Van Berkel Bz. gecomponeerde cantate, werd onder zijne leiding door eenige lodou uitgevoerd, welke uitvoering do goedkeuring aller aanwezigon wegdroeg. Daarna trad het te dezer stede niet onbe kende Rotterdamsche Operette- en Speciali- teiton-gezelschap, onder directie en met mede werking van den hoer Soosman, op. Allereerst was het mejuffrouw Rosalie, dio de aanwezigen door hare luimige voordrach ten in opgewokte stemming bracht, waarna door do gebroeders Schröttor oenigo Engel- sche dansen werden uitgevoerd. Do heer Soesman wist door zjjne grappige voordrachten niet weinig do hilariteit van lat publiek op te wekken, waarna men het slan- genmonsch in zjjno gevaarlijke tooren te zien kreeg. Hot hierna opgevoerde blijspel „Rozalindo van Rozenhof of hoogmoed gestraft" werd goed gespeeld. De hierin optredenden moch- t9n zich telkenmale verheugen in luiden bijval. In de pauzo werd op verzoek van eenige leden nog eenmaal de cantato ten gehooro gebracht. Na de pauze werden de leden nog vergast op eon aantal voordrachten van mej. Rozalie en den heer Soosman, waama tot slot van hot programma de clowns Aaleo cn Pepino met hun gedrejseerden ezel optraden. Aan het bal, waaraan door velon word deelgenomen, hoorschte ceno prottige stem^ ming, waarna ieder, wel voldaan, zich naar zjjne woning bogaf. Do gebruikelijke eerenado op 8 Februari aan de voreenigde professoren, ditmaal in den huize Wytenburg aan hot Steenschuur, werd ook gisteravond door leden van het Loidsch Studentencorps, te voet, to paard of in een rjjtuig, met muziek van 't vierde, banieren, fakkels, bengaalsch vuur, militairon te paard en politie-agenten te voet, gebracht. Voel volks was natuur lijk op de been ter begeleiding of opwach ting van den VTOoljJkon stoot, welke zich slechts eene korte route had voorgesteld. Hier en daar werd veol bongaalsch vuur ontstoken. Op het Steenschuur vooral leverde het geheel, beschenen door den rossen gloed van do ovorzUde, een aardig schouw spel op. Toen de aangegeven weg door den stoot was afgelegd, werd die op verzoek van hot Collegium nog eenigszins uitgebreid, zoodat de optocht by „Minerva" aangekomen, nog langs Breestraat, Korenbrugstoeg, Yisch- markt, Aalmarkt, Apothekersdyk en Kortj Rapenburg naar do Breestraat is getrokken, alwaar hy voor genoemde Sociëteit werd ontbonden. Een aardig tafereel leverde des middags do oudo Burcht op, toen do bonte schare van don gekostumeerde ryjool zich ongeveer te drie uren op hare tinne had opgesteld, om er het oordeel van het Collegium te vernemen, dat vyf flcsschen champagne voor do beste voor stelling had uitgeloofd. Do heer Tlemp van Duiveland, praeses, hield daar oeno oratio ati populum en gaf den eersten prijs aan de ver tooning van den stryd op loven en dood tus- schen vrienden en vyanden van het „Leidsch Studentencorps," waarbij klabakken en peu raars do eer genoten do stomme getuigen to mogen zyn, mits bij dien stryd geen party kiezende. Do vyanden waren: aanvoerder De Beer tUrsus Minervalis), de redacteur van „Stem men", Koenen herkenbaar aan zyne bemin- nelyke tronie, een eerbiodwaardig varkens fokker, do moordenaars van „Njord's" onster.'- lyken zwaan. Tegenover deze vyanden hadden zich in dien stryd op leven en dood ali vrienden aan de zydo van het „L. S.