Vrijdag 22 Januari. A0, 1892. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 21 Januari. H". 9790, PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per S maandenf 1.1%. Franco per postm 1.40. Afzonderlijke Nommcra.."..7.0.0$. PRIJS DER ADYERTENTIÉN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedero regel moor 0.17|. Orootere lottere naar plaatarciicte. Voer het incassooren buiten do stad wordt ƒ0.10 berekead. Eerste Blad. Yan hot „"Woordenboek dor Nederlandsche taal" is verschenen de eerste aflevering van het derde deel, loopende van Bo tot Boer en bewerkt door dr. J. "W. Muller. Te Katwyk aan Zee is do laatste oud- strijder en drager van het Metalen Kruis aldaar, Maarten Plug, in den ouderdom van bijna 90 jaar overleden. Dr. A. J. Van 't Hooft, predikant te Nootdorp, is beroepen by de Ned.-Herv. gem. te Alkmaar. In den Raad der gemeente Leimuiden waron twee zetels vacant gekomen door het overladen van den hoer C. Roest en het ver trek van den heer W. C. Bulk. Ter vervul ling dier vacaturen werd 19 dezer gestemd. Yan de 125 kiezers, die konden opkomen, kwamen 98 naar de bus. Voor do vacature- Roest was het aantal geldige stemmen 97 en daarvan bleek diens zoon, de heer W. Roest, er 70 op zich te hebben vereenigd. Voor de andere vacature waren 96 geldige stemmen uitgebracht en hiervan kreeg de heer W. D Carsjens or 53, zoodat ook deze gekozen is. Overigens waren op den heer J. Treur 30 st. uitgebracht, terwijl andere candidaten niet noemenswaardige cijfers bekwamen. De bevolking der gemeente Alkemado bedroeg op 31 December 1890: 2165 m. en 2206 vr., totaal 4371 zieleu. Gedurende het jaar 1891 werden er ge boren: 99 m. en 84 vr., totaal 183, terwyl er overleden: 63 m. en 44 vr., totaal 107. De vermeerdering bedroeg dus 36 m. en 40 vr., totaal 76. Er hebben zich in die gemeente in 1891 gevestigd: 78 m. en 120 vr., totaal 198, terwijl er vertrokken: 126 m. en 124 vr., totaal 250. De vermindering bedroeg dus 48 m. en 4 vr., totaal 52. De bevolking is alzoo afgenomen met 12 m. en toegenomen met 36 vr. Eene vermeerdering derhalve van 24 zielen. De staat der bevolking op 31 Dec. 1891 was dus: 2153 m. en 2242 vr., totaal 4395. De Staatsleening van ƒ44,700,000 ad 3'/, percent, waaraan onlangs door do "Wet gevende Macht hare goodkeuring is verleend, is uitmuntend geslaagd, zonder tusschenkomst van finantiëele instellingen. Bij de inschrijving, welke Dinsdagmiddag gehouden werd, is gebleken dat in 't geheel is ingeschreven voor ruim 79 millioen gulden. Hiervan was door houders van obligation der voormalige Nederlandsche Rijnspoorwegmaat schappij ingeschreven voor ruim 19 millioon gulden, zoodat na aftrek dezer inschrijvingen, aan wie preferentie is toegekend, OO'/j mil lioen is ingeschrevon op het nog na aftrek dier 19 millioen beschikbaar gedeelte der lee ning ad 25 l/a millioen. Aan deze inschrijvers zal dus ruim 42 percent van hunne inschrijvin gen kunnen worden toegewezen. In do Engelsche kerk te 's-Hage, welke geheel met rouwfloers behangen was, werd gisternamiddag te 3 uren een lijkdienst ge houden voor den hertog van Clarence, geheel volgens den Engelschen ritus. De Engelsche gezant Rumboldt en twee secretarissen ont vingen de vertegenwoordigers van H. M. de Koningin-Regentes. Baron Van Hardenbroek was in uniform. De predikant Brine en de proponent Laying leidden den dienst Het orgel speelde de treurmarschen van Chopin en Beethoven, waarna gebeden werden gezegd en twee ge zangen, 