N°. 9770. Dinsdag 2d December. Eerste Blad. Premie-Scheurkalenders. Lelden, 28 December. Qeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. A5. i::i. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Loiden por 3 ma»nd®»f l.li. Franco per post1.40. Afannderlgko Nomwor*Q.05. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Nog dagelyks worden BCHECRKALKIV- DERg afgehaald en daaraan kan op den ■duur niet worden voldaan. Hun, die tot heden verzuimd hebben ze te laten afhalen, wordt daartoe morgen nog (zoolang de voorraad strekt) de gelegenheid aangeboden. De Bons •om uit te knippen bevinden zich in dit nommer. DE UITGEVER. In don morgen van tweeden Kerstdag is •op de begraafplaats by de Groenesteeg aan den schoot der aarde toevertrouwd het stof felijk overschot van den heer Jac. VanKaat- hoven, in leven doctor in de genees-, heel- «en verloskunde alhier. Vele belangstellenden hadden zich by die gelegenheid op den doodenakker veroonigd. 'Het lykkleed was bedekt met vyf grooto en fraaie kransen en twee bloemstukken. Overeenkomstig den wensch van don over ledene werd aan de groeve niet gesproken. Toen de kist daarin was neergelaten en er •door de familieleden bloemen in waren ge strooid, betuigde do broeder des overledenen, de heer "W. L. Van Kaathoven, namens zyne schoonzuster en hare dochters, den hartelyken dank voor de laatste eer, den overledene be- wezen. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 10 en 5 hectoliters, waren de pryzenf 48, f 5.10 -en f 2.55. JDe Raad der gemeente Oegstgeest heeft ■besloten aan het bestuur der afdeeling Oegst geest en Omstreken van de Algemeene Vereeniging van Bloembollencultuur een subsidie van f 25 uit de gemeentekas te ver strekken, ten behoeve van de in het a. s. Toorjaar aldaar te houden tentoonstelling van •bol- en knol-gewassen. Toezegging van beroep naar de Ned.- Herv. gemeente te Zoeterwoude is ontvangen door ds. J. W. H. Kalkman, predikant te Alfen aan den Ryn, die beroepen is te Moer- 'kapelle en te Benthuizen. De gemeente Leimuiden heeft een harer braafste burgers door den dood verloren. In den vroegen morgen van den tweeden Kerst dag ontsliep de heer C. Roest, wethouder aldaar. Algemeen geacht en bemind om zyn rechtschapen karakter, om zyne hulpvaardige liefde jegens zyn behoeftige medemenschen, om zyn goede, trouw en vromen zin, een voor beeld van eerlykheid en rondborstigheid, - zoo leefde hy tot in hooge jaren. Met innig leedwezen wordt betreurd het heengaan van een man, op wien van toepassing mag hee- ten, dat hy door het leven ging goed doende. Zulk een braaf echtgenoot en vader bezeten te hebben, moge voor de naaste betrekkingen een troost zyn in hunne smart! In verband met een vorig bericht, meldt ons onze correspondent uit Hillegom: Het Kerstfeest vanwege de afdeeling van den Protestantenbond alhier, werd ingeleid door het orgelspel van den heer De Jong, organist by de Herv. gemeente. Nadat door de aan wezigen het eerste vers van Psalm 103 was gezongen en het kinderkoor een paar liederen had aangeheven, nam ds. Mees, uit Haarlem, het woord. Op boeienden toon sprak deze de kinderen toe, hen wyzende op de grootsche beteekenis van dit feest. Nadat de kinderen andermaal een paar liederen hadden gezongen en hun de verschillende cadeaux waren uit gereikt, betrad ds. Mees nog eens het spreek gestoelte, richtte zich nu tot de ouders en wees hen met nadruk op het groote gewicht PRUS DER AD VURTENTXÊN Tu 1—fl