6.1 lasten üeiÉMscMBAmïii 6. S. POPP, ie lieren lllüste Prijzen N°. 9797. Zaterdag SO Januari. A*. 1892. Tweede Blad. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gpn- en feestdagen, uitgegeven. Gevraagd, Bij gevatte koude Gezondheidsgort TIJDELIJKE, •J. G. Langevehl's Tlveelianclel. Deze aanbieding is lydelijk, maar goedkoop! J. G. LA.NGEVELL's Theehandel, Trappisten-Bier. HOOGEWOERD 21. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor L«iden per 8 maanden....."....,7è ƒ1.11. Franco per post1.40. Aizondorlijk© N om mors,0.0S. Gemengd Nieuws. Voor het gerechtshof te 's-Hage diende gisteren de Bekende zaak van H. P. v. H., die voor de rechtbank aldaar heeft terechtgestaan ter zake, dat hy in den avond van 24 op 25 Juli '91 zyne vrouw Ch. v. D. zwaar lichamelijk letsel zou hebben toege bracht, dat den dood ten gevolge heeft gehad, e officier van justitie had gerequireerd eene :evangenisstraf van 6 jaar, doch de rechtbank hchtte het ten laste gelegde niet wettig en övertuigend bewezen en sprak den be klaagde vry. Het O. M. ging in appèl en in 'sHofs zitting van gisteren beweerde bekl. dat, toen hij 's avonds om negen uren de deur uitging, zijne vrouw redelijk wel was en toen liy om twaalf uren terugkwam zijne vrouw in sla pende houding zat op een stoel, dat zij toen geen antwoord had gegeven en hjj getracht heeft zijne vrouw naar bed te brengen; dat hij, zijne vrouw dragende, is gevallen, en z\j sedert geen woord heeft gesproken. Na 't verhoor van 9 getuigen, waaronder twee deskundigen, waaruit bleek dat het ontstaan van eene hersenbreuk, zóó lang en breed als hior, bij ongeschonden schedel slechts kan voorkomen bij een zwaren val of door liet toedienen van een hovigen slag, ten ge volge waarvan de geslagene tegen een muur of den grond „kwakt", en dat zoo'n breuk niet zou kunnen ontstaan, wanneer niets anders ware gebeurd dan bekl. vertelt, ook niet al ware de vrouw, terwijl de man met haar omviel, meWiet hoofd tegen eene steenen teil gevallentrouwens, dan kon ook de huid meer beleedigd geweest zijn. Een paar buren haddon een zwaren slag gehoord, en gehoord dat de vrouw gilde en de man vloekte, en de kinderen schreeuwden: „Och vader, schei uit! Sla toch moeder zoo niet, zij kan toch geen geluid meer gevenDe man wilde 's morgens niemand bi) zijne vrouw toelaten, doch een der getuigen was 's morgens toch b\j de vrouw geweest en een der kinderen klaagde, dat vader haar geslagen had, waarop hy gezegd zou hebben„Houd je mond, anders krijg je ook slaag evenals je moeder!" Het O. M., waargenomen door mr. Byioveld, ging eerst na de verschillende verklaringen van beklaagde en wees op strijd tusschen die verklaringen en degene, welke door getuigen waren afgelogd..Bekl. vertelt dat zijne vrouw bewusteloos was bij zijne tehuiskomst, terwijl getuigen toen hebben gehoord, dat de vrouw gilde. Dat stempelt hetgeen de man beweert tot leugen. Daarna ging hy uitvoerig na het oordeel van deskundigen, waarvan hy de conclusie in verband bracht met de mishandelingen, door bekl. gepleegd. Ook de houding van bekl. nè het feit, hoe hy' eerst laat naar een dokter is geweest, dien hij niet thuis vond en waar hy zjjn adres heeft achtergelaten, hoe hy, gewaarschuwd om toch spoedig thuis te ko men, wyl zyne vrouw zoo naar was, gezegd had: „Ik durf niet, want ik heb myne vrouw een klap gegeven, die wat hard kan zyn aan gekomen." Zóó alle bijzonderheden nagaande, kwam Z. E. G. A. tot het volgende requisitoir: schuldigverklaring van het ten laste gelegde en veroordeeliog tot gevangenisstraf voor den tijd van 6 jaren. Mr. D. Yan Houten, als verdediger, waar schuwde er voor om gevolgtrekkingen te maken onder den indruk van het niet bepaald gunstige verleden van dezen man, van wien het niet eens vaststaat dat hy gewoon was zijne vrouw te mishandelen. Daarop ging pleiter uitvoerig