■e 1 zeggen, em fcioh hier in bot kleine nest lovend te begraven. Kr ontstaat een tweestrijd Ju het gemoed van don dartelen jongenaan de eene zjjde her, genet, het vermaak, aan de andere de liefde: de laatste behaalt natuurlijk de overwinning. Hiermede eindigt de oorste acte. De tweede schetst ons het leven van Gies- heim, met zijne leesavondjes over „de bruid van Messina met appeltaart en geslagen room", met de oude dames, met de scherpe, giftige tongen, betere nieuwsbladen dan de gedrukte Gieshoiraer courant, welke de ge beurtenissen van acht dagen geleden als nieuwste tijdingen verkondigt, met zyne laster praatjes, waartoe de overkomst van een aan haar ontrouwen t chtgenoot ontvlucht vrouwtje, ruime stof oplevert., on met zoovele eigenaar digheden van het idyllisch dorpsleven meer. Frits Fleramiüg, oe levenslustige jongen, is dit leven zat; het wordt hem een gruwel, hy wil niet ondergaan in deze kloine wereld, waarin de boosheid on slechtheid met al haren luister zetelt. Hij ontvlucht dit hol van onge rechtigheid, om weer in het vrije, groote Berlijn redding en uitkomst te zoeken. Zijn vrouwtje aanbidt homhy weet, hij is er van overtuigd dat zij hom zal volgen, dat zy het Gioshoimer vaderlijk huis zal ontvluchten, om met en naast haren echtgenoot te leven. Zyne boop wordt verwezenlijkt; de laatste acte brengt het gebnele Giesheimer publiek in Duitschlands hoofdstad; papa Schröter geeft eindeiyk zijne toostomming; zyne dochter zal hier naast haren echtgenoot mogen leven. Be ontrouwe advocaat en zyn vrouwtje zyn weer verzoend en het stuk eindigt mot de bevrediging aller wenschen. Ziedaar het geheel. Zelden hebben wij een zoo soberen, een- voudigen tokst geïllusi reerd gezien met zooveel werkelyken humor en geest. Het gcheo! was echt karakteristiek, de kloine scènes waren natuurlijk ea waar, de typeering van liet kleine-stadspubliek was uit het leven gegrepen. Jammer dat eene enkele maal eene al te gewaagde aardigheid het geheel ontsierde By een workelyk geestig tooneelspel, zooals dit inderdaad was. behoeft de auteur zijne kracht niet te zoeken in het inlasschen van niet al te klesche dubbelzinnigheden. De ui van den directeur, die in proces ligt met eene danseres, zou volgens mijne bescheiden mcening gorust kunnen vervallen, zonder dat het geheel geschaad werd. Er werd uitstekend gespeeld. De heer Tartend gaf den opgewekten, fideelen Beriyner, die zich in het kleine, on- aanzionlyke plaatsje doodelyk verveelt, naar waarheid weer; de influenzaprovincialiswerd komisch, snaaksch voorgesteld. De rijke dorpsfabrikant Martin Schröter, de schoonvader, werd met talent door den heer Rosier Faass r- getypeerd. Mej. Alida Klein, als Sabine, de echtge noot© van Frits Flamming, had iets meer leven, een weinig meer gloed aan haar spel kunnen by zetten, 't Is waar, zy had oene moeilyko rol te vervullen: aan do eene zyde in toom gehouden Joor het zyn van een styf dorpsmeisje, aan de andere zyde het jougdige bloed, dat in hare aderen vliet; dien boiden recht te laton wedervaren is zeker niet ge- makkeiyk; m. i. bracht zij te veel hulde aan "het eerste; de dorpelinge kwam to voel, hare jeugd te weinig uit. De trouwelooze advocaat Walter Lenz en zyn geslepen vrouwtje Antonia vonden in den heer Henri De Vries en mevrouw Van Eysden- Vink goede vertolkers; vooral de voorberei ding tot do verzoening was meesterlyk. De dames Coolingh-Vorderman en Faassen- Van Velzen gaven twee prachtig geslaagde exempl iren der levende nieuwsbladen te aan schouwen. Een door den heer J. Haspels (die optrad in de plaats va zyn plotseling ongesteld geworden broeder D. Haspels) voorgesteld en goed gelukt tyr was tevens dat van dokter Crusius ion man, die, na een genotvol stu dentenleven, zich hier is komen begraven, levend doodgetrapt door de pantoffel zyner kwaadaardige vrouw. Innig en g» 'igevoeld was zyne vergeiyking van het oik niynwerkerspaard Bataille, door Zola in ijn „Germinal" beschreven, met zichzelvon, dun grijsaard, die, na lango jaren olk gonot. omoeerd te hebben, eindeiyk iemand aantreft, die ze wen dat vermaak, die vreugde lieeft