Burgerlijke Stand. ÏDe §equah*Torvol§ing. De rechterlijke vervolging, welke eenigen tyd geleden tegen den heer Davenport, zich noemende Sequah, is ingesteld en waarby de beklaagde tot eene geldboete van f 25 werd veroordeeld, heeft On om hare motieven èn om naren uitslag nogal aandacht getrokken. Men weet dat de heer Davenport zorgt in overeenstemming te werken met de letter onzer geneeskundige wetten en daarom waakt voor de aanwezigheid van een geneeskundige, als hij zyn bedrijf uitoefent. Toen nu die doctor op een dag voor enkele minuten af wezig was, is daarvan party getrokken, om tegen Sequah proces-verbaal op te maken, met het bekende gevolg. De beweegredenen, welke leidden tot eene zoo betrekkelijk ge ringe geldboete, steunden op de beschouwing, dat de beklaagde maar zoo korten tyd de wet overtreden had en overigens altyd onder toezicht van een doctor werkte. Daarmee is indirect uitgesproken, dat wat Sequah doet, iets behoorlijks is, geheel in overeenstemming mot onze wetgeving. Intus- schen komt mon daardoor tot de zonderlinge slotsom, dat de geneeskundige, die voor zjjn niet zeer inspannenden dienst van „toezicht houden" door den heer Davenport betaald wordt en dus bijpersoon is, tot den hoofdper soon by de behandeling wordt verklaard, ter wijl Sequah niets meer zou zyn dan zyn bediende, zyn „instrument", zooals het heet. In de winterzitting van den Geneeskundigen Daad voor Noord-Holland is deze week tegen die opvatting met klem en kracht geprotes- tsard door de hoogleeraren Van Hamel en Gunning. De eerste, het rechtsgeleerd lid van den Raad, meende dat het boter ware geweest geene vervolging tegen Sequah in te stellen dan eene op zoo gezochten grond, als dien van de enkele minuten, dat de doctor afwezig was. Men had liever rondweg eene aanklacht tegen hem moeten instellen, om ééns en voorgoed uit te maken, of iemand als Sequah, werkende als hoofdpersoon onder toezicht van een door hem betaalden doctor, al of niot strafbaar is volgens onze wet. Professor Gunning voegde hieraan toe, dat die opvatting des kantonrechters niet over eenkomstig den geest der wet kan zyn. In 't midden latende, dat ieder natuurlyk vrjj is niot alleen om, zooals de oude Frits 't uit drukte, „zalig to worden op zyne manier", maar ook om zich te laten kureeren zooals hy wil, wees prof. Gunning er op, dat de Staat eone officióele medische wetenschap huldigt: blykens de uitvaardiging van wetten, het uitreiken van bevoegdheden, het bekos tigen van het onderwys in de medische vakken. Terwyl nu de Staat aan den oenen kant alleon die geneeswyze erkent, welke wortelt in dio ofüciöol-medischo wetenschap, moodigen de rechters, gehouden do wet te doen eerbiedi gen, eene geneeswyze aan, welke buiten de wet staat. Immers, veroordoolingen als de be doelde zyn ongeveer gelykaan aanmoedigingon. Intusschen deed professor Van Hamel nog uitkomen, dat onze rochterlyke macht geleid wordt door den wensch om met de grootst mogeiyko nauwgezetheid de wet toe to passen en dat de wet, welke zulke uitspraken toelaat, dan wijziging behoeft. Deze besprekingen zullen wellicht nog in dien goo6t een gevolg hebben. Want de Ge neeskundige Raad heeft ten slotte eene com missie benoemd, bestaande uit de heoren Gunning, Van Hamel en Van Lodden Hulse bosch, welke een adres aan den minister van justitie zal ontwerpen, waarin de bezwaren togen do gewraakte opvatting der wet zullen worden geformuleerd en toegelicht. (H.) r i ,NLAND. Fraukryit. Na oono welsprekende rodo van don advo caat Albert Danot, verdediger van den we gens moord terechtgosteldon majoor Breton, verklaardo de generaal Darras, voorzitter van don krygsraad, dat hy subsidiair de quaostie zoa stollen van slagen en verwon dingen, welke den dood ten gevolgo hebben gehad, mot de bedoeling om te dooden. De verdediger kwam op tegen deze ver klaring van don voorzitter. De krygsraad trok daarop in zyne raadkamer terug. Na eene van l1/, uur werd majoor Breton verklaard voor zooveel de subsidiaire quaestie betreft, en veroordeeld tot twee jaren Do straf van degradatie is uitgesproken. In de gisteren door den Senaat gehouden word door do democratische linkerzyde wensch geuit, om