regel» ƒ1.05. Ieder» regel meer f 0.1 Grootere letters naar plaatsruimte. Voor heC tnc*s»ï«roïAbiiiieo de stad wordt ƒ9.19 der godsdienstige opvoeding. Tot slot werd door de aanwezigen staande aangeheven Go- zang 117. Men schryft ons uit Noordwyk, dd. 26 Dec Hedenavond gaf de Noordwyksche Zang- vereeniging „A. d. v. e. n. d. o."f onder leiding van den heer H. Mens, in de kerk der Her vormden een© uitvoering ten voordeele der armen. Door eene flink bezette kerk bleek de be langstelling van het publiek, dat aandachtig toeluisterde. Vele schoone stukken werden ten gehoore gebracht; voor orgel o. a. het heerlyke: „Die Kapelle" van Kreutzer en Proludium van S. De Lange, door den directeur zeiven voorge dragen; voor zang: „Levensbootje" vanB. De Vries, „Lofzang" van A. Br. Van den Berg en bovenal het slotstuk, ('t glanspunt <ïer uitvoering) „Psalm 103" van E. Mobach. De yverige directeur heeft zeker wel vol doening van zyn werk. De heeren J. Gerritsen, ouderling, en J. P. Schinal, diaken der Ned.-Herv. kerk te Voorschoten, hebben als zoodanig bedankt. In hunne plaats werden door het kiescollege gekozen tot ouderling de heer J. Verhoog en tot diaken de heer G. Kranenburg. Tot notabelen der Ned.-Herv. kerk aldaar zyn herbenoemd de heeren J. Steeneveld en J. Krispyn. In plaats van den heer J. M. Van Kempen, die bedankt heeft, is tot kerk voogd gekozen de heer J. G. M. Van Griet- huysen. Te 's-Gravenhage is overleden de heer Johannes Baptist Rietstap. Te Rotterdam den 12den Mei 1828 geboren, werd Rietstap 28 Februari 1852 werkzaam gesteld by de Stenographie in de beide Ka mers der Staten-Generaal en in 1890 als eerste stenograaf gepensionneerd. De heer Rietstap had zich een welbekenden naam verworven als geslachtkundige. Behalve hot „Armorial General," hot „Handboek der Wapenkunde," het „Wapenboek van den Nc- derlandschen Adel," verschenen van zyne hand talryke studiën op genealogisch heraldisch en historisch gebied. De „Heraldische Bibliotheek" stond onder zyne leiding. Gistermorgen is op de Algemeene Begraaf plaats zyn stoffeiyk overschot ter aarde be steld. Op het kerkhof waren eenlge oud-collega's aanwezig, voorts een deputatie van het Genoot schap „De Nederlandsche Leeuw", waarvan de overledene eerelid was, en een deputatie van de Evang.-Luth. gemeente. Door den heer A. A. Vorsterman van Oyen werd een kort woord gewyd aan de nagedachtenis van den eenvoudigen man. HH. MM. do Koningin en de Koningin- Regentes woonden den eersten Kerstdag in de Willemskerk te 's-Hage de voormiddag-gods dienstoefening by onder gehoor van ds. Van Koetsveld. H. M. de Koningin Regentes begaf zich op eersten Kerstdag, 's namiddags tegen 2 uren, met H. M. de Koningin naar den vy ver achter het Huis ten Bosch, alwaar Koningin Wilhelmina zich geruimen tyd met schaatsen- ryden vermaakte. Do jonge Vorstin reed over de spiegelgladde ysbaan op een paar Friesche schaatsjes met fraai beslag, nu eens aan de hand van Hare gouvernante, dan wederom geheel vry met die bevallige, ook wel eens schroomvallige beweging, aan kinderen op schaatsen eigen. Hare Moeaer sloeg de vorderingen van de jeugdige schaatsenrydster met welgevallen gade en betrad by tusschenpoozen den ysvloer om Hare dochter langs de baan te verge zeilen. Onderscheidene dames en heeren der hof houding waren in de omgeving van HH. MM. mede op den hofvyver aan het schaatsen- ryden. De adjudant-kolonel Simon en de ordon- j nanco-officier jhr. Boreel vergezelden de Ko ninginnen, die