Tl Q P TI u u v ±1 N°. 9781. Dingdag 1Ü3 .ïa,miai-i. A0. 1892. (j"?-;'-:, :^/y4A3*jjjj A I K (J. .1A U JJ JU i A I tgeze <Ccurant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 11 Januari. j1 Aau 't leven weergegeven. a rap® PRIJS DEZER COURANT t Toot Leiden pet Z maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijk* Nommera.0.05. PRIJS DER ADVERTENTrËN: Van i6 re£el# ƒ1.05. Iedere regel meer /"0.17J. Grootore lettere naar plaatsruimte. Voor hel inca*seeroo bulten do otad wordt ƒ0.10 berefcenü. Ds. H. P. Schim Van der Loeff, te Gouda, heeft het beroep naar do Pemonstrantsche ge meente alhier aangenomen. Heden had ten Raadhuize alhier de open bare herverhuring plaats van het beweiden van het Exercitieveld gelegen aan den Rjjns- burgschen singel. Het hoogste bod bedroeg 300 per jaar, terwijl bü afslag de huur is toegewezen aan den heer C. Dieben, alhier, voor de som van ƒ355 's jaars. By de eerste verhuring bedroeg het hoogste bod f 250 's jaars, terwijl by den afslag eene som van f 325 bedongen word, voor welk bedrag evenwel de gunning niet heeft plaatsgehad. De door ons per Engelsche mail ont- j vangen Indische bladen loopen van 5 tot 11 Dec. Ook kwam daarmee aan de „Doli-Crt." van 9 en vüd 12 December. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 1000, 50, 10 en 5 hectoliters, waron de prijzenf 420, f 24.50, f 5.10 en f 2.55. I By de universiteiten zijn thans nog slechts do volgende aantallen studenten, die ptoegelaten zijn voor de verbintenis van of- blicier van gezondheid bjj het leger hier te lande, by dat in Oost-Indié en by de Konink lijke Noderlandsche marine: Te Leiden 3 voor hicjr to lande, 20 voor Oost-Indié en 2 voor de marine; te Utrecht geen voor hier to lande, 14 voor Oost-Indie 5 voor de marine; te Groningen 1 voor hier tc lande, 7 voor Oost-Indié en 2 voor de marinete Amsterdam 3 voor hier te lande, 22 voor Oost-Indié en 9 voor de marine. Totaal 7 voor hier te lande, 63 voor Oost- en 18 voor de marine. Te Zevenhuizen (Z.-H.) is de oud-strijder L Huurman in 92-jarigen ouderdom ovor- eden. I Uit eene opgave in het „Militair Blad" I blijkt dat de troepenmacht, welke zich in de laatste jaren by voortduring in Atjeh en on- derhoorigheden bevindt, bedraagt 5166 offi cieren en minderen. I Bedankt is voor hot beroep by do Herv. gom. te "Wolvega, door ds. F. G. A. Pantekoek, te 's-Hoerenbergby do Ned.-Ger. gemeente te Leiderdorp, door ds. J. D. Van der Velden, te Maasland. By de voor de Herv. gem. te Zoetermeer- Zegwaard gehouden verkiezing werden her kozen tot kerkvoogden do heeren I Bos Gz., te Zoetermeer, en A. Van der Ejjk, te Zegwaard. Benoemd is tot onderwijzer aan 't Zandr de h»er I. W. Hulsenboom, te Katwyk a/Zco. De heer Farncombe Sanders, lid van do Tweede Kamer voor Haarlem, is vrjj ernstig ongesteld en dientengevolge bedlegerig. Professor Hugo De Vries is benoemd tot eere lid der „Deutsche Botanische Gosoll- schaft", waarvan liij sodert 1S86 correspon- deerend lid was. De „N. Haarl. Ct." kan aan de kiezers in het district Haarlemmermeer de verzekering geven, dat mr. Reekers, die eenige dagen geleden te Amsterdam tot wethouder gekozen werd, nu en in do naaste toekomst er niet aan denkt om zyn mandaat als volksvertegen woordiger neder te leggen. Hot stoomschip „Anchises", van Am sterdam naar Java, vertrok 9 Jan. van Liver pool do „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 9 Jan. Dungeness; do „Menelaus", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 9 