verlaten, wiens goed, wiens kleeren nog rieken naar dat zalige, dat hij in zoo'n langen t-yd niet heeft gekend. Ten slotte nog onze oprechte hulde aan den heer Van Eysden voor do komische wijze, waarop hy den aan „1'esprit de l'escalier" bjdenden Bernard Gempo ten beste gaf. De beide dames mevrouw Van Eysden en Alida Klein worden met prachtige bloemen wanden vereerd. Ten gevolge van do gemelde zi.ekte van den heer D. Haspels kregen wy, in stede van „Ida," eene reprise van „Voor hot diner" 12 Januari 1892. Mr- L. H. Gemengd Nieuws. Tegen den avond gleed gister namiddag aan den Nieuwen Rijn, by de Watersteeg, een schipper, die een met stoenen beladen vlet voortduwde, door do gladheid, van zyn vaartuig, ten gevolge waarvan hy in het water terechtkwam, waaruit hy echter, zich steeds aan zyne schuit vastklemmende, weer vrij spoedig door personen van den wal, waarheen de schuit dreef, gered werd. Gisternamiddag brak er brand uit in eene woning in de Buitenlaan, naby de voormalige Heerenpoort. Twee kinderen, dio zich in het brandende perceel bevonden, werden nog tydig gered door do hulp der buren, die ook den brand met vele emmers water bluschten. Hot perceel is tegen brand schade verzekerd. Hier ter stede verspreidde zich gisteravond, het gerucht dat er op de Hol- landsche Spoorweglyn weder een déraillement had plaats gehad, hetgeen bevestigd werd doordat enkele treinen later dan op den be paalden tijd aankwamen. Daaromtrent is hot volgende gebleken: Omstreeks tien uren was het achterste ge deelte van den goederentrein van Rotterdam naar Amsterdam naby hot station Den Haag door eene tot nog toe onbekende oorzaak ontspoord. Men denkt hot ongeval te moeten toeschrijven aan een gebrek aan den spoor- wissel. Negen wagens werden uit de rails gerukt en versperdon den weg. Dientengevolge kwam de buitenlandsche trein, welke te 's-Hage om 10 u. 41 min. moest aankomen, eerst ruim een half uur later het station bin- nenstoomen. Voor de treinen in de richting van Amsterdam moest van het rechter-hoofd- spoor gebruik gemaakt worden. Persoonlyke ongelukkon hadden niet plaats slechts eenige materiöele schade werd aan gericht. Den geheelen nacht werd er flink gewerkt om de wagens, welke ontspoord waren, weder in de rails te brengen en tegen den ochtend was men hierin dan ook geslaagd, zoodat dit déraillement voor den treinenloop op heden niet de minste vertraging teweegbracht. I-Iodenmorgen omstreeks negen uren brak te Katwyk aan Zee een felle brand uit in het pand, bewoond door J. Van Ryn en K. Van Dyk. In het eerst liet het zich nogal ernstig aanzien, doch aan de spoedig toegeschoten brandweer mocht het gelukken de vlammen weldra meester te worden, zoo dat het onheil zich bepaalde tot het uit branden van den zolder met hetgeen ztah daarop aan hooi en stroo bevond. Het vee was spoedig gered, behalve eene geit, welke in de vlammen is omgekomen. De oorzaak is onbekend. Het gebouw was verzekerd, doch laag; de inboedel, welke veel geleden heeft, niet. Do politie te Rotterdam heeft eene goede vangst gedaan, welke echter ge paard ging met vry wat moeily kheden. Om onge veer 11 uren des morgens arriveerden aan hot Maasstation twee jonge Duitschers, ieder vergezeld van eene vrouw en voorzien van do noodigo bagage, waarmede zy in een rytuig stapten. Even daarna ontving de politie een telegram, waarin de vermoedelyke aankomst te Rotterdam vermeld werd van twee voort vluchtige Duitschers, die zich aan gelddiefstal hadden schuldig gemaakt. Aangezien blykens onmiddeliyk ingesteld onderzoek aan het sta tion do vogels reeds gevlogen waren, gingen rechercheurs het spoor der jongelieden na en hadden door toevallige omstandigheden het geluk het rytuig, waarin zich het gezelschap bevond, onderweg te ontmoeten. Dadeiyk werd aan den koetsier bevolen stil to houden en de rechercheurs openden het portier, ten einde de vluchtelingen in hechtenis te nemen. Doch even spoedig als aan de eene z\jd9 het portier was geopend, geschiedde dit ook aan de andere zyde door hen, die zich in het rytuig bevonden, en die met achterlating van de vrouwen en bagage het hazenpad