N°. 9782. Woensdag 13 Januari. A0. 1892. feze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van :§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat alt TWEE Bladen. Eerste Blad. inzenders van Advertentiën Leiden, 12 Jannari. PRIJS DEZER COURANT: Vow Leidec pei S mundonf 1.10. Fntaoo per post1.40. Aüondorlrpie Notume».0.05, PRIJS DER ADVERTEIÏT2ÊN: Va» 1—6 regel» f 1.05. Ieder*. ugei inflór f0. 171. Grootore lettere naar pl&awmlBite. Voor het inca*s«oren buitou Je etad f'J.ii) th;.ekcr.<2. worden opmerkzaam gemaakt, dat bij de Advertentiön steeds moet gevoegd worden een verzoek tot plaat sing-, met duidelijke onder- teekening. Ze worden anders on geplaatst ter zijde gelegd. De vereeniging „Armenzorg" alhier hoeft een depot van genaaide en gebreide kleeding- stukken, hetwolk wy met aandrang in de aandacht van het publiek aanbevelen. Waar verleden jaar met de gestrenge koude iedereen om het zeerst bereid was, kleding stukken aan armen uit te deelen, zien do dames van genoemde Vereeniging dit jaar juist bot tegendeol geschieden; van haro Vereeniging althans wordt zeer weinig aan gekocht. Men heb'oe de goedheid toch vooral te ge denken dat, al is de kou nog niet zóó fel geweest, de werkeloosheid zeker even groot 3s als verleden jaar. Dadr, waar in een fat soenlek arm gezin de man niets of byna niets te werken heeft, is de vrouw hoogst dankbaar als zy iets verdienen kan. Konden verleden jaar de dames der naai werkcommissie elke vrouw van 80 tot 100 ets. laten verdienen, dit jaar bedraagt het loon wegens den geringen verkoop dikwyls slechts 30 of 23 cents. Het aantal der vrouwen, die werken mogen, is van 13 a 16 in 't vorige jaar nu tot ruim 30 geklommen en velen zyn afgewezen moo- ten worden. Het depot is gevestigd by mej. Breebaart, aan den Ouden Singel No. 228. Wegens den grooten afstand zyn de dames mevrouw Van Houten, Tlantsoen; mevr. Van der Vlugt, Hooigracht, en mej. Van Beek, Hooigracht, gaarne bereid bestellingen aan te nemen ten haren hnize. In do zaal van café Vomlolhoven" alhier vierden, gisteravond, den avond van Kopper maandag, de typografen, leden der Typogr. Vereeniging „Lourens Jansz. Coster", het 38sto feest dor Vereeniging. Vele leden waren opgekomen, de meeston in gezelschap van hunne echtgenooten of andere gezellinnen. Met den opwekkenden „Harche militaire" van Lotar word de feestelyke by'eenkomst geopend; daarna sprak de voorzitter der Ver eeniging, W. H. Kloos, ongeveer het volgende „Hooggeachte FeestgenootenHet is my eene aangename taak u weer van harte het welkom toe te roepen in deze feestzaal, nu wy andermaal zyn samengekomen om met elkaar het 38ste Kopperfeest te vieren. Deze feestelyke byeenkomst, door ons reeds sedert lang besproken en door velen met vreugde en belangstelling begroet, is voor ons, typo grafen, nog steeds eene welkome gelegenheid, om, nadat weer een jaar van arbeid en in spanning is voorbygegaan, eenige verpoozing en ontspanning te genieten. Inderdaad, wy hebben er behoefte aan en het is ons goed als vakgc-nooten woer eens samen te komen, den handdruk te wisselen en van eikaars byzijn te genieten. De goede toon, welko steeds op onze fees ten heerscht, uwe opgeruimde blikken geven ons de verzekering, dat ook dit Kopperfeest zich weer zal kenmerken door opgewekte en toch gepaste vroolykheid. Tor opluistering van dit feest zal de heer Boekbinder en diens gezelschap uwe