In do te Woerden gehouden vergade ring van de afd. Woerden dor Holl. Maat schappij v. Landbouw, werd in plai.ts van den heer C. A. Zelvelder, naar Utrecht ver trokken, benoemd de lieer R. van Wijk, tot secretaris der afdeoling en tot bestuurslid de heer J. van Doorn. Naar wordt gemeld, zal eerlaDg do Transvaalsche vice-president generaal Smit naar Utrecht komen, ten einde zich onder behandeling te stellen van prof. Snellen. (Ar. C) - Het stoffelijk overschot van wijlen den Groningschen hoogloeraar in de Engelsche taal en letterkunde dr. J. Beckering Vinckers werd gistoron op de Zuiderbegraafplaats aldaar door bloedverwanten, ambtgenooten, vrienden en leerlingen ter aarde besteld. De hoogleeraren Sijmons en Van den Ham gedachten by de geopende groeve den geleerde van groote werkzaamheid en vol liefde voor zijne weten schap, die in hem een harer pionnieren ver eert, den adel van zijn karakter en zijn vriend- schappel\jkon omgang. De hoeren Roelfsema en Brugmans namen met weemoedigen dank afscheid van een leermeester, wiens onder wijs, zoo vruchtbaar en grondig, zoo menig maal de bewondering zijner leerlingen had gewekt. Een der zonen van den overledene dankte voor de hulde, door woorden en bloem kransen op het graf vertolkt. - De leden der Provinciale Staten van Zuid Holland, de heeren Sluiter, Crena de Jongh en Van Stolk, hebben in afwijking van het voorstel der meerderheid van de Com missie ad hoe, het volgend voorstel voor de a s. buitengewone vergadering aangeboden: I Aan de gemeenten Delft en Dordrecht voor de verbetering en uitbreiding der in dio gemeenten bestaande geneeskundige gestich ten voor krankzinnigen tot een nader te be palen bedrag, een subsidie van 50 pet. in de daarvoor noodige kosten te verleonen. De uitbreiding zal zich voor elk dier boide gestichten niet verder mogon uitstrekken dan voor ten hoogste 100 verpleegden in de 3de klasse, boven de thans vastgestelde maxima. II. Aan de gemeente Dolft bovendien een subsidie te verleenen van de helft, de som van 100,000 niet te boven gaande, in de kosten, noodig voor de oprichting van een buitengesticht, met toepassing van het pavil joen-systeem, voor 150 krankzinnigen, op eene oppervlakte grond van 5 hectaren, in de nabyheid van het St. «Joris-gas thuis te Delft gelegen en aan de gemeente toebehooronde, in dier voege als zulks door regenten van dat gesticht in hunno aan do Commissie uit de Staten gerichte missive van 27 October 1891 is voorgostold. III. Gedep. Staten uit te noodigenom, naar aanleiding van het sub I on II beslotene, in overleg mot de gemeonten Delft en Dordrecht, na zich van de medewerking der laatstge noemde gemeente te hebben verzekerd, de plannen van verbetering en uitbreiding dor boide stadsgestlchten on van de inrichting van het buitengesticht by Delft -door die ge meenten met begrooting der kosten in to dienen onder goedkeuring van de Rogeering vast te stellen, en omtrent die plannen en de kosten aan de Staten zoodanige voorstellen te doen, als zy zullen meenen te bohooron. Gemengd Nieuww. Evenals vorige jaren is in do gemeenten Zoetermeer-Zogwaard weder eene publicatie afgokondigd en aangeplakt, waarbij wordt verboden do bcdelary vóór, op of nd den a. s. Nieuwjaarsdag, onder de benaming van Nieuwjaarwenschen, en waarbij ioder wordt gewaarschuwd zich daarvan to ont houden, zullende een streng toezicht worden gehouden. Om den minvermogenden do daardoor te lijdon schade te vergoeden, zal ook wedor evonals vroeger, op Woensdag 30 dezor, aan do huizen der ingezetonen, oene collecte plaats hebben, uit do opbrengst waarvan do armen van alle gezindten het zoogenaamde Nieuwjaarsbrood ontvangen, met uitsluiting echter van diegenen, welke zich, ondanks het verbod, aan bedelarij schuldig maken. Het te Noordwijk gostrandeEn- golsche schip „Milo" is gistoren aldaar in veiling voor ƒ960 verkocht aan N. Veen, te Nieuwediep. Bulletin van de Haagsche Zuid- Holl. IJsvereeniging. - Hot ijs op do Vijvers on den Schenk tot Leiden is in uitstekenden staat. De bruggen zijn zooveel mogelijk weg genomen. Loden, mits van