kozen. Er ontstond nu een wedloop tusschen ver volgers en vervolgden. Een aantal straten werd doorkruist, totdat de vluchtelingen eens klaps in een huis aan de Kapitein Imansteeg verdwenen en de deur voor den nous hunner vervolge^ dichtsmeten. Dadoiyk werd hulp geroquireerd en do straat afgezet, terwyi een onderzoek werd begonnen op de daken, waaruit bleek dat het wild zich nog binnens huis moest bevinden. Eindeiyk ging men er toe over do verschillende pakhuizen, welke zich in! do straat bevinden, te doen openen en na veel zoekons vond men het tweetal eindelijk styf tegen elkander gedrukt in de hanebalken van een der pakhuizen. Éatuuriyk werden de arrestanten naar het bureel van politie aan de Kaasmarkt gebracht. Op hen werd nog een belangrijk bedrag ge vonden. Do beide vrouwen zijn Duitsche kellnerinnen en hadden met de dieven reeds verschillende plaatsen bezocht. De politie leverde de vier personen aan de justitie over. In do vorige week zyn te 's-Bosch 65 storfgovallen aangegeven. De influenza is or afnemende; in de laatste dagen zyn veel minder nieuwe gevallen voorgekomen. 18 leerlingen van de krygsschool en 100 man in de artillerie-kazerne te Brussel liggen ziek aan influenza. Do aartsbisschop van Kameryk, msgr. Thiboudier, wiens dood onder de telegrammen gemold word, is almede een offer der influ enza, evenals de aalmoezenier van het hospi taal Saint Sauveur aldaar. Maar ook de pok ken hoerschen sterk te Kameryk. De gewone hospitalen en een daartoe ingericht nieuw schoolgebouw zyn onvoldoende, zoodat er zes barakken zouden worden opgeslagen. Te Amsterdam zyn nu ruim 80 man van het politie-personeel lydendo aan influenza. Een der lezers van het „Hbl." scfy-yft het volgende„Naar aanleiding eener mededeeling, volgens welke het gebruik van kaneel door dr. Chamberland (van Pasteur's instituut) als een uitstekend voorbehoedmiddel tegen influenza erkend en het drinken van kaneelwater aanbevolen wordt, is het zeker niet ondienstig op te merken, dat men daartoe dan ook werkeiyk kaneol neme, en zich niet voorzie van zoogenaamde of gemalen soorten, maai pypkaneel vragé (de fijneCeylonsche is waarlyk goedkoop genoeg tegenwoordig). Wanneer men daarvan dan eene pyp aan kleine staafjes snydt, zoo'n staafje in den mond houdt als ware 't eene kleine sigarette dan is do aanwending doodeenvoudig, gemakkelyk en practisch, en zoowel op straat, op reis, als in huis uitvoerbaar." Ondanks officieuze ophelderin gen, wint de overtuiging veld, dat de ver- keerdo behandeling der Arabische artsen Tewfik's dood heeft bespoedigd of er de oorzaak van is. Daarover heerscht, volgens de „Daily News," groote verontwaardiging onder het volk, terwyi de familieleden ins gelijks verontwaardigd zyn. Ook de weduwe en do oudste dochter lijden aan influenza. De „Standard" vernam uit Kaïro de volgende byzonderheden De te laat geconsulteerde Earopeesche dok ters vonden in de apotheek van het paleis de vereischte geneesmiddelen niet, weshalve die van Kaïro moesten gehaald worden. De teruggekomen geneesheeren drongen aan op eene eigen diagnose, waarop zy bevonden dat de patiënt reeds hopeloos lag. Één hunner verzocht den Arabischen arts Salem de ministers en bloedverwanten van des ïyders gevaarlyken toestand to verwittigen, hetgeen Salem verzuimde. Terwyl de toestand van des patiënts longen hem onbekend scheen, rapporteerde Salem dagelyks dat de Khedive botor werd, hetgeen hy zelfs op den sterfdag nog deed, terwyl hy Donderdag zetde dat het diner by den Onderkoning deze week wel kon doorgaan. De gezant van Haiti te Wash ington spreekt de berichten betreffende eene samenzwering op Haïti tegen. Uit Aden wordt aan de „Times" geseind, dat de opstand der afstammelingen van de oude Arabische stamhoofden in Jemen andermaal is uitgebroken onder aanvoering van Imanahmid Addin. De opstandelingen trekken naar Sana en de Turken gaan hun tegemoet. De telegraafiynen tusschen Sana- en Ho- daihah zyn doorgesneden. De toestand is ernstig, omdat de opstand een godsdienstig karakter draagt. Aan de te Berlyn verschijnende dagbladen wordt uit Moskou gemeld, dat in de Russische gouvernementen Pensa en Sa- ratow vervolgingen van Israëlieten hebben plaats gehad, naar aanleiding van het gerucht, dat zy, met het doel om do pryzen te doen stijgen, heimeiyk groete hoeveelheden granen hadden byeenvorzameld. Te §indorowo wer den een honderdtal huizee vqrpjeld- eji ver scheidene personen gedood of gewond. Te "Saransk werd eene poging beproefd om een Joodsch.