Be heer E. J. Los zegt, dat, indien men in den drukken tyd andere hulp op de secretarie had noodig gehad, men toch ook wel f 100 had moeten uitgeven. Ka eenige discussiön wordt wegens IJver en vele werkzaamheden van den ambtenaar de gratificatie beschikbaar gesteld. 11. Er is eene opgave ingekomen van den gemeente-opzichter wegens voorschotten en gemaakte kosten, en van eenige vergoeding -voor diensten, buiten zyne instructie verricht -daarvoor is door hem gevraagd ƒ263. Do Voorzitter zegt, dat de opzichter in den laat- sten tyd wel veel werk en moeite heelt, doch dat B. en Ws. gemeend hebben, hem daarvoor niet meer dan ƒ150 te moeten toekennen. Do heer Van Rijzen vindt, dat dit allemaal werk geweest is, dat hy verplicht was to doen, en stelt voor hem dus niet meer dan ƒ100 te geven; de heer E. J. Los tracht het voorstel van B. en Ws. te verdedigen; do heer Elstgeest voegt zich b\j den heer Van Rijzon, en ten laatste schijnen de meeste leden diens voorbeeld te volgen. De Voor zitter bespreekt, dat door den opzichter ook vele uitgaven voor correspondentiën, enz zijn gedaan en hy werkelijk diensten binten zyne instructie heeft bewezen, en als b. v. nu een Raadslid benoer.-d zou worden als lid in de commissie van bijstand tot beheer der ge meente-eigendommen te Huigsloot en hy zou voor het gewoon presentiegeld als Raadslid al de moeite en het werk, daaraan verbonden, m:eten doen, dan zou die persoon dit toch ook niet billijk vinden; zoo is het ook met den gemeente-opzichter gesteld, zegt de Voor zitter. Na nog eenige uitgebreide discussen meent de Voorzitter dat die zaak genoegzaam besproken is. Meïi gaat tot stemmen over. ïlöt voorstel van B. en Ws. wordt weder verworpen en dat van den heer Van Rijzen algemeen goedgekeurd. 12. Nu is aan de orde de bespreking tot liet maken van eene speelplaats te Oude- Wetering van een gedeelte van den tuin van het hoofd der school aldaar, welken heer als dan eene verhooging van traktement of ver goeding ineens daarvoor kan worden aange boden. B. en Ws. stellen voor dio op 100 te bepalen. Eene vergoeding ineens vindt de heer Oost hoek niet billyk, want een andor hoofd der schsol, die daar later zijne standplaats had. zou zijn tuin dan zonder Vergoeding missen; in veiband met de vele werkzaamheden van den onderwijzer aldaar vindt hij rerhooging van traktement veol doelmatiger; daarom wil hy zijne meening in een voorstel ter ror d vraag den leden aanbieden. De heer Elstgeest wil nog wel 23 by de voorgestelde 100 doen, maakt van zyn gevoelen ook een voorstel, doch stemt voor het verleenen van slechts ƒ100, welk voorstel, zijnde van B. en Ws., wordt aangenomen, terwijl dio van Elstgeest en Oosthoek worden verworpen. 13. De Voorzitter brengt ter bespreking het bepalen van eene aanmoediging voor de onderwijzers, in het behalen der akte van vrije- en orde-oefeningen der Gymnastiek, b. v. by het behalen dier akte den onderwij zers eene gratificatie van 50 toe te kennen, en voorts het traktement van dezen, indien dit ten minste nog geen ƒ650 bedraagt, met ƒ23 te verhoogen. Do heer E. J. Los vindt, dat dan "net uit te keoren bedrag nogal aanzienlijk zou worden. De heer Van Rijzen vindt het beter deze zaak tot eene volgende vergadering uit te stellendan kon elk lid eerst dit punt eens nader overdenken. Op 's Voorzitters voorstel handelt men dienovereenkomstig. 14. Hierna gaat men over tot vernietiging der stembriefjes, welke meer dan één jaar oud zijn, en worden deze eene prooi der vlammen. 