-C." ge schaard Vittorio Emanuele di Savoia, prins van Napels, groothertog van Ooteldonk, enz. enz. enz. Minerva, met een verjongden uil; de Leldscho Toynbee voorzien van zyne at tributen, waaronder de kabel om do studenten aan de Leidsche burgers te vorbindon; hot broodje mot kaas voor degenon die dit laatste liever hebbenOochtoe, Leidscho klabak Sequah, zonder terpontyn, daarentegen rykc- lyk voorzien van champagne. Eon droevig voorval vond gis- toravond te Rotterdam in do Schavensteeg, eene beruchte buurt, gelegen tusschen de I.eouwenlaan en de Hofstraat, plaats. Eenige lotelingcn, die omstreeks acht uren die straat bezochten, begaven zich naar het zich daar in pand No. 39 bovindonde loge ment en bierhuis „Het Zwaantje," en eischton, hoewel reeds in een door drank opgewonden toestand vorkeerendo, bier en jenever, hotgoc-n hun door den houder G. Rietkerk werd ge weigerd, waarop zy zoodanig togen de deur schopten, dat er eene ruit brak. Rietkerk, die zich inmiddels in zyn loge ment begeven had, kwam hierop naar buiten en loste in het wilde twee schoten uit eene revolver, met hot govolg, dat een 13-jarigo jongen, zekere Meyer Trytel, die juist voorby kwam, in den rug getrofTen op den grond viel. Twee agenten van politie waren weldra aanwezig, arresteerden den dader in zyne woning, ontnamen hem zyne revolver, welke nog met drie scherpe patronen geladen was, en brachten hem, gedekt door eone sterke politiemacht om hem tegen de woede van ceno steeds aangroeiendo volksmenigte te beschermen, naar het politiebureel in de Pauwonsteeg, waar hy in bowaring gesteld is. Do getroffen jongon, inmiddels door een burgor naar voornoemd politieburool en van daar naar het ziekenhuis gedragen, bleek onder het rechterschouderblad getroffen to zyn, doch het was nog niet uit te maken of zyn toestand govaariyk is. De dader Rietkerk maakte reeds meermalen kennis mot de politie. (N. R. C Zoudag-avond omstreeks negen uron ontstond er te Nieuwe-Wetering brand in oen hooiberg, behoorende by de boerdery van Corn. Straathof. Al spoedig sloeg do vlam langs allo kanten uit, waardoor een andere hooiberg, benevens de daarby staando stalling, schuur en 't woonhuis werden aange past. Door den hevigen wind uit het westen vlog.en do vonken ver oostwaarts op, en kwamen als eone snoeuwbui neer op de aan de ovorZy'do der "Wetering gelegen booren- p'aats van H. Los, die ook weldra in lichter- laaio stond. Do spuiten van Roelof-Aronds- veen, Oude-Wotering en lijjpwotering waren ras ter plaatse van het onheil aanwezig, doch daar de vlammen, aangewakkerd door den sterken wind, overvloedig voedsel vonden in den grooUn voorraad brandbare stoffen, viol an blusschen niet te denken. De kracht der spuiten werd dan ook alleen bepaald op hot beschormen der belendende perceelen. Met veel moeite en gowoldige inspanning slakgde men or in, de in groot gevaar verkeerende hoove van M. Los te behouden. In betrek- keiyk korten tyd waren twee groote boeren woningen met bybohooren door de vlammen verteerd. Alle lovonde have hoeft men ge lukkig intijds kunnen redden. Alleen zyn, naar gezegd wordt, by H. Los een vyftal i,^i --- hm kippen, aene kat en een karnhond in de vlammon omgekomen. By beiden was alles, be houdens eenige kloederen van een paar dienst boden, behoorlyk verzekerd. De oorzaak is echter tot nu toe onbekend. Mon meldt uit Dordrecht aan do „N. R. C.": Als schryver van het befaamde „cocaïne- artikel" in do plaatsclyko bladen heeft zich doen kennen do heer J. A. J. v. d. Ven, apotheker hier ter stede en lid van de Raad. In zooverre is het schryven van den heer v. d. Ven, waarby deze erkentenis wordt ge daan, een succes voor Sequah; doch aan den anderen kant is de zaak anders geloopen dan Davenport voorspeld hadniet als boetvaardig zondaar meldt do schryver zich aan. Alleen verwyst hy er naar dat hy reeds vroeger, onder hetzelfde pseudoniem ais waarmede hy het „cocaïne artikel" ondertcekende, zijne be schuldiging in de Dordtsche bladen heeft ge rectificeerd, met de verklaring dat de hoeveel heid dor door Sequah's dokter by den apothe- kor Baumann gekochten cocaïne niet toerei kend was om Sequah te verdenken, dat