de getuigenver klaringen na, waaronder verschillenden zaken hebben medegedeeld als door henzelven te zijn gehoord, terwijl duidelijk is gebleken dat zy niet zei ven hebben gehoord of gezien. De vrouw leed aan eene galziekte, kon dan niet spreken en moest door eenig geweld weer worden bijgebrachtdaardoor zyn de klap en het ge schreeuw van de kinderen te verklaren. Hierop ging pl. de memorie van grieven na tegen het vonnis door den officier van justitie by de rechtbank ingediend, en hoe wel pl. erkende dat dit uitnemend betoog ook op hom indruk bad gemaakt, zou hy toch de conclusie er van niet durven onderschrijven. Is het nu onmogelijk dat de wond zóó ontstaan is als bekl. beweert? Pleiter meende van niet, en trachtte dat aan te toonen. Ten slotte concludeerde pl. tot vrijspraak. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op Donderdag 11 Februari. Een Haarlemse h schaatsen r ij- der in Engeland. De redactie van de „Haarl. Crt." leest in de „Daily Telegraph" het vol gende Om het Internationale Amateurs-Schaat- senryders-kampioenschap voor den Prins van Oranje-prys (eene schaal) wordt hedennamiddag [Dinsdag, 26 Januari] om twee uren gereden te Lingay Fen, by Cambridge. Do Nederland- scho vertegenwoordigers stelden gisteravond hun terugkeer naar Holland uit op het ont vangen van een telegram van Cambridge, dat het ys te Lingay Fen droeg en dat, met de vorst van dien nacht, het mogelyk zou zyn den wedstryd te houden. Graaf Van By- landt, de Nederlandsche minister by het Hof van St.-James's, ontving gisteren do heeren W. P. Barnaart, Klaas Pander en J. J. Eden, de vertegenwoordigers van den Nederlandschen Schaatsenryders-Bond. De graaf, die slechts pas hersteld was van een ernstigen aanval van ongesteldheid, ten gevolge van de misten in de Kerstweek, heette zijn landgenooten welkom in Engeland en sprak met hen over zijn eigen schaatsenrijden, toenhy een jonger man was. Hy bedankte het gelegenheids- comité van de Metropolitaansche afdeeling voor de attentie, zyn landgenooten bewezen." Omtrent den afloop van dezen wedstryd, waarby door onzen landgenoot, den heer J. J. Eden, te Haarlem, de 1ste prys werd gewonnen, deelt men nog de volgende byzonderheden mede Deze prys bestaat in eene gouden medaille, benevens eene prachtige kristallen schaal, in 1880 uitgeloofd door den Prins van Oranje by een in Engeland gehouden internationalen schaatsenwedstryd, welke door denzelfden ryder drie achtereenvolgendo malen moet wor den gewonnen. Do eerste maal is die prys behaald door Donoghue, die hem modenam naar Manhattan (V. S.); wanneer het den heer Eden gelukt nog tweemaal dezen prys te winnen, dan zal deze schaal, waaraan alzoo vaderlandsche herinneringen verbonden zyn, in ons land blyven. De baan was 1609 meter lang; er waren 8 mededingers opgekomen, waarvan de heer Eden de eenige Nederlander was. De beide snelste ryders moesten om den eersten prys ryden. Al spoedig bleken Eden en de bekende Tabbot (een Engelschman) de aangewezen personen te zyn, die om het championaatzouden moeten ryden by dezen rit was de heer Eden slechts een paar seconden vóór; by den be- slissenden rit evenwel was dit verschil grooter en kwam Eden (hoewel op zyn gemak ry dende) met een verschil van pl. m. 150 meter vóór Tabbot aan in 3 m. 25 sec f een vry langen tyd, wat evenwel grootendeels is toe te schrijven aan het byzonder slechte ys. De inwonende geneesheeren van het hospitaal Bichat, te Parys, meenende dat hun wijn gestolen werd, vermengden dien met een sterk braakmiddel. De list gelukte. Een der oppassers werd jammeriyk ziek, voor den directeur gebracht en bekende. Hy werd ter- PRIJS DER ADYERTENTIÉN: Ytn 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootore lettere naar plaatsruimte. Voor het incassearen buiten de stad wordt ƒ0.10 bereksui. stond ontslagen. Zyn meisje, dat in