Jan. Suez; de „Utrecht", van Java naar Rotterdam, arriveerde 9 Jan. te Marseille; de „Reichstag", van Zanzibar naar Rotterdam en Hamburg, arriveerde 7 Jan. to Napels; de „Zuid-Holland", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 9 Jan. van Padang; de „An terior", van Java naar Amsterdam, vertrok 8 Jan. van Singapore; de „Hector", van Amst. via Liverpool naar Java, passeerde 8 Jan. Perim; de „P. Caland", van Amsterdam vla Nieuw-York naar Baltimore, is 10 Jan. Cape Henry gepasseerd; de „Prinses Sophie", van Java naar Arasterdam, arriveerde 10 Jan. te Genua; de „Spaamdam" vertrok 9 Jan. van Nieuw-York naar Rotterdamdo „Stentor," van Amsterdam via Liverpool naar Java, passeerde 9 Jan. Port-Said; de „Sumatra" van Amsterdam naar Batavia, passeerde 9 Jan. Kaap St.-Vincent. By koninklijk besluit is do 2de luitenant C. H. Smots, van het 3de reg. inf., met in gang van 1 April a. s., op zyne aanvrago op non-act. gesteld voor den t(jd van één jaar en zonder bezwaar der schatkist. Pensioen verleend aan: W. Nieukcrk,sluis wachter te Dordrecht, f 382; T. Majoor, brie vengaarder te Laren, 115; W. Kriens, brie venbesteller te Zwolle, ƒ399; P. Reynen, postbode te Giesennieuwkerk, 235; J. A. Brands, brievengaarder te Hagestein., f 94;. D. P. Berkhout, opzichter van den waterstaat lsto kl. te 's-Gravenhage, f 1200. Op zyn verzoek eervol ontslag verleend aan C. Lokker, als heemraad van den polder Oud- Herkingen, (Z.-H.). Aan den Oost-Indischen ambtenaar met ver lof, H. P. Cowan, laatstelijk 2de commies b[j hot departement van onderwijs, eeredienst en nijverheid in Ned.-Indië, vergunning verleend tot het aannemen van het ordeteeken van commandeur der orde van den Draak van Annam. I Gemengd Nieuw». Aangezien het studentenbe- stuur van de „Vereeniging tot ondersteuning van behoeftige kraamvrouwen" zich Zaterdag noch overdag, noch des avonds op de séance van Sequah had aangemeld om het nog be schikbare gedeelte der ontvangen entree-gel den in ontvangst te nemen, werd het bedrag door den rheumatiek-bevryder thans afgestaan aan de katholieke „Elizabeth-vereeniging", die zich eveneens ten doel stelt behoeftige kraamvrouwen te steunen en lafenis te schen ken aan kinderen en verdere personen, die daarop aanspraak kunnen maken. Do som, welke na telling der dubbeltjes bleek te bo dragen 138.60, werd door een der bestuurs leden met dankbaarheid in ontvangst genomen. De persoon, die op deze séance, welke minder druk bezocht was dan de drie vori- gen, met goed gevolg werd gewreven, is zekere Mink, uit Noordwyk, die in zes maanden niet had kunnen werken en daarom van Sequah, met goedkeuring der vergadering, nog f 25 toekreeg. Alvorens de tribune voor dezen avond te verlaten, verzocht Sequah de paarden niet van zyn rijtuig te spannen. Toch werd dit van zijn aan den Ry'nsburgschen singel wach tenden coupé gedaan. Sequah zeido niet te zullen instappen voordat het paard er woer voor was. Terwijl dit daarom weer gehaald werd, maakte S. gebruik van de gele genheid om inmiddels den tuin door weerde zaal in te gaan en zoo, aan de vóórzyde van „Vondelhoven", aan den Stationsweg, een juist passeerenden tramwagen in te stappen en daarmede naar het „Hotel Verhaaff" te vertrekken, op welken weg, toen zyn kunst greep ontdekt werd, hy nog door eeno vry talrijke menigte gevolgd werd, welke hem voor zijn hotel weer eene ovatie bracht. Hedenavond wordt er geen séance gegeven. De typographen vieren er dan hun Kopper- feest. Tegen morgenavond heeft