N°. 9794. Woensdag 27 Januari. A*. 1892. jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van gen- en feestdagen, uitgegeven. I LEIDSOÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼mj Leidon per 8 maandenf 1.19. Franoo per post1.40. A&onderlyk» Kommer».8.06 PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Tea 1—6 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Srootere letten naar plaatsruimte. Toor het inoaaseerea buiten de «tad wordt ƒ0.18 berah'od. Tweede Blad. Gemengd Nieuws. Het was gisteravond voor de leden der Leidsche Tabakverwerkers-Vereeni- I ging „Hulp door Vriendschap" feest, en niet enkel voor hen, maar ook voor hunne vrou welijke metgezellen, met wie zy waren opge komen naar de zaal van het café „Vondel hoven", aan den Stationsweg. Als gewoonlyk, werd ook dit 18de feestelijk samenzijn door opgewekte muziek ingeleid, gevolgd door eene hartelijke welkomsttoe spraak van den president en het jaarverslag van den secretaris, waaruit zij aangeteekend dat de Vereeniging in goeden doen verkeert, dat zü nuttig werkzaam is en vele kranken en hulpbehoevenden aan zich verplicht, dat zij 125 leden, benevens 11 donateurs, die gisteravond niet allen door afwezigheid schit terden, telt. Tevens zij vermeld dat in den loop van den avond tor kennisse der feestvierenden werd gebracht, welk bericht met duidelijk te ervaren ingenomenheid werd gehoord, dat de heer Damste 15 had geschonken aan de Veroeniging en 10 aan het Ziekenfonds, dit eene gave, te meer welkom, nu zoovelen te worstelen hebben met ziekte. Behalve met muziok en zang, werd de avond doorgebracht met de opvoering van „Iwan, de Lijfeigene", waarin het lid A. Te "Water zich o. a. hoogst verdienstelijk van zijne rol, de hoofdrol, kweet, en het 6-jarige meisje Klinkenberg zich meer dan goed hield en met die van „Eene Jaloorsche Vrouw", waarin ook allen flink speelden en Jonathan (het lid J. Raaphorst) de hilariteit in hooge mate opwekte. Het bal, dat het feest besloot, was geani meerd en hield velen lang gezellig bijeen. Bij vonnis van het kantongerecht, te Leiden werd H. L. T., bloemkweeker te Warmond, vrijgesproken van eene hom ton laste gelegde jachtovertreding. De ambtenaar van het O. M. bij genoemd kantongerecht kwam van deze vrijspraak in hooger beroep en dientengevolge werd de zaak gisteron voor de arrond.-rechtbank te 's-Hage behandeld. Het getuigenverhoor toonde aan dat jagers- nijd de aanleiding was geweest tot de be keuring, waarbij ook minder loyaal was te werk gegaan door de verspieders. Het O. M., waargenomen door mr. Pleyto, achtte na het getuigenverhoor het wettig en overtuigend bewijs wel geleverd en vorderde Veroordeeling van den bekl. tot 2 geldboeten, ieder van 10, b(j niet-betaling te vervangen door hechtenis van 10 dagen. Uitspraak over 8 dagen. Te Utrocht is een vrek doodge- vonden, wiens nalatenschap op ongeveer ƒ95,000 wordt geschat. De grijsaard, wonende op den Maliesingel aldaar, bracht eiken nacht door op den zolder van z(jn tuinhuis, waar hij zjjn kapitaal, in effecten en bankpapier, verborgen had. Eene beroerte schijnt een einde aan zijn leven te hebben gemaakt. Uit Deventer wordt gemeld: De gemeenteraad heeft het bestuur van het krank zinnigengesticht gemachtigd eene overeen komst te sluiten met de prov. Overysel tot het bouwen van een krankzinnigengesticht op het buitengoed „Brinkgreve." Door den sneltrein, welke Zondag om 8.15 van Arnhem naar Rheine vertrok, werd te Spankeren een man overreden, die aan den verkeerden kant uit den daarstaan- den locaaltrein was gestapt. De man was on middellijk dood. Te Delden geraakte de locomo tief defect, zoodat na een halfuur oponthoud de machine van den daar staanden goederentrein den passagierstrein naar Hengeloo moest voorttrekken. Verschrikkelijk hard werd er nu gereden een halfuur vóór Gildehaus ontspoorde, zooals reeds mot een enkel woord werd gemeld, de locomotief