Gemeurd Nieuws. Re bekende firma Sanders on Co,, alhier, hooft tc.-.e nieuwe soort zoep ln den handol gebracht, <.nder den naam 9Ceylon Kaneelolie-zeop." De Kaneelolie, voor de be reiding dezer zeep gebruikt-, is de zuivere Ceylon Kaneelolie-, welke door deze zeep-fabri- kanten met do grootste nauwkeurigheid daar toe wordt uitgekozen. De zeep wordt ook met groote zorg bereid. Het „Algem. Hbld." schrift o. a.„Eeno proefneming, well; de hoer Chamberland on langs in hot laboratorium van Pasteur, te Pa- rys, deed, heeft hem tot do ontdekking ge leid, dat alle ziektekiemen gedood worden door den invloed van Kaneel, zelfs reeds door den geur. Volgens den heer Chamberland kan geene smetkiem langer dan enkele uren in leven bljjven in tegenwoordigheid van Kaneolgour. Naar zyne meening a het bederfwerend ver mogen, om nl. mie.1 oen te dooden, niet minder dan by sublimaat, aarbij is Kaneel voor den mensch geheel on.y.uadelyk." Deze zeep verdient dus, op dit oordeel let tende, aanbeveling voor 't gebruik. In de laatste dagen zijn door de politie alhier verschillende personen aan gehouden, die wege ns dronkenschap en andore feiten in het „Algemeen Politieblad'" gesigna leerd waren. Van do tachtig vrouwen, die in de Rijkswerkinrichting voor Vrouwen nabij deze gemeente aan de influenza lijdende waren, zyn er tot 1 oden vijf aan die ziekte overleden. Van een afgesloten terrein, uit een gosloten hok, syn hedennacht onder Loi- derdorp, aan den Zfilsingel, ontvreomd vier kippen en 1 haan, toobohoorende aan den hoor J. F. S., onderwijzer te Leiden. Men ver schafte zich toegang door de bevroren sloot over te loopen. Het ïsniot gelukt li et benoo- digd kapitaal bijeen i brengen voor do stich ting van een sanatorium met hotel aan den Ouden Schevening.schen "Weg. De plannon daartoe zijn dus opgegeven. (Vad.) De knaponwoastryd, togen li e - denmiddag uitgeschreven op de „IJsclub" te Amsterdam, ging door. Hedenochtend was het ijs goed. Men schrijft aan do „N. R. C t." uit Haalrem: Als een bewys, dat het vereenigingslovon zich by ons moor en moor ontwikkelt en zelfs reeds tot de jongste lagen onzer maatschappij is doorgedrongen, kan wol dienen, dat, toon dezer dagen een aantal leerlingen eener open bare school hun verzoek (tot het hoofd der school gericht) zagon geweigerd om eonige middaguren vacantie, ten einde die op do ijsbaan te kunnen doorbrengen, deze leerlin gen de hoofden bijeenstakon om te beraad slagen, op welke wijze ten deze hunne belan gen het best konden bevorderd worden. Op de straat vergaderde men, en op de straat was men het na eeno kortstondige discussie er over eens, dat het verzoek, buiten hot hoofd der school ora, tot den burgemeester der gemeente behoorde te worden gericht, die op een dergelijk verzoek van „Hoogore Burgers" reeds gunstig moest hebben beschikt. Zoo besloten, zoo gedaan! Do verbaasde burgerij zag weldra tusschen 12 en 2 uren oen stoet van een twintigtal der moedigst} scholier 11 door de straten trekken, om inde nabijheid van dos burgemeesters woning to besliss». wie hunner als gedeputeerden do stoop .-uden betreden en do schel doen weerkl .011. De drie oudsten, die daartoe als de nat» 'ilke vertegenwoordigers der anderen werden ingewezon, bedankten, voor de eer, en da; boden zich drie vrijwilligers aan, de „da 'rsten", zooal niet de grootsten. Er rd gescheld, en de deur werd door oen k cht geopend; do burgomeester was ziek en kon du6 de deputatie niet ontvangen, maar liet, toen hom de wensch der heeren >vas overgebracht, dozen beleefd mededeolon, dat hy togen de inwilliging van hun verzoek geen bezwaar had, indien maar liet hoofd der school hun permissie wilde geven. Dit hoofd der school willigdo hun verzoek geenszins in. en scheen van oordeel dat, wan neer de knapen iederen dag tusschen 12 en 2 uren on bovondion Woensdag en Zaterdag den ganschon namiddag op het ijs konden doorbrengen, dit voor burgers van Nederland, die reeds zoo vroeg op hunne grondwettige rechton