do toevlucht te nemen tot gewone voorloopige twaalfden, indien de Staatsbegrooting niet vóór 1 Januari a. s. door don Senaat mocht zyn vastgesteld, met inbegrip van de hervormingen in de kosten der rechtspleging. De voorzitter, de heer Le Roy er, wyddo oenige woorden aan de nagedachtenis van den overleden senator Didier. De beruchte schoonzoon van den onlangs overleden oud-president der republiek, Wilson, schijnt het plan te hebben opgevat weer tot het openbare leven terug te koeren. De voorzitter der Kamer van Afgevaar digden, de heer Floquet, heeft eene lofrede gehouden ter nagedachtenis van den overleden bisschop, mgr. Freppel, wiens vaderlandsliefde en verlichte geest door hem hoog werden geroemd. Duitschland. De „Kreuzzeitung" meldt dat in den Rijks dag eene interpellatie tot de Regeering zal worden gericht, om haar uit te noodigen. de Duitschers, wien het verblyf in Rusland is ontzegd, te ondersteunen. Het blad voegt daarb\j de modedeeling, dat de Russische regeering voornemens zou zijn, in de eerste weken en maanden van het aanstaande jaar de Duitschers in grooten getale uit het wes telijk gouvernement te vordryven. Keltic. Eene groote meeting is gisteravond te Brus sel gehouden, om op to komen tegen het met Duitschland gesloten handelsverdrag. Tien leden van de Kamer van Vertegen woordigers, 2 senatoren, een groot aantal ge meenteraadsleden en voorname personen uit do kringen van handel en ny verheid, woonden do vergadering by. De heer Van Oye, een fabrikant, verklaarde onder de toejuichingen der vergadering, dat het verdrag noodlottig is voor België. Het lar.d zal zich niet aan dergelyke handelspolitiek onderwerpen mot het mos op de keel, ook al wordt zy door het machtige Duitschland op- godrongen. België betaalt 7 fr. invoerrecht in D litschland, tegonover 1 fr., door Duitschland by invoer in België betaald. De Fransche ta rieven zyn minder nadeolig voor België dan het Duitsche tarief. Na talryke redevoeringen, waarby het ver drag werd bestreden, stond een spreker (rechter b\j de rechtbank van koophandel te Brussel) op om to verklaren, dat Duitschland van 6L artikelen concession doet op 35, terwyl België slechts concossiën doet op 5. Hot is vooral op België, dat Frankryk het oog had by de nieuwe tarieven. België zal zwaar getroffen wor den. Het is dwaas dat de Belgen protesteeren tegen Duitschland, dat hun concession doet, en de Franschen toejuichen, die hen willen doen uithongeren. Ten slotte werd eone motie van orde aan genomen, waarin do wonsch wordt gouit, dat do Kamer van Vertegenwoordigers en de Senaat het handelsverdrag met Duitschland zullen verwerpen, of hot althans wijzigen in den geest der opmerkingen, door den alge- meenen raad van handel en ny verheid ge maakt. In de Kamer stelde de afgevaardigde Bcrgorem voor, over de begrooting niet meer elk jaar te stemmen, maar ze Yoor verschei- done jaren achtereen aan te nemen. De heer Woeste bestreed dit voorstel, zyndo in strijd met de Grondwet en alleon in staat om de verantwoordolykheid der Kamer, die noodzake- lyk toezicht moet oefenen, te verminderen. Te Brussel had gistermorgen met groote praal do begrafenis plaats van den minister van staat Victor Jacobs. Eene talryke menigte, waarby allo ministers, een groot aantal depu tation uit do Kamer en den Senaat, de meeste bekende staatkundigen en rechtsgeleerden, woonde den lykdienst by. De koning had zich door een ordonnansofficier doen vertegen woordigen. Verschillende lykrodevoeringen worden ge houden. Uitgeleid door het geheole garnizoen, dat aan hot stoffeiyk overschot van den minister militaire eer bewees, werd dit vervolgons naar Antwerpen vervoerd. Italië. By de gisteren op het Vaticaan gohouden recoptio antwoordde de Paus het volgende op de aanspraak van den kardinaal Lavalotte: „Het is om te gehoorzamen aan den plicht van myn apostolisch ministerie en gevolg te geven aan myne levendige begeerte om een groot deel van de lydende menschheid te helpen, dat wy besloten hebben do moeilijke quaostie te behandelen, welke do sociologen verdeeld houdt en waarby zirli zulke groote bezwaren hebben opgehoopt. Wy hebben eone wozenlyke oplossing voorgesteld in