N°. 9782. Woensdag 13 Januari. A0. 1892. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Burgerlijke Stand. F'euilie ioi. Aan 't leven weergegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Ynor Leiden per S miundon.ƒ1.19. Franco per po3t1.40. Afzonderlijke Nommera.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Ten 16 regels 1.05. Iedere regel meer /"0.17J. Grootore lettere naer plaatsruimte. Voor hei inoasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Tweede Blad. Gomwugd Nieuws. Een brutale oplichter! Yoor de Haagsche rechtbank stond gisteren terecht Th. J. P., gegageerd Oost-Indisch fuselier, wonende te 's-Gravenhage, beklaagd van ten eerste dat hjj te Delft in den Stads Doelen een O. I officier voor hem deed borg stellen voor gemaakte vertering, opgevende te zyn jhr. Taets van Amerongen, eerste luitenant- kwartiermeester van het Oost-Indisch leger, waarna hy van den officier nog f 5 leende, terw\jl hy zyne belofte om het geld terug te geven niet nakwam. Yerder had hjj, onder hetzelfde valsche voorgeven, getracht, zich een kostuum te doen afleveren op krediet. Hierin slaagde hy evenwel niet, omdat de leverancier argwaan kreeg, daar hy by raadpleging van het officiers boekje den door bekl. opgegeven naam niet vond, wat hem te meer bevreemdde, omdat bekl. hem verteld had nog vier broeders te hebben, die ook in militairen dienst waren en van wio de oudste kapitein was. Vóórdat bekl. met den leverancier van kostuums had afgehandeld, had hy dezen verzocht hem een goed hotel te wyzen, doch, daar bekl. hem medegedeeld had dat hy twee jaar met verlof hier te lande kwam door brengen, raadde hy hem om liever te trachten een paar kamers te huren. Daarop bracht hy den bekl. by eene juffrouw op de Markt te Delft, aan wie hy hem voorstelde als jhr. Taets van Amerongen, die twee gemeubileerde kamers wilde huren met den kost. Bekl., hoewel zelf niet den genoemden naam opge vende, liet zich de mededeeling van zijn metgezel welgevallen, en de juffrouw, geen kwaad vermoedende, verhuurde hare twee kamers en gaf bekl. te eten. Beklaagde maakte er twee dagen gebruik van en ver dween toen zonder to betalen. Ook had bekl. zich onder meergemeld valsch voorgeven in een manufacturen-winkel een hoed en manchetten op krediet doen afgeven. Telkens vertelde hij geen Hollandsch geld by zich te hebben. Beklaagde legde voor do rechtbank eene volledige bekentenis af. Substituut-officier van justitie eischte schul digverklaring aan drie feiten van oplichting en veroordeéling tot acht maanden gevange nisstraf. Mr. J. A. Stoop wees op de lichtgeloovig- heid van den eersten getuige, den officier. die voor bekl. borg bleef. Pleiter meende dat hierdoor de zaak een ernstiger beloop heeft verkregen dan het geval zou geweest zyn, wanneer het bekl. niet zoo gemakkelijk ware gemaakt om door de valsche voorgevens zich gelden te doen afgeven. Het O. M. bij de rechtbank te 's-Hage eischte gisteren vier maanden gevan genisstraf voor J. G. F. H., werkman te Delft, die op 18 Dec. 11. uit het raam van eene open staande woning onder de gemeente Valken burg twee vrouwenrokken ter waarde van f 12 ontvreemdde. Mr. J. A. Stoop, be- klaagdes verdediger, achtte het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening niet bewezen en beschouwde de daad veeleer ais eene dron- kenmansbaldadigheid. Subsidiair drong hy op eene lichte straf aan. Uitspraak over acht dagen. Uit den gemeenteraad te Susteren (Limburg), volgens „Do Katholieke Waar heidsvriend" Voorzitter: Wij gaan over tot de benoeming voor een lid van