Sequah eene groote dansparty van vele reeds door hem genozenen aangekondigd. Het grand spectacle-concert varié onder directie van den heer J. Witt- kower Gerson, gisteravond in de Stadszaal gegeven, heeft weer buitengemeen voldaan. De komische scène „de lastige schoonpapa", do zangnummers van Früulein Alwine, de voorstelling door den heer Sobosv met gezang en mimiek van verschillende beroemde com ponisten, do acrobatische oefeningen van de familie Brasso met de kindoren in cluis en die der clowns de gebroeders Brasso, de werkzaamheden van den muzikalen clown Harris, die ook verschillende dierengeluiden eigenaardig nabootste, miss Aida met hare zeldzaam gedresseerde honden, de duo's van den heer Leon en mej. A. Solser, het optreden van de opcrette-duettisten Geschw. Coppee en niet minder hetgeen andermaal door de athleten en kettingbrekers Lomberg en Leit- ner werd vertoond, dit alles mocht zich telkens in daverende toejuichingen verheugen. De artisten werden bij herhaling teruggeroe pen, zoodat men nog heel wat meer te zien en te hooren kreeg dan op het programma vermeld stond. De muziek was oveneens goed. Omtrent het ongeval tusschen den wagen van de Haagscho Tapyt-reiniging- maatschappy en een der treinen van de IJsel- stoomtram meldt men ons nader uit Den Haag dat de machine niet kantelde, maar alleen naar links overhelde. Noch de machine noch de wagens, waar onder één wagen met hout, een klein licht wagentje mot melkbussen en een persohen- rytuig zyn gederailleerd, waaruit valt op te maken dat de schok niot hevig aankwain. Gevaar voor ongelukken heeft er alleen bestaan voor do beide personen op den wagen van de Tapyt-rciniging, doordien zy met een schiikachtig paard nog over do rails Yèdé-Y" toen de tram vlak by was. Do commissaris van politie der 2de afdee- ling heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van do botsing. De schuld voor de aanrijding moet minder aan onoplettendheid of persooniyk verzuim dan wel aan den zwaren mist to wijlen zyn, waardoor de bestuurders hunne voertuigen wederkeerig niet konden zien aankomen. Men schrijft ons uit Zegwaard: Vry dag jl. reed de veehandelaar A. uit deze gemeente naar Leiden, Onder Zoeterwoude viel, door de gladheid van den weg, het paar J, waardoor A. uit deu wagen werd geslingerd. Ten gevolge van dezen val bekwam hy eeno kneuzing aan don linkerarm, welke aanvanke- lyk nogal ernstig scheen te zyn. Tevergeefs werd beproefd hem in het Academisch Zieken huis to Leiden te laten verbinden, waarop hy per rytuig naar zijne woning is vervoerd. door HUGH COXWAY. 58.) Antony en Pauline werden naar Engelsche icholen gezonden, maar zij brachten do vacan- ties altjjd door in I tali-aangezien alle oude vrienden uit liet oog verloren waren gedu rende het weduwschap der moeder. Zoo groei den z.y op, Italiaansch en Engelsch terelijk. Ceneri administreerde hun fortuin met de meeste zorg, als een man van zaken, en ronder twijfel ging hij daarbij stipt eerlijk te werk. Eindelijk kwam de langgewenschte dag! De groote slag zou geslagen worden. Ceneri, die zich nooit bemoeid had met die kleine samenspanningen, welke in hare geboorte ge smoord werden, begreep dat hy nu of nimmer voor zyn land moest doen wat hy kon. Hy begroette met vreugde den komenden man. Hg wist dat Garibaldi de redder was van zijn verdrukt vaderland. De eerste gewaagde stap was gedaan en met succes bekroond. De tijd en de man waren gekomen. Vrijwilligers bij duizenden meldden zich aan voor den sliyd, maar