DAGBLAD. KINKHOEST!!! alewijns g.s.popp. in de Koffiebaai e?!e Blereó BiiliiKste 'fm N". 9769. Maandag 28 December. A". 1891. Vierde Blad. §eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en (Feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Advertentiën. zuivere Preanger-Koffie. VMtKOUU S'iOkullïZr..\, NIEllWE RIJN 47. Normaal-Goederen. Beuzemaker& Co., 13. VISCllMAKKT 15. STOCKHOLDER TEER, I Binnenvader en -Hoeder LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leider; per 8 maanden.f 1.10. Franoo per poet1.40. Afzonderlijk# Nommers0.05. Gemeutrd iNleuws. Door den vertegenwoordiger van Sequah werden in „Vond el hoven" gis teravond van de rheumatiek genezen twee personen, nl. Casper Pelt, wonende in de tweede Gortestraat alhier, en "Willem Pie- penbrink, wonende te Woubrugge. Na afloop der behandeling maakten zy samen op het tooneel een dansje. Men meldt ons dat het ys op het Kagermeer wel vertrouwbaar is, doch alleen op die banen, waar het spoor reeds gelegd en veel gereden ismaar dat ter zyde daarvan veel wakken het ys gevaariyk ma ken, hoofdzakeiyk op dat gedeelte van het Kagermeer, dat het Norremeer heet! Ook moet het ys goed zyn op do War- monderleede, de Zandsloot en de Sassenhei- mersloot, zoodat van daaruit tochten te maken zyn naar Lisse en Hillegom. Met Januari a. s. zal een aan vang worden gemaakt met het inrichten van de goederenloods aan het Stationsplein te 's-Gravenhage tot hulpstation tydens de ver bouwing van het bestaande station der Hol- landsche IJzeren-Spoorweg-Maatschappy. Op een afscheidsfeest in het Westersche veld, onder do Friesche gemeente Noordwolde, heeft een man zes zyner familie leden, met wie hy in woordenwisseling ge raakte, danig toegetakeld. Met zyn mes sneed hy er zóó woest op los, dat de dokter vyf uren bezig is geweest om de slachtoffers van de snyparty, twee vrouwen en vier mannen, te verbinden. Ten gevolge van een twist tus- schen eenige jonge officieren en burgers in een bierhuis te Maastricht is den officie ren van het garnizoen aldaar door den regi ments-commandant verzocht, voortaan geene koffiehuizen aldaar meer te bezoeken. Dit verzoek, dat luidens de daaraan toegevoegde uitlegging met een verbod gelyk staat, is door de oudere officieren niet gunstig ont vangen en heeft ook op de burgery geen goeden indruk gemaakt. De verstandhouding tusschen officieren en burgers liet tot heden r.iets te wenschen over. De einduitslag van de gisteren te Zwolle gehouden hardrydery op schaatsen was: lste prys ƒ100 Klaas Hanje de snelste ryder in den vorigen winter en toen op de korte baan alleen overwonnen door Dekker, van Zwolle - 2de prys 76 R. Wester, 3de prys f 50 A. Hettinga, 4de prys 25 M. Ligt- hart en 5de prys de inleggelden M. Kingma. De politie te Aken deeldeaan de politie hier te lande het volgende mede: Yrydag is de vrouw van den herbergier P. Franck, te Welkenraedt, vermoord, op den weg van Henri-Chapelle naar Clermont-sur- Berwinne. Yan den moordenaar is niets bekend vermoedeiyk is hy dezelfde, die onlangs vrouw Kahlen uit Haren vermoordde. Het lyk was verschrikkelyk verminkt, de schedel verbryzeld, het onderlyf opengescheurd. Geld en voorwerpen van waarde zyn op het lyk gevonden. Een Fransch notaris, Louveau genaamd, die acht jaren geleden door het hof van assises van Beneden-Charente tot 25 jaren dwangarbeid was veroordeeld, is gisteren te Brussel op het stadhuis in hechtenis ge nomen, toen hy zich wilde laten inschryven. Hy hield acht jaren onder een valschen naam te Brussel verblijf. Men seint uit Pary s dat in de Seine groote ijsschotsen dryven, zoodat voor belemmering der scheepvaart gevreesd wordt. Uit Plymouth, in Pennsylvania, wordt gemeld, dat er brand in eene steenkool- myn is uitgebroken. Op het oogenblik, dat het vuur zich ver toonde, waren 200 arbeiders%aan het werk, maar door spoedige hulp werden de meesten gered. Vyf mannen, die in het diepste ge deelte der myn arbeidden, kwamen door ver stikking om het leven. Een ander ongeluk had plaats in de steen- koolmyn van Shamokin, welke zich twee mylen ver onder den grond uitstrekt. In deze myn had Dinsdag-avond eene aardstorting plaats. