waaromtrent de meeningen verschillen, als ook geheel nieuwe variëteiten,, te doen planten. De afdeeling wenschte dien proeftuin in de onmiddellyke nabijheid van Haarlem te vestigen. Besloten werd, op voorstel van het hoofd bestuur, om in de volgende vergadering, in overleg met de afdeeling Beverwijk, een ge- detailleord plan aan de Vereeniging voor te leggen Hoofdzakelijk worden bedoeld tulpen, narcissen, hyacinten en lelies. Het stoomschip „Gelderland", van Rot terdam naar Java, passeerde 26 Dec. Ponta da Guia; de „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 28 Dec. Dunge- ness; de „Maasdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 27 Dec. Lizardde „Semarang", van Rotterdam naar Java, arri veerde 28 Dec. te Southamptonde „Obdam", van Rotterdam naar Nieuw-'York, arriveerde 27 Dec. te Nieuw-York; de „Lawang", van Hamburg en Amsterdam naar Java, passeerde 27 Dec. Perim; de „Reichstag", van Zanzibar naar Rotterdam en Hamburg, passeerde 27 Dec. Aden; de „Sarpedon", van Java naar Amsterdam, vertrok 27 Dec. van Algiers. Gomengd Nieuws. Na de feostdagen is in „Vondel- hoven" door den heer Boyden do behandeling van rheumatiekiyders weer voortgezet. Gister avond werd een boer uit Oegstgoest genezen. Do berichten omtrent don toestand van den heer C. Davenport (Sequah) blijven gunstig luiden. In den kegelwedstrijd, van 2 0 tot en met 28 December op den Burcht alhier gehouden en uitgeschroven door de kegel- vereoniging „Uitspanning door Inspanning", is wederom gebleken, dat Leiden kegelaars heeft van mannen van sta-vast. Met een hoogst zeldzaam aantal punten in 10 worpen werden onderstaande prijzen door stadgenooten behaald: lste prijs mot 78 punten met een 9 na. 2de 78 8 na. 3de „77 4de 76 Do uitslag van, alsook de goede harmonie in dezen wodstryd kunnen uitmuntend ge noemd worden. De 11-jarige J. B., wonende in de Langestraat alhier, wilde hedenmiddag in de Oranjogracht eens beproeven of een stukjo Ijs niet zou zinken als het belast werd mot do zwaarte van zijn jong lichaam. Het bijna tot water weergekeerdo ijs kon die weging niet doorstaan, het werd te licht bevonden en zonk. Ook de te zware jongen ging naar omlaag. Gelukkig kon hij boven water gebracht worden door eenigen zijner kornuiten, die hem naar huis gelei Iden, waar moeder haren natten zoon in ontvangst nam. Dit verkeerde voorgaan van den roekolooze doe niet volgen! Naar men aan de „Maasbode" uit Broda bericht, heeft daar in den Kerst nacht een vreeselijk moordtooneel plaats ge had. In een huisgezin was een zoon, die ge durig aan krankzinnigheid leed en hierdoor onlangs twee maanden in een krankzinnigen gesticht heeft doorgebracht, en nu hy thuis dos nachts door zijne ouders in hunne kamer gehouden werd. Dien nacht moet hij opgestaan zijn en zijne moeder met ecne bill gedood on z|jn vador zwaar gewond hebben. De laatste en de krankzinnige zoon zijn naar het stedelijk ziekenhuis gebracht. De „Amst. Crt." moldt: Mevrouw Van Barnekow Tindal is niet, zooals gemeld werd, uit do govangenis ontslagen. De familie heoft geen lust de boete te betalen, Zondagavond brak te Zwolle een hevige brand uit in de woning van J. Plas, 6tovenzotter in de Katholieke kerk aan de Ossenmarkt. Het huis, gronzonde aan het kassierskantoor van de heoren Doyer en Kalff en van de distillateurs-firma Wlndemuller Co., stond, ten gevolge van do groote hoeveel heid turf, die er in geborgen was, spoodigin lichterlaaie. Met inspanning van alle krachten slaagdo de brandweer er in het vuur tot de woning te beperken. Te Grootegast ontstond een he vige brand in eene der grootste boerderijen van het dorp. Aalt redden viel niet te denkende bewoners hadden nauwelijks den tyd heelhuids uit het huis to komen, en het had weinig gescheeld of een dor jongere knechts, dio in het achter huis sliep, ware omgekomen. Twintig koeien, vijf paardon, al het pluimgedierte, benevens honderd voer hooi, veertig mud paardenboonen enz, zyn verbrand. Een vreeselijk gezicht leveren al die verbrande en verkoolde dieren op, en bij het uitbreken van den