hy er zyne patiënten vooraf modo bedwelmde of gevoelloos maakte. Voor het overige verklaart do heer v. d. V., dat hy geeno persoonlyke beleodiging van Davenport bedoelde. Sequah blyft deze week nog in Dordrecht, en wel omdat hy heeft gehoord, dat een dokter daar in de stad het plan heeft eeno brochure over hem uit te geven. En aange zien hy gaarne zou willen weten wat er in die brochure over hem wordt geschreven, zal hy tot aanstaanden Maandag wachten of ook deze week het geschrift zal worden gepubli ceerd. Dat is evenwel de uiterste termyn voor zyn vertrek, daar hy met ingang|van dien dag do zaal van het „Casino" in Den Haag heeft gehuurd. De gistermiddag gohouden séance werd be zocht door de élite. De zaal was evenwel slechts half gevuld. Do avond-séance kenmerkto zich door buiten gewone woeligheid van het publiek; waar scliynlyk een gevolg van den „lappertjesdag.' welke samenviel met de loting voor do militie. Do eenige byzondorheid, wolke er overigens voorviel, was dat do vrouw van een gister middag genezen patient met Sequah een dansje maakte. Dit is de eerste koerinDordt dat eon lid van het schoone geslacht zich op de tribune waagde. De Vrydag door oen goweerscho in de kazerne te Loouwarden gekwetste ser geant is aan do govolgo daarvan overleden Dezer dagen brak teRomoeen hevige brand uit in een meel- en rystpakhuis Do belendende percoelen werden ernstig bodreigd, zoodat de brandweer de handen vol had. Koning Humbert, die juist uitgereden was, om eon bal by te wonen ten huize van den Duitschen gezant in de nabyheid van het brandende perceel deed zyn rytuig stil houden, bogaf zich naar de plaats des onheils cn hield zich daar oenigen tjid op. Met luide toejuichingen werd hy door de talryke menigto begroet. Reeds zyn eonigo nadere by zonderheden omtrent den grooten brand te Nieuw-York bekend geworden. Het Royal Hotel was als gewoonlyk vol gasten, die des nachts door brandalarm gewekt werden Daar de vlammen door de elovators van verdieping tot verdieping klommen, spoedden allen zich naar de verschillende trappen maar' ook langs die zyden bleek ontvluchting onmogelyk. Eenigen wierpen zich toen uit de vensters. Zes hunner vielen op de steenen te plotter en byna al de anderen bekwamen zware verwondingen en kneuzingen. Men zegt dat er 175 personen In het hotel waren on dat het aantal dooden op 75 a 100 goschat kan worden. De brand was in de benedenste verdieping van bet hotel ontstaan. Het Haageche Krankzinnigengesticht De thans door mevr. Stuten geoponbaarJe gruwelen uit het krankzinnigengesticht aan hot Slykeinde in Den Haag werdon - volgens hot „Dagblad voor Nederland" - al jaren en jaren gepleegd, een beweren, $|at nlet-steunt op een los vermoeden, maar gegfflnd Is op een zelfstandig onderzoek, dat de redact)* ven dat blad in de nu afgeloopen weok per- sooniyk heeft ingesteld by vyf verschillendo pjrsoneu. „Met een gevoel van diepen weemoed voor onze deerniswaardige medemenschen en ook ("van schaamte voor ons land zoo schryft dat blad ontwaarden wy, dat de ons ge- leveren, dat de grofste mishandelingen der patiënten regel is geweest, sinds jaar en dag, en maar steeds door regel ls gebleven onder de elkaar opvolgende directeuren, dokters, regenten en inspecteurs! „Onze inlichtingen toch reiken ruim twintig Jaar terug en werdon ons, voor zooveel dien tyd betreft, verstrekt door ooggetuigen, een man en eeno vrouw, dio jarenlang achter den tuin van het krankzinnigengesticht hadden gewoond en dus kunnen verhalen wat daar dagelijks onder liumio oogon is geschied. Zjj maakten goon oogenblik bezwaar ons de ver langde inlichtingen to verstrekken en voorde waarheid daarvan in te staan met hun naam, dien wy de vryheid hebben te