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. In de buurt der myn heerscht groote ontsteltenis. De influenza breidt zich te Lon den voortdurend uit. In Devonshire heeft men wegens het heerschen dezer ziekte verschei dene vergaderingen moeten uitstellen. Volgens te Plymouth ontvan gen bericht verongelukte het schip „Sarah" op de reis van Manilla naar Vancouver, by Kaap Beale. Het schip, dat uit den koers was geraakt, kwam dicht by de branding van een klipstrand ten anker, doch ging op drift en op de klippen. Een deel der equipage verliet het schip in de boot en liet den ge zagvoerder, diens vrouw on kind, benevens den opperstuurman, hofmeester en vier zee lieden op het wrak achter. De achterblyven- den beproefden tevergeefs eene tweede boot overboord te zetten, waarby nog twee ma trozen overboord sloegen, waarvan één het strand levend bereikte, doch de andere ver dronk. De poging om met een vlot het strand te bereiken, was byna noodlottig voor de vrouw van den gezagvoerder geworden. Eene zware zee sloeg ten laatste de davids stuk, waarin de laatste boot hing, welke zy behiel den en waarmede zy veilig de kust bereikten. Zy vonden daar een der matrozon, die over boord geslagen was, byna verhongerd. Kort daarna ontvingen zy assistentie en werden zy naar Victoria, in Britsch Columbia, vervoerd. De „P ei-Ho" is van Oost-Afrika te Marseille aangekomen. Het schip had een gunstigen tocht in de Middellandsche Zee. Het heeft niet op Mauritius aangelegd wegens de daar heerschende pokken. Op Mauritius zyn een dertigtal passagiers ontscheept, die eerst eene quarantaine van 21 dagen moesten ondergaan. De Engelsche overheid heeft be paald, dat voortaan paketbooten, die van ge zondheidspassen zyn voorzien, tot het vrye verkeer zullen toegelaten worden. Aan boord van de „Pei-Ho" bevinden zich twee leeuwen, een geschenk van koning Mene- lek aan den president dor Fransche republiek. De leeuwen zyn naar Parys opgezonden. Aan de „Temps" wordt gemeld dat de keizer van Marokko begonnen is handel in slaven te dry ven. De groote winsten, welke de kooplieden uit dien verkoop trekken, heb ben hem daartoe verlokt. Ityke Marokkanen vereenigen negerinnen, die in het binnenland van Afrika gekocht zyn, met negers en de uit deze verbintenissen ge sproten kinderen worden in het openbaar verkocht, zoodra zy den leeftyd van zoven jaren bereikt hebben. Namens den keizer werden te Marrakech meer dan honderd kinderen van zeven tot tien jaren verkocht; voor de schoonste werd 300 fr. betaald. Als eene afschuwolyke byzonderheid wordt nog gemeld, dat de kinderen door hunne moe ders naar de markt gebracht worden. De rechtbank der Seine heeft een echtpaar Borlet, dat drie jaar achtereen hun kind, een thans negenjarig meisje, op afschuwelyke wyze gemarteld had, o. a. door haar met eene roodgloeiende tang in 't vleesch te knypen, veroordeeld: de vrouw tot zes, den vader tot twee maanden gevangenisstraf. Zy had op de monsters eene straf van twee jaar kunnen toepassen. PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 16 regels ƒ105. Iedere :egel meer/"0.17|. Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor bet incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. De stoomboot „Spree", van de Noord-Duitsche Lloyd, is gisteren te South ampton aangekomen en heeft de passagiers en bemanning van de „Abyssinia," van de Guion-line, den 18den Dec. opgepikt, aan land De gezagvoerder van de „Spree" rapporteert dat de brand op de „Abyssinia" des namiddags ontstond en drie uren later nam de „Spree" al de opvarenden aan boord, behalve een matroos, welke overboord was gesprongen. De ontscheping en overneming der opvarenden van de „Abyssinia" op de „Spree" geschiedde met de grootste orde. 133 personen werden in Southampton geland, terwyi er dertien mede naar Bremen