Maatschappij" to Rotterdam, terwijl er eeno obligatie-leening zal worden uitgegeven van 240,000. Directeur dor Maatschappij te Rotterdam zal zijn de heer E. L. C. Schiff, terwijl zich bereid hebben verklaard als commissarissen op to treden de hoeren F. A. Vriese, te Am sterdam; A. A. H. Boon Hartsinck (firma; Arnhemsche Bankverooniging Boon Hartsir.ck 4: Pliester), te Arnhom; J. J. L. Heldring (firma Heldring Pierson), te 's Gravenhage S. A. Maas, to Schiedam; en C. G. Rommon- liöller, to Rotterdam. Naar aanleiding der tariefregeling, welke in Frankrijk mot 1 Februari in werking is getreden, is de Fransclie regeering vooraf met de Noderlandsche in eeno gedachten- wisseling getreden, welke geleid heeft tot do overhandiging eener nota, welke de minister van buitonlandscho zaken, met het door hem daarop gegeven antwoord, aan de Tweede Kamer heeft medegedeeld. De nota is van den heor L. Legrand, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister van Frankrijk te 's-Gravonhage, gedagteekend 27 Januari 1892. Do gezant geoft daarin te kennen dat zijne regeering, met het oog op het vor- vallen der conventie, welke sedert 1884 de handelsbetrekkingen tusschen Frankrijk en Nederland regelde, en wenschendo de goede betrekkingen, welke tusschen do heidelanden bestaan, te handhaven, besloten heoft om, voor zooveel Nederland betreft, gebruik te maken van de rechten, haar toegekend by art. 2 van do wet van 29 December. Uit dat artikel volgt dus dat van 1 Februari 1892 af hot minimumtarief, in Frankrijk gel dende, zal worden toegepast op do handels waren oorspronkelijk uit ons land afkomstig, onder de voorwaarde, dat wjj onzerzijds de handelswaren uit Frankrijk behandelen op don voet van die dor meest begunstigde natie. Uit het antwoord van onzen minister blijkt, dat onzerzijds met de schikking genoegen is genomen. Geineugd Nieuwe. Het goval mot een man, diejl. Maandag in het kabinet van den minister van buitenlandsche zaken, golyk 't heette, zou zjjn doorgedrongen en daar misbaar zou hebben gemaakt, heeft zich, naar van ver trouwbare zjjde vorzekord wordt, geheel anders toogedragen dan 't in het blad, het welk daarvan hot eerst melding maakte, voorgesteld is. Do 30-jarige man, volgens opgave genaamd B. en komonde uit Kampen, in uiterlyk en kleeding geheel anders dan zij, die zich ge woonlijk by een minister van buitenlandsche zaken vervoegen, vroeg aan den kamerbe waarder den minister te mogen spreken. Hoewel het geen audüntiedag was, werd hjj echter niet daarnaar verwezen, omdat hü zeide over particuliere aangelegenheden een onderhoud te wenschen, onder mededeeling, dat hjj den mépistor per telegram van zijne komst had verwitfjyd, wat later bleek juist to zjjn. Do persoon heeiï ruim een kwartioi in de bodenkamer en later lil de antichambre gewacht, omdat do minister In besogne was, en word daarna op de gewone wjjze aange diend en b(j ZExc. toegelaten. Van binnon- dringen ju hoj kabinet was keen sprake. Uil mans woorden bleek al dadeljjk dat h(j Voor zjiw' zaak aan eon verkeerd adres was torochtgekoihv11' vvant dat hjj zich daar voor bij de politie invest vervoegen, wat de minister den bezoeker' '"2'^° 'e kennen gaf, die, wellicht oonigszins be.'^e^1-11^' 'ri zenuw- achtigen toestand en waggelend de deur uitging. Tusschen zjjn bj.llfl6hlreden 6n -erlatenvan J ministers KaVinet vwliep nauwelipu é6ae minuut. Het toelaten van zulke mensckon moge aan het departement van buitenlandscho zaken tot de zeldzaamheden belmoren, 't bleek, dat do kleeding van iemand geen boletsel is om door een minister in z\jn kabinet te worden ontvangen. Door advocaat-generaal Patyn werd gisteren voor den Hoogen Raad con clusie genomen in eeno zaak betreffende eene vordering, ingesteld tegen vflf personen als kinderen en wettige erfgenamen van hunnen vader, welke vordering door do rechtbank to Dordrecht werd afgewezen op grond, dat de erfenis door gedaagden was verworpendat - hoewel door hen eone daad van aanvaarding der nalatenschap was gedaan - twee der ge daagden geene daad van zuivere aanvaarding h.zhhAii kunnen verrichten, omdat zy minder jarig waren; en dat, nu de destijds minder jarigen de aanvaarding door hun voogd niet eikenden, ook. de meerderjarigen in dezelfde positie verkeerden. Adv.