ii°. 3780. Maandag 11 Januari. A". 1892L fgezc Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eci*ste Blad. Kikeriki. Leiden, 9 Januari. ton. Aan 't leven weergegeven. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidec p« 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. jLIao.odt.rl fikt» Nomm^rs.0.03. PRIJS DER. ADyJiK-ÏENriÊN: Van 16 regel» f 1.05. Ieó< ic .'0el inner f 0.17|. Qrootere lettere naar pl».\tM-airr\t«, Voor Uel inca&werec buiten ie sUu> w-rCi j 1;. ae.-ch'jca. Aan de Abonnó's daarop, wordt by dit nommer verzonden No. 16 van KikerikL Beden is aan de universiteit alhier de heer J. H. Leopold, geb. te 's-Hertogenbosch, bevorderd tot doctor in do Klassieke Letteren met academisch proefschrift, get: „Studia Peerlkampiana." In de maandelyksche vergadering, door de Maatschappij van Nederlandsche Letterkunde alhier gisteravond, 8 dezer, gehouden, deed de voorziter, prof. Acquoy, mededeeling van een belangrijk letterkundig geschenk, hem dezer dagen voor de Maatschappij toegezon den door den heer J. Bosboom Nz., te 's-Gra- renhage. Het geschenk van genoemden heer jtreft de schriftelijke nalatenschap van wylen jne tanto, mevrouw A. L. G. Bosboom Toussaint. Had de beroemde romanschrijfster zelve reeds in 1877 de autografen van al hare tot dien tijd verschenen werken aandeMaat- schappij, waarvan zy eerelid was, afgestaan, de heer Bosboom voegde er thans de later geschrevene aan toe, o. a. die van „Raymond den schrijnwerker", „De terugkeer van Gol gotha", „Een bijschrift bij de beeltenis van Jan Pietersz. Koen", enz., voorts die van twee onvoltooide novellen: „De Molenaar van Mühlborg" en „De Cornetjes", alsmede een fragment eener autobiographie der gevierde Schrijfster, verschillend van die, welke door haar in „De Gids" van 1886 werd geplaatst. Daarenboven bevat het geschenk eenige aan teek eningen, door wijlen haren beroemden itgenoot J. Bosboom aangaande haar leven jemaakt, eone portefeuille met brieven, door iannen als Tollens, Da Costa, Van Leimep, [Potgieter, Groen van Prinsterer, Busken Huet en anderen aan haar gericht, verschillende oorspronkelijke stukken, kopijen en uittreksels, die haar by haren arbeid over Leycester heb ben gediend, enz., enz. Nog waren er bijge voegd exemplaren van de vertaling van „Majoor Frans" in het Engelsch en Zweedsch. Alles te zamen vormt eene aanzienlijke collectie, op welker belangrijkheid door den voorzitter werd gewezen. Do vergadering maakte met ingenomenheid kennis met de lieuwe letterkundige aanwinst der Maat schappij en vereenigde zich van harte met de hulde, door den voorzitter aan de vrijge vigheid van den heer J. Bosboom Nz. gebracht. De voorstelling in den Schouwburg op Maandag-avond, waarvan de aanvang in de advertentie als te halfacht wordt aangekon digd, zal wegens hare uitgebreidheid reeds om zeven uren beginnen. In het 4de kwartaal 1891 hebben zich te Leiden 342 jongens aangemeld om in den marine-zeedienst te treden. Daarvan worden 231 afgekeurd en 111 voor do Kweekschool voor Zeevaart aangenomen, om naderhand op Hr. Ms. opleidingsschip „Admiraal Van Wassenaer" te Amsterdam te worden geplaatst. Men schrijft ons uit Lisse: Alhier trad in de bijeenkomst van de Vereeniging voor Winterlezingen j.l. Donderdag als spreker op de heer mr. Lamberts Hurrelbrinck, van Leiden. Een viertal oorspronkelijke Limburgsche novellen boeiden in hooge mate het gehoor, zoowel door het degelijke van den inhoud als door den schoonen vorm en de uitstekende voordracht. Was door verschillende oorzaken de opkomst der leden niet talrijk, de afwezigen hebben veel verzuimd. Aan het departement van waterstaat, handel en nijverheid is aanbesteed het onder houden en herstellen van het post- en tele- graafgebouw te Noordwyk, gedurende de jaren 1892, 1893 en 1S94. Minste inschrijver was de heer C. Alkemade Sr., te Noordwijk, voor f626. Aangenomen is hot beroep by de Ned.