N°. 9804. Maanda<£ 8 Februari. A*. 1892. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Kikeriki. jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van ,§pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 6 Februari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leides por S maanden1.11. Franco per post1.40. Aixooderltjko Xomcwrt. Eerste Blad. Aan de Abonné's daarop, wordt by dit nommer verzonden No. 20 van Kikeriki. Oflicïëele Kennisgevingen. NATIONALE 91IL1TIE. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien art. 9 van het Koninklijk besluit van den I7den December 1861 (Staatsblad No. 127); Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat do in gezetenen, die ver.angen mochten ale vrijwilliger bij do nationale militie op te treden, zich daartoe vóór den laten Maart aanstaande ter Gemeente-Secre tarie behooren aan te geven. De bepalingen der Wet van don 19den Augustus xo61 (Staatsblad No. 72), betrekkelijk de nationale militie, zijn ten aanzien van de vrijwilligers de Tolgendo „Art. 11. Om Trywilliger bij de militiè, te zijn moet men ODgehuwd of kinderloos weduwnaar en inge zeten wezen, voorts lichamelijk voor den dienst ge schikt, ten minste 1.56 meter lang, op den lsten Januari van het jaar der optreding als vrijwilliger bet. 20ste jaar ingetreden zijn en het 85ste jaarniot volbracht hebbeD, tot op het tijdstip dor optreding tan zijno verplichtingen ten aanzien van de militie, voor zoover die te vervullen waren, voldaan en oen goed zedelijk gedrag geleid hebben. Het bezit van die vereischten, met uitzondering van de licbamolijko geschiktheid en van de govor- derde lengte, wordt bewezen door een getuigschrift van den Burgomoester der woonplaats. Art. 12. Hij, die voor de militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de ge meente, in welke hij ingeechreven is, tenzij hij geene verplichtingen ten aanzien van dc militio meer te vervullen hebbe. Art. 18. Hij, die bij de zeemacht, by het leger hier te lande, of bij hot krijgsvolk in 's Rijks over zeeecho bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de militie toegelaten, tenzij hij, bij het verlaten van den dienst, behalve een bewijs van ontslag, van den bevelhebber, onder wien hij laat stelijk heeft gediend, een getuigschrift hebbo ont vangen, iuhoudende, dat hjj zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Hij kan, hoeft bij dit ontvangen, totdat zijn veer tigste jaar volbracht ie, als vrijwilliger bij do militie wordon toegelaten." Wijders wordt ter kennis van do belanghebbenden gebracht, dat tot hot opmaken van hot getuigschrift, bedoeld bij bovengenoemd art. 11 der Wet, dagelijks, u tgezonderd de Zondag, van des voormiddags tien tot des namiddags vTe r uren, ter secretarie dezer gemeente de gelegenheid bestaat. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 6 Febr. 1892. E. KIST Secretaris. Finantiëel Ovei-ziclit. De hoofdaandacht werd in de afgeloopen week door Portugal in beslag genomen. Het zeer aanzienlijk bedrag, dat langzamer hand in Nederland voor geldbelegging plaat sing heeft gevonden, is oorzaak, dat een groot deel van het Nederlandsche volk als schuld eischer van Portugal goboekt staat. De daling, in de eerste dagen waargenomen, wordt op rekening gestold van verkoop der fondsen, welke ten behoeve der Januari-coupon waren gedeponeerd. In ieder geval was de stemming in de laatste dagen gunstiger. De reorgani satie-plannen, door de regeering voorgesteld, vinden allerwegen een goed onthaal en dit is reeds genoeg om de uilvoering weinig of niets in den weg te doen staan, hetgeen niet immer by schuldregelingen het geval is. Be houdens wijzigingen, welke nog gemaakt zouden kunnen worden, wordt den houders de keuze gelaten tusschen eene permanente