-gen. Patijn vereenigde zich met tie meening van den advocaat dos elschers, dat het beroep op verwerping der nalatenschap de gedaagden niet meer kan baton na do zuivere aanvaarding door de meerderjarigen en voor do minderjarigen. Ook achtte Z.E.H.A. de middelen van niet-ontvan- kelykheid, door gedaagden opgeworpen, on juist. De conclusie strekte tot vernietiging van het bestreden vonnis en terugwijzing van de zaak naar de rechtbank te Dordrecht. Uitspraak 11 Maart. De directeur dor „Prins-Hendrik- Stichting" te Egmond aan Zee deelt het volgende mede: Sedert 20 Januari jl., toen ik de gunstige verandering mocht berichton» welke by do door influenza aangetaste ver pleegden plaats vond, is niemand meer aan gegrepen. Werden er toon nog 18 als „ziek" genoemd, dit aantal is nu tot op 4 inge krompen, onder wie er twee zfln, wier toe stand zorgwekkend is. Helaas, nog een twee tal moest don strijd opgeven en wel C. F. Rustmeyer, oud 75 jaar, terwyl op 5 dezer overleed de oud-strflder Teunis Van dor Plas, in den ouderdom van byna 83 Jaar, drager van hot Metalen Kruis en de eerst opgenomen verpleegde der stichting, waar van hy zestien jaren eon der sieraden was". Voor de arrondissements-recht- bank te Haarlem werd gisteren oen weinig voorkomend on curieus delict berecht, nl. eene verduistering in do gevangenis. Eender aldaar verblyf houdenden, genaamd Andries Ploeg, oud 53 jaren, oefende het vak ^n kleedermaker uit en was als zoodanig aan het werk gezet. Tusschen 18 October en 5 November 1891 hield hy daar verblyf en in dien tyd had by tweo sokken, drie lappen katoen en een hand- dook gestolen, behoorende tot het gesticht en hem door een der bewaarders ter hand ge steld om te merken of te herstellen. Thans zit de delinquent te Veenhuizen en was dus niet verschenen, zoodat er verstek tegen hem werd verleend. Tegen hem werd door den subst.-officier van justitie, mr. J. P. Van Outeren, 1 maand gevangenisstraf gevraagd. Uitspraak over 8 dagen. De persoon Schreuder, die te Noordbroek des nachts op heeterdaad betrapt en gevangengenomen werd, biykt een inbreker van beroep te zyn. In den nacht, waarin hy gesnapt word, had hy in niet minder dan 20 woningen ingebroken, o. a. ook in de wo ning van den predikant Poelman, lid der Tweede Kamer. Wonderiyk is het, dat uit die woningen niets vermist werd. S. is meer inbreker dan dief. Naar men aan de „Maasb." ver zekert, is te Rotterdam eene belangrijke uit breiding in den dienst der Harwichbooten to verwachten. Zooals men weet, vertrekt thans iederen namiddag, Zondag uitgezonderd, eene boot in beide richtingen; zoodra echter de spoorweg aan den Hoek-van-Holland in exploi- komt, zullen er dagelyks twee booten van ncCerdam naar Harwich vertrekken, en ook tweo bOoten Tan Harwich te Rotterdam aankomen. Men berekent dat de route Londen Harwich - hL^k-van-Holland vee! kor ter is naar Rotterdam, AÜJs'er<fam en Noord- Duitschland dan via QueensbU.ro—Vlissingen. in sommige plaatsel> worden zoogenaamde influenza-kaneel-ulevCilen ver kocht. De kinderen van een geacht ingezetene van Breda gebruikten dergelijke ulevellen, die na korten tyd de tong mot vergiftigd rood kleurden. (H- C.) Ook Kampen is dezer dagen eene nuttige instelling ryker goworden, namelijk n Vnn'sleeszaal". Zfi is door de zorg en 60>v.° r 0lK don i'ilantice. an steua van een aan,al mSeze' tenen tot Stan.-1 gekomen. In de eenvoudig, maar keurig inge.