by Haren terugkeer naar de hofstad op het voorplein van het Huis ten Bosch door eene talryke menigte werden op gewacht en begroet. Donderdag-avond te kwart vóór vyven is ten Hove te 's-Hage het Kerstfeest inge- wyd. In de Witte danszaal waren niet minder dan 7 Kerstboomen geplaatst, alle schitterend verlicht en behangen met kostbare geschenken. H. M. de Koningin-Regentes liet deze Kerst viering houden voor H. M. de Koningin, voor alle dames van het Huis Harer Majesteiten, voor de heeren der Hofhouding en voor de kindoren van de leden der Hofhouding, die allen fraaie ker6t-cadeaux ontvingen. Het feest van den Kerstboom was te 8 uren afgeloopen. In het nevensalon nam de Koningin aan kinderspelen deel. Mr. H. P. H. Van Marle heeft den eed afgelegd als advocaat en procureur by den Hoogen Raad. De buitengewone vergadering der Sta ten van Z.-Holland zal morgen niet worden gehouden in de vergaderzaal der Tweede Kamer, maar in het gewone lokaal (Eerste Kamer) op het Binnenhof. Het „Utr. Dbl." geeft in een by voegsel eene afbeelding van het daar te bouwen Universiteitsgebouw. Het stoomschip „Drente", van Rotter dam naar Java, vertrok 25 Dec. van Perim; de „Amsterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 24 Dec. Scilly; de „Gelderland", van Rotterdam naar Java, pas seerde 23 Dec. Ouessant; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 26 Dec. Kaap Rocca; de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 26 Dec. van Suez; de „Rotterdam" vertrok 24 Dec. van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Soe- rabaia", van Rotterdam naar Java, vertrok 24 Dec. van Marseille; de „Zaandam", van Baltimore naar Rotterdam, passeerde 26 Dec. Bevezier; do „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 27 Dec. Ouessant; de „Maasdam", van Rotterdam naar Nieuw- York, is 27 Dec. Wight gepasseerd; de „Sala tiga", van Java naar Amsterdam, passeerde 25 Dec. Suez; de „Veendam", vertrok 27 Dec. van Nieuw-York naar Rotterdam. Gemengd Nieuws, Voor do tweede maal in dit sei- zoen trad in de Stadszaal alhier op bet inter nationaal Variété-gezelschap van het Grand- Concert Victoria te Amsterdam, directeur de heer J. Wittkower Gerson. Voldeden de eerte maal de optredende leden uitstekend, niet minder, of liever nog meer, was dit gisteravond het geval. Aan afwisseling ontbrak het niet en wat te zien en te hooren werd gegeven, was alleszins do moeite waard. Reeds dadelyk maakte het broeder- en zusterpaar Coppée als operette-duettisten een goeden indruk en werden ze mot hunne voor drachten telkens teruggeroepenwaarna mon sieur en mademoiselle Bébé en Fanfan wegens hunne lenigheid enz. algemeene verbazing wekten. De heer Michel en mej. A. Solser droegen met hunne Hollandsche coupletten eene daverende goedkeuring weg en de werk zaamheden aan de vier vaste rekken door de drie gebroeders Dumentresque brachten de toeschouwers geheel in vervoering. Zulke toeren, hoorden wy dezen en genen 2eggen, had men nog nooit gezien. Hoe yzingwekkend byna ze soms ook waren 4 verlangde men toch telkens naar nieuwe, De beide Itali- aansche Serenade-zanger?. Clemens (heer en dame) brachten met hr.nne komische scènes heel wat hilariteit tev/eeg, welke ook in niet geringe mate werd opgewekt door het na bootsen van het klokgelui. De heeren Romberg en Leitner toonden war§ ■p^boitei athleten te zyn. Zeer zwaro tieren gewichten namen zy in de hoogte en maakten er allerlei manoeuvres mede alsof het gewone bouten