het armbestuurde heer Jersen, aftredend lid, wenscht niet meer in aanmerking te komen. De heer Scheepers: Ik stel voor, deze be noeming uit te stellen tot eene volgende vergadering. Voorzitter: Kan my niet schelonWy gaan over tot benoeming ambtenaar van den bur gerlijken stand. Do lieer Dedem: Hoe komt het, mynheer de voorzitter, dat door u alreeds die benoe ming is geschied, of daarvoor de leden te hebben nageloopenwant over twee dagen bent u by een der leden geweest, en hebt zelfs gevraagd aan iemand of hy dat wilde worden. Ik weet al, wie benoemd wordt; hier MculTels wordt benoemd. Mynheer de Burgemeester, u verkracht de gemeentewet zoowel als de Kieswet; u zijt strafbaar, gij moest u schamen, maar gij zyt schaamte loos, burgemeester van Susteren, ik durf u met roine oogen aanzien, maar dat durft u mij niet; ik keh geone andere benoemingen als die rechtvaardig toegaan, en wanneer oen ambtenaar benoemd wordt, wil ik hebben, dat die „defectief benoemd wordt en niet voor schyn, en dat diegene, die benoemd wordt, ook het geld daarvoor trekt, wat door de gemoente daarvoor wordt uitgetrokken en niet zooals vroeger bijvoorbeeld die benoe- i ming maar kwasi is, en u met de duiten I gaat stryken. Isa onderlinge discussion, waarbij Ge voor zitter zóó in het nauw werd gebracht, dat hem het zweet van het aangezicht droop, werd tot stemming overgegaan, en met alge- meene stemmen benoemd de heer Renier Meuffels. KOLONIE N. BATAVIA, 5—11 December. [Vervolg.) Het verslag der voornaamste gebeurte nissen in het gouvernement Atjeh en Onder- hoorighoden van 9 21 November meldt, behalve het stereotiepe bericht der beschie ting nu en dan van onze versterkingen door den vyand, dat den 20sten November, op advies van den geneeskundigen dienst, de cholera te Kotta-Radja en Oleh-leh epidemisch is verklaard. Er viel veel regen. De gezondheidstoestand was in het alge meen ongunstiger. Het gemiddeld ziektecyfer per dag in het Groot-Militair Hospitaal te Kotta-Radja was 28.7 tegen 24.4 en dat der berri-berri 7.1 tegen 8.6 gedurende den vorigen verslagtyd. Het sterftecijfer was hooger. De hoofdingenieur IJzerman gaat de volgende week met de „Prinses Sophie1' naar Nederland, ten einde den minister van kolo niën van advies te dienen omtrent de beste wyzo van exploitatie der Ombilión-kolenvelden. In het Soekobardjosche heerscht. groot gebrek aan levensmiddelen. Gekookte bla deren maken er den dagelykschen hoofd schotel uit, nu en dan met een weinig pohoong als toespys. Ryst krygt het grootste gedeelte der bevolking slechts zelden te proeven. Knollen van pisangstammen worden schaarscb, evenals de zaadpadie, welke hot meerendeel der bevolking niet meer bezit. Het gevolg daarvan is, dat de meeste sawahs naar raming 70 pet. wegens gemis van bibit braak zullen moeten liggen. Er sterft eene masrsa karbouwen, wier vleesch op de passers ver kocht wordt. Men hoopt op de tusschenkomst van het Europeesch bestuur. De „Loc." schrijft: Uit Atnbarawa ver nemen wy, dat eerst een paar en vervolgens moerdero dor bekendo negersoldaten zich aan gemeld hebben voor eene verlenging van hun dienstverband. Zoowel het handgeld van f 90 als (en wel voornamelijk) de omstandigheid, dat velen hunner met inlandsche dochteren des lands meer intieme betrekkingen aan geknoopt hebben, is do reden van hun omme keer. Het zou op deze wyzo wel kunnen go- beuren, dat het Afrikaansche bataljon in stand bleef, en wanneer dat gebeurde, mag het legercommando daarmede gefeliciteerd worden, want wanneer die Afrikanen willen, kunnen zij zeer goede soldaten