publieeeren; het zyn de heer en mejuffrouw Wanders Koningsstraat 160 aldaar. Jarenlang - zoo verklaarden zy - is ons daar het leven vergald door hetgeen wy er le zien en te hooren kregenhet weencn en gillen der mishandelde krankzinnigen. - Gebeurde het dikwyls, dat patiënten, werden mishandeld? vroegen wy. - Er ging geen dag voorby; het was regel, alle patiënten worden geslagen,soms met den sleutelbos aan een touw, geduwd, gesleept en op allerlei andere wijzen mis handeld onder onze oogon. - Herinnert gy u ook bepaalde gevallen? - O, ja, genoeg. Zoo was er eene juffrouw Van Thdie dikwyls niet hoorde als ze voor het eten werd geroependan kwam er eene oppasseres; die pakto haar op de ruwste wyze by don kraag en duwde haar snel vooruit, onder het schatergelach van het overige personeel. Een ander, een jongmensch, Voet geheeter., werd op den duur geranseld met den sleutelbos; als zyne familie kwam, liep dezeifde beambte, die hem dat aandeed^ heel lief met hem aan zyn arm door den tuin te wandelen. Dan hebben wy er eene dame in zien brengen, eeno officiersvrouw, krankzinnig geworden na hare bevalling; deze veroorloofde zich eens in 't gras te gaan' liggentoen kwam de directeur zelftoen maals zekere 't Hoof, naar wy vernemen die pakto haar onbeschaamd by allebei de beenen en sleepte haar zoo met de beenen in de hoogte door den tuin, om haar in een anderen hoek neer te smyten! Wy hebben onmiddellyk den echtgonoot van de ongeluk kige gewaarschuwd, met dit govolg, dat ze tnee dagen later het gesticht had verlaten. Ook was er indertijd een zeer deftige meneer in, zeker een officier, die wel eens de gowoonte had het bovenlichaam te ontblooten en zoo alsof hy moest duelleeren, ging staan scher men tegen een boomdan kwamen er knechts toegeschoton, die hem ranselden op hot naakte lichaam, züd vorschrikkelyk, dat geeseling niet erger kon zyn. tichelden, vloeken, telgen, slaan, was aan do orde van den dag, het was stelsel. Deze bepaalde staaltjes noemden wy u slechts, omdat ze ons nog zoo helder voor den geest staan. Wy willen er u nog een noemen: een van de ergste die wy hebben bygewoond. Het is de geschiedenis van oen idioten Sche- veningschen jongen, dio niemand kwaad deed, maar ter wille van de badgasten moest wor- don opgeruimd en in het gesticht word ge bracht. Wat die ongelukkige daar heeft ge leden, is niet te zoggen. Zyne moeder mocht hem nooit zien en menigmaal hebben wy haar daarom in de gelegenheid gesteld van uit onze woning haar ongelukkig kind, dat ze zielslief had, gade de slaan. Eens op' een morgon zagen wy, dat de knechts hem beet pakten en omdat hy geen tabak lustte, zyn ramd volpropten met tabak, zoodat hij er byna in stikte, waarna hy nog mot de sleu tels werd afgeranseld. Daarop zagen wy hem in geen twee dagen, tot oindelyk zyne moeder by ons kwam, opgetogen van blydschap, om dat ze bericht gekregen had haren zoon te mogen halen. Een oogenblik later kwam zy torug, wan hopig van droefheid| met haren zoon in een rytuig; hy was byna stervende en beklaagde zich bitter over hetgeen hy geleden had, wyzende in zyn mond, waar de tabak nog in zat.; den volgenden dag was hy dood. - Dit geschiedde alles onder den vorigea directeur, nietwaar? - Ja, dat was een onmensch. Welk een geest dien man bezielde tegenover de krank zinnigen, kan u het best nagaan uit het feit, dat wij hem eens tegen een nieuw aangeko men knecht hoorden schreeuwen: „En jy, die iic dacht dat paarden kon dresseeren, kan jy geen gek dresseeren?" - Heeft u er den tegenwoordigen direc- dane mededoclingen, in hare huiveringwek kende, onderlinge eenstemmigheid, hetbewys j teur ook gekend Eu wat is dat voor een man I

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2