gespaard om het lijkte laten opgraven, wa? rna dit door hom herkend is geworden. onge. lukkigo Blachtoffur is daar to ^eder tor aarde bosteld. Hot Openba' V., Ministerie bü het kantongere^ „evr. .at te 's-Hage heeft gwno termen .aden om gevolg te geven aan do aan klacht tegen de coöperatieve winkel-voreeni- ging van „Eigen Hulp", wegens verkoop van sterkon drank zonder vergunning (vrucht?!! op brandewijn). J. II. S.oud 30 jaren, horloge maker, geboren te Amsterdam, wonende te 's-Gravonhago, had zich gisteren voor de rechtbank le dezer stede te verantwoorden ter zake dat hy valschelyk hoeft opgemaakt: I. in het begin van Juli 1891 een Ned. binnenl. postwissel groot/*97.50, vermeldende als afzonder A. Verheul te Schiedam en als geadresseerde Van Wessom to Dordrecht; dezen postwissel, die niet door bekl. ter be taling werd aangeboden, vond saen in zijne woning met verschillende ingrediënten, welke hy voor do vervalsching gebruikte; II. in het begin van Juni 1891 een post wissel groot ƒ75, vermeldende als afzender A. De Bio te Delft en als geadresseerde K. Hulsman te Haarlem; welk stuk hy op 23 Juni ten postkantoro te Haarlem ter uitbo- taling aanbood en waarop hy het geld ontving III. in het begin der maand Januari 1891 een postwissel groot ƒ125, vermeldende als afzender B. Harmess te 's-Gravenhage en als geadresseerde P. Bekker te Leiden; welk stuk hy op 17 Januari 1891 ten postkantore te Leiden ter uitbetaling aanbood en waarop hy het geld ontving; IV. in het begin van Mei 1891 een post wissel groot ƒ125, vermeldende als afzender C, v. dor Hilst te 's-Gravenhage en als ge adresseerde J. Visser te Utrecht; wolk stuk hy ten postkantore te Utrecht ter betaling aanbood, doch waarop geene betaling volgde, omdat geen adviesbrief was ontvangen. Beklaagde bekende dat hy don sub lo. ver melden postwissel had vervaardigd, maar ont kende do andere drie postwissels to hebben gemaakt. Een aantal getuigen en deskundigen werd gehoord. Uit do verklaringen der deskundigen bleek, dat al de vervalschto postwissels met dezelfdo inktsoort waren ingevuld als by bekl. in be slag genomen was en dat het schrift daarop geheel overeenkwam met de stukken van vergeiyking, door bekl. geschreven. Ook waren de deskundigen van oordooi, dat voor do stempelafdrukken de in bekl.'s woning gevonden inkt en stompels waren gebruikt geworden. Beklaagde zeide de stempels en afdrukken vervaardigd te hebben volgens een recept, hem door een onbekende in oen bierhuis medege deeld. Hy bleef, ook na het getuigenverhoor, by zyne ontkentenis voor wat de drie laatst genoemde postwissels betreft, volharden. Substituut-officier van justitie, mr. Pleyte, wees er op dat de drie laatstgenoemde post wissels dezelfde kenteekenen hebben als de oerstgenoomde, welke bekl. orkend hooft ver- valscht te hebben. Voorts wees hy op het gevaariyk karakter van het misdryf, waaraan bekl. zich schuldig maakte, gevaariyk voor de maatschappy, omdat het opsporen van den dader van dergelyke feiten zeer moeilyk is en do opsporing van dozen bekl. alleen is te danken aan de omstandigheid, dat bekl. vooraf een postwissel tot oen klein bedrag aan zyn eigen adres deed verzenden, welke postwissel als model voor do vorvalschte wissels gebruikt werd. Do omstandigheid, dat bekl. niet veel als horlogemaker verdiende en toch tameiyk wel rondkwam zonder schulden te maken, achtto hot O. M. ook eene aanwyzing voor het bewys van bekl.'s schuld aan het hem ten lasto gelegde. Het requisitoir strekte tot schuldigverklaring van bekl. aan vier feiten van valschhoid in oene authentieke akte en drie feiten van het opzettelijk gebruikmaken van de vervalschte stukken als waren zo echt en onvervalscht, en Yeroordeeling tot zeven jaren gevangenisstraf. Als verdediger trad op mr. H. De Ranitz, dio de bowysvoering uitvoerig bestreed. De uitspraak wordt later medegedeeld. De Haagse li e rechtbank veroor deelde gisteren o. a. den man, die zich schul dig maakte aan diefstal van steenkolen ten nadcelo van zyn vroegeren patroon, den