288 en 290, door het dames- en heeren koor en de gemeente werden gezongen. Byna alle hoofden van gezantschappen en secretarissen van legatie waren met hunne dames aanwezig. De Turksche gezant en zijne gemalin waren door ziekte verhinderd. De minister van buitenlandsche zaken en de minister van koloniën, de oud-minister Mackay en vele autoriteiten woonden de indrukwek kende plechtigheid bij, welke met een marsch van Handel besloten werd. Do 1ste luitenant E. G. Staal, van het 3de bataljon 4de regiment infanterie te Haar lem, wordt 1 Mei a. s. gedetacheerd by de militaire school aldaar. De heer Poelman, lid der Tweede Kamer voor Veendam, heeft een schema (geen be paald wetsvoorstel) tot landnationalisatie uit gewerkt en aan de ledon der Kamer toege zonden. Vad De heer A. Smit, sedert ruim 12 jaar onderwyzor to Heiloo, is ontslagen, omdat hy geene hoofdakte had. De Bond van Nederlandsche Onderwyzers geeft nu zyn leden in overweging deze ge meente te boycotten. De Koningin-Regentes heeft als biyk van belangstelling in den te Amsterdam te houden wedstryd voor handwerkslieden 500 aan het comité gozonden, waarvan 250 namens do Koningin. Na een langdurig debat over de ont- werpwyziging van hot reglement van orde voor den Amsterdamschen Raad is gisteren het voorstel Heineken Treub tot afschaffing van het gebed verworpen met 18 tegen 15 stemmen. Aan dr. J. J. M. De Groot, thans hoogleeraar te Leiden, werd eervol ontslag verleend als leeraar in de Chineescho en Maleischo taal aan de Openbare Handelsschool. De benoeming van twee leeraren, één voor het Chineesch en één voor het Maleisch, aan genoemde inrichting, werd aangehouden tot eene volgende vergadering. Het voorstel van de heeren Heineken en Gerritsen tot instelling van eene Raads commissie voor het onderzoek van verzoek schriften is vervallen door aanneming van de redactie van het desbetreffend artikel in het ontwerp. Biykens de algemeene beschouwingen in de Eerste Kamer over de Staatsbegrooting is het optreden der Regeering over het alge meen met ingenomenheid begroet. Met belangstelling en vertrouwen worden hare voorstellen afgewacht, terwyi anderen, zonder ingenomenheid te betoogon, toch ver trouwen dat do regoering niet zal reageeren togen de schoolwet. Het meerendeel der ledon verklaarde slechts bedaarde en geleideiyke uitbreiding der kies wet te wenschen. De wensch werd uitgesproken, dat de rege ling der levende strydkrachten spoedig tot stand kome. Het belastingprograrama van den minister van financiën werd door velen met instem ming begroet. Betere regeling der gemeente- fmanciën werd door vele leden verlangd. Met betrekking tot de handelstractaten werd er sterk op aangedrongen, dat de regee ring zich niet te spoedig tegenover de mogend heden, speciaal tegenover Frankryk, zou laten verlokken door minimum-tarieven. Algemeen betreurde men in eene afdeeling de verklaring des ministers, dat van hem vooralsnog geon voorstel is te wachten, om terug te komen op de in 1885 door de Tweede Kamer ten opzichte van het verleenen van subsidie aan hoogere burgerscholen voormeisjes genomen beslissing. Eenige leden hadden met leedwezen de uit drukkingen vernomen, die sommige onder wyzers zich op eene openbare vergadering, in December te Amsterdam gehouden, hadden veroorloofd. Men achtte het aldaar gesprokene zoozeer in slryd met de begrippen, welke de wet op het lager onderwys op dé scholen wenscht aangekweekt te zien, dat men de aandacht der regeering