Lertng van Pr. J. Th. Pc Visser. Bovengenoemde heer, predikant te Rotter dam, trad gisteravond in de gTOOte zaal van het Nutsgebouw alhier op ter vervulling van de spreekbeurt in de vierde lezing van het lialfdozyn bijeenkomsten, door dr. J. H. Gunning J.Hz. op touw gezet. De opkomst, hoewel meer dan bevredigend, was ditmaal niet zoo verbazend groot als by de drie vorige lezingenwellicht waren de koude, het bevreesd z\jn voor ziekte of het aan ziekbed of huis gekluisterd zijn de redenen van eeniger afwe zigheid. De naam van den spr. toch is hier ter stede te gunstig bekend dan dat veronder steld kan worden dat men uit onverschillig heid zou zyn woggebleven. Tot onderwerp voor zijne lozing had do heer De Visser gekozen: „De schoonvader van Jozef, de opperpriester te Heliopolis". Hij begon met eene zóó prachtige schildering van den omtrek van liet tegenwoordige Kaïro, dat het schennis zoude zijn die, door beknopt heid, verminkt hier weer te govenmet eene zóó schoone beschrijving van Heliopolis, de oudoZonnestad, de kostelijkste steen inPharao's kroon, de zetel der meest levendige Ooeter- sche poëzie, de verblijfplaats van Jozef; met eene zóó keurige teekening van den tempel te Heliopolis kort na een godsdienstig feest, dat diepen indruk had gemaakt op ingewij den en leeken, dat eene nauwkeurige herlezing van het voorgedragene oen voorrecht voor menigeen zou kunnen worden genoemd. Hy herinnerde er aan hoe daar do Zon als god werd vereerd, de morgen- en de avondzon hoe daar hot aanzijn werd gegeven aan do den godsdienst kenmerkende mythe van Isis en Osirishoe daar do verheven gedachte omtrent den vogel Phoenix ontsprong; hoe daar te zien was wijsheid, te aanschouwen waren de edelste aspiration van den heidenschen gods dienst. Spr. zag in de plaatsing daar, in die omgeving, van Jozef het Godsbestuur, van Jozef, die daar met oer werd bokleed, by de aanzieniyksten als aan dezen geiyk verkeerde; van Jozef, die zelfs werd opgenomen in de orde der priesters, die de dochter (Asnath) van don opperpriester (Potiphera) tot vrouw erlangde; van Jozef, die daar de draden kon vinden tot de geheimen van den godsdienst. En toch hoeft Egypte niet naar God door middel van Jozef willen hooren; het heeft zelfs Jozefs nakroost doen klinken in slaven ketenen. Hot vorschil in godsdienst van Poti phera, overste van On, en Jozef; do verheei - ïyking van Potiphera's godsdienst en gods(zon-) vereering, van de zeden der aanhangers van dien godsdienst; de tegen werpingen van Jozef men zou kunnen spreken van diens verdedi ging van zijn God als de waarachtige Zon werden geschetst in een gesprek tusschen Jozef en diens schoonvader na het feest in den Zonnetempel, in de weelderige woning dos opperpriesters. De gevoelens dor overige priesters jegens Jozef, zo werden neergelegd in een gesprek tusschen priesters onderling. Het besluit van Potiphera omtrent Jozef en diens godsdienst, het nimmermeer noemen van Jehova's naam, dus de zege van den Zonnegod en de triomf van Jozefs hoidenschen schoonbroeder werden bekend uit eene samen spraak tusschen Potiphera en zyne dochter Asnath, de vrouw van Jozef. Deze gesprekken en hot schetsen der om standigheden, waaronder ze plaats hadden, vormden samen een verhaal, ons vorplaatsendo naar 2200 j. v. Chr., zooveel mogeiyk getrouw aan de historie, een verhaal, te beschouwen als de kern der lezing, als hot zaakryko gedeelte er van. Na dit verhaal wees do geachte spr. op hoe het thans in dat Egypte is gestold, dat toen Jozefs godsdienst niet aannam. Treurig, zeer treurig ziet het er uitIn het voorbygaan wees by ook nog op de Kopten en op de be moeiingen van Saïd-pacha en Ismaöl-pacha en stelde ten slotte eene reeks van schoon go styleerde vragen, welke veel in zich sloten, omtrent Egypte's toekomst, vragen, door men- schen niet te beantwoorden. Het bleek ons by 't verlaten der zaal dat hot auditorium zeer voldaan was over deze lezing, welke wederom met gebed geopend en met dankzegging gesloten werd. Deze lezing was zeer kort en wy wagen de veronderstelling, dat, zoo de spr. zyn onderwerp had gefor muleerd als: rHet verloden, het