RESTAURANT ROYAL, LA HAYE. Grande Salle a manger et Salons de reception pour fête. GEBROEDERS BERKELJON, N®. 9780. A®. 1892. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <Zpn- en feestdagen, uitgegeven. STEMMEN Piano's per KEER per ABONNEMENT tegen billijke conditiën. 190 32 Maandag 11 Januari. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenƒ1.1®. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel moer f 0.17$. Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseeron buiten do stad wordt ƒ0.10 bcrskscC. Derde Blad. Leiden, 9 Januari. I Het was gisteren 25 jaren geleden, dat de heer C. Brummelkamp alhier geïnstalleerd werd als lid van het College van Collectanten der Ned.-Herv. Diaconie. De leden van dit College vervoegden zich gisteravond ten zynen huize en boden hem, b\j monde van hun voorzitter, die er op wees hoe trouw de jubilaris zyn plicht had vervuld en hoe liy steeds bereid was in het belang onzer armen werkzaam te zyn, eene zwart marmeren pendule met coupes aan. Zichtbaar getroffen betuigde de heer Brum melkamp zjjn dank, niet alleen voor dit schoone geschenk, maar ook voor de vriendschap en welwillendheid, gedurende die 25 jaren van zy'ne medeleden ondervonden. Als eene bijzonderheid kan nog worden medegedeeld, dat de heer W. D. H. Rozier by deze gelegenheid ztfn 35 jarig lidmaatschap van genoemd College herdacht. De samenkomst der Remonstrantsche Gemeente alhier begint morgen, zooals ge- woonlyk, om halfelf. De heer dr. J. J. M. De Groot, wien het onderwys in de Chineosche en Maleische talen aan de Openbare Handelsschool te Amster dam is opgedragen, heeft ontslag uit die be trekking gevraagd, ten gevolge zyner benoe ming tot hoogleeraar aan de Rijks-Universi teit te Leiden. Na gehouden overleg met don inspecteur van het M. O. en do plaatselyke commissie van toezicht op het M. O., zyn B. en Ws. van Amsterdam er in geslaagd, den heer De Öroot in zoover van zijn besluit terug te doen komen, dat hij zich bereid heeft verklaard, de lessen in het Chineesch te blijven geven. Het onderwys in de Maleische taal zou dan |aan een ander moeten worden opgedragen, ►aarvoor wordt, zoowel door den inspecteur ils door de commissie, aanbevolen de heer M. Pleyte, conservator aan het Ethnogra- ihisch Museum van het genootschap „Natura .rtis Magistra" aldaar. De besturen der te .msterdam gevestigde drie Deli-Maatschap- »ijen zyn bereid, de toegezegde bydrage van 1000 'sjaars, gedurende drie jaren, in de ►zoldiging van den leeraar in de Chineesche in do Maleische taal te blyven uitkeeren, e daarvan echter alleen, indien de heer 'o Groot met het onderwys in de Chineesche aal belast blyft. B. en Ws. stellen daarom voor met ingang van 1 Jan. 11. lo. Prof. dr. J. J. M. De Groot eervol te ontslaan van het geven van onderwys in de Maleische taal aan de Openbare Handelsschool; 2o. den heer C. M. Pleyte te belasten met het onderwijs in de Maleische taal aan gemelde school, tot het einde van den cursus 1892/93;. 