N°. 9789. Donderdag 31 *Ja,«iia,i*i. A0. 1892. Dit nommer bestaat uit TWEE El aden. Leiden, 20 Januari. (§,C2e (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <gpn- en feestdagen, uitgegeven PRIJ3 DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. LfzoaderSijke Komteer*.0.05. Eerste Blad. Heden is aan de universiteit alhier do heer F. J. Verscheure, geb. te Roermond, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap met acade misch proefschrift, get.„Artikel 1101 B. W." Ten vervolge op hun rapport van 28 December jl. omtrent de voordracht tot ver nieuwing van de loods voor het uitkloppen an kleeden enz. leggen B. en W. thans aan den gemeenteraad ter vaststelling over een staat van af- en overschrijving, strekkende tot vórhooging van Yolgn. 88, Onderhoud van straten en pleinen, der begrooting voor dit jaar mot 675, te vinden door afschrijving van den post voor Onvoorziene Uitgaven. Tevens wordt door hen medegedeeld dat de bedoelde loods niet alleen moet dienen voor het kloppen van kleodon, maar tevens om de kleedon en tapijten by regenachtig weder te bergen. De commissie van financiën adviseert echter, naar aanleiding van dezelfde voordracht, het volgende: De ondervinding heeft, ook in de laatste jaren, geleerd, dat er meermalen in den loop jaars dringende, niet voor uitstel vatbare uitgaven, te doen zyn, die niet kunnen betaald worden uit de begrootingsposten, waartoe zy behooren. Daarvoor moet dan de post „On voorziene Uitgaven" worden aangesproken. In 1891 bleek deze onvoldoende om alle nieuw opgekomen behoeften te dekken. Ten einde te voorkomen, dat dit in 1892 wederom geschiede, acht de commissie van financiën het nu de post „Onvoorziene Uitgaven" ook op deze begrooting niet zeer hoog is uitgetrokken raadzaam, daaruit alleen te putten bij blijkbare noodzakelijkheid. Hier nu geldt het eene uitgaaf, waarvan de noodzakelijkheid betwistbaar is, die in elk geval niet dringt. Hare wenschelykheid zou, naar de meening der finantiëele commissie, by de behandeling dor begrooting voor 1893 kunnen worden overwogon. Op deze gronden gelooft zy den gemeente raad de aanneming der bovenbedoelde voor dracht te moeten ontraden. In de Raadszitting van 7 Januari jl. werd medegedeeld het schry ven van regenten van het hof Meermansburg alhier, waarby ten behoeve van het Archief werden aange boden het handels- en industrieel archief van wylen den heer Daniel Van Eys, in de vorige eeuw fabrikant en koopman alhier. B. en Ws. geven den Raad nu in over weging dit geschenk te aanvaarden onder dankbetuiging aan do Regenten voornoemd voor hunne in deze betoonde belangstelling in deze gemeente. --In de Raadszitting van 3 December jl. werd goedgekeurd het plan voor de op- en inrichting van een gebouw voor het Oud- Archief aan den Vest wal tusschen den Vliet en de Kaiserstraat, terwyl daarby niet werd behandeld de vroeger door B. en Ws. over gelegde suppletoire staat van begrooting, strek kende tot verhooging der begrooting in ont vangst en uitgaaf met 40,000. B. en Ws. goven den Raad mitsdien nu in overweging alsnog over te gaan tot de ver hooging van de begrooting voor dit jaar in ontvangst en uitgaaf met 40,000, in ont vangst Volgn. 41: Andere ontvangsten niet tot do vorenstaande behoorendo, en in uitgaaf Volgn. 