- Ger. gem. te Loosduinen door den heer J. P. Visscher, te Voorschoten. Uit Wyghon, by Nijmegen, komt de treu rige tijding, dat de begaafde geschiedschrijver en aardrijkskundige P. H. Witkamp aldaar gisterochtend in den ouderdom van 75 jaar is overleden. Het stoomschip „Gouv.-Gen. 's Jacob", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 8 Jan. te Cardiff; de „Priok", van Hamburgen Amsterdam naar Java, vertrok 7 Jan. van Southampton; do „Hector", van Amsterdam via Liverpool naar Java, vertrok 3 Jan. naar Djeddah; de „Semarang", van Rotterdam naar Java, vertrok 7 Jan. van Marseille; de „Schiedam" vertrok 7 Jan. van Baltimore naar Rotterdam. Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot ridder in de orde van don Nederlandschen Leeuwde kolonel by den generalen staf burggraaf De Pernös, laatstelijk militair at taché by het Portugeesch gezantschap te 's-Gravenhage; en de gezantschapssecretaris de heer Masuo Kato, laatstelijk tydelyk zaak gelastigde van Japan alhier. De heer H. Huzinga, arts, benoemd en aan gesteld tot officier van gezondheid 2de klasse by hot personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Nederlandsch-Indiè. Met ingang van 17 Jan. 1892, herbenoemd tut burgemeester van Rynsburg, den heer J. C. Meyboom, secretaris dier gemeente. Gemengd Nieuws. Morgen-, Zondag-avond, zal in do Stadszaal weer een groot spectacle-concert varié gegeven wordon door het Varieté- gezelschap van het Victoria-theater te Am sterdam. De bezoekers van verleden week zullen zich herinneren den grooten bijval, waarmede toen de leden van het gezelschap optraden, en welk eeno groote, onderhoudende afwisse ling hot programma voor zang- en andere nommers aanbood, alsmede hoe sterk de toeren waren, welke er werden vertoond. Het programma voor morgenavond is van het voorgaande byna geheel verschillend, zoo dat zy, die de vorige söiróe bijwoonden, thans wederom kunnon gaan profiteeren, terwijl zij, die nog geen kennis met de uitvoerenden maakten, er nu allicht heen zullen gaan. De directeur, do heer J. Witkower Gerson, zal er zeker zorg voor dragen dat het pu bliek andermaal een gunstigen indruk van zyn gezelschap meeneemt, en deheerDuyser moge de ondervinding opdoen, dat zyne be moeiingen om deze tweede soiróe nog te doen plaats hebben, worden op prys gesteld. Hedenn amiddag, omstreeks twee uren, geraakte aan den Nieuwen Ryn, tegen over het Utrechtsche Veer, eene door twee kleine jongens voortgeduwd wordende slee, waarin twee jeugdige kinderen zaten, te water, daar de slee een te grooten gang had en de bostuurdertjes niet by machte waren haar op den wal te houden. Spoedig toegeschoten hulp mocht er in slagen do kleinen weer behouden, ofschoon met een nat, koud pak, op d|n wal te krygen, welken weg later ook de slee volgde. Men schrijft ons uit Noordwijk, dd. 8 Januari: Nu, naar wo althans hopen, de dienst der _posteryen voor deze gemeente by het Hoofd bestuur in nadere overweging zal genomen j worden, naar aanleiding