brand- stoifenhandelaar IC., tot 14 dagen; con man, dio geld verduisterde, hetwelk hy uithoofde zijner dienstbetrekking onder zich had, tot 3 maanden; S., II. en 8., die zich schuldig maakten aan mishandeling, do beide eersten oöVendien aan vernieling, Vesp. tot 1 maand, 1 maand en 14 dagenvrouw C., wegens oplichting, (by verstek) tot 4 maanden; R, wegens mishandeling, (by verstek) tot 1 maand; J. A. D., wegens mishandeling, tot 3 maanden; on een medcbekl. van dezen (by verstek) tot 7 dagen gevangenisstraf. Door de arrond. - rechtbank to 's-Gravenhage werden in het afgeloopen ja^ï jOQi Ypnnissen in strafzaken göWêZèh, waar- vim 408 wegêhs bedelarij493 wegens land- loopery en 703 wegens andore feiten. In 1890 bedróg het aantal vonnissen als bovenbedoeld 1272, nl. 594 wegens bedelary, 46 wegens landloopery en 632 wegens andere feiten. Over den i a o ni) welke heden Dinsdagavond ten hove gehouden wordt, ter vorvanging van de algemeene nieuwjaars receptiën, welke vroeger gebmikelyk waren, schrijft do Haagsche kroniekschrijver aan de „N. Grom Crt.": Zulk een raout is een zeer eigenaardig ge bruik. Er worden honderden invitatiën voor uitgegeven; alle officiëele staats- en andere colleges, leger, marine, schuttery, magistra tuur, ontvangen er eene uitnoodiging voor, dat wil zeggen voor eene beperkte deputatie. En er wordt aardig wat geïntrigeerd onder de officieren van de schuttery, om by de depu tatie te zyn. Ook dames verschynen by de avondreceptie en de kappers hebben 'tdan ook vreeselyk druk op zoo'n ra-outf-dag; ik hoorde jl. Dinsdag al eene dame by een onzer eerste coiffeurs er over klagen, dat zy niet om 6 uren kon ge holpen worden. De man liet mevrouw zien ('t was 8 dagen te voren en de dag voor 't hoffeest was nog niet stellig bepaald) dat •alle uren van 2 tot 7 reeds bezet waren. Veel byzonders levert zoo'n receptie niet op; men wordt aan H.H. MM. in do ryk verlichte zalen voorgesteld en wandelt verder rond; gedurende een paar uren wordt er gepraat engevleidaan 't buffet kan men zich aan allerlei verfrisscliingen te goed doen, maar daarmee houdt ook al 't genot op. Uit den Sittardschen gemeen teraad (naar den „Katholieken Waarheids vriend"): De heer Kamps: Hoe is hot met het gas? De Voorzitter: Dat gaat my aan, ik doe wat ik wil. Do heer Kamps: Dat is kras. Do heer DolsU hebt ons beloofd van het met den heer Laudy daaromtrent te regelen cn tot heden hebben wy nog niets gehoord. De Voorzitter: Wat wilt u regelen, ik ben niet bang, kom maar op. Do heer SchreyIk moet u opmerken, mynheer de Voorzitter, dat het gas in do laatste 8 dagen veel te wenschen overlaat, en dat het eono onrechtvaardige zaak is, dat de ondernemers niet leveren wat zy verplicht zyn. De heer Kamps: Die ondernemers lachen ons uit, omdat de burgemeester hun de hand boven het hoofd houdt. De Voorzitter (opspringende en zich in positie stellende): Kerel, wat wilt u? De heer Kamps: Kerels gelijken op u. De Voorzitter: My ligt aan het gas en alles niets gelegen. De Voorzitter: Nu benoeming van leden van hot armbestuur. De heer Kamps: Wie moet lid van de bende worden? De Voorzitter (springt op, draait eens rond, pakt met 2 handen een stoel, zet hem weer neer, draalt zich weer rond, balt de vuisten on zegt)Vord.kerel, wat durft u zeggen? Wy bestaan uit geen bende. De heer Kamps: Bedaar, mynheer de Voor zitter. Gebruik verstand. Als u het bestuur voor eene bende uitmaakt, dan bent u toch zeker de chef er van. De Voorzitter balt eene vuist en fluistert den heer Dols iots in het oor. De heer DolsSchaam u, burgemeester van Sittard; zeg dat eens hardop, wat u my daar toegefluisterd hebt De Voorzitter: Wat ligt my aan die schaamte. Vooruit maar met dat ding! De heer Kamps: U moogt als voorzitter van het armbestuur toch geen deel aan die stemming nemen. De Voorzitter: Ik houd my aan u niet op on doo wat ik wil. Ik mag zoowel stommen als u, en ga over tot do benoeming. Do heer Rutten, burgemeester, wordt her kozen. De heer Dols: Wat is nu aan de beurt? De lieer Kamps: De chef