brand, welke 's nachts midden in eene der schuren schijnt te zijn aangevangen, moet het gehuil der dieren afschuwelijk geweest zijn. De eigenaar had om 9 uren nog alles in orde bevonden. Jui3t vóór drie weken had hij inloedel en vee verzekerd. Op den eersten Kerstdag vielen tijdens de godsdienstoefening in de Luthersche kerk te Zwolle vijftien jongedames flauw ten gevolge van den kolendamp, welke uit het verwarmingstoestel ontsnapte. Gelukkig had het ongeval geene ernstiger gevolgen dan dat do dienst enkele oogonblikken gestaakt moest worden. Het Panopticum in de Keizer- galery is eene prooi der vlammen geworden. De schilderij van Salzmann, voorstellende de Duitsche vloot te Kroonstad, is mede vernield. Ten gevolge van hetregenach- tigo weder neemt het aantal lijders aan influenza to Berlijn weder toe. Uit Singapore wordt aan de „Ti- mes" geseindVolgens officiëele berichten uit Poking, zijn in de gevechten, ten gevolge van den jongsten opstand in noordelijk China, 2000 oproerlingen gedood. Uit Coblenz wordt gemeld dat Rijn en Moezel vry van drijfijs zyn. Eene Oudejaarslieriuncring. Ieder jaar, dat zich de Sylvester-tonen in d.i koude nachtlucht van den toren laten huoren, dringt zich aan my eene aangename herinnering op. Moge de donkere, vuile modder daarbuiten op de straat nög zoo dik liggen, de scherpe noordenwind nog zoo ruw om den hoek huilen „een gezegend nieuwjaar!" door h uist-hebbende menschen, door kinderen met kippevel, roodo neuzen, bevroren teenen en klapperende tanden nog zoo opgewekt klinken langs de wonderlijk versierde straten myne aangename herinnering wil niet wijken. Dan vertoont zich daar voor mfinen geest oen prachtig meisjeshoofd met blonde lokken te midden eener van geluk stralende men- schengroep, en ik zie eene jeugdige moedor haar blauwoogig kind op den schoot wiegen, tcrwyl een vriendelijke grysaard van blijdschap in de handen klaptDoch ik wil liever aanstonds tot het verhaal overgaan. Eonige jaren geloden leefde ik langen tyd alleen en afgezonderd in een aardig Zwitsersch dorpje. Het rumoer van de wereldsteden, do dwarrelwind van dat onvermoeid jagen naar dat metaal, hetwelk men geld noemt, ver mocht op geenerlei wyze door te dringen tot mijne eonzaamheid in het gebergte. Inderdaad overweldigde ook mi) te midden van deze met sneeuw bedekte rotson menig maal het angstig gevool der eenzaamheid en hot. hart zag verlangend uit naar den omgang mot een geliefd menscheiyk wezen. Reeds moermalen had ik gehoord van de schoonheid der blinde Rosa, die, op een af stand van oen half uur van myn bergverbiyf, eveneens in groote afzondering by hare ouders loefde. Nu wilde het toeval, dat ik werd voorgo- steld aan haren vader, den heer Rudi, en dezo eonigszins met my scheen ingenomen te zyn. 't Was een voortreffelyke oude heer en hoogst aingenaam in den omgang, maar, helaas! volslagen gebrekkig en daardoor niet in staat veel uit te gaan en die onschuldige uitspan ningen te genieten, waaraan juist menschen van zyn soort behoefte hebben. Zyne dochter Rosa was volslagen blind. Hier had ik dus gelegenheid gevonden twee vliegen in één slag te slaan: ik kon rayzel- v ,n van den druk der eenzame avonden ont- h ffen en daardoor tevens anderen gelukkig maken. Ik nam dus do uitnoodiging van den vrien- doiykon heer Rudi aan en bezocht hem menigmaal, ten einde de lange winteravonden inot hem al pratende door te brengen. Langs dien weg had ik my al spoedig dermate met die innemende familie vertrouwelijk gemaakt, dat ik waariyk niet weet, wat ik buiten hom had moeten beginnon. Rosa, dio uitnemend ontwikkelde jonk vrouw, toonde zich volstrokt geene uitzonde ring op don algemeenen regel, dat lichamoiyk lydenden bovenmate licht gevoelig zyn. In den beginne was ik wel eens bang om met haar te spreken, daar my licht eene of andere toespeling zou kunnen ontvallen, waardoor haar hoogst toeder gevoel soms werd gekwetst. Wy leordon intussclien langzamerhand elkan der meer en meer kennen en zij verzocht my dikwerf, naast haar te komen zitten en met haar to praten, als de „oudjes" zich eens tot een kaartspelletje hadden neergezot. „Gy wilt ons," zoo zeide ze op zekeren avond tot my, „een beetje opvroolyken, on daarom verbeuzelt gy uwe schoone avond uren by ons. Dikwyls heb ik er mij over verwonderd, dat het zien van myn arm melancholisch gezicht u niet wegjaagt." Ik verzekerde haar dat deze avonden my een uitnemend genoegen verschaften en dat ik my gelukkig achtte, door myn bezoek eenig licht te kunnen werpen over den nacht haars levens. Yan dat oogenblik af had ik haar vertrouwen gewonnen en legde zij zonder eenige terughouding al hare wonsclien voor my open. „O, gij moogt wel van geluk spreken", zeide zo eens, „gy, die zien kunt en u baden moogt in de heerlykheid der natuur met hare met sneeuw gekroonde bergen, waar kracht en leven rondom ontwaaktIk bezit nog maar eene flauwe herinnering van al dat schoone, wat gy dagelyks aanschouwt. Gy weet dat ik slechts acht jaren oud was, toen ik het gezicht verloor. Thans ben ik drie en twintig. Denk eens: vyftien jaren achtereen duurt myn nacht! Gy zult het misschien dwaas vinden, maar toon ik onlangs op de slaapkamer myner moeder rondtastte, raakte ik toevallig met mijne hand don spiegel aan. Werkelyk ben ik er toen vóór gaan zitten, heb myn haar los gemaakt en het daarop gekapt. Hoe verlangde ik myn beeld in den spiegel te zien on my te vergewissen van do kleur van mijn haar. Ja, ik verzonk zelfs in mijmerend denken daarover, of mijn gelaat werkelyk or zoo uitziet als ik het my denk. Maar het baatte alles niets; de spiegel bleef onverbiddelijk." Toen ik eens weder naast Rosa zat, was het Oudejaarsavond. Het jaar was oud gewordenhet had den hem voorgeschreven kring doorloopen en legde nu zyn vermoeid hoofd neder om te sterven. Wordt vervolgd B U I T tl IM LAND. Frankryk. In de Kamer van Afgevaardigden heeft de heer Millevoyo den minister van buitenlandsche zaken göinterpelleerde over de verbanning van den Havas-correspondent Chadourne uit Bul garije. Hy laakte den Bulgaarschen minister president Stamboulofl", „die een getuige zyner laaghartige onrechtvaardigheid heeft willen verwyderen," en zeide dat het doel van den Bulgaarschen minister-president is, met opzet inbreuk te maken op de zoogenaamde „capi- tulatiën," ten oinde ze weldra geheel op zyde te kunnon zetten. Spr. bracht huldo aan de geestkracht, door den minister van buiten landsche zaken, den heer Ribot, getoond De heer Douville Maillefeu vroeg verlof, om do „vraag" in eene „interpellatie" te ver anderen. (Gemor.) In zyn antwoord zeide de heer Ribot, dat Bulgarye geen onafhankelyke Staat is. Het is onderworpen aan do suzeroiniteit van den Sultan on verplicht de capitulatiön te eerbie digen. Op eigen gezag mag hot geen vroem- delmg uitzetten. Hot kan geen enkelen maat regel van dien aard nomon, zonder de mede werking der consuls. Indien de Bulgaarscho regeering grievon heeft, moot zy die aan Frankryk modedeelen. Niet alleen Frankryk heeft te klagen over de maatregelen van Bul garye; ook Duitschland, Griokenland enltaliö hebben vertoogen doen hooren. Het eersto incident met betrekking tot den correspondent van Havas had plaats in April en de Fransche consul kwam toen tegen het verbanningsbevel op by den Italiaanschen consul, die don eisch ondersteunde. Hot bevel werd ingetrokken, doch later hernieuwd en do correspondent het land uitgezet, zonder dat de Fransche consul verwittigd was. Nooit heeft de Fransche zaakgelastigde zich aan zyne verplichtingen onttrokken. Do heor Ribot vroeg daarop in trekking van het vorbanningsbevel, doch het antwoord was onbevredigend, en de Fransche regeering brak toen de betrekkingen af. Frank ryk moet voldoening erlangen. Het zal do vereischte maatregelen nemen zonder over ijling, maar zonder zwakheid. (Toejuichinger.) Na eenige woorden van den heer Douville Maillefeu, die de voorstelling van het feit overdreven noemde, werd het incident ge sloten verklaard. De heer Millevoye heeft zyne getuigen aan den heer Douville Maillefeu gezonden, wegens te scherpe uitdrukkingen van laatst genoemde by de