zyn. Het doet een militair, hart goed, vernemen wy verder, die negers te zien exerceeren en de corps-com mandant, majoor Lutje, mag wel met zelfvol doening terugzien op do moeite, welke hy zich gegeven heeft om het zoover met hen te brengen. Eene goede eigenschap van deze Afrikaan sche soldaten is nog, dat z(j nuchtere en op passende manschappen zijn. Het is dus te wenschen dat zy werkelijk voor het leger be houden mogen blijven en het bataljon niet uit de leger-formatie verdwyne, na ongeveer een jaar bestaan te hebben. Uit Blora is het bericht gekomen dat de president van den Landraad aldaar, mr. P. P. Andreas, overleden is. LI38E. Ondertrouwd: "Wilhelmus Begli jm. on Pielernella Wcijera jd. Geboren: Alida, d. van A. Yigbnrg en I. Leu ven. Helena Catharina, d. van J. Bergman on C. v. d. Voort. Adrianue, z. van C. Ooatveon en A. Warmerdam. Clara Helena, d. van II. Van Graven en C. Kroon. Gcrardina, d. van H. Van Dijk en C. Van Berkel. Overleden: Anna Kramer, wed. van G. Hagen, 77 j Cornelia Van Pargs, wed. van O. Blokhuis, 74 j. Abraham Stokhugzen, echtg. van F. De Waard, 51 j. Oornelis Aangeenbrug, 10 m. ZOETEltWOUDE. Geboron: Samuol, z. vaD S. Briejor en D. Noorlander. Johanna Maria Wilhel- mina, d. van J. Koot en W. Van Heteren. Floris, z. van F. v. d Laaken en A M. Briér. Pioter Cbrisiiaao, z. van W. Do Vos en E Mulder. Catha rina Wilhelmina, d. van A. Van Benten ol W. Verhaar. Overleden: W. Vink, 2d. D. Bonman, echtg, van M. Jan?sen, 64 j. Maria v. d. Ploeg, eehtg. van G. Van Tongeren 71 j. VOORSCHOTEN. Ondertrouwd: Philip Trom petter, 42 jgesch. van Johanna Fraaeieca Mcurs, en Antjo Schipper, 22 j. Gehuwd- Ario Antonio Hoogteiling cu Maria Van Leeuwen. Ovorleden: Margaretha Goemans, 18 m., d. van Jan Goemans en Helena Vertegaal. Johanna Jacoba Balfoort, 8 m., d. van Hcrrnanus FraDeiecua Balf-ort cu Api-llonia I lieabeth Boraboom. Neeltjo Ad na na Klein, 8 m d. van Hondrik Cornelia Klein en Chriö'.iua Wilhelmina Montauus. Leonardua Van Noort, 03 j., wedor. van Batje Van Tol. ZOETERMEER. Gehuwd: Gysbcrtus Jacob Van Leeuwen en Cornc-lia Vrijenbock. Geboren: Wilhelmus Marinus, z. van Willem Hondriks en Maria Geure. Ovorloden- Jolanncs Leonardus Aloyeius, 80 d., z. van Adr anus Gerardus De Groot en Maria Koot. Geertje Steencvold, 80 j., wed. van Hendrik Van Dorp Margriota Catharina Vlepgeert, 6 j., d. van Jan Cornel s Yleggeort on Cornelia v. d. Sluis. ZEGWAARD. Ondertrouwd: Pieter Sehotte, wednr. van Adriana DaivostcgD, en Maria v. d. Loo, wed, van Joannes Van Leeuwen. Geboren: Petronella, d. van Adrianus Wens- veen en Willemina Ruygrok. Elisabeth, d. van Wilhelmus Cornciis Schol en Catharina v. d.Lubbe. DOOK HUGH CONWAY. 09.) Maar van nu af aan kwam de begeerte in liem op, om elke straf te ontgaan, en hg besloot op eenigerlei wgze de gevolgen zijner verkeerdo handelingen te ontwijken. Hjj had nooit oone sterke genegenheid ge voeld voor de beide kinderen. Ongetwijfeld waren z\j hem in den laatsten tijd voorge komen als verongelijkte weezen, die hem zouden Ier verantwoording roepen. Zij hadden in hun karakter to veel van hun vader, om zich sterk tot hun oom aangetrokken te ge voelen. Hj) mocht Antony niet lyden, om diens jolig en bouzelaclitig leven, zonder plannen of ambitie; hy vergeleek het by zgn eigen leven. Hy was oprecht van gevoelen, dat hy een goed werk deed in de wereld, dat zyne komplotten en samenzweringen de zaak der algemeens vryheid zouden bevor deren. In zgne geheime bgeenkomsten was hij een man van veel gewicht. Als hy te gronde gebracht en gevangengezet werd, dan