3o. de bezoldiging van prof. De Groot te bepalen op f 1200 en die van den heer Pleyte op ƒ800 'sjaars. Een Nederlander, die sinds lang in het buitenland verkeert, heeft aan de „Amst.," weekblad, eene beschouwing over het huwelijk onzer Koningin doen toekomen. Wat is de rol van een kleinen staat in hot tegenwoordig Europa? vraagt hy. De na tuurlijke rol is deze, dat zy dienen als stoot- veer, als elastisch kussen, dat de groote na buren van elkander scheidt. Zoo is het behoud van Denemarken gewaarborgd door de nood wendigheid van een evenwicht tusschen Rus land en Duitscliland. Eene soortgelijke rol vervullen Nederland en België ten opzichte van Engeland, Frankryk en Duitscliland. De buitenlandsche staatkunde van Neder land komt dus neer op onzijdigheid. Wat is nu de invloed van een vorstelyk huwelyk op die staatkunde? De geschiedenis moet hier het antwoord geven, zegt de schryver, en hy gaat na de huwelyken van onze stad houders en vorsten na 1648. Het huwelyk van Willem II mot de dochter van koning Karei I is voor een goed deel de oorzaak van den eersten Engelschen oorlog geweest, die onzen zeehandel en visschery vernield heeft. Ook het glansrijk huwelyk van Willem III heeft ons land geen heil aange bracht. Het derde Engelsche huwelyk, dat van Willem IV, had het gevolg, dat de Oran gisten den naam van Engelsche partij en de burgeraristocratie den naam van Fransche party aannam: de vreemdelingen gehaald in onze binnenlandsche aangelegenheden. De schryver herinnert verder aan het huwelyk van Willem V met eene Pruisische prinses en de interventie der Pruisen; aan de schit terende echtverbintenissen van koning Wil lem I en Willem II en van prins Frederik, die ons niet gewaarborgd hebben togen de harde vredesvoorwaarden, waarop de Belgische omwenteling is uitgeloopen. En hy komt door dit alles tot de gevolgtrekking: er kan uit een vorstelyk huwelijk zeer groot gevaar, maar zeer gering nut voor de onafhankelijkheid ontstaan. Wanneer de Koningin huwt met een prins uit een der groote nabuurstaten, loopt Nederland gevaar opnieuw te worden tot do sloep achter het groote linieschip. Waarheen dan het oog gericht? Men wil een protestantsch gemaal voor onze Koningin. Welnu, zegt de schryver, in Denemarken re geert eene protestantsche vorsten familie, die verwant is aan byna alle Europeesche vorsten huizen! In Zweden regeert een vorstenhuis, dat eveneens kloeke zonen voortbrengt en dat verwant is aan onze Koningin. Zou men naar dat noorden niet de oogen wenden, dat bevolkt is door een ras, overeenkomende met het onze in zeden on in leefwijze, en evenals wy ge woon neutraal te blyven, zoolang do waardig heid des lands zulks duldt? Een huwelyk met den Belgischen kroonprins lacht den schryver volstrekt niet toe. Het karakter van Nederlanders en Belgen is te verschillend, om heil te zien in een dualisme, waarvoor trouwens ook het voorbeeld van Zweden en Noorwegen moet waarschuwen. In ieder dualisme is er altijd een, die de rozen weet te plukken, terwyl voor den ander de distelen overblyven. Men meldt uit 's-Hertogenbosch van gistermiddagEene onafzienbare menigte, waaronder tal van vreemdelingen, was reeds vroeg in de stad, tot bijwoning der laatste eorbewyzingen aan wylen mgr. Godschalk, bisschop van 's-Hertogenbosch. De kerkelyke plechtigheden in do Kathe draal, aangevangen te 9 uien, duurden tot halftwaalf. Het lyk was geplaatst onder een met zwart fluweel gedrapeerden katafalkde kerk, eigen aardig getooid, vertoonde eene zee van licht. De pontificale uitvaart geschiedde, onder roe rend kerkgezang, waarby do bekende bariton zanger W. Dekkers zyn talent schitterend deed uitkomen, door mgr. Snickers, aarts bisschop van Utrecht, bygestaan door de ka- pittelheeren. Verschillende bisschoppen, o. a. die van Breda, Haarlem en Roermond en een zeventigtal mindere geestelyken, waren by den dienst tegenwoordig. In de kerk waren, met vergunning der militaire overheden, vele huzaren en infanteristen, allen