heden en *\de toekomst van Egypte", by gelegenheid en gereeder aanleiding had gehad zyne lezing iets uit te breiden, hetgeen, hulde brengende vooral aan zyne welsprekendheid, niet ge schaad zou hebben en menigeen zelfs hoogst welkom zoude geweest zyn. Gemengd Nleuwa. Heden i6 de baan der „Loidscho IJsclub" geopend. Nu de entróe-prys oen kwartje bedroeg, was de opkomst naar de Sequah- sóance in „Vondelhoven" gisteravond niet zoo groot als anders. Er waren thans byna 300 personen, zoowel heeron als dames. Het was er ditmaal niet zoo rumoorig als de vorige keoren en Sequah of de tolk be hoefden zich niet te overschreeuwen. Er werd met aandacht geluisterd naar hetgeen werd medegedeeld, maar dat reeds bekend was. Sequah zeide dat hy er toe was overgegaan om gister- en hedenavond 25 cents entréete heften, omdat [het rooken van het groote publiek hem zoo. hinderde in het spreken. Do gevolgen daarvan ondervond hy nog. Do personen, die than9 gewreven werden, waren J. Brekkel, van Oegstgeest, die zeide 2 jaren, en de 69-jarige A. Van den Ende, van Valkenburg, die beweerde reeds 50 jaren aan rheumatiek geleden te hebben. De eerste werd behandeld door twee personen uit het publiek en de ander door Sequah zeiven. Beiden verklaarden geen p. n meer te gevoe len en toonden hunne ledematen weer vry te kunnen bewegen. Aan een gezin, dat wegens achterstallige huishuur van een kleine f 3 werd vorvolgd en waarvan de man blind is, werd door Sequah, met toestemming der aanwezigen, f 10 toegekend. Andere ingekomen verzoeken kwamen niet voor ondersteuning in aan merking. Toen Sequah aan de achterzydo van den tuin naar zyn hotel wilde terugkeeren, was het paard van zyn rytuig weer afgespannen, niet door personen, die in de zaal aanwezig gcwoest waren, maar door hen, die hem buiten opwachtten en van hot afspannen blykbaar een relletje gaan maken. Op Sequah's verzoek zorgde de politie er echter voor, dat het paard weer voor het rytuig kwam. Na een omweg gemaakt te hebben, kwam Sequah aan het hotel Verhaaff, waar hy andermaal werd opgewacht door eene talryko menigte, welke hij verzocht bedaard naar huis te gaan. Omtrent het ongeval, dat freule De M. en hare dienstbode, die Dinsdag-ochtend jl. in hare woning aan de Atjeh-straat te Hage dood werden gevonden, gaat thans het gerucht dat de oorzaak van den plotse* lingen dood moet gezocht worden in verstik king door kolendamp, verspreid door eeno anthraciet-kachel. Van misdryf is geen sprake. De lyken zyn naar het academisch zieken huis te Leidon vervoerd, ten einde inwendig to worden geschouwd. Op het terrein nabij de goederen loods van de Hollandsche Spoorweg-Maat- schappy te 's-Hage werd gistermiddag een voorman dier maatschappy ernstig gewond, doordat het paard van zyn wagen, toen hy op den bok wilde stappen, vooruitliep, waar door do man viel en de wielen over de beide beenen reden. Met gebrokon been en nog andere belang rijke kwetsuren werd de ongelukkige door do politie per raderbaar naar het ziekenhuis vervoerd. Te A al s m e er z al van wege de al daar bestaande afdeeling „Land- en Tuinbouw" van do Hollandsche Maatschappy voor Land bouw, in den aanstaanden zomer eene natio nale tentoonstelling van bloemen, heesters, aardbeziën en zuivelproducten gehouden worden. By een gisteren te Woerden ge houden wedstrijd voor arresleden, met één paard bespannen, waren 11 deelnemers. De prys, een kunstvoorworp, werd behaald door den hoer L. Boer, te Bodegrave; de 1ste premie door den heer A. J. T. Hofman, en do 2de premie door den hoer H. Claüsman, de beide laatston te Woerden. Zes bidders, belast met het ter aarde bezorgon van een lyk, dat in eene kist in eehe benédonwoning, aan do Lemstraat te Rotterdam, op schragen stond, zakten met de kist door don vloer, toon zy die van de schragen namen. Niet alleen dat de schrik hen geheel bevangen had, zy werden ook licht gekwetst. Spoorwegongeluk te Maarsber- gon. Do avondsneltrein van Keulen naar Amsterdam treft het de laatste dagen slecht. Eergisteravond ontspoorde de locomotief op do Joremiabnig by Utrecht, welk ongeluk tot zeer overdreven geruchten in de