zou men hem missen. Had hy niet het recht, om zyne eigen verheven plannen in de waag schaal te leggen, tegen het vlinderachtig be staan van zgn neef? Op die wyzo redeneerde hy en kwain tot de overtuiging, dat hem in het belang der menschheid bgna alles vrystond te doen, ten einde zichzelven buiten gevaar te houden. Antony March was nu twee en twintig jaren oud. Hy had vertrouwen in zijn oom, was zorgeloos en luchtigzoolang hem het noodige geld was verschaft, had hij tot dusverre ge noegen genomen met het uitstellen van do rekening en verantwoording. Of hy nu in den laatsten tyd argwaan had gekregen, valt niet te zeggenmaar sedert kort had hy een anderen toon aangeslagen en had verlangd in het bezit te wordon gesteld van zgn ver mogen. Ceneri, die om zekere plannen voor een tyd naar Engeland moest, suste hem door de verzekering, dat hji hem gedurende zgn vorblyf te Londen alles zou openleggen. Die openlegging van zaken moest nu plaats hebben, daar do laatste wissel aan Antony het overschotje van zgns vaders vermogen bgna lot niets gereduceerd had. En nu, wat had Macari daarmede te maken? Hy was jarenlang een gedienstige en trouwe handlanger van Cenerl geweest; maar zeer waarschynlijk zonder zulke hooggaande en onbaatzuchtige bedoelingen. Het schynt dat hij het samenzweren beschouwde als een vak, waarby wat te verdienen viel. Dat hy eens dapper had meegevochten opliet slagveld, was te verklaren uit de aangeboren, woeste natuur van den man, waardoor hy vocht om den wil van het vechten. Daar by in allo geheime aangelegenheden betrokken was, was lig gedurig by Ceneri aan huis, welk uur van den dag betook zgn mocht; en by moer dan ééne gelegenheid zag by Pauline. Hij werd reeds verliefd op haar, toen zg nog een zeer jong meisje was en deed alles om haar hart te winnen. Jegens haar was hy zachtzinnig en vriendelijk. Zij had geene reden om hem te wantrouwon, maar zij weigerde bepaald zijne liefde to be antwoorden. Hij liet haar echter jaren ach tereen, bij tusschenpoozen, niet los; men moest hem de eer geven, die hem toekwam hy was bestendig in zgne liefde. Telkens opnieuw wees Pauline hem af, maar telkens opnieuw deed hij weder eene hopelooze poging. Ceneri moedigde hom niot aan. Hij wilde hem niet boleedigen, maar ziende dat het meisje goed bestand was tegen zgne aan vallen, liet hg do zaak op haar beloop, in de hoop, dat Macari het eindelgk wel moede zou worden, zoo dikwgls den bons te krggen, Hij was niet van mc-ening, dat Macari naar Paulino dong om het vermogen, dat zy te wachton had; maar Macari wist zeer goed dat Ceneri enorme sommon aan do zaak van hot vadorland had besteed, en giste ongetwg- feld wel vanwaar die kwamen, Pauline bleef op de kostschool totdat zy by na achttien jaar was; toen bracht zg tweo jaar door bg haren oom in Italië. Het was oen vervelend loven voor het meisjo en zg verlangde hartelgk terug naar Engeland. Of schoon zy haren broodor zelden ontmoette, was zg haitstochtelgk a?.n hem gehecht, en het was een hoerlgk vooruitzicht voor haar, toon Ceneri haar zeide, dat hg om zaken voor oen tyd naar Londen moest, en dat zy meo zou gaan. Zg was de aanzoeken van Maeari dóór en dóór moede en verlangde ook zeer haren broeder eens weer te zien. Om zyno vele politieke vrienden te kunnen ontvangen, op welk uur van den dag of nacht hy verkoos, huurdo Ceneri te Londen voor een korten tyd een gemeubileerd huis. Pauline vond het allesbehalve aangenaam, toen een van hunne eerste bezoekers aldaar Macari was. iVcrvolq omnvvüde.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5