15. Benoeming van 2 leden van het stem bureau voor 1892. Daartoe worden na stem ming en herstemming benoemd de heeren H. Bakker en E. J. Los. Na de mededeeling van den Voorzitter dat hy eerlang mot de schoolautoriteiten zal spreken over de verbouwing der scholen te Roelofarendsvoen en Rypwetering, is er niets meer aan de orde en verlangt niemand meer het woord, waarna do Voorzitter de verga dering sluit, met den wensch dat Godes zegen moge rusten op alle werkzaamheden, door den Raad in 't belang der gemeente in 't afgeloopen jaar verricht. y» tj k -MLAiXD. Fraukrijit. Ten opzichte van de onderhandelingen met de meeste vreemde mogendheden, tot rege ling der handelsbetrekkingen van 1 Februari a. 8. af, deelt de Temps" mede, dat de ge- dachtenwisseling met Nederland en België eene vertraging ondervindt wegens de onge steldhoid van den Franschen gezant te Brussel. Victor Cherbuliez, lid van de Fransche Academie, is bevorderd tot officier der orde van het Legioen van Eer. Eene gala-voorstelling is te Toulon door den gemeenteraad aangeboden aan de offi cieren en bemanning der Russische en Griek- sche oorlogsschepen. Er heerschte groote geestdrift. De Russische, Grieksche en Fransche volksliederen werden door het publiek in koor gezongen. Uit Cannes wordt aan de „Gaulois" ge seind, dat de toestand van den Franschen novellist Guy do Maupassant hoogst zorge lijk is. Italië* De vervanging van der. heer Ferrari als minister van justitie door den heer Chimirri is thans officiéél. Laatstgenoemde was met prins Borghese hoofd van do party, welke verzoening met het Vaticaan voorstaat. Do „Osservatore romano" bevat eon op stel, waarin strenge verwijten worden gericht tot den heer De Cassagnac, wegens zyne aan vallen op den nuntius in de „Autorité." Naar men zegt, is van dit opstel officieus mede- deeling gedaan aan het Fransche gezantschap to Rome. Do minister-president Di Rudini is voor nemens eene verandering te brengen in de inrichting van het ministerie der schatkist. Ook wil hy de afdeeling betreffende de koop vaardijvloot afscheiden van hot ministerie van marine en indeelen by hot departement voor landbouw, evenals het postwezon en do telegraphie, waarvan het speciale ministerie zou worden afgeschaft. Deze wijzigingen zouden by koninklijk besluit tot stand worden gebracht, nog vóór de wederbyeenkomst der wetgevende macht. llel« ië. In stryd met de onrustbarende geruchten over den gezondheidstoestand des konings kan worden meegedeeld, dat de koning gister namiddag van Laeken naar Brussel kwam en eorsfc te halfzeven naar het kasteel te Lieken terugkeerde. De koning is geheel hersteld van den lichten aanval van influenza. De bekende staathuishoudkundige baron Emile De Laveleye is ten huize van zijn vriend Bocquet te Davon, bjj Luik. aan eene long ontsteking gestorven. Do Laveloye werd goboren te Bruggo den 5don April 1822. Hy studeerde te Gent en werd in 1864 hoogleeraar in do staathuis houdkunde te Luik. Hij heeft veel geschreven. Nog dezer dagen schreef hy een artikel over de grondwetsherziening, dat grooten indruk maakte, en zijn laatste boek over den regee- ringsvorm onder de domocratio is juist ver- schener. Gi*oot-I3i-i tnimië. Betreffende den aanslag op het gouverne mentsgebouw te Dublin worden de volgende bijzonderheden gemeld. De bureelen bevinden zich aan het eind van eono gang op den beganen grond. In dezen vleugel van het gebouw is sedert geruimen tijd een groot aantal werklieden bezig veran deringen te maken. Op het oogenblik der ontploffing was er echter niemand. De schok moot zeer hevig zijn geweest, V.aar geeno ruit heel bleef. Eene groote tafel aan het boveneinde der zaal werd naar hot benedeneinde geslingerd en verscheidene kleine tafels en stoelen werden tot splinters go- slagen, terwijl een hooge lessenaar verbrijzeld werd. De vloer werd geheel opengescheurd en het tapijt lag met boeken en papieren op een hoop. De heer Cullman, ambtenaar by het finan- tiëel departoment, had zich juist twee minuten vóór de ontploffing verwijderd. "Ware hy er gebleven, dan zou hy jammerlijk zijn omge komen, daar zyne kamer geheel vernield werd. Zijn kantoor bevindt zich onder de raadskamer van den Ierschen bestuursraad, waar in den namiddag vergaderd had moeten worden. Uit het onderzoek naar de oorzaak dor ontploffing blykt. dat er dynamiet was ge legd in den kelder onder het bureel van den raad van be3tuur. Waarschynlyk was het cr dus op toegelegd om de loden van dezen raad te dooden. De man, die onlangs op het parlements gebouw te London schoot, heet John Bordas. Hy verklaarde anarchist te zijn en z^jne min achting voor den parlementairen regeerings- vorm te hebben willen tconen. 