- bankiershuis in de lucht te doen vliegen. U i t S t.-P etersburg wordt aan de „Köln. Ztg." bericht, dat de politie twee per sonen in hechtenis nam, die naar alle waar- schynlykheid schuldig zyn aan het leggen van dynamietbommen in den spoorwegdyk, waarover de keizerlyke trein eenigen tydge- leden uit den Krim terugkwam. De Joodsche gemeente te Sydney heeft eene som van 1000 pd. st. byeengebracht ten behoeve dor vervolgde Russische Joden. In hot geheel zyn gedurende het vorig jaar te Nieuw-York 445,290 landver huizers ontscheept. In bjjna alle deelen van Enge land heeft een sneeuwstorm gewoed. De West Highland Railway b. v. moest den dierst staken en te Holyhead komen alle treinen te laat aan. In de omstreken van Newry is de storm zeer hevig geweest; het rytuig verkeer is gestremd en tusschen de stations Edward-street en Budge-street werd een trein door den sneeuwval zóó belemmerd, dat de locomotief ontspoorde en niet kon worden voortgereden. Vooral in Wales echter heeft do sneeuwstorm buitengewoon hevig gewoed. Alle spoorweg-maatschappyon moes ten den dienst staken, zoodat velen zonder werk zjjn. Ook zyn er vele schapen verloren geraakt. Uit de laatste berichten betref fende do ongeregeldheden te Xeres blykt, dat daaraan hoofdzakeiyk werklieden uit Lebria, Areas, Bornos en andere omliggende dorpen deelnamen. Er heerschte reeds 6inds eenigen tijd gisting onder de bevolking, onder wie eenige Duitschers werden opgemerkt-, die waarschijnlijk de hand in het spel hebben gehad. B UiTHMLAND. Frankrjjk. De Kamer van Afgevaardigden heeft gis teren beraadslaagd over het wetsontwerp, strekkende tot beter toezicht op den handel in botor en margarine. Do heer Grousset stelde voor, het laatste gedeelte van art. 1 van het ontwerp te schrappen. De heer Deprès vroeg voor de handelaars in margarine, dat hun volkomen vryheid tot uitoefening van hun bedryf zou verleond wor den. Hy stelde voor, het wetsontwerp naar de betrokken commissie terug te zonden, doch de Kamer verklaarde zich daartegen met 313 tegen 215 stemmen. Het oerste gedeelte van art. 1, waarbij wordt verboden onder den naam van boter te vorkoopen, wat niet uitsluitend uit melk of room is vervaardigd, werd door het opheffen der handen aangenomen en het artikel daarna in zyn geheel goedgekeurd. Do Kamer heeft vervolgens art. 2 van het ontwerp, houdende verbod tot het kleuren van margarine om haar het voorkomen van boter te geven, naar do commissie teruggezonden. De buitengewone zitting van 1891 van Kamer en Senaat is daarop gesloten. Er heeft] zich te Parys eene groep ge vormd van belanghebbenden by den landbouw. Zy heeft besloten alle overeenkomsten, welke niet op den grondslag van het minimum-tarief rusten, te bestryden. Meer bepaald is haar streven gericht tegen de Spaansche wynen. In den toestand van den bekenden schrij-i ver Guy de Maupassant is eenige verbetering' gekomen. Do wond aan den hals, welke hjj zich in yiende koortsen had toegebracht, ge neest goed en de zieke staat er eindoiyk in toe geneesmiddelen te nemen. Zwitserla nd. De onderhandelingen mot Italië in zake het handelsverdrag schieten niet op. Ze zyn nu afgebroken in afwachting van nieuwe instruc ties der regeeringen. De Zwitsersche regeering acht eene overeen stemming met Frankryk onmogelyk. Zy is bovendien geen meester meer van het ter rein, daar er eene beweging is optouw gezet!; tegen elke concessie van Zwitsersche zyde. De tegenstanders van handelsverdragen willen liever de gevolgen van een tarievenoorlog aanvaarden, dan zich neerleggen bij overeen komsten, waarin de belangen van Zwitserland! geheel zouden worden opgeofferd. Uit Bellinzona (Tessino) wordt gemeld dat

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2