DAGBLAD. H". 9800. Woensdag 3 Februari. A* 1892. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Eon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Burgerlijke Stand. PRTJ9 DEZER COURANT: Voor Leiden per 5 ma&ndeaf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke No cantor»,<1.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Tan 16 regelt ƒ1.05. Iedere rogel meer f0.l7|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseoren tuiten de stad wordt ƒ0.10 berecs-sc. Gemengd Nieuws. Het gerechtshof te's-G-raven- hage deed gisteren uitspraak in de onlangs behandelde zaak, waarby iemand, die op 18 Juli eigenaar werd van een huis, den lsten September d. a. v. van den huurder daarvan de alstoen vervallen huurpenningen vorderde van af 1°. Juni te voren; welke vordering de huurder bestreed op grond, dat hy op den vorigen eigenaar van het huis eene vordering had, welke hy met. dezen was overeengeko men door compensatie te delgen, terwyl de huurder ook beweerde dat de nieuwe eigenaar nimmer zou kunnen opvorderen do huurpen ningen over den tyd, toen hy nog geen eige naar was. Het hof bevestigde het vonnis der Haag- sche rechtbank, waarby de eischer in 't gelijk gesteld werd. In het gebouw „Piancius" te Amsterdam werd gisteravond eene tweedo meeting gehouden ter verkryging van de invryheidstelling van J. H Geel, die tot 5 jaar eenzame opsluiting en 3 jaar opsluiting in gemeenschap werd veroordeeld wegens den aanslag op het leven van den politie commissaris Stork. De eerste der woordvoerders zeide dat hy van deze meeting al even weinig goede uit komsten verwachtte, als die door de vorige meeting, met hetzelfde doel belegd, verkregen werden. Niet, omdat het streven minder ge rechtvaardigd was, maar omdat van het door minister Van Tienhoven gevormde Kabinet voor Geel niets te hopen zou zyn. Na hem nam mej. Keiler het woord, die trachtte het medelyden voor den gevangene op te wokkon. De derde spreker wees er op, dat ten tyde van Geels veroordeeling in overweging had genomen behooren te worden, onder welke omstandigheden hy zyne daad volvoerde. Er is, meende hy, eene onrechtvaardigheid aan Geel begaan. De vierde woordvoerder herinnerde aan een aantal processen, tegen sociaal-democraten gevoerd, die, de een meer, de ander minder, onder den invloed van overspanning van zenuwen oen misgreep hadden begaan, die hen aan den arm van het gerecht overleverde. Spreker wilde Geels daad niet verdedigen, maar slechts verklaren en op grond daarvan aantoonen, dat do hem opgelegde straf te zwaar is in verhouding tot. die daad. Na de pauze trad de heer Gerhard op, die met luid gejuich begroet werd. Hy beschouwde als het voornaamste protest tegen do langere gevangenhouding van Geol, niet do woorden, die op deze meeting gosproken waren, maar het feit, dat zy door een zoo talrijk publiek werd bezocht. Wy behooren den moed te hebben, zeide hy, te betuigen, dat wy Geels daad afkeuren; eene hoogere stem dan die der polemiek moet hier gehoord worden die der menscheiykbeid. Wie wat voor Geel wil doen, moot op bezadigde en waardige wjjze uitspreken, dat Geel genoeg geboet heeft; dat hij te zwaar gestraft is. Het is thans plicht alle driften te onderdrukken om een vriend te helpen. Daarna deed een volgend spreker nog het voorstel om te trachten Geel door het betalen van eene geldboete zijne verdere straf te doen kwijtschelden. Een der bestuursleden toonde het vruchte- looze van dat voorstel aan, daar die oplossing der quaestie bij de bestaande wetten onmoge lijk is. De vergadering benoemde daarop by accla matie de heeren Cornelissen (Clemens), Van Helsdingen en Van Emmenes tot leden