0< n r y Ic-Hónff.-Monn roll 1 o. De patriottische party te Budapesth heeft een verkiezingsprogramma afgekondigd, waarin de geheele afscheiding tusschen Hongarije en Oostenrijk is opgenomen. De partij dat voor Hongarije eene afzonderlyko adminis tratie voor het leger en een afzonderlijk douanestelsel zullen worden ingericht. Ook wil zij dat eone Nationale Bank opgericht en een afzonderlijk hof voor Hongarije geves tigd zal worden. Hot verslag der commissie in zake de handelsverdragen is aan de leden van het Parlement gezonden. De beraadslaging is op 11 Januari vastgesteld. Kursluud. Uit St.-Petersburg wordt geseind, dattweo division infanteiio naar de Oostenrykscho grens zyn gezonden. Dit feit staat niet op zichzelf. Do troepen beweging dagteekent van den terugkeer van den czaar to St.-Petersburg. Op 't oogenblik zyn 90,000 man Russische troepen aan de Oostenryksche grens gelegerd. Een nieuw regiment wordt binnenkort uit den Kaukasus verwacht. De staf officieren, die door den czaar naar Frankrijk zyn gezonden ter bijwoning van de legeroefoningen, verklaren in hun ver slag dat het rookvrij kruit aan het Fransche leger een overwicht geeft boven het besto der Europeesche legers. In politieko kringen te St -Petersburg wordt graaf Schuwaloff, de Russische gezant te Berlyn, genoemd als gouverneur van Moskou in do plaats van grootvorst Serbe. Tolctf rammen. BUCHAREST, 3 Januari. De koning en de erfprins zyn naar Budapesth vertrokken, waar zij morgen te 2 uren zullen aankomen en zullen worden ontvangen door den keizer. Dc koning vertrekt te 7 uren naar Milaan en de kroonprins naar Sigmaringen. KONSTANTINOPEL, 4 Januari. Wulko- waitch, do uiplomatieko agent der Bulgaarsche regeering, is door den grootvizier ten ge- hoore ontvangen. De grootvizier bood zijne bemiddeling aan in het bekende geschil tus schen Frankrijk en Bulgarijo Wulkowaitch is daarop naar Sofia vertrokken om de Bul gaarsche regeering over het voorstel to.spreken. LONDEN, 4 Januari. Uit Parijs wordi aan do „Times" gesefnd, dat een Russisch ge volmachtigde aldaar is aangekomen om mot de bankiers over het sluiten van eero nieuwe Russische leening van gedachten te wisselen. Er is weinig kans dat hij zal slagen. NIEUW-YORK, 3 Januari. In do afgeloopen weck werd aan goud voor 22,407 en aan zilver voor 678,664 dollars uitgevoerd. Inge voerd werd voor eene waarde van 13.491,931 dollars, waarvan 2,351,645 dollars aan ge weven goederen. De openbare schuld is gedurende December verminderd met 1,758,140. ATHENE, 3 Januari. De Kamer van Afge vaardigden heeft een wetsontwerp aange nomen waarbij de regeering gemachtigd wordt, de handelsovereenkomst met Frankrijk voor 5 maanden te vorlengen. NEWRY (Ierland), 4 Januari. In deze stad verspreidt de influenza zich onrustbarend. Daar alle geestelijken door de ziekte zijn aangetast, hadden er gisteren geene gods dienstoefeningen plaats. PARIJS, 4 Januari. De koetsiers van de omnibus-maatschappij hebben in eene ver gadering op de arbeidsbeurs eenparig tot algemeene werkstaking besloten. COBLENZ, 3 Januari. De Ryn is gisteren tot 5.60 boven het gewone peil gewassen. MADRID, 4 Januari. Hier wordt tegenge sproken, dat Spanje het oude tarief voor Duitschen alcohol zou handhaven. De nieuwe tarieven zullen met ingang van 1 Februari 1892 worden toegepast. LEIDEN, 41 Januari. Thermometerstandgisteravond om 8 ureD 2.5° C. 36.5° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 2 5° C. 36.5° F.'s middags om 12 uren 3.5° C. 38.3° F.'s namiddags 4 uren 3.5° C. 38.3° F. Zekere V., uit Noordwijk, een bekend dronkaard, heeft zich eergisteravond, zooal3 dit meermalen i3 gebeurd, om nachtverblijf aan het politie bureel alhier aaugemeld, het geen hem met nog 4 anderen is toegestaan. Nadat zy don nacht in het voor hen be- stemdo lokaal hadden doorgebracht, bleek l et in den vroegen octter.i van ghteren dat V. overleden was. Volgens verklaring van den geneeskundige bij do politie, dio