van do herhaalde aanranding van den postbode Noordwyk I Leiden, kan het wellicht nuttig zyn den dienst van dien man eens even na to gaan. De postbode woont t beiden. Zyn dienst vangt aan '8 7iackts te halfdrie, want hy moet om halfvier van het postkantoor te Leiden vertrekken, om, over F *.orug en Vooihout, om 6 uren aan het postkantoor te Noordwyk te zijn. Dan heeft de man rust tot 12 uren; deze 6 uren brengt hy, bij de gratie van den postdirecteur te Noord v. k, in do bestellings- kamer van dat kantoor door, waar het eenige comfort bestaat uit een j houten bank en eene warme kachel. Weigerde de humane postdirecteur de toe lating tot de bestellerskamer, dan mocht de postbode, rijksambtenaar, wien soms groote waarden moeten toeve—rouwd wordon, den tyd dooden door wandelingen langs 's heeren straten. Om 12 uren vertrek" de bode weer naai* Leiden, via Voorhout—Poatbrug, en arriveert dan te halfdrie weer aan Leidcns postkantoor. Van halfdrie tot 5 uren vertoeft dan de bode weer bij de zijnen te Leiden, doch deze 21/1 uur rust moet nog verminderd worden met den tyd, noodig voor het ovorgeven en in ontvangst nemen zijDer dienststukken aan het postkantoor te Leiden. Om 5 u. 50 ra. vertrekt de bode, doch nu per tram, weer van Leidon naar Noordwyk, vertoeft aldaar tot 7.09, arriveert dan te 8 uren te Leiden, begeeft zich naar 't post kantoor en-is dan omstreeks half negen 's avonds aan het einde van den dog, welke te halfdrie 's nachts voor hem aanving Voor dezen dag-dienst betaalt de Staat der Nederlanden hem 900 a 1000 centen 's weeks Eenige verandering in dezen toestand kan toch geen onbescheiden wensch hoeten! Eene dikke sneeuwlaag bedekt velden en wegen, en de arme vogels hebben het sedert twee dagen weder hard te ver antwoorden. Evenals ieder jaar, doen wy daarom ten behoeve onzer govedorde vrienden een beroep op allen, groot en kloin. In het raamkozijn of op het erf een plekje schoon gemaakt en daar iederen morgen wat voedsel gestrooid en de diertjes zyn voor verhon geren bewaard. De procuratiehouder van eene der eerste Amsterdamsche bankinstellingen werd vóór eenige dagen plotseling krankzinnig. De man wilde spijs noch drank meer tot zich nemen, en hoewel men hem, opgenomen in hot Buiten-Gasthuis, daartoe wel wist te noodzaken, mocht dit toch weinig baten. De ongelukkige is reeds overleden. Te Rochester (N ie uw-York) heeft eene lichte aardbeving plaats gehad. DOOR HUGH CONWAY. 67.) Misdadig was hy, maar niet zoo gruwelijk, als mijne verbeelding hem my geteekend had. j Zijne groote fout was, dat in zyn oog, voor de zaak der vryheid, elk wapen geoorloofd I was, misdaden niet uitgesloten. Wy, Engel- j schen, wier denkbeeld van tirannie en onder- drukking is, dat men belemmerd wordt in de voorrechten der vrijheid, wy kunnen een man van zijn type niet begrijpen, niet met hem sympathieseoren. Hetzjj dat wy het gouvernement goed of slecht noemen, al naarmate wy Whigs of Tories zyn, de eene of andere party aan het roer zywij worden ten minste geregeerd door landgenooten, die door een deel van ons daartoe verkozen zijn. Maar zoo wij eens jaren achtereen overgeleverd waren aan de genade van buitenlanders, dan zouden wy beter begrypon wat patriotisme wilde zeggen in den mond van Ceneri. Hy en zijne zuster waren de kinderen van welgestelde lieden uit de middelklasse niet adeliyk, zooals Macari beweerde. Hyzelf had eene wetenschappeiyke opvoeding ge noten en was dokter