buiten- landsche bladen aanleiding gaf. De ..Berl. Börsen-Zeitung" b. v. wist te verhalen van drie dooden en twaalf gekwetsten. Gisteravond had een ongeluk plaats met ernstiger govolgen. Bij Maarsbergon stiet deze trein op eenigo aan dat station staande goederenwagens. Volgons een ander bericht reed de sneltrein dwars door een rangeerenden goederentrein. De stoker en de machinist van den snel trein werden gekwetst, gelukkig niet ernstig. De passagiers en de conducteurs kwamen met den schrik vry. Zy werden van Utrecht per extra-trein afgehaald, en kwamen, even als de post, in plaats van te 8.45 eerst om streeks halfelf te Amsterdam aan. De materiëele schade is groot. De locomo tief en zes wagens van den personentrein en oenige wagens van don goederentrein zyn beschadigd. Het ongeluk maakte één spoor onberyidbaar, waardoor de dienst eenig oponthoud ondervond. Het getal i n f 1 u e n z a -1 y d e r s by het politie corps te Amsterdam is thans reeds tot 93 geklommen. Te Wouw (N.Br.) woedt de influenza zoo hevig, dat ruim een derde der bevolking daar aan iydonde is. Twintig personen zyn reeds aan de ziekte bezweken. De onlangs aldaar govestigde geneesheer heeft de handen reeds zóó yoI, dat de hulp van een tweeden genees heer is ingeroepen. Ook Urk is niet vry gebloven van influenza. Ongeveer 600 bewoners van hot eiland lyden daaraan. Te Koudum is het aantal lijders aan de influenza zóó groot, dat bykans geen enkel huisgezin er vry van is. De gezondheidstoestand van Zaandam is bevredigend en de sterfto is volstrekt niet hooger dan doorgaans in dezen tyd van het jaar het geval is. Te Ede, waar de influenza nogal in vry hevigen graad heerscht, is door burgemeester en wethouders besloten, de verkiezing van een lid voor don gemeenteraad, welke aan- vankelyk bepaald was op 2 Febr. a. s., uit to stellen tot in de maand Maart. De heer Ph. J. Roothaan, sedert vele jaren ontvanger der gemeente Nyraegen, is ook als een slachtoffer der influenza gevallen. De nieuwsbladen, te Marseille uit Tonkin ontvangen, vermelden de goede uitkomsten, door den luitenant-kolonel Ter- rillon verkregen, die de wateren van Dong Tiieu heeft gozuiveid van do zeeroovers, die de streek onveilig maakten. De influenza verminderd te Lon don. Woensdag overleden slechts zes perso nen aan deze ziekte. De heer Edward Whitley, lid van het parlement (conservatief) voor het graafschap EvertonLiverpool is gisteren na eone ziekte van eenige dagen aan influenza overleden. Volgens de „Mattino", een te Triest verschynend blad, is een jonge Montenegryn- sche volksleider, Nacerich genaamd, naby Cattaro vermoord gevonden. Hy had te Parys gestudeerd en voerde sinds eenigen tyd eene heftige oppositie tegen de regeering van Mon tenegro. Het genoemde blad vermoedt dat de moord om politieke redenen gepleegd werd. BUIT 1LNLAND. Frankryk. By de aanvaarding van het voorzitterschap van den Senaat zeide de heer Le Royer gis- teron, dat de Senaat nog steeds innig gehecht is aan de beginselen der groote staatsom wenteling, welke do te enge banden verbrak eoner staatkundigo en maatschappelyke in richting, welke Frankryk sedert eeuwen om knelden. ZIJ heeft, naar men mag hopen, voor langen tyd de persoonlyko vryheid ge vestigd en de voorrechten van enkelen afge schaft. Bestaat er intusschen geene aanleiding met ongerustheid do pogingen gade te slaan, welke van verschillende zyden worden aangewend, om onder andere namen bevoorrechte instel lingen in het leven te roepen, welke, zoo men er geen acht op sloeg, even gevaariyk, zoo niet nog gevaarlyker zouden zyn dan die van het oude stolsel? Indien men in een democratischen Staat aan alle burgors de onmisbare waarborgen moet geven voor de verdodiging hunner rechten op gelykheid voor de wet, dan moet men vor- myden, dat dezo waarborgen op een gegeven oogenblik het werktuig kunnen worden, waar mede gedreven wordt tot een niet te recht vaardigen teruggang. Ik geloof, zeide de spreker, niet te ver te gaan. als ik zeg dat zóó do staatkunde dezer vergadering was, en dat zy ?66 bïUY-en zal In de Kamer van Afgevaardigden heeft di heer Floquet het voorzitterschap aanvaan met eene rede, waarin hy wees op de moei lykheden, wolke de Republiek op haren we( ontmoette, doch te boven kwam. Hy gewaagdi van de verzoenende gezindheid, welke de Re publiek kenmerkt, en bracht in herinnering dat geheel Frankryk oenige maanden geleder door hoopvolle verwachting werd bezield b( do schitterende ontvangst der Fransche vlooi te Kroonstadt. De Republiek, zeide hy ten slotte, zal de gerechtigheid in de democratie en den vrede tusschen de natiën doen zege vieren. !