couponbelasting van 30 pet., waarbij de coupon dan niet betaalbaar in goud, hetgeen, reke ning houdende met het thans bestaande agio, feitelijk zou neerkomen op eene couponbelas ting van meer dan 40 pet., óf vrijwilligen afstand van de rente over het halve kapi taal, waarbij V0or het andere halve gedeelte bewezen van uitgestelde rente zouden worden uitgegeven. De rente over het halve kapitaal zou blijven bedragen 3 pet., betaalbaar in goud, d. w. z. zonder koersverlies. Aangezien Portugal zich immer heeft doen kennen als handelende volkomen eerlijk en ter goeder trouw, behoeft volstrekt niet gewanhoopt te worden, dat die uitgestelde rentebetaling niet ter gelegener tijd zal worden ingehaald. Hot naburige Spanje toont nog niet veel verbetering in den finantiéelen toestand, althans te rade gaande met de begrooting, welke een tekort aanwijst van 62 millioen franken. Oostenryksche fondsen vervolgden hunne stygende beweging nu de regeering niet alleen biyken geeft van ernst, doch ook van voortvarendheid in de valuta-regeling. De koers, waarop de floryn in het vervolg zal worden vastgesteld, zal ongeveer de tegen woordige waarde van ƒ1.02 bedragen. Voor Russische fondsen was de stem ming, vooral te Parys, minder gunstig, vooral nu biykt dat de onderhandelingen tot plaatsing eener 4-pcts.-leening in Frankryk niet tot het gewenschte resultaat hebben geleid. De laatste eisch tegenover de Kon. Por- tugeesche Spoorweg-maats chappy is de instelling eener commissie van controle voor het finantiöel beheer, hetgeen niet zal wegnemen dat de toestand nog treurig blyft. Ook de houders van obligatién Trans- Afrikaansche Spoor zullen zich moeton voorbereiden op eene rente-vermindering, daar deze obligatién de garantie van Portugal ge nieten en natuuriyk in hetzelfde schuitje zullen moeten meevaren. Niettegenstaande de sterke oppositie van het Antwerpsch comité voor de schuldregeling van Uruguay, blykt toch dat thans het grootste gedeelte dor houdors tot de conversie is toegetreden. In een der voorname Engelsche bladen wordt de houding der Engelsche Bank (zie vorig overzicht) zeer gelaakt en zelfs medegedeeld dat de 45 pet. der douane rechten, voor de obligatiehouders afgestaan, voor den dienst der nieuwe schuld ontoereikend is. In Brazilië gaat hot finantiöel beheer den goeden weg op. In tegenstelling dei- vroegere groote tekorten, schynt het niet moeilyk meer evenwicht in ontvangst en uitgaaf te brengen en toont de raming over 1892 een overschot van een paar millioen in ontvangsten. In groote mate draagt hiertoe by het innen der invoerrechten in goud, waarby tot ingrypende verhooging der meeste belastingen is overgegaan. Veel teleurstelling zullen die houders van M e r i d a-obligatiön ondervinden, die zich door vrees tot verkoop hunner stukken hebben laten verleiden. De voortdurende daling was wel geschikt om do houders angstig te maken, hoewel elke grond voor deze koers- verlaging ontbrak. Waarschynlyk gaf het verloop der Carenero-spoorweg-obligation hier toe aanleiding, doch vrees is eene zeer slechte raadgeefster en dit zal menigeen hebben ingezien toen de inhoud van een telegram werd geopenbaard, meldiDg makende dat de regen opgehouden had, de lyn weer spoedig zou worden heropend en de Mei-coupon even als alle vorigen betaald zou worden. Evenwel zou hieruit blyken dat de lyn tydeiyk ge sloten is geweest. Ook aandeelen Peruvian Co. waren zeer gezocht, vooral nu er berichten komen dat oude verlaten zilvermynen opnieuw wor den geëxploiteerd en eene bron voor zeer groote winsten hebben geopend. Overigens kan deze Maatschappy voortdurend op zeer bevredigende resultaten wyzen. In de stemming voor Amerikaansche Spoorweg waarden is thans eene kente ring waar té nemen. Verschillende geruchten