geworden. Zyne zuster, wier buitengewone schoon heid op Pauline was overgegaan, leefde als een gewoon Italiaansch meisje, maar toch niet zoo vroolyk als de meeste andere meis jes in navolging van haren broeder namelijk weigerde zy deel te nemen aan eenige pu blieke vermak elykheid, zoolang de vijandeiyke witrokken het land regeerden. Ongetwyfeld zou zy den rouw over haar land hebben blyven dragen, ware do liefde niet tusschen- beide gekomen. Een Engelschman, March genaamd, zag het schoone Italiaansche meisje, won haar hart, trouwde haar en voerde haar in triomf mede naar zyn geboortegrond. Ceneri vergaf zjjne zuster nooit geheel haren afval en haar weg gaan; maar de uitzichten, welke haar ge opend werden door dat huwelyk, waren zóó goed, dat hy er zich niet sterk tegen ver zette. March was een zeer ryk man. Hy was eenige zoon, waaruit te verklaren is dat Pau line, voor zoover Ceneri wist, geene nabe staanden had van vaders zyde. Verscheidene jaren leefden de jonggehuwden zeer gelukkig. Er werden hun twee kinderen geboren: een zoon en eene dochter. Do vader stierf echtor, toen de zoon pas twaalf en de dochter tien jaar oud was. Zyne weduwe, die in Engeland weinig vriend schapsbanden had aangeknoopt en Engeland alleen liefhad om haars mans wil, keerde weldra naar Italië terug, en al hare oude vrienden verwelkomden haar met vreugde. Zy werd beschouwd als fabelachtig rijk. Haar echtgenoot had, in eene opwelling van liefde, haar alles vermaakt. Hoewel er later kin deren waren, had hij zijn testament onver anderd gelaten, zóó groot was zyn vertrou- won in zyne vrouw. Geen wonder, dat me vrouw March, met zulk een fortuin te harer beschikking, algemeen geëerd en gezien was. Zy had vóór haar huwelyk al tyd haren broeder boven alles lief gehad. Zy deelde zijn patriotisme, sympathiseerde met hem in zyne plannen en luisterdenaar de hersenschim mige conspiration, waarvan hy het hoofd steeds vol had. Hy was eenige jaren ouder dan zy en by hare terugkomst in Italië vond zij hem weer als een uiterlijk rustig leven den, hardwerkenden, slechtbetaalden doktor. Zy verwonderde zich, dat die vurige plannenma- kende jonkman van vroeger zoo veranderd was. Eerst toen Ceneri zeker was, dat zijne zuster nog aan Italië getrouw was, liet hy haar zien, dat onder dat prozaïsche uiteriyk een van de slimste en bekwaamste geesten verborgen was, onder al degenen, die werkten aan de vryheid van Italiö. Toen kreeg hy zyne vroe gere heerschappy terug. Zy bewonderde, aanbad liem byna. Zy ook was bereid alles op te offeren, zoodra de tyd zou gekomen zyn. Wat zy zou gedaan hebben, indien zy liet beleefd had, dat men hare hulp inriep, is moeilyk te zeggen, maar zeer waarschjjnlyk zou zy haar fortuin en dat harer kinderen vry willig geofferd hebben voor de goede zaak. Zy stierf echter lang voordat er iets kon ondernomen worden en by haren dood liet zy in het volste vertrouwen alles in handen van haren broeder, als voogd over Jiaro kin deren. De gedachte evenwel aan de bepaald Engelsche gezindheden van wylen haren echt genoot, deden haar, in hare laatste oogen- blikken, haren broeder verzoeken, dat hy zou beloven aan beide kinderen eene Engelsche opvoeding te zullen doen geven. Toen sloot zy voor immer de oogen en de weezen werden overgelaten aan de meerdere of mindere zor gen van den voogd. Hy kwam echter zyne belofte getrouw na. I Wordt vtrvolgd I

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1