hun insigne voorzien, be- hoovcn tot aan het buitengoed „Duivenvoorde" niet aan de baanvegers te geven, ook al zijn dezen niet voorzien van den armband van de Vereen iging. Volgons „R. v. A." is het niet waar, dat mevrouw Von Barnekow uit de govangenis is ontslagen, ten gevolge van de betaling harer boete door hare familie. Een „straatroover", die gisteren op hot Rokin te Amsterdam een kassiers knecht een zak met geld afnam, is aange houden. Met 1 Jan. zal te Amsterdam een dienst van 10 uren daags voor de politie agenten worden ingevoerd. Te Utrecht is eone Vereeniging opgericht, die zich ten doel stelt het kweeken van rozen te bevorderen. Zy zal dit o. a. doen do:>r het houden van rozententoonstellingen. Naar men. meldt, treedt de in fluenza thans in Groningen recht kwaadaardig op. Vooral op het platteland komen veel gevallen van longontsteking voor en wel zóó plotseling, dat vaak den oenen dag zich nog volstrekt geen verdachte verschynselen voor doen en 's anderendaags de long van den patient reeds geheel ontstoken is. De sterfgevallen zyu dan ook volstrekt niet zeldzaam. Op do heide na by de Craailoosche laan, is Zondag in een uitgegraven gat het lyk gevonden van A. De Ridder, wonende te Hilversum, gepensionneord Indisch militair, dio op twee krukken liep. Blykbaar is hy op weg van Bussum, waar hy Zaterdag had gebedeld, naar huis gaande, in het gat ge vallen, en, daar hy niet by machte was er zie li uit te werken, ten gevolge van de koude bezweken. (U. D.) To Lessen (België) is Maandag-, ochtend een commissaris van politie, Van de Voorden, die wegens diefstal huiszoeking deed by een strooper, Brixhy, door dezen dood geschoten. De dader vorliet daarop, door een hoop volks gevolgd, zyne woning, de lieden met zyn geweer op een afstand houdende. Nu eenigen tyd daagden een gendarme en een veldwachter op en eindelyk nog een veldwachter. Ten slotte school Brixhy achter een boom on vuurde tweemaal. Men schoot terug on de moordenaar viel gekwetst op de knieën. „Werp uw geweer weg!" riep men hem toe. Voor antwoord stak hy twee patronen in en vuurde nogmaals, tweemaal achter elkaar. Weer schoot men terug, een kogel drong hem door het linkeroog en hy was dood. Van de Voorden laat eene vfouw en vier1 kinderen na. 1 Te Dervitt (Arkansas) is woder* do lynchwet toegepast. Eenigo gemaskerde mannen drongen de gevangenis binnen en schoten drie gevangenen neder. Een gerucht, dat twee der misdadigers, die allen in een moord op eene vrouw betrokken waren, op vr\)e voeten zoudon worden gestold, was aanleiding tot de bloedige weerwraak. Te Parys is iemand in hechtenis genomen, dio er zyn werk van maakte in den Porte Saint-Martinschouwburg electrische lampjes te stelen. Ondanks het yverigst toe zicht had hy er wel honderd weten te ver meesteren. Eindelyk werd hy door middel van een olectrisch alarmtoestel betrapt. Te Orleans zyn twee voorname bankiers, do heeren Forte, vader en zoon, wogens valschheid in geschrifte en oplichtery in hechtenis genomen. Een aantal aanzienlpe Joden te Nieuw-York heeft eene oproeping tot hunne stadgenooten gericht voor het byeenbrongen van een fonds om arme Russischo Joden naar Amerika te vervoeren en hen daar te helpen hun brood te verdienen. Influonza. Sedert het weder- optreden van de influonza te Berlyn, in Nov., zyn er reeds 190 personen aan overleden; het getal slachtoffers was in de laatste twee weken 61 en 88. De „Daily Chronicle" verneemt uit Moskou, dat eene som van 20,000 roebel, bohoorondo aan de afdeoling Orla van de Vereeniging „Hot Roode Kruis," en bestemd voor de hongeriydende boeren, verdwenon is. Grootvorst Sergius wordt, volgens denzelfden berichtgever, met don dag minder geliefd wogens zyne pogingen om de handelaren onder toezicht te houden en de corruptie in den stedelykon raad van Moskou tegen te gaan. Dozer dagen werd do Grootvorst zelfs in het openbaar uitgefloten. Graaf Courcy-Bagny, te Parys, is tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld wegens knoeieryen met de Perzische ridder orde van den Leeuw en de Zon. Uit Londen wordt gemold