der deputatie, die de volgende motie aan de Regeering zal overhandigen: „De vergadering, byeengeroepen door 19 arbeiders-vergaderingen, spreekt als haar ge voelen uit, dat, indien de Regeering de eischen van billijkheid en rechtvaardigheid wil doen gelden, zy ten spoedigste Geel in vryheid zal stellen, en draagt der deputatie op, dit den minister mede te deelen Ten slotte maande do voorzitter de aan wezigen aan ordeiyk huiswaarts te keeren. Reeds gedurende de vergadering had zich voor het gebouw eene zingende menigte ver zameld. Met hen, die de meeting hadden bygewoond, ging het toen in optocht door de stad. Allengs groeide de stoet aan, die, toen hij door de Arastelslraat trok, op 500 a 700 personen geschat kon worden. Langs Kalverstraat en Heiligenweg bereikte men toen de Heerengracht en trok de troep, die intusschen echter weder aanmerkelyk ge slonken was, al zingende voorby de woning van den burgemeester. Zonder ongeregeld heden ging de stoet voorby en bewoog zich verder in de richting derUtrechtschestraat. (H.) De redactie van „De Kampioen," het orgaan van den Nederlandschen Wiel- rydersbond, heeft een onderzoek ingesteld naar de loopende geruchten omtrent het op graven van het lyk van den heer Roosdorp te Haarlem en het onderzoek, dat de justitie zou instellen. Daaruit is gebleken dat er van al die ver halen geen woord waar is en er geen on derzoek is of werd ingesteld. Dr. P. J. Hollmann deelt in het „Handelsblad" mede, dat de influenza niet bestand schynt tegen Stokholmer teer. Dage ïyks een lepel versche Stokholmer teer, even verwarmd, is voldoende om die dampen door het vertrek te verspreiden. Het nieuwe Bestelhuis van de Vereeniging ter bevordering van de belangen des Boekhandels, in de Spuistraat te Amster dam, is feestelyk ingewyd en in gebruik ge nomen. In een particulieren brief, dezer dagen uit Oranje-Vrystaat ontvangen, komt het navolgende voor: „In de „Argus," eene Kaapsche courant, vind ik een Engolsch stukje over Holland en zijne bewoners, dat ik hier woordeiyk ver taal, om den eigenaardigen sty) te behouden. G. S. B., een jong Transvaler, thans op reis in Europa, geeft eene schets van zyne indrukken van Holland, die terecht zonderling mogen heeten. Hy schryft: „Holland, of een groot deel althans, was eens bedekt met water; nu is het bedekt met Hollanders en koeien. Wat vroeger een schoon moeras was, is nu een armoedig land. Rotterdam is eene zeehaven van Holland; het bestaat uit huizen en grachten, hoofdzakelijk grachten; in de grachten is wator en kroos, hoofdzakeiyk kroos. De inwoners kunnen hunne stad niet draineeren, dus schrobben zo de stoepende vrouwen schrobben de stoepen, de mannen rooken sigaren. De eersten dragen mutsen, witte rokken en witte voorschooten, de laat- sten dragen petten, witte broeken en idioot- achtige gelaatstrekken. Men is zeer zindelyk te Rotterdamieder hotel met tachtig kamers heeft één bad voor de gasten De Hollandsche taal is zeer zacht. Zy klinkt als vloeken. Rot terdam heeft een museum en een park. Het museum heeft eenige goede schilderstukken en vele slechte. Het park bevat eenige pit toreske poelen stilstaand water, eenige boomen en schoone modderwegen, die voor rytoeren gebezigd worden. De streek rondom Rbtter dam schynt water met kleine eilandjes. Op het land zyn koeien, op de koeien zyn regenmantels, om ze droog te houden by het nederliggen. De Hollandsche koeien zyn altyd mager, de Hollandsche vrouwen altyd vet, De boeren voeden zich met zwart brood; zwart brood is goed niet ongelyk aan bak- steenen. De hoogere standen eten tweemaal daags, het ontbyt bestaat uit brood en be dorven worst, het middageten uit allerlei. By dezen maaltyd eet een Hollander zooveel als tien gewone menschen. Na het middagmaal zit hy te rooken; dit is goed, want hy kan zich dan toch niet bewegen. Kennis van de Hollandsche taal is niet noodig; indien men een Hollander in het Hollandsch toespreekt, antwoordt hy in het Engelsch of Fransch. Men verstaat hem wel niet, maar dat komt er ook minder op aan. 