staan, meor dan genoeg is. Brand te Brussel. In het paleis v.;.. <!"ii her! eg vai. Arenberg aan de Place du Petit-Sablon is een hevige brand uitge broken. Het palei6 bevat eene mooie verzameling kunst, 0. a. een negentigtal zeldzame schilde rden, ter waarde van eonige milioenen francs. Do brand van het paleis van den hertog van Arenberg is ontstaan in de karaer van prinses De Croy, die het eerst alarm maakte. De bedienden snelden toe en droegen de drie kinderen in nachtgewaad naar de woning van graaf Lannoy. Toen do brandweer kwam, was do linkervleugel van hot paleis, het zoo genaamde paviljoen „Egmont", reeds zoo danig door het vuur aangetast, dat aan blusschen niet meer te donken viel De linker vleugel brandde dan ook geheel uit. Het middengedeelte, dat in don styl van Lodewyk XIY is opgetrokken, heeft ook van het vuur te lijden gehad, do monumentale trap en het grooto salon betrekkelyk weinig; doch 't roode salon, dat oene verzameling kunstvoorwerpen bevatte, is uitgebrand en het blauwe salon heeft voel schade geleden. De verzameling schilderijen bevond zich in den rechtervleugel, die gespaard bleef. De blussching duurde drie urengeruimen tyd nadat de brand was uitgebroken, ont dekte men aan een der venstors eene vrouw, dio om hulp riep. Het was de oude linnen meid, die al veertig jaar by de familie diende. Ze werd door middel van eene Amerikaansche brandladder gered. De juweelen van do prinses, welke in een brandkastje geborgen waren, zyn nog niet teruggevonden. Men hoopt echter dat de brandkast ze voldoondo tegen het vuur zal hebben beschermd. Hot paleis van Arenberg is gebouwd in 1348 en gerestaureerd in 1753. Het was eens do woning van den graaf van Egmont. De vreemdeling let gewoonlijk moer op het plantsoen voor het paleis dan op het paleis zelf. In het plantsoen staat het standbeeld van de graven van Egmont en Hoorne on rondom hot plantsoen bevindt zich hot be roemde hek met do 48 bronzon figuurtjes, de gilden der 16do eeuw voorstollende. De schilderden uit do verzameling van Arenberg behooren voor het meerendoel tot do Hollandsche en Vlaamsche scholen. Volgens latere inlichtingen is de brand ont staan door een lucifer, die op hot tapyt was gevallen. De historische zaal, die niet voranderd was sedert de graaf van Egmont er in 1567 op last van Alva word in hechtenis genomen, is goheel uitgebrand. Alleen do gobelins heeft men nog kunnen roddon. Ook van hetgeen zich in de appartementen van de prinses De Groy bevond is niots overgebleven. Het is aan do brandweer te danken, dat liet vuur betrekkelyk nog zoo spoedig is ge stuit. Een tuinman, een luitenant der brandweer en twee spuitgasten zijn gewond. Toen de hertog van Arenborg te halftwee uit zyno club thuis kwam, zag by dat er brand was in de slaapkamer van zyn vrouw. De prinsos had echter reeds om hulp geroe pen en was met do kinderon gevlucht. Een dor brandweermannen is reeds aan de gevolgen van zijn val overleden. Hy werd door een telophoondraad van de ladder ge worpen. Te Berlyn is oen penning go- slagen ter gedachtenis aan de hernieuwing van het Drievoudig Verbond. Aan de eene zyde bevindt zich de beeltenis der drie verbon den vorsten, aan do andero zfide zfin de wapens dor landen met het onderschift „Eenheid maakt macht". Volgens berichten uit Chicago heerscht aldaar watergebrek, doordien de waterleiding bevroren is: ettelijke fabrieken moeten stilstaan. Te Southampton is binnengo- loopen de mailstoomboot „Arawa", uit Rio- de Janeiro; zy moet quarantaine houden we gens gevallen van gele koorts onder de ma trozen, van wie reeds twee bezweken zjjn. De mail is vóór do landing gedesinfecteerd. De politie te Cadix heeft in eene particuliere woning 62 dynamietbommen verborgen gevonden. Hot instorten der brug by Tiflis is de oorzaak van een oproer geworden. De brug word indertyd onder toezicht van een Armenischen priester gebouwd. De bevolking wyt nu hot ongeval aan het slechte toezicht en verzamelde zich dreigend voor het huis van den priester. De politie dreef de menigte echter uiteen. 