voorworpen waren, en een hunner wisizjjne spierkracht zóó te gebruiken, dat fry eerst door vier heeren uit het publiek beproefde kettingen tusschen hand en voet, om borst en rug, en het bovenarmgedoelte stuk brak, en emdelykook een ketting met de hand stuk sloeg. Men moet die werkzaamheden eigenlijk gezien hebben om zo te kunnen gelooven. Aan het applaus kwam als 'tware geen eind. Als acrobatische musicalische excentriciteiten traden op de twee broeders Cemenso, die veel genoegen verschaften, al onderscheidden hunno verrichtingen zich niet door nieuwheid. Enkelen der bovenvermelde artisten traden later in don avond voor de tweede maal op en verwierven dan een even groot succes. Voor goede muziek ter begeleiding of voor de orkestnommers was ook zorg gedragen. Het was een avond, waarop zich zeker iedereen zal hebben geamuseerd. Het was een der beste, zoo niet de boste, waarop dezen winter des Zondags in de Zaal iets te doen was. De heer B. M. Duyser ls in de keuze van het gezelschap thans byzonder gelukkig ge weest. Daaromtrent was iedereen het eens. Hy had dan ook biykbaar geene kosten ontzien. Om acht uren begonnen, was het „Concert Yarié" te middernacht afgeloopen. De uitslag van den personeelen kegelwedstryd, uitgeschreven door de kegel- vereeniging „la Force" alhier en op 24, 25, 26 en 27 December in het café „de Zwarte Ruiter", Stationsweg 31, gehouden, is als volgt: lsto Prys, gouden medaille, met 67 punten in 10 worpen, de heer Th. S. A. Yan Buuren, van Rotterdam. 2de Prys, vorguldzilveren medaille, met 66 punten, de heer J. J. Welling, te Leiden. 3de Prys, zilveren modaille, met 62 punten, do heer J. Brinkmann, van Haarlem. 4do Prys, bronzen medaille, met 61 punten, de heer C. Mulié, te Leiden. Eerepryszilveren medaille, voor de meeste negens, de heer C. J. Coster, te Leiden, met drie negens in 10 worpen. De wedstryd mag in alle opzichten op een goeden uitslag bogen. Alles liep in eene pret tige stemming ton einde. Yooral by de uit reiking der pryzen, welke gisteravond plaats had, was het zichtbaar, dat kegelbroeders de kunst verstaan feest te vieren. By vonnis van de arrond.-recht- bank te 's-Gravenhage werden heden veroor deeld: H. P. d. K. en A. J. S., die zich te Delft schuldig maakten aan diefstal van zin ken buizen en daklood, resp. tot 8 maanden en 4 maanden; C. P., de dienstbode, die in den hoedenwinkel van den heer L., in de Veenestraat te 's-Hage, eenige lapjes en stukjes lint ontvreemdde, tot 14 dagen; P. S., wegens huisvredebreuk en mishandeling, tot 3 maanden; D. W. d. L., te Delft, die aldaar een politie-agent beleedigde, tot 7 dagen; J. H. B., te Z'oeterwoude, die zich aldaar schuldig maakte aan diefstal van yzer, tot 14 dagen; - C. G., die te Leiden een zakdoek met brood wegnam en zich toe eigende, tot 7 dagen. Bevestigd werd het vonnis van den kan tonrechter te Leiden, veroordeelende C. V. tot f 25 boete, wegens het met eene stoom boot in de boezemwateren varen met eene grootere snelheid dan 80 meter per minuut. Voorts werden nog veroordeeld: G. K. en W. d. B., te Leidon, wegens mishandelingen vernieling, resp. tot 16 dagen en 1 maand; J. Sdie in de Glasblazerslaan te 's-Hage koperen voorwerpen ontvreemdde, tot 6 maan den H. on B., die in do Bilderdijkstraat alüaar uit eene gang 2 bonten mutsen en eene jas wegnamen, terwijl H. zich bovendien nog scKildig maakte aan diefttal Yan geld, ieder i tot 3 maanden.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1