eene der zalen dienst deed, verklaarde met hem te wil len gaan. Dit scheen verdacht, men onder zocht hare koffers en vond er allerlei aan de zieken en anderen ontstolen kostbaarheden. Het beminnolyk paar is naar de gevangenis gezonden. Op het Britsche oorlogsschip „Crocodile" (6211 tonnen), dat een paar wekeu geleden te Bombay aankwam, werden vyf matrozen ernstig ongesteld na het eten van in blikken bus gepreserveerde visch. Onder verschynselen van vergiftiging stierf een ai spoedig. Yan de vier anderen meende men dat er drie zouden herstellen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Zouden de bevoegde autoriteiten wel weten in welk een slechten toestand do Heerensingel verkeert, welke door het rooien der boomen is verergerd? Er wordt gewoonlyk met Mei grind op gebracht, als de grond droog en hard is, tot ongemak van de wandelaars. De jeugd gooit er dan gewoonlyk de grove stukken van in het water of elders of draagt ze van den Singel, om tot een ander doeleinde te gebruiken, en niemand verbiedt het haar dan, omdat ze toch tot aanstoot liggen. Ook zelfs de paarden stooten ze met de hoeven weg, zoodat ze naar den kant van den Singel rollen, doordien de grond dan gewoonlyk hard is, en daarom zouden ik en vele Singelbewoners den Raad willen vragen: wees zoo goed en laat grind op den Singel brengen, zoo spoedig mogelykdan werd de Singel direct beter en de grind werd er spoedig ingeloopen, on de jeugd zou de grove stukken niet zoo licht uit de moddor rapen, om ze weg te werpen. Ook de menschen zouden het haar nu verbie den en zeggenlaat ze liggen, ze zyn er noodig voor den weg! Misschien zal men my toevoegende Singel- bewoners zyn geene Leidenaars! Dat is wel zoo, maar zoo ver ik den Burgemeester en den Raad ken, strekt hunne menschlievend- heid zich toch verder uit dan alleen over de inwoners, die binnen de stad wonen. En nu. Mynheer de Redacteur, meen ik genoegzaam aangetoond te hebben de nuttig heid van het nu begrir.den van den Heeren singel. By voorbaat dank ik u, geachte Redacteur, voor de plaatsing van deze regelen. Uw bestendige lezer A. Maaskant, Heerensingel. tegen 1 Februarieene flinke Dienstbode, van goede getuigen voorzien. Adres: Plantsoen lila 580 5 koopt en -verkoopt IStTecten; wisselt Coupon» en vreemde Banknoten; geeft voorschot op JSiTecten. Opent Rekening-Courant met rente-vergoe ding; neomt gelden depoeito; neemt en geeft gelden op Prolongatie; verstrekt gelden op oerste Hypotheek. Incasseert wissels op binnen- en buitenland; fjeett af wissels op buitenlandsche hoofdplaat- een (direct verkrijgbaar). Reglementen der Deposito'e en Tarief van Xncasseering verkrijgbaar ten Kantore der Bank, N. Rijn 11. 611 19 Bierbottelarij: Korte DiefsteegS- Telephoonnummer 106 gebruike men Cflroen-Limonade-Slroap, vermengd met warm water. fl. 80 Cts., fl. ƒ0.40. Verkrygbaar by firma C. WiLLEBRAND», Gebruik uitsluitend vóór hot Ontbyt: de GEZOXDHKIDStiOï&T van do Firma KAK A KAKES, te Zaandam. Verkrygbaar in blikken bussen van 1 Kg. 210 Nieuwe Ryn 99. Prys per Bus 50 Cts. 584 746 9 maar zeer GOEDKOOPE AANBIEDING van eene zeer lekkere en zware Congo-Thee in Zoolang de voorraad strekt wordt eene zeer lekkere, geurige CONGO- THEE, bij niet minder dan ineens, tegen de navolgende prijzen aangeboden. Een 1/2 dezer grove Congoƒ0.30 5/2 1.44 W/2 2.75 25/2 „6.56 IN 357 40 JVTA R K 83. De Trappisten-Bierbrouwery „De Soliuaps- kooU by Tilburg, heeft voor den verkoop op de flesch en fust alleen aangesteld to Lelden W. A. EL9IIOF, Grossier, Haarl.straat 139 A, Leiden. 6485 10 U. VAX 15». Bierhandelaar, Burgsteeg 3, en Bolwerkstraat, hoek Hoogewoerd, Leiden CS a— o O a. o O 01 co CD Heden ontvangen: eene ip groote sorteering HEE- REN-DASSEN, FRONTS, g BOORDEN, MANCHET- TEN en TRICOT-ONDER GOEDEREN. 581 16

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5