's-Gravenhage is eene stad by Rotterdam. Het bevat de parlements gebouwen en een museum. De parlements gebouwen zyn zeer schoon, zy zouden uit stekend voor eene schuur kunnen dienen. Indien ge ooit van plan mocht zyn om naar Holland te gaan, neem myn raad aan ga niet." Te Roubaix heeft gisteren eene botsing plaats gehad tusschen twee spoor treinen. De beide locomotieven zyn geheel vernield en een machinist is gewond. De schade is aanzien!yk. Uit Londen wordt, dd. 1 Februari, gemeldMen verkeerde hedenmorgen aanvan- kelyk in ongerustheid ten opzichte van de 300 passagiers, die zich nog aan boord bevon den van het stoomschip „Eider", op de reis van Nieuw-York naar Bremen hedenmorgen by het eiland Wight gestrand. Er woei een sterke wind en er was een lek ontstaan, zoo dat de positie van het schip verergerd was. Dertien passagiers waren hedenmorgen aan wal gebracht, maar het ontschepen der ande ren was moeilijk geworden en de „Eider" zit te ver van de kust, om van den vuurpyitoestel voor de redding gebruik to maken. Te 1 uur des namiddags voeren, op een signaal van de „Eider", drie reddingbooten naar het gestrande vaartuig. Deze booten maakten verscheidene tochten heen en terug en brachten telkens een groot aantal passa giers aan land. In den laten namiddag waren op die wyze reeds 200 hunner in veiligheid en in de omliggende dorpen onder dak ge bracht, totdat het ten slotte gelukte al de passagiers te redden. In verband mot de opeenhooping van goederen aan het station te Perpignan hebben de stationsarbeiders opnieuw het werk gestaakt, Tusschen hen en de spoorwegmaat- schappy is geschil betreffende het loon gerezen. KOLONIËN. DELI, 2 Januari. Uit Atjeli ontvangt do „Deli-Courant" de volgende particuliere correspondentie, dd. Kotta-Radja, 27 December: Volgens de berichten van buiten de linie onzer bentings, hielden de vyandelijke ben den zich voornamolyk in de 6, 9 en 26 Moekims op, van waar zy ook onze bentings beschoten hebben, doch gelukkig zonder ver liezen onzerzyds. Onze bentings, voorzien van zware stuk ken geschut, hebben in de laatste dagen enorm veel geschoten op kampongs en ben tings van den vyand. Welke verliezen door die zware projectielen by don vyand zyn veroorzaakt, werd ons niet bericht. De marechaussees hadden laatst eenig succes. Er werden niet alleen door hen groote aanhalingen gedaan, ook smokkelaars werden neergeschoten en gevangengenomen. Tusschen Roempit on Tjot-Iri posteerde zich de vorige week eene brigade marechaus sees, onder commando van den Europeeschen sergeant Schrynhout. Tegen den ochtend kwam eene bende smokkelaars voor die hinderlaag. Een goed gericht salvo deed twee smokkelaars naar Mahomed's paradys verhuizen, terwyl een zwaargewonde en een niet-gewonde smok kelaar den volgenden morgen, met eenige buitgemaakte wapens, binnen Kotta-Radja werden gebracht. Aanhoudende regens hebben de Kroeng- Daroe en Atjeh-rivier verscheidene dagen buiten hare oevers doen treden; wy vrees den voor eene dykbreuk, doch de krachtige maatregelen van den Dykgraaf hebben de dykbreuk belet. Wie onzen Gouverneur zal vervangen is nog niet bekend; de daarover gevoerde cor- respondentiën tusschen de Kraton en Buiten zorg zyn zeor iyvig, doch ook zeer geheim behandeld. Het beschieten van onzen