vertrokken. De geredde passagiers en de equipage overhandigde kapt. Willigerd, van de „Spree," een dank-adres voor hunne redding en vriendelyke behande ling. Op 49° 6' NBr. en 29° 22' WL. werd het Eng. stoomschip „Jona" aangetroffen, waarvan een man op de „Spree" overging. Er bleven 22 koppen achter op de „Jona," die onder zeil was. Het ss. „Abyssinia," groot 3651 register ton, werd in 1870 van yzer te Govan gebouwd. Volgens bericht uit Mozambique is der Portugeesche expeditie onder luitenant Coutinbo by het Nyassa-meer een ongeluk o vei komen. De voorraad buskruit ontplofte, waardoor zeven leden der expeditie gedood werden. Uit Santiago verneemt de „Times" van 23 dezer, dat de gele koorts zich uitbreidt en dat dientengevolge eene paniek in de haven is uitgebroken. LICHTSTERKTE. "WEEK van 14 tot en mot 20 Doe. Result (den der waarnemingen aan de Oasfabriek. Datum. Uur. Aantal. Gem. Eng. Standk. 14 Dec. 4.30 6.30 7 16.2 15 4.30 C.30 8 16.6 16 4.30 6.45 7 16.4 17 4.30 6.30 8 164 13 4.80 6.45 7 16.2 19 4.30 - 6.45 8 16.0 20 4.30 G.30 8 16.2 Dit beteekentWanneer men 5 cubic feet 141.6 lit<ra per uur van zulk gas verbrandt in oon Sugg's London-Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes, wordt een licht vorkregen, dat in etorkto gelyk staat met 16.2, 16.6 enz. Standaardkaarsen, waarvan olko kaars 20 graiDs 7.P grammen Bpermaoeti per uur verbrandt. By vonnis der Rechtbank te 's-Gravenhage van 15 December jl. is Tl». H. MET®, in Gedistilleerd, te Leidon, en by vonnis derzelfde Rechtbank van 22 December jl. is J.LAltD Winkelier in Sigaren te Leiden, verklaard In staat van Faillissement. De eerste Verificatie-vergaderingen zullen plaats hebben rospectievelyk op Zaterdag IC Januari 1892, des voormiddags te 10'/4 uur, en op Woensdag 20 Januari 1892, te 11 uren? in het gebouw der Rechtbank te 's Gravenhage, aan den Korten Vy verberg No. 3. De Curator, 8377 14 Mr. H. G. GORDON. brandt men dagelijks op Duitscht wijze: uitmuntende door geur en smaak. Prijs per 5 ons 80 Cenls. 389 12 2327 17 Gedeponeerd Fabriekmerk REGENTEN van het Evang.- Luth. Wees- en Oudelieden- huis alhier, brengen in herin nering, dat de Weezen, volgens gewoonte, met eene Bus zullen rondgaan om de Nieuw jaarsgiften in te zamelen en doen daarby zeker niet tevergeefs een beroep 'op den Weldadigheidszin hunner Stadgenooten. G. J. BOS, President. C. H. TIEMEYER, Secretaris. Leiden, 24 December 1891. 8386 11 ZUIVER ÖEREIDE In potten van O.Aft en flcsschen van f O.OO. Volgens een ingezonden stuk van een ge neeskundige hier te lande in het „Handelsblad" van 30 October 1891 (tweede blad) en over genomen door „Do Amsterdammer," Dagblad van Nederland, is er niets wat boter en sneller tegen kinkhoest helpt dan het inademen van een weinig tecrdainp. Verder zegt Z.Ed. „Dit is een zeer onschuldig middel, terwyi men binnen weinige dagen de gunstigste resultaten kan waarnemen. Niet alleen voor kinkhoest, doch ook voor volheid op de borst, waar vele kleine kinderen envolwas- I senen aan lyden, is dit middel uitstekend. I Gebruiksaanwyzing is by eiken pot en flesch i gevoegd. Verkrijgbaar te Leiden by N. K. I SWEMER, Mare. 8378 29 Met primo Maart a. s. komt de betrekking vacant van in het R.-K. Wees- en Oudeliedonhuis te Leiden. Hiervoor worden gevraagdgehuwde lieden zonder kinderen ten hunnen laste, leeftyd tusschen de 40 en 50 jaren. Verder wordt vereischt: overlegging van bewyzen van een goed, zodelyk gedrag en bovendien voor den Vader van eenige administratieve kennis en voor de Moeder geschiktheid om aan het hoofd eener dergelyke inrichting te staan. De voordeelen, aan deze betrekking verbon den, zyn: een jaarlyksch inkomen van /*400.bonevens vrye inwoning met voe ding en geneeskundige hulp. Hiertoe genegen, adresseere men zich schrifteiyk aah Regenten van bovengenoemde inrichting, vóór 15 Januari 1892. 8382 20 Bierbottelarij: Korte Diefstee:» S. Telepiioonnuminei 106 746 9

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 13