in groot tenue, aanwezig. Na de uitvaart werd eene indrukwekkende lykrede gehouden door dr. G. Van Zinnicq Bergmann. professor aan het Groot Semi narie te Haaren. Ongeveer te 12 uren toog men uit de kerk grafwaarts; de stoet was samengesteld als volgt: lo. kweekelingen der Fratersschool met vaandel; 2o. meisjes pensionnaires, met liefdezusters3o. de kinderen van liet Liefde huis (meisjes)4o. weesmeisjesöo. kinderen van het armengesticht (meisjes); 6o. wees jongens; 7o. kinderen van het armengesticht (jongens); 8o. negentien rytuigen met familie leden en geestelyken; 9o. de equipage van den overledene, de paarden met zwart kleed gedekt, daarnaast de huisknecht; lOo. de lykwagen, gedrapeerd met zwart fluweel met zilveren kruis en zilveren doodshoofden, daar naast de „suisse" in groot ornaat; llo. drie equipages; 12o. het rytuig waarin het dage- lyksch bestuur met den burgemeester in gala kostuum, daarnaast de concierge van het stad huis met onderscheidingsteeken13o. vijftien rytuigen met corporation, kerkmeesters, zang koor, bestuur der Godshuizen, hoofden van congregatiën en andere katholieke instellingen. Alle rytuigen waren bespannen met twee paarden en voorzien van brandende, met floers omwonden lantaarns. Langs den weg, dien de lykstoet volgde, waren de meeste winkelhuizen gesloten en halfstok gevlagdde stadslantaarns waren brandende en omfloersd. Onder do equipages merkte men op die van den Commissaris der Koningin, jhr. mr. Bosch van Drakestein, den burgemeester jhr. Van der Does de Willebois, den wethouder Van de Mortel, jhr. mr. P. Van Meeuwen, jhr. mr. De Grez, J. Van Ryckevorsel, F. Van Lanschot, enz. Eerst te ruim 1 uur bereikte de stoet, door eene onoverzienbare volksmenigte begeleid en onder statig klokkengelui, het einde der stad, waar het te voet gaande gedeoltewerd ontbonden. Op de R.-K. begraafplaats te Orthen werd, na de gebruikelijke indrukwekkende ceremo niën, het lijk bygezot in den grafkelder, naast dat van zfin voorganger, mgr. Zwysen. Het was 3 uren, toen men van den dooden- akker terugkeerde. Hedenmiddag vergadert het kathedraal ka pittel tot benoeming van een vicaris-kapitulaar, tot tydelyko waarneming van het bestuur van het bisdom. Volgens een later bericht is de vicaris-ge neraal A. Van de Laar voor die waarneming aangewezen. (H.) Naar de „N. R. C." verneemt, zal de heer E. A. A. J. De Roy van Zuidewyn wegens gezondheidsredenen ontslag aanvragen ala president van de Algemeene Rekenkamer. -- De koninklyko goedkeuring is verleend aan het besluit der Staten van Zuid-Holland tot het aangaan eener geldleening ten laste der provincie, groot ten hoogste f 900,000. Les AXEIVXJK pour OI1VXAJNOIIE le XO JTA.TN'Y. 1892: DÉJEUNER i» 11. Filet de Mareng. Oeufs frites a la moderne. Toarnedo au IVfadère. Pommes Pont-Xeuf. Roll. Gruyère, Camembert, Chester. DIXER a f 2.50. Hors d'oeuvre. Polage Oxtatl. Sole a la Portugalse. Filet sauté Américalne. Petit pols a l'Anglalsc. Salmi de falsant aux Olives. Rdtl de poularde de Bruxelles. Compote mèlée. Crème domino nolr. Fromage, Fruits, Dessert. DIXER a f 3.50. Huttre a la Uollandalse. Potage a la R:\chel. Trulte saumonèe a la ravigote. Selle de marcassln a la pérlgueux. Fonds d'artlchauds a 1' Itallenne. Roti de Bccasse des Ardennes. Compöte panaehéc. Terrine de §trassbourg. Beignets de pèches. Glacé Olga. Fromage, Fruits, Dessert. 186 84 L.ANTG-E MARE 40, en DEIDE 3NT,

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 9