104a: Kosten voor het stichten cn inrichten van een Archiefgebouw met afzon derlijke concierge-woning. Aan den gemeenteraad leggen B. en Ws. over het verzoek van de dames G. W. en H. A. C. Zaalberg, om den voorgevel van haar huis aan de Brecstraat no. 127 te bekleeden met eene dikte van 11 centimeteren daardoor PRIJS DER AD VERTEN TIEN: V»n 16 regel» ƒ1.05. Ieder® regel meer 0.17$. Grooter® lettere Daar plaatsruimte. Voor hel ine*Asec--eR buitec do stad wordt ƒ0.10 b®rek«^c_ eene gezamenlijke oppervlak-te in te nemen van ongeveer óón centiare (vierk. meter) van de stoep, gelegen op de openbare straat, het geen zonder benadeeling van de publieke pas sage kan plaats hebben. Na overleg met den voorzitter der Com missie van Fabricage geven B. en Ws. den Raad in overwoging gunstig op het verzoek te beschikken en mitsdien lo. to verklaren dat niet meer voor den openbaren dienst bestemd is eene strook grond, groot ongeveer 1 centiare, van de stoep op de openbare straat gelegen vóór en grenzende aan het perceel no. 127 Breestraat; 2o. bedoelde strook grond in eigendom af te staan aan de dames G. W. en H. A. C. Zaalberg, tegon betaling van ƒ5 en van de kosten van overdracht. Den 25sten Januari a. s. zal verkocht worden door de firma E. J. Brill alhier de hoogst belangrijke bibliotheek van wylen dr. G. A. Wilken, in leven Hoogleeraar in de land- en volkenkunde van Ned. O.-Indió aan de Leidsche universiteit. De verzameling be vat de beste en ook de nieuwste werken over ethnographie en othnologie, de geschiedenis der beschaving, volksoverleveringen en volks liederen; werken over de vrouw, het huwelijk, hot huisgezin by de verschillende volkeren, waarby tevens werken gevonden worden over hoogst belangrijke en weinig besproken vraagpunten botreflende deze afdeeling. Verder eene zeer uitgebreide col lectie boeken over geheel Ned. O.-Indië op godsdienstig, staatkundig, historisch en geogra phisch gebiedeene zeldzame verzameling over de Philippijnen en andore eilandon in den Stillen Oceaan; insgelijks zeer uitmun tende werken over ChiDa, Japan, Afrika, Amerika en Europabelangrijke werken over taal- en taalstudie, gevolgd door eene groote reeks Oo3terscho, Klassieke en Europeesche letterkunde. Ofschoon niet groot, zyn de rubrieken Gods dienstgeschiedenis, Wijsbegeerte, Rechtsge leerdheid, vooral in verband met de ethno graphie, zeer merkwaardig. Eindelijk zyn er enkele goede boeken over natuurlijke historie, natuur- en geneeskunde en eene kostbare verzameling van 380 photo- graphieén over Japan, allo verschillend en gekleurd en in 4° formaat. De catalogus sluit met de vermelding van eenige bibliotheek-meubelen en eene verzame ling wapens zoowel uit den Spaanschen tyd als uit verschillende werelddeelen. Het vernieuwen en onderhouden der Rijks-universiteitsgebouwen alhier, waarvan in het begin dezer maand de openbare aanbe- steiing plaats had, is niet gegund aan den laagsten inschrijver voor ƒ31,330, maar aan de hoeren Iz. Van der Kamp on I. J. Planjer, te Leiden, voor ƒ31,980. De 1ste luit. P. J. H. Joosten, van het 2de reg. veld-art. te Leiden, wordt van 1 April tot 1 October gedetacheerd by het corps pontonniers to Dordrecht, terwijl de 1ste luit. P. G. A. Van der Hoff, van laatstge noemd corps, gedurende dien tijd gedetacheerd wordt by het 2de reg. veld-art. te Leiden. De Nederlandsche mail, met berichten uit Batavia tot 22 Dec., kan hedenavond hier verwacht worden. H. M. do Koniügin-Regentes heeft K. J. G. baron Van Hardenbrook van 's-Heeraarts- berg en Bergambacht, opperschenker by het Hof van H. M. en adjudant in buitengewonen dienst van wylen Z. M. don Koning, opge dragen H. M. te vertegenwoordigen by den plechtigen lijkdienst, welke heden in de En- geische kerk in de Van-den-Bosch-straat te 's-Hagc gehouden werd voor