aandacht vragen en trachten ons een paar uren te amuseeren, terwyi de goede, feestelijke stemming, waarmede wy allen hier zyn gekomen, het overige zal doen om dezen feestavond goed te doen gelukken. Namens onze Vereeniging breng ik onzen hartolyken dank aan onzen hooggeachten be schermheer, aan onze patroons en donateurs voor hunne stoffelyke bydragen, waarmede ZÜ ons dit jaar weer ter zyde stonden en ons in staat stelden in ruimen kring wél te doen. Ontvangt, mijne heeren, daarvoor onzen hartelyken dank en sta ons toe dat wij de Vereeniging opnieuw in uwe gunst aanbevolen I Ook aan myno medebestuurders breng ik by dozon myn hartelyken dank voor de vele bemoeiingen, aan hunne functie eigen, diezy zich weer belangloos hebben getroost en daardoor zooveel hebben bijgedragen tot den welstand van onze Vereeniging. Ten slotte wek ik u allen op tot gulle en hartolyke deelneming aan de feestvreugde! Dan zal ook van dit feest eene aangename herinnoring ons byblyvon. De secretaris bracht alsnu verslag uit van den toestand der Vereeniging over het afge- loopen vereenigingsjaar. Allereerst bracht by zyn hoorders en hoorderossen zyn Nieuwjaars groet. Het bestuur onderging eenige verandering. In plaats van den aftredenden secretaris M. H. Lem, vyf jaren die functie bekleed heb bende en die willonde nederleggen, werd J. A. Van der Haas gekozen. Do beide penning meesters, J. F. Van Wyngaarden en H. W. Wittenaar, respectioveiyk van het ziekenfonds en het uitkeeringsfonds by overlyden, wer- don herkozen en benoemd in plaats van de aftredende commissie van toezicht de leden H. J. Trap en H. J. Van Staden. Na gewezen te hebben op het slechto be zoeken der gewone vergaderingen, deelde de secretaris mede dat enkele wyzigiDgen in het huishoudolyk reglement noodig geoordeeld waren. Het ledental bedraagt thans 122 gewone en 3 eereloden. De ziekte-toestand onder de leden was over het geheel niet gunstigaan ziekengeld werd niet minder dan f 336.45 uitgekeerd. Toch kon aan alle verplichtingen voldaan worden. Twee leden ontvielen door den dood aan de Vereeniging: P. C. H. Van Niehof op 23 Juni en B. Hanselaar op 20 October. Aan hunne nagelaten betrekkingen werden de deze toekomende gelden uitbetaald. Met een wonsch tot medewerking aan de verheffing van den werkmansstand in het algemeen en aan die der Typograpbische Vereeniging in het byzonder, werd het ver slag besloten. Alsnu werd overgegaan tot het minder plechtige, minder ernstige der feestviering. Voor dat gedeelte was geëngageerd het Vaudeville- en Operetten-gezelschap van den heer Michel A. Boekbinder, die zelf ook mede werkte. Het Rotterdamsche gezelschap mocht veel byval inoogsten, inzonderheid mevrouw Boekbindor, benevens de dames Elize en Helena en de heer Boekbinder, de bekende Hollandscho komiek. De „Fantaisie voor Viool-solo," voorgedra gen door den heer S. Prinsenberg, mot piano begeleiding van den heer L. Jacobs, was een der glanspunten van den avond. Ze werd met aandacht aangehoord en verdiende dit dan ook alleszins, evenals de dra weerklin kende byvalsbotuigingcn. „Het Wiegje," dramatische schets door den heer en mevrouw Boekbinder, was een tref fend stukje, dat uitmuntend werd gespeeld. I Ook het overige van het uitgebreide pro- gramma verschafte veel genot en strekte den optredenden van het gezelschap tot eer. Het i genoegen en de feestelyke stemming werden verhoogd door goede