1$ fj l X i-J NLAIVD. Frankrfilc De Kamer van Afgevaardigden heeft de begrooting met byna algomeene stemmen goedgekeurd. Reeds Dinsdag kwam de Senaat gereed mot de beraadslaging over het laatste onderwerp, de onkosten der rechtspleging. De begro tingscommissie heeft vervolgons de wyzigln- gen, die door den Senaat in de flnant-iöele wet gemaakt waren, onderzocht, maar er waren slechts eenige onbeduidende punten, waarover verschil van meening bestond. Alleen over de militaire pensioenen is eonigs- zins gediscussieerd. De Kamer had oen post van fr. 5,000,000 goedgekeurd voor pensioenen aan oud-officieren, onderofficieren en soldaten, die, vóór de wet tot verhooging van hot pen sioentarief was ingevoerd, het leger verlaten hadden. Naar veler oordeel was dit krediet te hoog. Door te veel te vragen, liep men kans niets te krygen, werd gezegd. De Senaat verwierp dan ook dit krediet en wilde zelfs een be scheidener voorstel, waarby het bedrag werd teruggebracht op omstreeks 3,000,000 fr., niet goedkeuren. De heer Hubbard, die onlangs eene inter pellatie aankondigde over de houding der bisschoppen, begaf zich gisteren naar de minis ters De Fallières on De Freycinet. Ondanks de jongste verklaringen gelooft de heer Hub bard niet, dat de Fransche bisschoppen de wapenen hebben nedergelegd Hij gaf dan ook als zyn voornemen te kennen zelf in de Kamer het initiatief tegenover do bisschoppen te zullen nemen, indien de regeering zich niet deed golden. Do ministers antwoordden dat zy het onderwerp in don kabinetsraad zouden bespreken. Dultsohland. Ook gisteren weder vormdo het volksschool- ontwerp hoofdzakelyk een onderwerp van discussie in de algeraeenebegrootingsdebatten der Pruisische Karner van Afgevaardigden. Zekere sensatie wekte daarby de verklaring van den minister van eeredienst, Von Zedlitz, dat hy geen „eigenzinnig man" is, maar met zich zal laten praten, indien door de Karaer „verbeteringen" in zyn ontwerp verlangd zouden worden. Intusschen is de vraag, of de minister hierby concessies aan het centrum of aan do liberalen op hot oog had. De „Freisinnige Zeitung" brengt in herinnering, dat door den minister Von Zedlitz onlangs eene circulaire aan de regeeringspresidenten is verzonden, waarin deze ambtenaren bevoegd verklaard worden, kinderen van dissidenten, tcgon den wil der ouders, te dwingen om hotzy het evangelische, hetzy het katholieke godsdienstonderwys in do school te volgen. Krachtens besluit, heden door de Ryks- dagcommissie genomen, zal buitenlandsch graan van 1 tot 21 Februari, zonder certificaat van oorsprong, tegon de lagere invoerrechton i 1 Dultschland kunnen worden ingovoerd. Zwitsorlaud. De Nationale Raad heeft gisteren, ondanks hot verzet van eenige leden der linkorzyde, dio beweerden dat het recht van asyl werd bedreigd, met 78 tegon 30 stemmen het wets ontwerp betreffende de uitlevering aangeno men. De Raad van State had zich reeds een parig met dit ontworp vereenigd. De Staatsraad heeft de wet betreffende de dagteekening van de patenten der reizigers aangenomen. Italië. De minister-president Di Rudini heeft in de Kamer van Afgevaardigden verklaard dat, naar hem is medegedeeld, do Fransche re geering van 1 Februari a. s. af de Italiaan- sche producten aan bet maximum tarief zal onderwerpen. Wat de besluiten dor Italiaan- sche regeering betreft, zeide de minister, dat zy geen tarievon-oorlog wil voeren, maar niet zou verzuimen voor de belangen van handel on nyvorheid in Italiö op te komen. -- De Paus heeft het bed verlaten on do rapporten der kardinalen in ontvangst geno men. De katholieke dagbladen zullen weldra een „communique" bevatten, houdende dat de Paus eeno lichte verkoudheid heeft opgo- daan, welke voorzorg eischt, maar dat zyn toestand bevredigend is. Het blad „Italia" deelt mede dat de Icaliaansche ministers en de gezant van Spanje heden de overeenkomst tot verlenging van hot bostaande verdrag zouden teekenen. Groot-Britannië. Officieel wordt gemeld: Sir R. Morier zal gezant te St.