hierop meende te moeten vestigen en tevens te vragen, of het schooltoezicht voldoende in staat is te waken tegen de verspreiding dier begrippen op de scholen. Omtrent het examen in de vrije- en orde- oefeningen werd ook hier de aandacht er op gevestigd dat, ten gevolge van die bepaling, vele onderwyzers nog op gevorderden leeftyd verplicht zullen zyn examen in bedoeld vak af te leggen, ten einde aan het gevaar te ontkomen, dat zy vroeger of later, by gemis der akte, uit hunne betrekking worden ont slagen. Men vroeg, of er inderdaad onover- komelyk bezwaar tegen bestaat, in de wet eene dergelyke bepaling op te nemen, als ten aanzien van de eerste oefeningen in het handteekenen en in de handwerken geldt, ten gevolge waarvan de onderwyzers, die vóór het in werking treden der bovenvermelde wet de akten, vermeld in art. 56a, verkregen, de bevoegdheid zouden erlangen om in het onder lit. j van art. 2 der wet genoemde vak onder richt te geven. Daardoor zou de onbillykheid, die inderdaad voor de hier bedoelde onder wyzers in het aangehaalde voorschrift der wet is gelegen, worden weggenomen. Tegen deze oplossing der moeilykheden hadden sommige leden bedenking. Al hadden zy een open oog voor de belangen der zoo even bedoelde onderwyzers, daarom mochten zy niet voorbyzien het groote belang, dat de kinderen, uit een hygiënisch oogpunt, by een degelyk onderwys in het onderwerpelyke vak hebben. Gaarne zag men 's ministers zienswyze om trent dit aangelegen punt tegemoet. De burgemeester van Amsterdam, mr. Meinesz, heeft aan H. M. de Koningin-Regentes het verzoek gericht om den geslachtsnaam zyner moeder, Vening, dien hy tot hiertoe slechts als voornaam voerde, by zyn eigen ge slachtsnaam te mogen voegen. Namens H. M. de Koningin-Regentes is aan het bestuur en den directeur van het Conservatorium der afdeeling „Amsterdam" van de Maatschappy tot Bevordering der Toon kunst medegedeeld, datH. M. zich bereid heeft verklaard als beschermvrouw van het Con servatorium op te treden. H Op 1 Januari jl. zyn voor de lyn Se- marang VorstenlandenWillem I der N.-Ind. Spoorweg-Maatschappy nieuwe tarieven inge voerd. Op haar schryven van 14 dezer aan don minister van buitenlandsche zaken ontving de Kamer van Koophandel te Rotterdam ton antwoord, wat betreft de certificaten, noodig om van het verlaagde invoerrecht op graan in Duitschland te profiteeren, dat de voor schriften nog in bewerking zyn by het mi nisterie van binnenlandsche zaken en by dat van financiën te Berlyn, en dat die bytyds zouden worden bekend gemaakt en medege deeld aan den consul-generaal te Amsterdam. Betreffende de tweede vraag, of de verlaging toepasselyk is op alle graan, dat uit het vrye verkeer uit Holland in Duitschland wordt ingevoerd, had onze minister van buiten landsche zaken nog geene voldoende inlich tingen ontvangen. By koninkiyk besluit van 20 dezer zijn benoemd tot ridder der orde van den Neder- lanlscben Leeuw, de heeren: J. M. Van Vleuten, gepensionneerd hoofdambtenaar, laat- stelyk directeur van binnenlandsch bestuur; E. A. Rovers, directeur van financiënmr. H. Kuneman, directeur van binnenlandsch be stuur; rar. P. C. E Specht Gryp, vice-presi dent van het hooggerechtshof in Ned.-Indië; L. J. Resner, kolonel der genie by het leger in Ned.-Indië; S. W. Tromp, resident der Westerafdeeling van Borneo; A. C. J. Edeling, I oud-zeeofficier, thans chef van het bydrogra- j phisch bureau te Batavia; en I. H Granada, griffier der Koloniale Staten van de kolonie I Suriname. Uit Hamburg wordt aan de „Kóln. Ztg." gemeld dat de ryks-postslcombooten van de Duitsche Oost-Afrika-lijn voortaan, in plaats van Rotterdam, Amsterdam zullen aandoen. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Yrydag 22- dezer niet plaats hebben. Bij koninkiyk besluit is pensioen ver leend, ten laste van de Staat aan jhr. mr. J. P. Ploos Van Amstel, ter 'jedrage van/1711 's jaars. Aan E. A. Daniels, secretaris en ontvanger der gemeente Hof-var.-Delft, toestemming verleend om buiten die gemeente te wonen, mits hy to Delft gevestigd blyve. Met ingang van 16 Februari 1892, opnieuw benoemd tot schoolopziener in het arrondis sement IJselstein, mr. E. J. H. Van Blaricum, te Utrecht. J. F. A. Van der Goes ontslagen als secre taris van het polderdistrict Overbetuwe, provincie Gelderland. Gemengd Nieuwis. De „Leidsche Bond van Oud- onderofficieren", welke den 14 den Januari jl. alhier is opgericht en bestaat uit oud-onder officieren van het Nederlandsche leger, actief dienende onderofficieren van alle wapenen en burgers als donateurs, zal zyne eerste vergade ring na zyne oprichting openen met een huis houdelijk concours voor alle leden en dona teurs, en wel op Donderdag den 28sten Jan. a. 8., in het lokaal van den heer De Haan, Stationsweg. Bovenbedoeld concours bestaat uit schieten met de fiaubert-buks, uit biljarten en kaart spelen, een en ander om zeer fraaie pryzen. Reeds verscheidene schoone prijzen zyn voor bovengemeld concours aangekocht en geschonken. Het bestuur van den Bond bestaat uit de heeren: De Rooy, voorzitter; Grefenbroek, secretaris; Voorby, penningmeester; Van Campen en Heysterborg. Hedenmorgen om negen uren rukten de beide bataljons van het 4de reg. inf., alhier in garnizoen, uit, onder bevel van den kapitein J. H. Bachiene, tot het maken van oen militairen marsch van hier over Katwyk en Wassenaar en weder naar Leiden. De muziek deed den troep uitgeleide tot aan de snyding van de Ilollandsche Spoorlyn en den Morschweg, terwyl zy bij terugkomst hem weder inhaalden by de Vink. Te ongeveer drie uren waron allen weer in de kazerne teruggekeerd. Het was op de baan der „Leidsche IJsclub" gisteravond feest. Het terrein was, behalve met de gewone gasverlichting der groote lampen (waarvan er eerst enkele wei gerden, doch welke later allen helder brandden), ook verlicht met honderden gekleurde ballons. Vooral uit de verte, als men het terrein na derde, maakte dit een waarlijk aardig efTect. De muziek deed onophoudelijk hare tonen hooren en de heeren en dames bewogen zicli in grooten getale over de glrvide vlakte, den vry sterken wind trotseerende. Eenigen der rijders en ryderessen waren ook gekostu meerd, hetgeen niet het minst aan de restau ratietent, waar telkens eene „groote verza meling" plaats had, veol levendigheid teweeg bracht, gepaard met eene buiongewone opge wektheid. Van daar had men tevens een uit stekend gezicht op liet vuurwerk, dat aan de overzyde der baan bij herhaling werd ont stoken, waarby do veelkleurige vuurpylen hoog de lucht doorkliefden. E kele deelnemers aan dit wintervermaak voerden ook vuurwerk met zich op de baan rond D eerste carnaval op het ys kan alzoo goed geslaagd heeten. Naar uit eene in dit nummer voorkomende advertentie blijkt, zal het be stuur der onlangs opgerichte Leidsche ver- eeniging „Eigen Haard" weldr;. overgaan tot de aanbesteding van hot bouwen van 23

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1