post te Segli is nog niet opgehouden. Van de Oostkust is het hoofd van Langsar (een zwager van onzen onverzoenlyksten vyand, Toeankoe Hoesin), naar Deli vertrok ken met welk doel hy derwaarts is getogen, is hier niet bekend dat zal het civiel bestuur moeten onderzoeken. By Kwala Pareh werd onlangs een Malei- sche prauwvoerder door de aldaar woonach tige visschers-bevolking beroofd. Dewyi Pareh tot het gebied van Perlak behoort, is door het bestuur geëischt, dat de Radja de schuldigen zal uitleveren, en werd hem o. a. medegedeeld dat, zoolang de uit levering niet plaats heeft., hy geene passen tot invoer kan erlangen. Volgens berichten van de Westkust (Melaboe) heeft het bendehoofd Hoesin Pandjang met een 40-tal volgelingen van kampong Roending en Kotta-Pasir, loopgraven geopend naby Kotta- Pasir, die weder spoedig door onze bezetting werden dichtgeworpen. Den daaropvolgenden dag (8 dezer) belette genoemd bendehoofd de communicatie tusschen de passer en Merbau en opende weder loop graven by Kotta-Pasij". Eene uitgerukte patrouille onder den lsten luitenant Krull tastte den vyand aan en ver joeg hem uit al zyne stellingen; de vyand had daarby één doode en twee zwaar ge wonden, terwyl wy aan onze zyde twee licht gewonden kregen. Den daarop volgenden dag (lOden) ver toonde de vyand zich weder te Kotta-Pasir en werd hy toen door drie welgerichte worpen met granaatkartetsen geheel verjaagd. De cholera is geheel geweken; de gezond heidstoestand zeer bevredigend. ZOLTLRMEER. Geboren: Gerritje Johanna, d. van Cornelia Boa en Maria Yau Leeuwen. Jacob Chiietiaan, z. van Jacob Scheer en Christina Van Beek. Pietertje, d. van Jacob Slootweg en Gerritje Van Vliet. ZEGWAARD. Geboren: Cornelia, d. van Jan Van den Hook ea Adriana J. Dogteroin. Overleden: Thoodorus Thenoiesen, 63 j., wednr. van Maria Ammerlaan. Leendert Bol, 87 J., geb. mot Maijko Van Slooteo, wednr. eerst van Neeltjo nooftmte, daarna van MarTaretba Hartkamp, later van Johanna Van Iperen. NOORDWIJK. Geboren: Alida Jacobs, d. van Joh. v. d. Mark en J. Van der Wiel. Anna Geer- truida, d. van 8. A. Dobbe on C. A. Van Scbooten. Leuntje, d. van W. Duindam on M. v. d. Niet. - Louutjo Antonia, d. van J. P. Barnboorn en L. A. Marynis. Frederik Hnibertue, z. van F. H. Ba«l- bergon en A. Passchier. Overleden: D. Lindhout. 81 j. J. Vitk, 77 j. P. Van Leeuwen, 81 j. C. M. Van Dan», 1 m., z. vau Th. Van Dam en H. Vlae**ld. J. W. Paardekoopcr, 2 J., z. van J. W. Paardekooptr en M. Van 8t ijn. G. Van Beeleh, 81 j. H. W.M. Van der Plas, 10 m.. z. van L. v. d. Plan en A. Alkemade. J. v. RaveDB, 87 j. J. v. Wouw, 1 j z. van N. v. Wouw en D. Pluimgraaf. NOORDWIJKERHOUT. Geboren: Potrua Wil- helmae, z. van C. Heemskerk od M. J. Van Eeden. Overleden: C. J. Van Schie, 21 j. E. Turen- hout, 0 w. KATWIJK, Go boron: Jean Godefroij, z. van A. 8'engelin en C. SteugeliDg. Leon, d. van J. BarnhO' rn en E. De Mol. Cornelia, z. van Af! Rommelzwaal eu W. De Jong. Wil',om, z. vuaW. Trommel en L. Hartman. AdriaDU« Cornelia, z. van G. Van der Raad en B. Duindam. Engel, z. van A. L. De JoDg on T. Vau dor Schalk. Maartjc, d, van Z. Van Duijn en M. Van der Plae. Lena, d. vaD L. Verdoe» en D. Kuijt. Aaltje, d. van T. Van Dujjn en E. Van den Oever. Overleden; W. Vau dor Bent. 81 J„ wed. van J. Schaap. I'. Kuyt, 66 j., eebtgen. v&n K. Gnijt. J. Keur, 67 j., eohtgen. Yan A. Schaap, eerder wednr. van L. Kliuke. berg. D. M. Van der Bie, 76 wed. van J. H, C. Mugje. R. Haasnoot, 72 wednr. van J. Hoek. L. E. Wassenaar, 62 J.. wed! van P. Haasnoot. A. Van Duftvenbode. 24 van G. Van Dutjvenbode ea D. Klok.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5