onze ency cliek, zonder daarmede onze taak geëindigd te achten. „Ten einde eene toenadering tusschen pa troons en werklieden te bewerken, richtten wy ons tot de Fransche bedevaartgangers. Wy wisten dat overal eene beweging tot het houden van bedevaarten in gang was. doch deze beweging werd plotseling op onwaardige wijze gestuit. Men moet vooral beduchtheid koesteren voor de menigte, welke van de Kerk verwijderd blyft, want da&r vindt men de oproerigen. „Hot woord van den Paus is dat van vrede en rechtvaardigheid." In den verderen loop zyner rede herinnerde de Paus-aan de banden tusschen werklieden en patroons; hy beval hun aan, elkander niet te bestryden, maar als broeders te beminnen. Wanneer de Paus op zyne werkelyke on- afliankelykheid aandringt, dan bewijst hy daardoor een byzonderen dienst aan de zaak van orde en vrede, maar de vyanden van het Pausdom willen het vernederd zien en bestryden zijne edelste ondernemingen. Men heeft evenzeer getracht, de heilzame werking van den Paus in het vraagstuk der afschaffing van den slavenhandel tegen te werken. De Paus zal niettemin voortgaan met zyne zending, hem door de Voorzienigheid in de wereld opgedragen, eene zending van vrede en heil, voor het welzijn van hen, die het Pausdom bestryden. Maandag heeft de Paus het stoffelyk overschot van Innocentius III op plechtige wiizo in eene nieuwe tombe in de kerk van h'. t Lateraan doen overbrengen. Hy heeft den sch te kennen gegeven zelf zoo dicht mogelyk by zyn voorganger te worden begraven, 'OHtenrijk-Iïonfj.-Monarchie. Op 21 dezer zyn de bepalingen in werking getreden, waarbij de voorsteden van Weenen bij de hoofdstad worden getrokken. Weenen beslaat daardoor eene oppervlakte van 178 rnyl en is dus thans meer dan tweemaal zoo groot als Parys, meer dan driemaal zoo groot als Berlyn, en byna half zoo groot als Londen. Het paleis en park van Schönbrunn zyn dus nu binnen de stad gelegen, terwyl Weenen thans eene bevolking van 1,300,000 zielen heeft. Het tweegevecht tusschen den Hongaar- sjbhon minister van oorlog, baron Fejervary, met den afgevaardigde Ugron is goed afge loopen. De boide tegenstanders, die, gelyk men -weet, licht gekwetst werden, verzoenden zich met elkaar toen do getuigen verklaarden dat zy „buiten gevecht gestold" waren. In de Kamer van Afgevaardigden te Buda- Pesth is gisteren door de Regeering aangekon digd, dat zy voornemens is, binnenkort tot de ontbinding der Kamer over te gaan, uit hoofde van de levendige bewoging, welke door do houding der oppositie in het land is verwekt. Deze mededeeling deed groote opwinding onder de oppositie ontstaan, welke een hoonend gefluit deed hooren en de ministers uitjouwde. Na een heftig debat stelde de minister president aan de Kamer voor, geone zitting meer te houden en alleen nog op 4 Jan. a. s. byeen te komen, om mededeeling van het Heerenhuis te ontvangen aangaande de han delsverdragen. Spanje. Spaansche handelsverdragen. Naar men verneemt, zoo wordt uit Madrid gemeld, zyn Italië, Noorwegen en Zwitserland bereid hunne handelsverdragen met Spanje, welke met 1 Februari 1892 eindigen, 5 maanden te ver lengen. Na openbaarmaking van het nieuwe Spaansche tarief voor inkomende rechten, worden ook meer levendige onderhandelingen tusschen Spanje en Engeland ovor de afslui ting van een nieuw handelsverdrag voi wacht. De openbare inschryving op de 4 pCt. nnenlandsche Spaansche aflosbare leening ton bedrage van 250 millioen pesetas zal, zooals reeds vermeld, den 28sten December te Madrid en de hoofdplaatsen van Spanje plaats hebben. De koers van uitgifte is 81 pCt met rentegenot van Januari 1892, waar van 10 pCt. moet worden gestort by inschrij ving, 25 pCt. don 9den Januari 1892, 25 pCt. den lOden Februari, 21 pCt. den 1 Oden Maart. Do aflossing geschiedt pari in 30 jaren. I W'l I UClÏ* Ten gevolge van do tekorten in do ad mi- nistratie der provinciën, waar hongersnood heorscht, heeft de Czaar besloten de belas tingen voor 1892 mot 10,000,000 roebels to verminderen. De minister van financiën heeft den ministerraad geraadpleegd over het slui ten van een handelsverdrag tusschen Rusland en Frankryk. De Czaar echter verzet zich daartegen. Verecnigdo