het lyk heeft geschouwd, is V. aan eene beroerte gestorven. Do Haagsche rechtbank veroordeelde heden o. a. eene vrouw, die uit oene kraam te Leiden kousen ontvreemdde, tot 6 weken ge vangenisstraf. Door den heer Cs. Bosch, Damstraat te Amsterdam, Is oen prachtstuk afgeleverd, dat ontworpen en vervaardigd is in de fabriek van de heeren Van Kempen Zonen, te Voorschoten, en dat, wat kunstige uitvoering en bestemming betreft, der vermelding dubbel waardig is. Do firma Becht en Dyserinck, te Araster dam, vierde 2 Januari haar 25-jarig bestaan en ontving daarbij van haar meesterknecht en gezamenlijke werklieden een allerprachtigst geschenk. Het bestond in een kunstig beeld des vredes, dat oen lauwerkrans aan de firma toereikt, wier arbeid onder den gelukkigen vredo, welke ons vaderland genieten mocht, zoo gunstig is bekroond. Vóór 25 jaren toch bestond nog geene dergelijke inrichting in ons vaderland en begon de firma haren arbeid met slechts zeven man, terwyl de fabriek thans aan een 125-tal arbeiders en beambten oen behoorlijk bestaan verschaft. Hot beeld wordt gedragen door eene prachtig versierde zuil, waarop in omlauwerde zil veren medaillons verschillende machinerieën zyn voorgesteld. Verder zijn aangebracht do jaartallen, welke op het feest betrekking hebben, een prachtig bewerkt monogram der firma, van gedreven lauweren omgeven, en. de inscriptie: „Ter herinnering aan het 25-jarig bestaan der Firma Becht en Dyserinck. Geschenk van haren meesterknecht en de gezamenlyko werklieden. 1867 1892." Moge den heer L. Becht, thans nog de eenige firmant der jubileerende firma, dit verdienstelijk bewerkte stuk, waarin eene zoo oprechte hulde spreekt van het personeel, nog vele jaren tot eene aangename herin nering verstrekken van het door de firma, gevierde feest! Tot commissarissen vanwege Nederland tot voorbereiding van eene overeenkomst tusschen Nederland en Belgiö voor den bouw eoner sluis ta Ter-Neuzen zijn benoemd de heeren J. F. W. Conrad, oud-hoofdinspecteur van don waterstaat, lid van de Tweede Ka mer; J. P. I. Buteux, lid van Ged. Staten van Zeeland; A. Van Hooff,.hoofdingenieur van den rijkswaterstaat te Middelburg, en. J. Nolemans, ingenieur van den rykswatej- staat to Ter-Neuzen. Op z\jn landgoed Telsterbant, te Ave- zate, is overleden de heer J. A. Versteegh, lid der Provinciale Staten van Gelderland De ongesteldheid van den heerDts Amorie van der Hoeven, lid van den Raad van State, waarvan melding is gemaakt, is gebleken niet van ornstigen aard te zyn geweest. De heer Van der Hoeven is nagenoeg hersteld. De „Prov. Noord-Brab. en 's-Hert. Crt." heeft hedenmorgen in rouwrand het volgend» bulletin uitgegeven: „Werden gister-(Zondag)-morgen te Huren de Katholieken van 's-Hertogenbosch zeer ge voelig getroffen door het overlijden van den zeereerwaarden heer Th. N. H. Spierings, pastoor der parochie van St. Pieter, die na. eenige dagen van ziekte ontsliep in den namiddag te halfvyf werd het geheele bisdom van 's-Bosch eon onherstelbare slag toegebracht door het overlijden eveneens na een paar dagen van ongesteldheid van zijne doorL hoogw. Mgr. A. Godschalk, bisschop van 's-Hertogenbosch. „Men begrijpt de verslagenheid onder allo ingezetenen, van wie velen byna in ieder© familie één of meer lijders aan influenza te verzorgen en sommigen ook dooden to betreuren hebben." Voor de party aan het hof op morgen avond is als dames-toilet voorgeschreven ge decolleteerd en lichte rouw; voor de "hoeren zooals reeds gemold is: gala. De leden van de Staten-Generaal in de residentie wonende en de leden van den Haagschen gemeenteraad, bonevens een 20- tal officieren der Haagsche schutterij zyn o. a. uitgenoodigd. Aon het gebouw van het rrovin- ciaal Bestuur is heden aanbesteed het onder houden van en het doen van herstellingen aan de gebouwen dei Rijks-universiteit te Leiden van den da'^ der goedkeuring van de aaaVCeding tot uit. Der. 1892. Mbis'.e inschrijver was do i H. D F. Mejjer, te Leiden, voor 31,330.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 3