van de bende, zooals hy zichzelf noemt, en ik onthoud r?y van stemming, op grond, dat gy in stryd met het reglement handelt. De Voorzitter: Doe wat u wilt. Ik ben baas en dat hebt u gehoord, hoeren, wat die kerel my daar zegt, en ik neem u allen tot ge tuigen, Zou. die my durven voor een chef Van een bende aanzien. De heer DolsIk onthoud mij van stemmen, op grond dat het dagelyksch bestuur geene voordracht van 2 personen voor het armbe stuur heeft opgemaakt. De Voorzitter: Maak my niet „laam", Kus- ters moet gekozen worden, anders niemand. Do heer Kamps: En ik verklaar dat die stemming onwettig is. De Voorzitter: Stemmen! Vooruit! De heer Kusters wordt gekozen. De influenza broidt zich in de gemeente Zeist meer en meer uit en begint oen dreigend en ernstig karakter aan te nemen. In byna elk gezin zyn één of meer personen aangetast, terwijl ook al eenigo gevallen met doodelyken afloop zyn voor gekomen. De ziekte neemt ook op Tessel geducht toe; oen derde der inwoners te Oudeschild werd reods in minder of erger graad aangetast. Do griep blyft eveneens to Apeldoorn in ernstige mate heerschen. Hoewel de gemeente vier goneesheeren telt, is het geen zeldzaam heid, dat de hofarts Vlaanderen dagelykseen vijftigtal lyders bezoekt. De directeur der „Prins-Hendrik-stichting", te Egmond aan Zee, meldt dat de influenza ook in die instelling heerscht. Van de ruim honderd oude zeelieden, die er verpleegd wor den, zyn 23 er door aangetast; do toostand van drie boezemt ernstige bezorgdheid in. Ook in Utrecht heerscht de influenza in eenigszins hevige mate. Gedurende de maand December zyn te 's Hertogonbosch 164 personen overleden, van wolke 114 sedert de laatste 14 dagen. In hot groot ziekengasthuis liggen 128 patiënten; wegens gebrek aan plaats is aldaar een ge deelte van de militaire afdeeling voorburger- zieken ingeruimd. Ook te Dordrecht woedt de influenza in hevige mate. Men zegt dat niet minder dan 900 personen aan de ziekte lydende zyn. Er doen zich verscheidene gevallen voor met doodelyken afloop. Men meldt uit Alkmaar, dd. 4 Januari: Ingevolge advies van de gezondheids-com missie hebben, naar wy vernemen, burge meester en wethouders der gemeente Alkmaar besloten, de openbare scholen niet te openen na de vacantie, wegens do heerschende influenza-epidemio. Het „Woihnachts-orato- rium" werd om dezelfde redon uitgesteld. Ook in de omliggende dorpen eischt de ziekte vele slachtoffers. Te Heiloo overleed een man byna gelyktydig met zyne vrouw. De oude lieden, die in dezelfde bedstede lagen, hebben waarschijnlyk niet bemerkt, dat hun einde naderde; beiden meenden, dat zy de eerst- storvende waren. De epidemie van influenza breidt zich zeer uit in Engeland. In de gebouwen, welke tot hot kasteel van Windsor behooren, zyn nu ook verscheidene dor bewoners aangetast. Op het Britscbe oorlogsschip „Dreadnought" (10,820 ton), behoorendötot de vloot dor Mid- dellandsche Zee en thans by Salonica voor anker liggend, zyn meer dan 150 derberaan- ming ziek door influenza. In Britsch Columbia (Canada) en op de noordoost-kust van Vancouverseiland heerscht do ziekte zeer onder de Indianen, waarvan velen sterven. De influenza sehynt in België zich steeds uit to breiden. In het geheel zyn sedert Kerstdag 184 personen gestorven; te Meche- len heeft het gemeentebestuur de scholen doen sluiten. Zaterdag lagen van de 3000 werklieden op het arsenaal 357 ziek, Uit Abercorn wordt dd. 4 Jan. geseind dat meetings zyn gehouden in alle groote mynstreken, waar geen vast werkloon wordt gegeven. Do gestelde voorwaarden werden door de afgevaardigden der mynwer- kers aangenomen, maar voldeden niet aan de werklieden, die weigeren individueele ver bintenissen tegenover de mynmaatschappyen aan te gaan. Zy geven de voorkeur aan eene werkstaking boven eene wisselende schaal van loon. Te C o 11 e hebben de sjouwers gebruik gemankt van de ophooping van goe deren, door den aanvoer van Spaansche wfjnen veroorzaakt, en zyn eeno werkstaking be gonnen. Zy eischen 10 fr. loon per dag. Er