-Petersburg blyven, omdat ziia gezondheidstoestand verbeterd is. Dienvolgens heeft de koningin lord Vivian tot gezant te Rome benoemd. De Kamer van Koophandel te Londen heeft hot voorstel van Montagu ten gunste van "de Invoering van óénpónds-bankbiljetten verworpen. Zy achtte het onraadzaam tot dien maatregel over to gaan, vóórdat hot »ut daarvan door een nauwkeurig parlementair onderzoek zou gebleken zyn. Voor de politierechtbank te Walsall werd gisteren voorgelezen eene bekentenis van één der aangehouden anarchisten, waar door do andere vyf aangeklaagden van anar chistische plannon worden beschuldigd. De door hen vervaardigde bommen zouden, vol gens diezelfde verklaring, voor het buitenland bestemd zyn. De sterrenkundige John Couch Adams, hoogleeraar aan do universiteit van Cam bridge, is gisteren aldaar overleden. Adams is bekend door de ontdekking van Noptunus, wiens bestaan hij afleidde uit de afwykingen van de baan van Uranus. Telegram mon, RIO-DE-JANEIRO, 22 Januari. De Kamer is verdaagd tot Mei. Een besluit over de bank - wet en over do uitgifte van papieren gold kon niet worden genomen, omdat de minderheid weigerde daartoe medo te werken. PARIJS, 22 Januari. Morgen zal in het Staatsblad eene ministcriéele aanschryving verschijnen om by den invoer van ossen en schapen byzondere waarborgen te oischen met het oog op typheuse koortsen onder het vee. ROME, 22 Januari. Er loopen hier allerlei geruchten over den gezondheidstoestand van den Pans. Op het Vaticaan verzekert men, dat er in den afgeloopen nacht niets bijzonders is ge beurd, doch daartegenover staat het feit, dat do geneosheoren van don Paus den nacht in het Vaticaan hebben doorgebracht. Hedon verleende de Paus als naar gewoonte audiëntie. BRUSSEL, 22 Januari. In de Kamer ontwik kelde de heer De Smet een voorstel, strekkende tot het vervangen der specifieke rechten door rechten ad valorem. Het debat hierover is tot D nsdag uitgesteld. WEENEN, 23 Januari. De Hongaarsche en Oostenryksche ministers van financiën komen heden samen om beginselen vast te stellen volgens welke de muntquaestie zal worden opgelost. ST.-PETERSBURG, 23 Januari. De minister van financiën heeft verklaard dat hij het goud, hetwelk in het buitenland berust, vooreerst niet zal terugtrekken. LE!DE1V, S3 •Danuari. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 1° C. 33.8° Fahrenheit; hedenmorgen om 3 uren 0° C. 32° F.; 'smiddags om 12 •iron 4° C. 39.2° F.'s namiddags 4 uren 3'/3° C. 38.3° F. Voor H. M. de Koningin is uit de por tefeuille van teekeningen der leden van het schilderkundig gonootschap „Pulchri Studio" aangekocht „Watermolen" van G. Van der Laan. Door H. M. de Koningin Regentes wer den daaruit aangekocht „Regentenkamer" van J. Stroobel, „Herfst te Hat tem" van G. J. Roermees ter. De besprekingen aan het ministorie vac buitenlandscho zaken over de handelstractater met Frankryk met onzen gezant te Parys, daartoe naar do residentie gekomonfl zyn gis toren voortgezet. De heer Noordtzy, lid dor Tweede Kamer, deolt naar aanleiding van eenige vragen in „De Bazuin" mede, dat hy bij de bekende intrekking van zyne ontslag-aanvrage als do cent to Kampen zich hot recht voorbehield zelf het tydstip van zyne terugtrekking te mogen kiezen, „Byna onmiddeliyk na de Synode, zegt h( voorts, trad ik dan ook met het comité vai do centrale kiesvereenlging in liet distric Kampen in overleg over een mogelyken op volger. „Intusschen deden er zich een paar omstan digheden voor van zakelyken en voorbij gaanden aard, die met myn persoon als zoo danig niets to maken hebben. „Ik sprak er over mot den president curator deelde ze daarna ook schriftelyk mede aa: de broeders curatoren. „Die omstandigheden zijn eciiter van zul een vertrouwelyk karakter, dat cr publiel geen sprake van kan zijn Dit is nu eenmar niet anders."

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6