discussie over do verbanning van Chadourne, doch do getuigen der beide heeren verklaarden, dat er geene reden voor eene ontmoeting bestond. Helgië. De Belgische afdeeling van den internatio nalen vredebond heeft te Brussel eene ver gadering gehouden onder voorzitterschap van Couvreur. De secretaris Lafontaine las het jaarverslag voor, waaruit bleek dat de bond in België bloeit en 500 leden telt. Do verga dering besloot tot het oprichten van een or gaan voor België, getiteld „De Stem van den Yrede". Het zal viermaal in het jaar ver- schynen. Op voorstel van den president zal met de Nederlandsche afdeeling van den Vrede bond te 's-Gravenhage worden overeenge komen om een gedeelte van het nieuwe blad in net Nederlandsch te doen drukken, opdat het ook geschikt zal zyn ter verspreiding in Nederland en Vlaanderen. - De minister van buitenlandsche zaken is ern tig ongesteld. Niettemin boezemt zijn toestand nog geene bezorgdheid in. - In de gisteravond te Brussel gehouden bijeenkomst van den Bond der nationale inde- pendenton heeft men zich bezig gehouden met het Duitsch-Belgisch handelsverdrag. Na ve -chillende redevoeringen vóór en tegen het verdrag word de volgende motie van orde aangenomen: De Bond, zonder zich uit te laten omtrent het verdrag in zyn geheel, noodigt de leden van den Senaat en de Kamer van Vertegenwoordigers uit, zorgvuldig de bezwaren der Belgische keoplieden te onder zoeken. en van hunnen invloed by de Regee ring gebruik te maken, opdat zooveel mogelyk daaraan worde voldaan. Itnliö. Do afgevaardigden der oppositie hebben beraadslaagd over het vaststellen van een pro; ramma betreffende hunne houding na de vacantie. Ten opzichte van de finantiëele quaestie is nog geene overeenstemming ver kregen, omdat de heer Crispi eene verhooging van sommige belastingen noodig acht. - De heer Lefóvre de Bóhaine, gezant van Frankryk by het Vaticaan, heeft een onder houd gehad met den kardinaal Rampolla, dk vorklaardo dat 't Vaticaan de laatste inci denten, in Frankryk voorgekomen, betreurt. De Paus wenscht vurig de goede en vriend- scbappelyke verhouding tusschen den H. Stoel en Frankryk te zien voortduren. Groot-Britnnuic. Trins Christian is gewond door eenige hagel korrels uit het geweer van den hertog van C, nnaught. Daar een hageltje in het oog was go J rongen, moest het oog weggenomen worden. - De Engelsche gezant te Konstantir.ope], de heer White, is gisteren to Beriyn ten ge volge van influenza overleden. Aldaar heeft dit boricht grooten indruk gemaakt in de diploma tieke kringen. Men meent dat Engeland in h ?m ten zyner bekwaamste diplomaten heeft ver loren. Do heer White begon zyne loopbaan vó^r 30 jaren te Warschau. Telegram men.. LONDEN, 28 December. Het bericht aan gaande het aan prins Christiaan overkomen ongeluk, doordien een hageltje uit het ge weer van den hertog van Connaught hem in hel linkeroog drong, wordt bevestigd. Het oog moest door den arts uitgenomen worden. Do toestand van den prins is overigens be- vrodigend. BUDA-PESTH, 28 December. De keizer heeft zyne goedkeuring verleend aan het voorstel der regeoring, om de Kamer van Afgevaar digden te ontbinden. - De magnatentafel heeft do handelsver dragen, mot wat daarby behoort, goedgekeurd. WILHELMSHAFEN, 28 Decembor. De kor- vot „Prinzes Wilhelm" heeft onverwacht be vel ontvangen naar Cameroon te vertrekken. WASHINGTON, 29 December. Minister Blaino heeft gisteren drie uren met den Chileenschen gezant, Montt, onderhandeld Men verzekert dat de heer Montt alles in het work stelt om de betrekkingen tusschen Chili en Amerika te verbeteren. HAMILTON (Ohio), 29 December. Meer dan 20,000 personen zyn in dezen staat door influenza aangetast. De helft der fabrieken staat stil. VALPARAISO, 29 December. Ter gelegen heid van de installatie van den nieuwen pre sident, is eene algemeeno amnestie afgekondigd voor alle politieke misdryven. Velasquez, die verdacht wordt eeneniouwe samenzwering op touw te hebben gezet, is met een aantal anderen gevangengenomen.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2