wylen Z. K. H. den hertog van Clarence cn van Avondale. Ter benoeming van een leeraar in de I-Ioogduitscho taal aan do Hoogoro Burger school voor jongens met 3-jarigen cursus te 's-Gravenhago, worden aanbevolen deheeren: K. Muntinga, leeraar aan de Ryks Hoogere Burgerschool te Assen; P. J. Bom, idem te Helmond, en H. M. Leopold, idem te Groningen. De commissie van voorbereiding voorde faillissementenwet is gisteren in het gebouw der Tweede Kamer bijeengekomen naar aan leiding van het afdeelingsonderzook van dit stuk van wetgeving. De commissie bestaat uit de heeren Huber, Hartogh, Travaglino, Bevers on Hintzen. De heer Travaglino nam gisteren niet aan hare werkzaamheden deel. Het stoomschip „Edam" is 18 Jan. van Amsterdam te Nieuw-York aangekomen; de „Prinses Sophie," van Batavia naar Amster dam, is 19 Jan. Dungeness gepasseerd; de „Prins van Oranje" arriveerde 18 Jan. van Amsterdam te Batavia; de „Salak," van Java naar Rotterdam, arriveerde 19 Jan. te Mar seille; de „Voorwaarts" vertrok 19 Jan. van Batavia naar Amsterdam; de „Prins Alexan der", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 19 Jan. van Southamptonde „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 19 Jan. van Colombo; de „Sarpodon", van Amsterdam via Liverpool naar Java, arriveerde 18 Jan, te Liverpool; de „Utrecht", van Java naar Rotterdam, passeerde 19 Januari Dover; de „Werkendam", van Rotterdam naar Nieuw- York, to Plymouth binnengeloopen, zal 21 Jan., des morgens, de reis voortzettende „Aline Woermann" arriveerde 15 Jan. van Hamburg en Rotterdam to Zanzibarde „Ardjoeno", van Rotterdam naar Java, arri veerde 19 Jan. té Marseille; de „Spaarndam", van Nieuw-York naar Rotterdam, is 20 Jan. Lizard gepassoord. By koninklyk besluit van 18 dezer zfin benoemd de voorzitters en burgerlijke leden en hunne plaatsvervangers in de onderschei dene militieraden, voor de lichting der nationale militie van 1892. Voor de provincie Zuid Holland zyn zyin hot 1ste militiedistrict, tot voorzitter mr. H. graaf Van Hogendorp, lid der Provinciale Staten; tot zyn plaatsvervanger mr. J. G. S. Bevers, lid der Provinciale Staten tot lid jhr. P. O. H. Gevaerts van Simonshaven, lid van den gemeenteraad van 's Gravenhagetot zyn plaatsvervangor A. J. C. baron VanPallandt, lid van den gemeenteraad van 's-Graven- hage; in het 2de militiedistrict, tot voor zitter II. De Bie, lid der Piovinciale Staten; tot zyn plaatsvervanger S. J. R. De Monchy, lid der Provincialo Staten; tot lid mr. S. Muller Hz., lid van den gemeenteraad van Rotterdam; tot zyn plaatsvervanger L. A. Gleichman, lid van den gemeenteraad van Rotterdam; in het 3de militiedistrict, tot voorzitter inr. A. A. Van Bergen IJzendoorn, lid der Provinciale Staten; tot zijn plaatsver vanger L. M. De Laat de Kanter, lid der Provinciale Staten; tot lid J. J. Van Masyk Huyser van Reenen, lid van don gemeente raad van Leidentot zyn plaatsvervanger mr. J. J. Schneither, lid van den gemeente raad van Leiden; in het 4demilitiedistrict, tot voorzitter J. M. P. De Joncheere, lid der Provinciale Staten tot zyn plaatsvervanger mr. A. C. De Visser, lid der Provinciale Sta ten; tot lid mr. A. C. Crena de Jongh, lid van den gemeenteraad van Dordrecht; tot zyn plaatsvervanger C. J. J. Verbroek van Nieuw-Beyerland, lid van den gemeenteraad van Dordrecht. Gemengd Nieuw Men verzoekt ons mode te deelen dat de hier ter stede bestaandeKleermakers- vereeniging „Eendracht door Vriendschap" 98 leden tolt. Onze correspondent te Katwyk schryft ons: De behandeling door Sequah, welke