Staten. De commissie van het Huis der Vertegen woordigers, belast met het onderzoek der zaken, welke op de aanmunting betrekking hebben, is gisteren benoemd. Zy bestaat uit dertien leden, van wie negen vóór de vrye aanmunting van- zilver zyn. Drie dsr loden zyn er tegen en van één lid is het gevoelen niet bekend. De democratische meerderheid der commis sie voor de handelszaken is tegen de wyzi- ging van het handelstarief op het tegenwoor dig oogenblik, maar wil toch eenige bepaald aangewezen artikelen van de bestaande rech ten uitzonderen. Chili. Uit Santiago wordt gemeld dat het ge- heele ministerie ontslag heeft genomen. Het nieuwe kabinet zal beter de parlementaire meerderheid vertegenwoordigen. "Waarschijn lijk zal Barros Luco premier worden. Verder meldt men uit Santiago, dat, volgers het blad „Unione" van Valparaiso, het garni zoen te Santa Victoria (in Rio Grande) in opstand is gekomen tegen generaal Campo. De generaal, aan het hoofd van 250 man, werd aangevallen en een gevecht had plaats. De telegraaflijnen werden doorgesneden. Volgens de „Unione" worden door ambtenaren van de BraziFaanscho regeering te Buenos-Ayres wapenen gekocht en verzonden. Invoer van I^'cderlandsch vee in Kngcland. Nu, te rekenen van 1 December 1891, de additioneele quarantaine, waaraan Nederlandsch vee by invoer in Engeland sedert den laatsten tyd onderworpen is geweest, werd ingetrokken en teruggebracht op het wettelyk minimum van 12 uren, achten do ministers Tak Van Poortvliet en Loly het nuttig te doen uit komen dat dit, zoo niet geheel dan toch voornamelijk, te danken is aan do stipte na leving der voorwaarden, waaraan de landing va:i Nederlandsch vee in Engeland onderwor pen is. Zy meenen belanghebbenden, met her innering aan het bericht, opgenomen in de „Noderlandsche Staatscourant" van 4 Septem ber 1889, opnieuw met den meesten aandrang te moeten wyzen op het gewicht van alleen in alle opzichten gezond vee naar Engeland uit te voeren en hen tot de grootst mogelyke werkzaamheid aan te sporen, opdat dodozer- zyds en door Engeland voorgoschreven maat regelen stipt in acht worden genomen. In verband hiermede wordt hunne aandacht opnieuw gevestigd op de bepalingen van hoofd stuk 32 van de „Animals order of 1886" en voornamelyk op de voorwaarden, waaraan de landing van Nederlandsch vee in Engeland is onderworpen, van welk een en ander eene vertaling voorkomt in de „Staatscourant" van 19 dezer, waarby in acht is te nemen, dat ten opzichte van het veeartsenykundig staats toezicht de „Board of Agriculture" sedert in de plaats van de „Privy Council" is getreden. Tevens wordt door genoemde ministers de aandacht van belanghebbenden gevestigd op eene, mede in do „Staatscourant" van 19 dezer opgenomen, instructie voor de gouvernoments- keurmeesters en in het byzonder op de bepa ling in art. 8 dier instructie, krachtens welke de inladers van voor het buitenland bestemd vee. het in de hand hebben te beletten, dat ook vee, lijdende aan andere ziekten dan die, wolke hier te lande als besmettelyk worden geacht, worde uitgevoerd. M. KATWIJK. Ondertrouwd: D. v. d. Tood, 23 en L. v. d. Plae 21 j J. R. K. 8paanderman, 65 j vrtdr. van Hart, on L. J. Aalbere, 60 j., wed. van F. G. Van Campen. Geboren: Antje, d. v. W. Van Rijo en A.Van Dijk. Tiijutjo, d. v. W. Van Wijk en E. Iloa. Overleden: J. Van Dnijn, 7 mnd., d. v. A. Vau Duijn en N. Gnrjt. C. M. v. d. Veldo, 8 z. v. P. Van de Velde en H. D. Van DoyD. Van Duyn, 13 d., d. v. D. Van Duijn on M. Parlevliot. ALFEN. Bevallen: D. Kranenburg geb. Van Klaveren, Z. J. Moerkerk gob. Van HuukGoot, Z. C. Van ReeDon geb. Ipenburg, D. A. Vai den Berk geb. Stolwijk, D. Overleden: A. Van Noort, eohtg. van G. W. Dc Jong, 81 j. A.ARLANDERVEEN. Overleden: A. Graadand, 15 m. BODEr-RAVE. Bevallen- T. Hoogendoorn geb. Van Oos'r-rotn. Z P. C. Groep geb. Voorhout, Z. A. V n Holst geb. Manheer, Z. J. M. Free- ricks geb Dc- Goe\j, D. J. Boogaard geb. Plomp, D. M. M. Eonings geb. Walraven, D. E. Ver- vreij geb. Van Wijk, Z. Overleden: E. Van Smoorenbnrg, echtg. van P. r. d. Maat, 67 j. Wr. W. B09, 3 m. J. Kln-.a. 4 vr.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2