^hte zaal kunnen de be zoekers verscheidene «ouranten en tijdschrif ten - later, naar men ook boeken - lozen, of ook zich ontspannen bU domino- of damspel. Niemand behoeft er iets te v8fteren, Sterke drank kar. men er niet bekomen, maar wol koffie en chocolade tegen zeer matigen prjjs. Aanvankelijk werd de leosza.il druk bezocht. De jachtopziener P. P. Wallaart, te Koegras (gemeente Helder), is Donderdag met oen drietal stroopers, die hij op heeterdaad betrapte, in de duinen tusschen Huisduinen en Callantsoog slaags geraakt. Ter zelfver dediging een schot lossende, trof hy den bel hamel, zekeren M., woonachtig te Huisduinen, in don hals. Levensgovaarlyk gewond werd deze opgenomen en per as naar het zieken huis te Heldor overgebracht. Op villa „Erica" van den heer C. W. Groskamp, te Hilversum, is dezer dagen een vogel gevangen, welke thans zelden in ons vaderland voorkomt. Het is een torenvalk (Falco tinnunculus alaudarius). Het dier heeft do grootte van eene kleine kip; de kop is grys met zwarte streep onder het oog; keet, borst en buik zijn wit, de beide laatste met langwerpig grjjzo vlekken; de rug en vleugels zjjn roodbruin met pylvormige zwarte vlekken, en de slagpennen zwart. De grjjze staart heeft een zwarten band en is aan het uiteinde wit. Verder heeft hot dior gele pooten, oogkringen on washuid. Deze vogel nestelt in torens, bouwvallen en boomen, en voedt zich met veldmuizen, jonge vogels en insecten. In het najaar ver laat hy ons land en keert in 't voorjaar terug. De heer Groskamp heeft den vogel aan „Artis" ten geschenke gegeven. Een boer te Doinum (Fr.) miste na den snoeuwslorm een schaap. Met het dooien kwam het uit eon grooten sneeuwberg te voorschyn, geheel vermagerd, maar overi gons springlevend. Elf dagen had het beest, zonder eten of drinken natuurlyk, In zjjne witte gevangenis doorgebracht. In do kazerne te Leeuwarden hoeft gistervoormiddag een vreeselyk onge luk plaats gehad. By het exerceeren in een der lokalen, waarby de sergeant E. aan een peloton soldaten onderricht gaf in de lading en het vuren, en voor de manschappen stond, die in geknielde houding aanlegden in de lichting, waar hy zich bevond, viel op het commando „vuur!" een schot, waardoor hy dcerlyk in den buik getroffen neerviel. Op last van twee militaire geneesheeren werd hy terstond naar het militaire hospitaal ver voerd. By onderzoek is gebleken, dat het goweor van een korporaal eene scherpe patroon bevatte. De toestand van den gewonde, die gohuwd en vader van drie kinderen is, moet hoogst bedenkelyk zijn. In het ziekenhuis te Myslowitz, in Silezie, lag een münwerker, Johannes Latus, sinds 4maand in diepen slaap. Hij lag doodstil, maar haalde geregeld adem, zyn lichaam was warm en de wangen waren gezond gekleurd. De ledematen waren echter geheel styf, zoodat de geneesheeren mot een geval van catalepsie meenen te doen te hebben. Sedert een paar dagen is hy evenwel minder styf geworden. Gedurende de 41/, maand is het haar gegroeid, de baard echter niet; in dien tyd is hy enkele malen ontwaakt, dronk dan oen weinig melk, die men hem aanbood, sprak eenige woorden en verzonk daarna bijna terstond weer in diepen slaap. Nu schynt hy echter wezeniyk wakker te zyn geworden en geeft klare, duidelyko ant woorden op de tot hem gerichte vragen. Hy heeft geen besef van zyno lange bewusteloos beid, maar sprak wel de hoop uit op spoedigo beterschap. Deze is echter twyfelachtig, omdat eene longontsteking is ingetredeD, die we) zeer weinig uitgebreid, maar wegens de zwakte van den patiënt toch gevaarlyk is. Allo Duitsche bladen maken melding van het zeer opmerkelyk geval. Succi, de hongervirtuoos,zou in het Westminsteraquarium 52 dagen vasten. Na 43 dagon had hy 38 pond aan gewicht verloren. Toen vreesde hy dat de proef hem 't leven kosten zou en heeft hij daarom be sloten zich op eenige sinaasappelen te ver gasten. Om echter hot tairyke publiek te vol doen, beloofde hy de 52 dagen ten eindo te brengen zonder andore hartsterking dan sinaas appelen. Men scheen hem dit schrale menu niet te misgunnen. Te Madrid doet een dertienjarig neefje van den hertog van Sexto van zich spreken, dat, opeens verdwenen, na twee dagen zoekens in een dorp in don omtrek ge vonden werd. Men had hem, zeide hij, voor een bangon jongen verklaard, die niet eens bjj donkor op straat zou durven gaan. Hy had zich voorgenomen te toonen dat hy vol strekt niet bang was. De beul van Ween en, Rudolf Sey- fried, is overleden. Hy volgde in 1886 zyn schoonvader op; twee zyner broeders zijn 6chérpxechter in andere deolen des Ryks. De overledene was een hartstochtolyk jager, maar kon dierenplagers niet uitstaan; menige jon gen, dien hy op straat