en sleepte den trein nog een honderd meters voort over gebroken rails, gelukkig zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Schokken van a a r d b e vi n g z ij n te Catania en in den omtrek op verschillende plaatsen waargenomen. Men onderstelt dat deze aardbeving en ook de schokken, die in noordelijke richting tot Borne zijn gevoeld, in verband staan met uitbarstingen van den Etna, die sedert eenige dagen weer werkt. Veertienduizend boeren uit de hongerlijdende districten van Rusland zijn op hun weg naar Tobolsk, in Siberië, te Fiumen half stervende aangekomen. Uitgeput door de lange reis, zonder voedsel en kleeren, is hun toestand hopeloos. Velen waren onderweg van gebrek gestorven. Twee spoorwegongelukken in Amerika. In Nieuw-Mexico liepen twee treinen van den Atlantic-and Pacific-spoorweg op elkander, ten gevolge waarvan vijf trein- beambten gedood en een aantal reizigers ver wond werden. Een trein van Chicago naar Davenport ge raakte Vrijdag j.l. buiten het spoor. Negen personen werden gewond. De overigen kwa men met den schrik vrij. Die waggons vatten vuur en werden geheel door de vlammen ver nietigd. Poolscho bladen deelen mede dat het Franciscaner klooster te Dederkala en het klooster der Carmelieten te Duboro, in de provincie Volhynié, door de Russische autoriteiten zyn opgeheven. De bewoners wer den naar Warschau vervoerd. Men beweert dat dit slechts het voorspel is van een alge- meene sluiting der Roomsch-Katholieke gods huizen in de provinciën Podolië en Volhynië. KOLONIËN. BATAVIA, 1924 December. Vervolg.) Een particulier telegram van het „Bat. Nbl." uit Madioen, dd. 24 December, meldt: In do kas van den ondercollecteur te Magetan Mas Sastroredjo is een tekort van ongeveer ƒ4000 ontdekt. De resident heeft hem deswege ge suspendeerd, onder politietoezicht gesteld en eene gerechtelijke vervolging tegen hem in gesteld. Naar ons uit zeer goede bron wordt medegedeeld, moet de directeur van het depar tement van Binnenlandsch Bestuur, mr. Kune- man, aan de Regeering hebben medegedeeld, dat het zijn bepaald voornemen is in het eerstkomende voorjaar zijne betrekking neder te leggen en te repatriöeren. Voorts weet men ons als zeker mede te deelen, dat voor de betrekking van directeur van dat departement de keuze gevestigd is op drie candidaten, nl. de residenten van Bezoek!, Pekalongan en Solo, de heeren De Wit, Hora Siccama en Burnaby Lautier. De beide eersten hebben er om gevraagd, de derde, gepolst of hij 't worden wilde, heeft er voor bedankt. Daar de heer Siccama als voormalig secre taris van het departement getoond heeft, ook een goed directeur te kunnen zijn, heeft hij wol eenige, zoo niet de meeste kans, benoemd te zullen worden. (Bat. Nbl.) Een vreeselijke moord heeft in den nacht van 22 op 23 Dec. plaats gehad te Rawa- mangoen, afdeeling Mr.-Cornelis. Een inlander, die daar aanwezig was met zijne vrouw, werd door een inlander van Tjakoeng doodgestoken. De moordenaar bracht het slachtoffer eene doodelijke wond in den onderbuik toe. Na het plegen van den moord stak hy het huis van den verslagene in brand; daarop mata glap geworden, rende hij met de piso raoet in de vuist op de intusschen bijeengestroomde buren toe en verwondde nog een paar lieden. Eerst na met een piek gewond te zijn, zóó, dat de punt van het wapen, vóór In zijn buik gedrongen, achter op zijn rug weer te voor- schyn kwam, slaagde men er in hem meester i te worden. Meer dood dan levend werd hij aan de politie overgeleverd. Door den gouvemenr-goneraal van Nod.-Indië ziji de volgende beachikkingen genomen: Civiel Departement. Onthoven: Eervol van het bth. der halte Sentoio, de etationskl. C. M. Huijsers. Belast: Met. het beh. der halte Sentoio, de eta tionskl. R. O. Van Ligten. Onthoven: Eervol van de vervulling der betr. van kantoorchef 4de kl. te Loeboe-Sikaping, J. W. Van der Sluije, en hem overgepl. naar Padang. Benoemd: Tot kantoorchef 4de kl. te Loeboe- Sikaping, C E H. Leijdenroth, tot commiee 3de kl. N. M. O. Lina, tot adj.