muziek en liet zingen I van feestliederen, in een bundel vereenigd. Een opgewekt bal sloot dit welgeslaagde feest der typografen. De promotie aan de universiteit alhier in de klassieke letteren van den heer J. H. Leopold geschiedde cum iaude. Met Koppermaandag zyn de hoek- en steendrukkers gewoon aan hunne cliënten proeven van bekwaamheid of liever „Leistung3- fahigkeit" te toonen in den vorm van alma nakken. Zonder eenigen twyfel wordt dit jaar de eerepalm weggedragen door de heeren Koeloffzen en Hubner, te Amsterdam, die hun almanak deden versieren door eene ets van don heer L. W. R. Wenckebach, welke een zeer gunstigen indruk geeft zoowel van het talent van den etser als van het établis sement der drukkers Rocloffzen en Hubner. Wy begroeten deze proeve met een hartelyk en welgemeend bravo. Yan den heer P. J. Mulder alhier zagen wy een wandkalender, welke zich kenmerkt door de lithographi6che uitvoering van de verschillende voorstellingen in kleurendruk. Do Provinciale Staten van Noord-Holland hebben heden in hunne buitengewone zitting gekozen tot lid der Eerste Kamer den heer J. Breebaart Kz., te Winkel, met 30 van de 53 geldigo stemmen, Den 17den Mei e. k. zal de helft der Provinciale Staten zich aan eene herkiezing moeten onderwerpen. Van de 40 leden, die in Zuid-Holland moeten aftreden, zyn 23 liberalen, 5 conservatieven, 5 roomsch-katbo- lieken en 7 anti-revolutionairen. To Leiden moeten aftreden 2 liberalen, de heeren De Laat de Kanter en Rinkes Borger. Te Leiderdorp 1 liberaal, jhr. mr. Do la Bassecour Caan, en 1 roomsch-katholiek, mr. Koratens. Te Zoetermeer een conservatief, baron Yan Rhomen van Khemenshuizen, en een roomsch- katholiek, mr. Bevers. To Alfen een roomsch-katholiek, de heer Van der Weyden, en een anti-revolutionair, de heer Kemink. Men scliryft ons heden uit Warmond: Gisteravond had in het lokaal „De Zon" alhier eene uitvoering plaats van de muziek- en tooneelvereeniging „Harmonie van Warmond", onder directie van don heer J. Oostelaar. De eerste afdeeling van het programma (het muzikale gedeelte) werd uitstekend uit- govoerd. Na de pauze werden de aanwezigen verrast met de opvooring van het tooneelspel in drie bedryven: „Een oud soldaat", daarna met het kluchtspel in één bedrijf: „Een onrustige nacht." Allen, die medewerkten, verdienen den hartelyken dank, in het byzonder Walbach, als koopman, en Valentyn, als oud soldaat; in het tweedo stukje Labberdaan als oud- vrygozol. Zy voldeden ten zeerste door hun los en ongedwongon spel. Verdor zy nog oen woord van lof gebracht aan allen, die het publiek zulk een genoeg lijken avond hebben verschaft. Du zaal was goed bezet. De Eerste Kamer hield gisteravond eene vergadering tot hervatting der werkzaamheden. Als voorzitter fungeerde het oudste lid in jaren de hoer Breuning, by afwezigheid van den voorzitter, den heer Van Naamen van Eomnes. Onderscheidene loden hadden bericht, we gens ongesteldheid en om andere redenen, ver hinderd te zyn deze vergadering by te wonen. Na mededeeling van ingekomen stukken, verzocht de voorzitter den leden zich in de afdeelingon tc vereenigen en sloot hy de ver gadering. De minister van binnenlandscho zaken, de hoer Tak van Poortvliet, heeft zich Zondag ochtend naar Parys begeven. De gezantschapsraad to Londen, baron Gevers, die eene week met verlof io 's-Hage heeft doorgebracht, is weer naar zyn post teruggekeerd. Het