dat movrouw Osborne naar het vasteland schijnt gevlucht te zijn. Hare aanhouding zal ge vraagd worden. Midden in de stad Bade n-B aden is eene onderaardsche ruimte ontdekt, vol water, dat nog niet geheel weggepompt kan worden, zoodat men den omvang der ruimte nog niet kent. De tot dusver daarin gevon den voorwerpen behooren tot den oud-Romein- schen tyd. Uit Berlyn wordt aan de „Paix" geseind dat prins Yon Bismarck niet tevreden zou zyn met de „Hamburger Nachrichten" en daarom in Januari te Beriyn een groot dagblad zal uitgeven. De gelden zouden ver strekt zyn door prins Fuestenberg en graaf Dommersmarck. Yon Bismarck zou de politieke leiding op zich nemen. Volgens een officieel verslag ly- den op liet oogenblik in het noorden van Finland 120,000 porsonen het vreeselykst gebrok, ten gevolge van een misoogst. De regoering heeft levensmiddelen gezonden en tracht werk voor de ongelukkigen te vinden. Telegrammen, BUDA-PESTH, 23 December. De getuigen by het duel van den minister Fejervary .met den afgevaardigde Ugron vorklaren dat er geene verzoening tusschen beide tegenstanders heeft plaats gehad. ROME, 23 December. De gezondheid des Pauson is uitstekend, zooals zyn lyfarts dr. Cecarelli aan den correspondent van „Dalziel" verklaarde. Dat de verontrustende berichten onjuist zyn, blykt wel hieruit, dat de Paus hedenmorgen, ter gelegenheid van de viering van zyn vier-en-vyftig-jarig priesterschap, tahyke officiëele bezoeken van kardinalen en gezanten heeft ontvangen. BUCHAREST, 23 December. De Kamer en de Senaat zyn ontbonden. De nieuwe verkiezingen zyn vastgesteld: voor de Kamer van Afge vaardigden op 1 Februari, voor den Senaat op 5 Juni. De Kamer is tegen 24 Februari byeengeroepen. BUDA-PESTH, 23 Decembor. Men hoopt tot de verbetering van don loop van den Donau te zullen geraken door middel van nieuwe ontplofbare stoffen. WEENEN, 23 December. In goed onder richte kringen wordt de benoeming van graaf Künburg tot minister zonder portefeuille als zeker beschouwd. ROME, 23 December. De Senaat heeft het Gatenaccio-ontwerp en de verlenging der post- overoenkomsten en scheepvaartverdragen goed gekeurd. LONDEN, 24 December. (A. H.) Het divi dend van de Lake-Shore-Spoorweg is aange kondigd op Va pCt. lager dan het vorige jaar. MADRID, 24 December. In de officieuse pers wordt gezegd dat de regeering binnen kort eenige personen zal aan wyzen om namens haar met Frankryk over het handelsverdrag te onderhandelen. DRESDEN, 24 December. De minister van eoredienst, Gerber, is gisteren gestorven. WEENEN, 24 December. In eene vergade ring der Duitsch-liborale afgevaardigden gaf Plener inlichtingen betreffende het optreden van graaf Kuenburg als minister. De leider der Duitsch-liberalen en de pre sident van den ministerraad waren overeenge komen, dat een man van vertrouwen uit die party in het ministerie zou zitting nemen. Als zoodanig werd graaf Kuenburg gekozen. De party behoudt natuuriyk hare vryheid van handelen en hare onafhankelykheid tegen over deze regeeridg als voorheen. Do vergadering betuigde haro instemming met do verklaring. ATHENE, 24 December. Do regeering onder handelt mot de Nationale Bank over het in omloop brongen van gouden munten, waaraan groote behoefte bestaat. De Bank stelt voor goudstukken tot een bedrag van 3 millioen fres in omloop te brengen als do regeering voor 25 jaren afstand doet van haar aandeel (een kwart) in de winst der Bank. De minister van financiën daaren tegen verlangt 5 millioen goudstukken en wil 20 jaar van haar winstaandeel afzien. Men verwacht dat de minister zyn zin zal kry'gen. BAZEL, 24 December. Morgen zal uitspraak worden gedaan in het proces togen de Ban- que de Crédit Universel, welker directeuren voortvluchtig zyn. PARIJS, 24 December. In Februari zal Lord Dufferin zyne betrekking aanvaarden. De leiding van het gezantschap is thans op gedragen aan Egerton, gevolmachtigdminister. BRUSSEL, 24 December. Volgons de „In- dépendance" zal Deburlet, minister van bin- nenlandsche zaken, zich candidaat laten stellen voor de vacature-Jacobs te Antwerpen. Als