dieren zag kwellen, heeft van hem eeno duchtige oorveeg gehad. Voor andere kinderen had hy altyd versnape ringen by zich en zoo kon men hem dikwijls door vele jongens en meisjes omringd zien, die op zyne uitdeelingen stonden te wachten. Hy was bijzonder zorgvuldig op zyne kleeding en menigeen heeft hem op openbare plaatsen gesproken, zonder te vermoeden dat hy met een door hot publiek geschuwden titularis had te doen. Do nu pas ter dood voroordeelde Schneider zeide bij zyne inhechtenisneming vol zelfver trouwen: „Seyfried zal mij niet te pakken krygen." Indien do dienstbodenmoordonaar goene gratie krygt, dan zal zyne voorspelling toch niet lettorlyk uitkomen. Want de broe der van den nu overleden scherprechter is als zyn opvolger aangewezen. INGEZONDEN. Gebouw voor Wcrkmanslnrlchtlng. Mijnheer de Redacteur.' Mag ik U verzoeken voor het onderstaande een klein plaatsje in Uw veelgelezen blad te willen afstaan? In het „Leidsch Dagblad" van Dinsdag den 2den Februari 1892 No. 9799 komt alweer eene omschryving voor van de aanstaande oprichting van een gebouw ten behoeve van den werkmansstand, ovor welks stichting eerstdaags zal moeten worden beslist. Zeer zeker komt hiervoor veel lof toe aan de H.H. Van der Vlugt en Grevon, daar beiden in de stellige verzekering zyn, met de oprichting van bedoeld gebouw den werk man een grooten dienst te bewyzen en hem daardoor meer te zullen ontwikkelen. Wanneer beide Heeren ooit buiten den waard hebben gerekend, dan is het zeer zeker in dit geval, aangezien in deze dagen voor den werkman, zooals ikzelf ben geweest, in derdaad meer dan overvloedig wordt godaan voor zyne ontwikkeling en beschaving, als men alleen maar eens nagaat hoevele ver- eanigingen hier ter stede reeds bestaan, waar van in het adresboek niet minder dan 21, zegge een en twintig, zyn opgenoemd en die allen door den werkman zyn opgericht om ze ook natuurlyk te bezoeken en te onder houden. Genoemde vereenigingen worden dan ook trouw bezocht en geven van tyd tot tyd ook uitvoeringen, waarby vrouwen en dochters en somtyds ook wel de schoonmoeders mogen tegenwoordig zijn. Als ik my niet bedrieg, dan bestaat liet plan om de nieuw te stichten inrichting iederen avond voor den werkman open te stellen, om zich te kunnen vermaken met gymnastiek, biljart-, kaart-, kien- en mogelyk nog vele andere spelen meer. Hoo onschuldig het spel in den boginne ook zijn zal en met welk goed doel het wordt begonnen, men kan toch veilig aannemen dat er niet altyd om pepernoten of krake lingen zal worden gespeeld, want de werkman is toch ook mensch en altyd niet zoo on schuldig als hy zich wel voordoet. De Heeren Van der Vlugt en G reven heb ben nooit tot den werkmansstand behoord, gaan er nooit mede om, zooals ik dagelyks doe, en kunnen dus ook de behoeften van eon werkman niet beoordeelen, hoe goed hunno meening in dit onderhavige geval ook moge zjjn. Hoeveel geschryf en gewryf er reeds over bedoelde stichting is geweest, do werkman hoeft -er zich tot heden toe nog niet over uitgelaten en dit is nu het eerste, wat daarvan van onzen kant wordt geschrevon en bekennen volmondig dat wjj er geone behoefte aan heb ben, t6 meer, daar het aanleiding zal geven om minder in den huiselyken kring te ver- keeron en des avonds moeder de vrouw en dochters alleen thuis zyn of er ook wel iets op zullen weten te vinden om ook uithuizig te worden en de huishouding te laten voor hetgeen zy is, zeer zeker tot schade voor beidon, want als wjj buitenshuis zijn, wordt er toch ook zoo hier en daar wel eens ge snoept of wat gedronken hetgeen men anders zoude nalaten; dit getuige het bezoek aan iedere vergadering of welke bijeenkomst het ook mag zyn. EdelAchtbare Heeren Leden van den Ge meenteraad van Leiden! Indien U in het waarachtige belang van den werkman wilt werkzaam zyn, onderzoekt Gyzelven vooraf, oer Gij Uwe stem geoft aan het plan der Heeren Van der Vlugt en Greven, eer bet te laat is! U, Mynheer de Redacteur, dankzeggende voor de verleende plaatsruimte, blyf ik steeds een van Uwe veel getrouwe lezers van dit blad. B.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6