laatste nieuws omtrent de aanstaande benoeming van een commandant van het regiment grenadiers en jagers is, volgens den briefschryver uit de hoofdstad van de „Midd. Ct.", dat niet do staf-officier (artillerist) Kool met het commando zal worden belast, maar een hoofdofficier der infanterie. Eerstgenoemde zou echter toch chef worden van een infanterie- regiment, maar buiten de residentie. Dit schynt het vergelyk te zyn, tusschen kroon en mi nister getroffen. De Spaansche gezant te 's-Hage heeft een luisterryk diner voor dames en heeren van het diplomaten-corps gegeven. Gisteren overleed te Middelburg mr. D. A. Berdenis van Berlekom, lid var. Ged. Staten van Zeeland. Zondag jl. is aan den zJfterg, hy Breda, op 68-jarigen leeftyd, aan Ie gevolgen van influenza met longontsteking, overleden jhrj mr. E. A. J. D. Dibbcts, oud-resident in Ned.- Indiö. Zondag nacht is op den huize „Laanzicht", by Breda, op 69-jarigen leeftyd, aan dezelfde ziekte overleden de heer II. A. Kallonberg van den Bosch, oud-officier der genie, oud- rentmeester der domeinen van wylen Z. K. H. Prins Fredcrik. Het stoomschip „Amsterdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 11 Jan. van Boulogne-sur-Mer; de .Ardjoeno", van Rotterdam naar Java, arriveerde 11 Jan. to Southampton; do „Drente"arriveerde 11 Jan. van Rotterdam te Batavia; do „Prins Wil lem I" vertrok 9 Jan. van Niouw-York naar West-Indié; de „Utrecht", van Java naar Rotterdam, vertrok 10 Jan. van Marseille; de „Prinses Sophie", va' -ia naar Am sterdam, vertrok 11 Jan. van Genua. By koninklyk besluit is benoemd tot rechter in do arrondissementsrechtbank te Alkmaar, mr. J. A. G. Gockinga, thans amb tenaar van het openbaar ministerie by de kantongerechten in het arrondissement Gro ningen; tot rechter-plaatsvevvanger in de arrondissement-rechtbank te Zieriksee, mr. D. Van der Vliet, advocaat en procureur al daar. Benoemd mr. W. Polman Kvuseman, te Middelburg, met ingang van 18 dezer, tot schoolopziener in het arrondissement Tolen. Benoemd tot plaatsvervangend lid der com missie, die van 1 Augustus 1891 tot 1 Au gustus 1892 te Utrecht is belast met het afnemen van de practische examens van arts en tandmeester, J. E. Gravers, tandmeester to Amsterdam; en tot id. te Leidon, belast met het afnemen van de practische examens van arts, dr. W. Einthovon, to Leiden. Met ingang van 15 Februari 1892, aan D. A. Dupper Az., op zyn verzoek, eervol ont slag verleend als burgemeester van Haas trecht on van Vlist. Ontslagen J. F. A. Van der Goes als bur gemeester van Gend. Het Lcidech 'Fooneel. De verheerlyking van eeno wereldstad, het aan de kaak stellen van de bekrompenheid, do kleinzieligheid, welko r en zoo dikwyls in de kleine plaatsen aantreft, ziedaar den tendenz van het gisteravond hier ten tooneele gevoerde „Stadslucht", bl j .pel van Oscar Blumenthal, reeds bekend scbryver van „Der Probepfeil", „Die groezo Glocko", enz. Even eenvoudig als de si ting, is ook de inhoud van dit nieuwe too; Een jong, opgewekt Beri, rind. Frits Flemming, een ingenieur noodigo onontbeerlyko schulden, h <-~ro vurige liefde opgevat voor een jong -io uit een provinciestadje van den ti> i mg, Gies- heim genaamd. De vader, Martin fkh.öt' ryk fabri kant, geeft hem de hand zy hter, doch onder de uitdrukkelyke vo-. arde, dat hy de groote stad vol verleid:- 1 vaarwel

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1