-commiee H. Van Laar, tot adj.-commies te Weltevreden, F. A. De Otuninckvan Oapello, F. L. C. Fiaeer, L. J. F. Van Krieken en R. E. Purvis. Overgeplaatst! Van Makassar naar Sema- rang, de comm. 2de kl. F. E. Van der Schraal"; van Socrabaia naar Makassar, de comm. 3de kl. J M. Barend; van Semarang naar Soerabaia, de comm. 3de kl. W. H. Obertop; van Moeara-Doea naar Lahat, de comm. 3de kl. A. C. A. Boers van Lahat naar Mocara-Doea, de comm. 3de kl. J W. Palmer van den Broek. Benoemd: Tot bewaarder 2do kl. bij het ka daster in N.-I. de bow. 3do kl. E. Verswijnen; tot ambtenaar by de in- en uitvoorrechten en accijn zen, de hoofdopziener by die middelen J. N. Wijatt Machtiging verleend: Tot uitreiking aan mcj. E. I. M. Sevette eener akte van toelating tot uitoefening als vroedvrouw dor verloskunde in N.-I. Ontslagen: Bij den Landraad te Bindjei (Oos:- kust van Sum.) op verzoek, eervol als lid, wegens vertrek, S. F. Wijnen, opder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. Benoemd: Bij dien Landraad tot lid, J. J. Du ma», administrateur der ondernoming Namoo-Trasie. T y d e 1 y k belast: Met de waarn. der betr. van onderwijzeres 2de kl. mcj. R. A. Krull, ambtenares op non-act., laatstelijk onderwijzeres lste kl. Tydelyk werkzaam gesteld: Als hulp- onderwyzeres, mej. C. C. Muller. Goplaatst: Aan de te openen o. 1. meisjes school te Kcdiri, als hoofdonderwijzeres, de waarn. onderwijzeres 2do kl. R. A. Krull; aan de o. latei, meisjesschool te Batavia, do tijd. workz. t,e8t- hulp- onderwijzeres C. C. Muller. Departement van Marine. Overgeplaatst: Uit de rolle van Hr. Ms. echroefstoomschip lste kl. „Van Speyk" in die van Hr. Me. korvet „Gedeh," onder eervollo ontheffing van het bevel over oerstgenoom- deu bodem, do kapitoin ter zoo G. J. Buyökes. Belast: Tydelyk met liet bevel over Hr. Ms. schroefstoomschip lste kl. „Van Speyk" den kapitein- luitenant ter zee C. Vreede, eerste officier aan boord van dien bodc-m. Vergund: Om wogen» langdurig verblyf in O.-I naar Nederland torug te koeren, aan den lsten luit. der Mariniers, E. Berdcnis van Berlekom, van Hr. Ms stoomschip lste kl. „Van Speyk." Benoemd: Tot liulploode, W. Van der Brug, thans belest met do waarneming van dat ambt. Vergunning verleend: Om te repatriêeron, aan den offic. van adm. 2de kl. H. W. StoelmaD, wegens laDgdnrig verblijf; aan den luit. ter zei- lste kl. P. C. Zwaan, wegens ziokte; aan den luit ter zee J. M. Noorduijo, wegens laDgdurig verblijf; aan den luit. ter zeo 2de kl. H. F. Hoven, wi-genu langdurig verblijf. Departement van Oorlog. Ontslagen: Op ver zoek, eervol uit Hr. Ms. mil. dienst, wegens volbr. diensttijd," met behoud van roebt op pensioen, de majoor-ii.t. bij de mil admiuistratie H. F. B. Logeman. Benoemd: Bij het wapen der art. tot kapitein de lste luit. G. W. Van Hoogstraten; tot lsten luit, de 2de luit. R. De Waal. Pascagicrs, naar Nedorland vertrokken perNedeil es. „Salak," gez. E, W. Sikemoier: Qepensionneerd directeur der Hoogere Burgerschoo, te Semarang F. N. Knoch, cchtgonoote, 3 kinderen, kapitein ter zae G. J. Buyskes, kapitein dor infanterie K. J. Do Weerth, kapitoin der artillerie C. R. Van Steener en 2 kinderen, ingenieur 2de klasse d r Borg. Openb Werken K. F. H. Roos, lste luitenant der infanterie L. A. Ferguson en echtgenoote, voor zitter van den Landraad te Patjirau mr. C. A. Koek en echtgenoote, Directeur der Strafinrichting voor tot dwangarbeid veroordeelde vrouwen to Soerabaia J. E. F. Marcolla, ech'genoote en 2 kinderen, com mies 2do klasse bij den Post- en Telegraafdienst W. C. Schram, echtgenoote en kind, benovens Hr. Me troepen en schepelingen, en pelgrims. ING EZONDEN. Mijnheer de Redacteur I Vergun my met het volgende eene verbete ring aan te brengen van het bericht in het L. I). van 22 Jan. jl., betreffende