wordt uit Parys geseind dat de werkstaking onder de koetsiers dor om nibus-maatschappij algemeen is, doch dat onder de werkstakers kalmte beersght* Het station te Madridisover- vuld van vaten, manden en kisten mot wijn, welke nog vóór de invoering der nieuwe ta rieven over de grens gebracht moeten worden. B UITENLANP. Frankryk. De gevolmachtigden van Zweden, Noor wegen on Frankrijk hielden gisteren te Parys- eene vergadering, welke door den minister van buitenlandscho zaken Ribot geleid en door den minister van handel Jules Roche bijge woond werd. Er is volkomen overeenstemming verkre gen. De onderteekening dezer nieuwe handels overeenkomst zal binnenkort plaats hebben. Te Toulon had gisteravond in den schouwburg andermaal eene betooging plaats. De Russische marine-officieren en soldaten worden geestdriftig toegejuicht. Ook do vierde en laatste der uit de gevangenis van Montpellier ontsnapte moor denaars is weder gevat. De influenza heeft ook het leven gekost ain den voortreffelyken Franschen roman schrijver Victor Ckerbuliez. Hy was eigenlyk een Zwitser, in Juli 1829 to Genève geboren, en begon zyne loopbaan als docent aldaar. In 1860 gaf hy een geestig geschrift, („A propos d'un cheval") uit, over do beeldende kunst en werd dientengevolge redacteur der „Revue des deux Mondes", in wolk tijdschrift hy zyne verschillende romans het licht deed zien. Onder den schuilnaam G. Valbert leverde hy in zyn tydschrift het overzicht van bui- torilandsche lettoren en politiek. Voor het overige beslaan zyne romans en politiek- wysgeerige geschriften eene breede lyst. Sedert 1882 was hy lid der Fransche Acade mie en hy was juist ter gelegenheid van het Niouwejaar tot officier van het Legioen van Eer benoemd. £>uit«olilancL Keizer Wilhelm, wenschende dat de offi cieren op alle plaatsen, waar zy geroepen worden, hunne plichten stipt vervullen, heeft aan de legerbevelhebbers gelast dat de officie ren, dio niet kunnen dansen, niet op de hof bals mogen verschynen. De werkstakende drukkersgezellen te Berlyn hielden gisteren eeno vergadering; zoowel de gezellen der groote als die der kleine drukkeryen hebben steun toegezegd. Uit Nieuw-York werd 4000 marken uit Duitsch- land 4500 mark toegezegd. Julius Rosen, de ook in het buitenland bekende schryver van tallooze Duitsche bly- spelen, is te Görz op 59-jarigon leeftyd ovei- luden. Uit Berlyn wordt geseind, dat de Duit- sclio regeering geweigerd heeft het handels verdrag mot Spanje tot Juni te verlengen. O-root-Britannië. In goed onderrichte kringen wordt verze kerd dat de aanstaande Parlementsverkiezin gen in Augustus van dit jaar zullen gehouden worden. Het Lagerhuis zal waarschijnlyk iets vroeger dan gewoonlyk worden ontbonden. Majoor Oundill is nog niet gereed met zyn rapport aangaande de ontploffing in Du blin Castle. Naar men zegt, is hy van mee ning, dat de ontploffing door nitro-glycerine is veroorzaakt. De mijnwerkers in de Cardiff-mynen hebben de voorwaarden aangenomen, welke door do besturen waren gesteld, doch de werk lieden in de mynen van het westen weigeren den arbeid te hervatten. Eergisteren, wegens den Zondag, is overal in Wallis niet gewerkt. Aan de werkstaking der Londensche boekbinders zal binnenkort een einde komen, op voorwaarden, welke beide partyen voldoen. Lord Randolph Churchil, die eene reis door Zuid-Afrika maakte, wordt den 7den dezer ie Londen terugverwacht. Oosten rijlc-Hong.-Mona rehie. Uit Weenen wordt aan de „Times" geseind, dat de aartsbisschop van Weenen onlangs te Rome was om den Paus te overtuigen, dat van de zyde van den Heiligen Stoel geene bezwaren moesten worden gemaakt tegen eene reis van den Oostenrijkschen keizer naar Rome, daar keizer Frans Jozef deeenigesou- verein is, dio geneigd is voor de belangen van den Heiligen Stoel op to treden. De aartsbisschop onderstelt dat do bemid deling van keizer Frans Jozef meer zon be- teekonen, indien een bezoek aan koning Hum- bert is voorafgegaan, aangezien de vriend-

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2