tegen-candidaat wordt genoemd de flamingant Nivelles. Gomecntoraad van Leiden. Zitting van liedennamiddag te twee uren. Voorzitter: de heer De Laat de Kanter, Burgemeester. Tegenwoordig de heeren: Schneithor, Juta, De Sturler, Zillosen, Du Rieu, Zaayer, Verhey Van Wyk, Van Lidth de Jeude, Fockema Andrece, Van Reenen, Le Poole, Siegenbeek van Heukelom, Tieleman, Dekhuy- zen, Zaalberg, Hasselbach, De Goeje, Kaiser, Was en Driessen. Afwezig met kennisgeving de heerenKoet- ser, Druckor en Van Hamel, wegens onge steldheid, alsmede de heeren Van Hoeken, Verster van Wulverhorst en Van der Breggen zonder opgaaf van redenen. Na het lezen der presentielyst meende de Voorzitter in don geost dor leden te sproken, als by don secretaris, den heer Kist, die weder aanwezig was, geluk wenschte met zyn herstel. Allen zullen het toch waardeeren dat hy weer in hun midden is en wenschen dat hij niet meer door een ongeval getroffen worde als zich heeft voorgedaan. (Applaus.) Door den Voorzitter werd medegedeeld dat o. m. waren ingekomen: Een adres van dr. W. P. Weebers en andere bewoners van huizen aan de Breestraat, uit- komonde aan do Langebrug, en van de Pietorskerkgracht, houdende verzoek om afwy- zend te beschikken op de aanvrage van A. Kapteyn den Boumeester om den eigendom van oen gedeelte gemeentegrond van de Lan gebrug hoek Pietorskerkgracht. Een verzoek van de dames G. W. en H. A. C. Zaalberg om vergunning tot het doen maken van eene bokleeding tegen den voorgevel van het perceel Breestraat 127, waartoe eene opper vlakte van circa een vierk. meter van de stoep zoude worden ingenomen. Een verzoek van P. De Kan, te Noord- wykorhout, om den eigendom van een gedeelte grond van den Haarlemmertrekweg, bekend onder sectie B No. 790. Eon adres van dr. C. Leemans en andere bewoners van de Boommarkt, houdende ver zoek om afwyzend te beschikken op de aan vrage van de heeren mr. W. Van der Vlugt en mr. H. B. Grevey om den eigendom van grord van de Boommarkt voor de oprichting van een gebouw voor den werkmansstand. Verder werd medegedeeld dat aanverschil- lendo instellingen voor weldadigheid een be zoek is gebracht, waarby de verschillende administratiën tn orde zyn bevonden; alsmede dat aan den met ingang van 1 Januari 1892 eervol ontslagen brugwachter H. Kienjet, krachtens art. 2 punt III der Pensioen- verordening (Gemeenteblad No. 5 van 1884) een pensioen is verleend van ƒ310 per jaar, berekend naar eene jaarwedde van ƒ465. Daarna werden hervat de in de vorige zit ting gestaakte beraadslagingen over het voor stel van B. en Ws. betrekkelyk do verpach ting van het buffet in de Stadszaal en de vaststelling van het tarief voor de verhuring. Besproken werden o. a. het onderhoud van het meubilair door den pachter, de vergoeding door denzelfden van de daaraan veroorzaakte schade, ook dan, wanneer er eene rumoerige vergadering in het gebouw mocht hebben plaats gehad, zóó zelfs, dat het licht werd uitgedraaid, of wanneer er besloten partyen plaats hebben, waartoe de pachter geen toe gang heeft. Wat do verlichting betreft, bleek dat er afzonderlyko gasmoters zyn aangebracht voor de lokalen enz., welke voor rekening van den pachter komen, terwijl de verlichting der corridors enz. voor rekening van de ge bruikers komt, waardoor alzoo geene verwar ring kan ontstaan. De berekening van het verbruikte gas zal plaats hebben volgens een vastgesteld tarief, dat eenigszins hooger zal zyn dan do gewone prys van het gas, om dat het aansteken en blusschen geschiedt door werklieden van do gasfabriek, die daar uit geheel of gedeelteiyk moeten worden betaald. De opneming van het verbruikte gas geschiedt vanwege de gemeente, aan wie ook do geldon, evenals die van de huur, moeten worden voldaan. Uit het debat bleek dat men niettemin in de praktyk moeilykheden kan verwachten en dat de pachter de gebruikers toch kan „knypen", hei geen weer van andere zyden niet zoo dadel\jk werd toegegeven. Indien do kosten van verwarming belang- ryk zyn, werd het onbillyk geacht het tarief

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 6