>TiitsohlaiicL De Pruisische Landdag is gisteren door den minister-president Caprivi geopend met eene rede, waarin hy een groot aantal wets ontwerpen aankondigde, o. a. betreffende het Welvenfonds. In de troonrede wordt eerst opgemerkt dat de toestand der financiën in dit jaar weinig gunstiger is geworden. Met het oog op de styging der staatsuitgaven, vooral by do spoor wegen, wordt een tekort verwacht, dat het overschot van het vorig jaar overtreft. Toch is by de begrooting naar zuinigheid gestreefd. De regeering is voornemens voor te stellen de regeerings-afdeelingen voor kerk- en school wezen op te heffen, en de taak dier afdeelingen op te dragen aan de regeeringspresidenten. Verder zal worden ingediend een gewyzigd ontwerp tot regeling van de uitgaven voor de koninklyke politie in do steden. Verschil lende onderdeelen van de veiligheidspolitie zullen aan de stedelyke overheid worden over gelaten. De rechtstoestand van eenige spoor wegen zal geregeld worden, terwyi voorstellen zullen worden ingediend tot uitbreiding en voltooiing der spoorwegen. Al de bladen te Berlyn bevatten beschou wingen over de troonrede. Allen komen hierin overeen, dat zy van zakelyken aard is en geene verrassende mededeelingen bevat, want ook op het kleine tekort over het loopende dienstjaar, wegens toenemende uitgaven voor de spoorwegen, was men voorbereid. Het aan gekondigde wetsontwerp op het lager onder wijs zal stellig by alle liberalen partyen tegen stand vinden. Portugal. In de zitting der Cortes waren gisteren alle ministers tegenwoordig. Do minister-pre sident verklaarde dat in het kabinet verschil is ontstaan met Marianno C'arvalho, daar deze- der Spoorwegmaatschappy 13 millioen franken uit de Staatskas leende. Marianno Carvalho vroeg daarop zyn ontslag. Wyi het niet mogelyk bleek een anderen minister van financiën te vinden, vroeg het kabinet collectief z[jn ontslag, hetwelk door den koning werd aangenomen. Marianno verklaarde de volle verantwoor- delykheid voor zyne handelingen te aanvaar den. Hy leende niet aan de Spoorwegmaat schappy, maar aan hare schuldeischers, en wel in het belang van het krediet van den Staat. Vervolgens beschreef hy den slechten toe stand van do Staatsfinanciën op het oogen-1 blik, waarop hy aan het gezag kwam. Diens ondanks is alles betaald. Valbom hoopte voor heden een verzoeningsgezind kabinet te vormen. De „Nation" bevat een bericht, houdende dat al de leden van den voormaligen raad van bestuur der Kon. Portugeesche Spoorweg maatschappij in hechtenis zyn genomen. De heer Coppet, voorzitter van het comité te Lyon voor de behartiging der belangen van de aandeelhouders in de Portugeesche spoorwegen, doet mededeeling van een door hem uit Lissabon ontvangen telegram, waarin de berichten der dagbladen bevestigd worden. Dood van den hertog van Clarence. De ramp, welke hot Engelsche koningshuis heeft getroffen, herinnert ons levendiger dan ooit, dat vreugde en smart elkaar afwisselen in het leven. De toebereidselen tot het huweiyk van den hertog van Clarence en Avondale, die als oudste zoon van den prins van Wales bestemd was om eenmaal de kroon van Enge land te dragen, met zyne nicht prinses May van Teek, eene aohterkleindochter van koning George III, waren in vollen gang. Uit alle deelen van het vereenigde koninkrijk kwamen nog voortdurend berichten van commission, die zich gevormd hadden om het jonge paar bruidsgeschenken aan te bieden. Dit huwe lijksplan was bijzonder populair: het loyale Engelsche volk was er zeer mee ingenomen, dat de toekomstige erfgenaam van de kroon.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2