J. Van Ryn alhier onderging, is ook al met weinig gevolg geweest De man heeft er slechts anderhalf uur baat by gehad en was daarna weer ovcnals vóór hij to Leiden, onder Sequah's handen kwam. Jl. Zondag-avond bevonden zich op de spoorlijn op eenigen afstand van ae overgang aan do Rokkeveen, in de gemeente Zegwaard, 5 pinkkalveren, toebehoorende aan den landbouwer C. O. Vollebregt, welke dieren door het niet sluiten van een hek van diens erf waren weggeloopen. De sneltrein, daar ongeveer 10 uren passeerende, heeft hen allen overreden en onmiddellijk gedood. Het weder was niet gunstig voor de „internationale hardrydery cp schaatsen voor beroepsryders," welke gisteren op de baan van de Amsterdamsche IJsclub, achter het Ryks-museum, werd gehouden. Het was bolder, de baan gaf al vroeg een prettigen aanblik, maar de zuidoostenwind was te sterk. Ove rigens was de deelneming niet groot. Sleehts dertien beroepsryders hadden zich ingeschreven. Vreemdelingen waren niet opgekomen. De korte baan lokte hen niet aan. Dank zy den goeden zorgen van het bestuur was de baan voortreffelijk. De proofraces slaagden dan ook uitmuntend, maar waren weinig belangwekkend, daar de meeste Fi iesche deelnemers niet schenen te geven wat zy geven konden. By de eindrace, waaraan deelnamen de heeren Merk Kingma, Geert Entjes, B. Dek ker, Klaas Hanjo, A. Boersma, Wiebe De Vries en Rense Wester, was het belang grooter. Eerst reden Merk Kingma en Geert Entjes, van wie de laatste het eerst de baan van 200 M. maakte. Hierop volgden B. Dekker en Klaas Harre, waarvan wederom de laatste 't eerst aankwam. A. Boersma reed tegen Wiebe De Vries. De laatste kwam 't eerst. B\j de eindbeslissing verwierf Klaas Hanje (van Akkrum) den eersten prys in 18 sec.; Geert Entjes (van Groningen) den tweeden prys; Rense Wester (van Eernewoude) den derden prys in 18'/5 sec.Wiebe De Vries (van Leeuwarden) den vierden prys in 19 sec. De pryzen waren in geld tot een bedrag van ƒ200, 75, 25, f 10. De laatste nummers waren hoogst belang wekkend. De laatste race was kamp, zoodat zy moest overgereden worden. "By het allerlaatste nummer viel Entjes, die den vorigen dag in Groningen gewonnen had, zoodat Hanje 't eerst aankwam. Deze eerste yswedstryd te Amsterdam is goed geslaagd. Vrijdag 22 Jan. heeft te Deventer een amatenrs-wedstryd op de lange baan (1109 M.) plaats. Te Kampen was een 19-jarig meisje, dochter van don koffiehuishouder v. H., op de Oudestraat bezig met het voort duwen eener slede, toen ze plotseling met eene hevige bloedspuwing nederviel. In een naburig huis overleed zy na eenige oogen- blikken. Toen te Boekei een boer zyn frpringstier uit den stal haalde, nam het beest hem op zyne horens, wierp hem op den grond en bleef woedend en brullend met kop en horens op zyn lichaam drukken. Gelukkig kwam er spoedig hulp. De „Dordr. Crt." van 20 Januari meldt het volgende: „Lokten de treinen uit Rotterdam reeds gis teren veel volk, ten einde Sequah te begroeten, hedennamiddag, toen het schier officieel vast stond dat de „wonderdokter" zou komen, was dit in niet mindere mate het geval. De geheele vestibule van hot stationsgebouw was tegen drie uren opgevuld mot nieuwsgierigen. Doch wie er kwam, geen Sequah 1 „Thans weet men te verhalen, dat Daven port morgenochtend om halftien te Dordrecht zou arriveeren. Zijn vergulde reclame-wagen is reeds van Leiden aangekomen en staat in den stal van „Hótel-Ponsen." De vier prachtige paarden van Sequah zyn daar mede gestakb

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1