zouden als oorzaak hiervoor dienst kunnen doen, doch over het algemeen geven zy te weinig grond voor waarschynlijkheid. Ver- moedelyk zal wel de markt te veel zyn „op geschroefd" en te veel zyn gerekend op de invloeden van den grooten oogst, hoewel het toch ook niet te verwonderen is, dat na zulk eene lange en belangryke ryzing, eindeiyk eenige reactie te voorschyn treedt. De D en ver-aandeelen waren zeer willig in ver band met de overeenkomst met de Atc-bi- 8 o n-T o p e k a tot het maken eener transcon tinentale route in concurrentie met de Cen tral-Pacific. Voor de daling der aandeelen Louisville en Nash v ille wordt aange voerd het gerucht, dat deze fondsen niet meer door eenige voorname banken in beleening worden genomen en dientengevolge groote posten zouden zyn opgezegd, welke thans moeten worden gerealiseerd. Nu langzamerhand de berichten omtrent de Canadian-Pacific duideiyker worden, blykt dat de toestand toch niet zoo gunsitg is als eerst werd vermoed. Nu de Maatschappy het geheele 4 pets.-obligatie-kapitaal, waartoe zy bevoegd was, heeft uitgegeven, moeten andere geldbronnen worden gezocht en meent men deze te kunnen vinden door het uitgeven van nieuwe aandeelen. Gunstig althans wordt do houding zeker niet beoordeeld. Ook Atchisoas waren niet flink, waar- scbynlijk door de vermindering der ontvang sten gedurende de laatste weken, hoewel hot zich laat aanzien dat de volgende staat der ontvangsten eene belangryke vermeerdering zal aantoonen. De dezer dagen alhier ontslapen predi* kant J. D. B. Brouwer heeft een legaat van vierduizend gulden vermaakt aan de Vereeni- ging voor christelyk onderwys ten behoeve van on- en minvermogenden alhier. Aan de universiteit alhier is het candi- daats-examen in de rechten afgelegd door den heer J. Kist. Men meldt dat de nieuwbenoemde hoog leeraar in de theologie aan de Leidsche uni versiteit, dr. H. W. Kosters, in de maand Mei van dit jaar zyn ambt denkt te aanvaarden. De Raad der gemeente Voorhout heeft in zyne vergadering van gisteren (Vrydag) tot onderwyzeressen aan de openbare school voor lager onderwys aldaar bonoemd mej. C. Noest, te Leiden, en mej. M. H. C. Venselaar, te Nieuwkoop. In het vorige jaar waren te Oegstgeest 32 ingeschrevenen voor de nationale militie, die Vrydag 12 Februari a. s. aan de loting te Leiden zullen deelnemen. Te Voorhout waren er 't vorige jaar 14 ingeschrevenen voor de nationale militie, die Zaterdag 13 Februari a. s. aan de loting te Noordwyk zullen deelnemen. Dit jaar bedraagt het aantal ingeschrevenen te Oegstgeest 30 en te Voorhout 6, die het volgende jaar aan do loting zullen deelnemen De bevolking der gemeente Voorhout bestond op 31 December 1890 uit 751 man nen en 553 vrouwen, te zamen 1304 zielen. In 1891 werden aldaar geboren 53 kinderen, als 28 jongens en 25 meisjes. Er vestigden zich in die gemeente 88 mannen en 28 vrouwen, totaal 116 personen. Overleden zyn 11 personen van het manl. en 13 personen van het vrouwl. geslacht, totaal 24 personen. Naar elders vertrokken 92 mannen en 39 vrouwen, totaal 131 per sonen. Er werden 11 huwelyken gesloten. De bevolking dier gemeente bestond dus op 31 December 1891 uit 764 mannen en 554 vrouwen, te zamen 1318 zielen. Men meldt ons uit Sassenheim Donderdag-avond gaf de R.-K. muziek-ver- eeniging „Kunstliefde" hare eerste uitvoering in de zaal van den heer A. Beuk. Alle num mers werden verdienstelyk uitgevoerd; vooral muntten uit „Avondzang", quartet, ön „Jagers- koor", gezongen door al deleden. De „Patente Jongens", „Rotterdam en Amsterdam" en „De bedroefde minnaar" werden voortreffelyk voorgedragen. Ook het laatste nummer, „Het weesje", mocht aller byval verwerven. De zaal was overvol bezet. Eere vooral aan den directeur, den heer J. Beuk, onder wiens leiding en medewerking deze voorstel- PRIJ8 DER ADVERTENTLÊN: ▼an 16 regel» 1.05. Iedere regel meer fd.n\. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hoe Incasseer en buiten de stad nordt ƒ0.10 bcre*a=£. ling zoo uitmuntend slaagde. Door een ge animeerd bal werd dan ook deze eerste uit voering gesloten. Dat dusdanige uitvoeringen meermalen mo gen plaats hebben, is voorzeker de wensch van vele ingezetenen van Sassenheim. A. s. Maandag, 8 Februari, zal de Chr.- Ger. Jongelings-vereeniging te Katwyk aan den Ryn haar 3de jaarfeest vieren. Als feestredenaar zal des namiddags te 5 uren in de kerk optreden de heer J. H. Don- ner Jr., te Leiden. Daarna zullen te halfacht de jongolingen eenige samenspraken en voordrachten houden. Men schryft ons uit Oudshoorn: Den 4den Februari leed onze gemeente een treffend verlies door hot overlyden, op 64-jarigen loeftyd, van den heer J. H. Treur. Sedert 22 April 1890 lid van den gemeenteraad, en sinds 28 Januari 1870 lid (en later voorzitter) van het Algemeen Armbestuur was het vooral in laatstgemelde betrekking dat de heer Treur zich, in het byzonder, verdienstelyk gemaakt heeft. Hoogst moeilyk zal het vallen de doorzijn heengaan opengevallen plaats in dit college op even waardige wyze weder ingenomen te krijgen. „Der Messias." De zangvereeniging van de afdeeling Lei den der Maatschappy tot bevordering der Toonkuftst gaf gisteravond in de Stadszaal eene uitvoering van „Der Messias", oratorium van Handel. De opkomst was niet zoo talryk als de vorige maal, integendeel zelfs veel minder, vooral wat de benedenzaal betreft, hetgeen ongetwyfeld aan de omstandigheden des tyds moet worden toegeschreven, want de belang stelling in Handels heerlyke toonschepping zal er niet minder op geworden zyn sedert ze eenige jaren geleden door de toen bestaande Leidsche Zangvereeniging in de Hooglandsche kerk werd ten gehoore gebracht. Of die vele ledige ruimten in de zaal aan- vankeiyk van invloed op de uitvoerenden waren Wie zal het zeggenEen feit is het, dat eene zekoro matheid niet te ontkennen viel, in de eerste plaats by den tenor-solist, den heer Franz Litzinger, uit Dusseldorp, wiens „Tröstet, tröstet Zion! spricht euer Gott!" als inleiding na de ouverture ons niet kon voldoen. In de uitspraak was hier, even als in enkele verdere gedeelten, iets scherps, dat koud liet. Eene gunstige uitzondering daarop maakte echter de tenor-aria: „Erwei- det seine Heerde" enz., welke met innigheid werd voorgedragen en waarby de orkest-bege leiding, loffelykerwyze, zeer bescheiden was. Het was hier dan ook de eerste maal, dat er voor hem een luid applaus opging. Byzonder voldeed ook de tenor-arioso„Schau hin, und sieh" enz., terwyl insgelyks enkele andere momenten vry gelukkig kunnen genoemd worden. Dezelfde matheid viel in 't begin op te merken by den bas, den heer Anton Sister mans, uit Frankfort, in het: „So spricht der Herr, Gott Zebaoth", doch slechts kort, want eene horstelling trad spoedig in, dermate, dat men weldra gelegenheid had het schoone basgeluia te leeren waardeeren. Het recitatief' „Denn bliek auf! Nacht überdeckt alle Welti" en de aria: „Und die da wohnen im Schatten des Todes, es strahlet hello über siepleitten bovendien voor zyne boeiende voordracht, evenals later in het „Warum ontflammen die Heiden und toben im Zorne" enz. daarenboven de volheid van zyn orgaan schitterend uit kwam. „Sie schallt, die Posaun' und die Tod ten ersteh'n und werden verklart; wir aber werden verwandelt", werd mede levendig toegejuicht. Na den bas deed zich de alt-soliste hooren, mej. Joh Kempees, uit Amsterdam, met het recitatief: „Denn siehe, der Verheissne des Herrn ist auf Erden erschienen", waarin zy

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1