do noodkreet was: Geld, geld, geld! Geld voor wapenen en ammunitie; geld voor vivres en voor kleeding; geld voor omkoopingen; geld voor alles! Zy, die do ziel van don oorlog zouden leveren, zouden de ware bevryders zyn van hun vaderland. IVaai'om zou hy nu aarzelenIndien zyne zuster geleefd had, zou zy haar fortuin even vrijwillig gegeven hebben als haar leven. Waren niet hare kinderen half Italiaansch? De vrijheid lachte over de kleinigheid, wolko misbruik van vertrouwen heet. Op een paar duizend pond na realiseerde hy zonder bedenking het geheele vormogon der kinderen en offerde het op. Duizenden bij duizenden telde by in de handen, welke hem werden toegestoken. Die aanzienlyke sommen werden besteed waar het noodig was en Cengri had het bewustzijn, dat hy Italiti be vrijd had door die gepaste en tydige hulp. Misschien was dat zoo wie zal het zeggen Later werden hem titels en eerbewyzen aangeboden voor deze groote, hoewel ge- I heime diensten. Dat hy elke belooning afsloeg, strekt hem tot eer, naar myn ge- j voelen; wellicht zeide hem zyn geweten, dat hij het niet uit zyn eigen zak gegeven had. In alle geval, hy bleef eenvoudig dokrer Ceneri en brak mot zyne vroegero voorgan gers en vrienden, toen hy zag dat Italië een koninkryk zou zyr. en niet eene ïepubliek. Een paar duizend pond, zeido ik, had hij achtergehouden. Do jongen en het meisje groeiden op en hun oom dacht dat zyn patrio- tismo hem wel veroorloofde zooveel achter te houden, als noodig was, om hunne opvoeding te voltooien en hen de wereld in te zenden. Pauline beloofde zóó schoon te zullen worden, dat hij zicli over hare toekomst niet onge rust maakte. Een ryke echtgenoot zou alles weer in orde brengen. Maar Antony, die een wild, vurig jong- menscli werd dat was iets anders. Zoodra de jongeling tot mannelyke jaren zou komen, wilde Ceneri open kaart met hem spelen: hem ronduit zeggen, waar hy het geld aan besteed had, zyno vergiffenis daarvoor vragen en, zoo noodig, do straf ondergaan voor zyne ontrouwe handeling. Maar zoolang er nog geld voorhanden was, kwam hy niet tot die openlegging. De jonge man, hoewel gesne sympathie aan den dag leggende voor de hervormende plannen en vrijheidlievende ondernemingen van zyn oom, wantrouwde diens cerlykheid niet. Zich zeker wanende dat by, meerderjarig zynde, een schat van geld zou machtig worden, gaf hij i het geld mot handenvol uit aan allerlei bui tensporigheden, totdat Ceneri zag. dat hij nagenoeg op den bodem der kist was. Zoolang er nog geld was, stelde hy den kwaden dag van bekentenissen uit. Hetzelfde idóe, dat Macari had willen uitwerken met mij te zamen, om zich namelyk to wenden tot het Italiaansche gouvernement, kwam ook by Ceneri opmaar daarvoor juist moest hij zyn neef alles zeggen, want de aanvrage moest geschieden in diens naam. Naarmate die onvermydelyke openlegging van zaken naderde, zag Ceneri er meer en meer tegen op. Hy had Antony's karakter gadegeslagen en wist zeker dat, als deze de waarheid kwam te hooren, zijn eenige wonech zou zyn, zich te wreken op zyn trouwo- loozen voogd. Ceneri voorzag dat hy voor een tyd tot dwangarbeid zou veroordeeld worden. Zoo de Engelsche wetten hem wellicht niet bereiken, konden, die van zyn eigen land konden legen hem worden ingeroepen. I-Iet schynt my toe dat hy tot dien tijd geenerlei misdrijf begaan had, waarvan hij zichzelven niet kon vrijspreken op grond van zyn patriotisme. tlVorclt ver>> :d.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1