het ontslag van den onderwijzer A. Smit, te Heiloo. In dat bericht staat te lezen, dat de heer Smit ontslagen is „omdat hy geene hoofdakte had", en verder, dat naar aanleiding van dat ont slag „de Bond van Nederlandsche Onderwij zers zijn leden in overweging geeft deze ge meente te boycotten." Vooreerst doet het hoofdbestuur van ge noemden Bond niet alleen een beroep op het gevoel van collegialiteit en solidariteit van de leden van dien Bond, maar van alle onder- wijzers in Nederland, in de overtuiging, dat door vermeld ontslag het gevoel voor wat recht en billijk is, het gevoel van eigenwaarde, by alle onderwijzers in die mate is beleedigd, „dat het er zich tegen moet verzetten om als koopwaar te worden beschouwd." In de tweede plaats is het gemis der hoofd akte wel de aanleiding, maar niet de grond voor het ontslag van den heer Smit. Aange steld in een tyd, dat er gebrek was aan on derwijskrachten, was deze onderwijzer in het genot van eene bezoldiging, die hoog geacht moet worden in vergelijking met wat in de laatste jaren regel geworden is. Uit vooraf gaande gevallen was gebleken, dat Gedepu teerde Staten van N.-Holland hunne goedkeu ring onthouden aan gemeenteraadsbesluiten, waarbij onderwyzerstraktementen worden ver minderd. Het Gemeentebestuur van Heiloo behoefde zich echter niet aan die kans te wagen, daar volgens de wet de aanstelling van een onder wijzer met hoofdakte wordt geëischt aan de school, waaraan de heer Smit werkzaam was, omdat geen der daaraan in functie zynde onderwijzers in het bezit van dat radicaal is. Verwisseling van een onderwijzer zonder hoofdakte voor een, die zich wel in het bezit daarvan verheugen mag, is dus in dit geval volkomen wettig. Evenwel zijn er aan diezelfde school personen verbonden met veel korter diensttijd dan de heer Smit, waaruit men mag afleiden, dat een jonger functionaris voor ontslag in aanmerking zou komen. Hetgeen voor den hoer Smit jaren lang een voorrecht boven anderen was, werd hem echter nu oorzaak van zijn ongeluk, daar allen aan die school een salaris hebben minder dan dat van den heor Smit (ƒ700). Het Gemeentebestuur van Heiloo heeft nu eene oproeping gedaan tot onderwijzers met hoofdakte, op oen salaris van f 000, waaruit duidelijk blijkt, dat do keuze voor ontslag viel op den heer Smit alleen om tevens dit doel te bereiken: bezuiniging op het onder wijs, in dit, gelijk in vele gevallen: bezuini ging op de onderwijzerstraktementen. Te sprekendor wordt deze handelwijze, als men weet, dat van den heer Smit getuigd wordt, „dat hij 12'/, jaar zijne gemeente ijverig en trouw gediend heeft". Uit het bovenstaando blijkt dat hot Hoofd bestuur van den Bond van Ned. Ond. alle onderwijzers aanspoort om de behandeling, door hot Gemeentebestuur van Heiloo een collega aangedaan, op eene rechtmatige wijze te beantwoorden, niet omdat dat Hoofdbost. het wettige van dio handelwijze ontkent, noch, omdat hot per se de meoning is toege daan, dat onderwijzers met hoofdakte nooit de voorkeur zouden verdienen boven hen, die niet daarvan in het bezit zyn; vooral dit laatste is uit bet aangehaalde bericht af te leiden. De Bond van Ned. Ond. staat waarlijk reeds al te zeer bloot aan onjuiste voorstol lingen van zijn streven, om zonder tegenspraak te laten wat het gevolg van bedoeld bericht zou kunnen zijn, n.l. de beschuldiging, dat de Bond zou aansporen tot verzet tegen wettige handelingen en tot ontkenning van alle waarde, die aan meerdere bevoegdheid kan worden toegeschroven. Bovendien is het zeker, dat gij met de opneming van dit schrijven niet alleen de leden van den Bond, maar alle onderwijzers zult vorplichten, ten einde de meening geen ingang te doen vinden, dat er onder de onderwijzers velen zouden zijn, die deze beschuldigingen toestemmend zouden moeten aanhooren. Dankend voor uwe welwillendheid, H. J. Van den Bfh«.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5