Rynsburg woonachtig, noodeloos de gemeente- naren had doen opschrikken. Heden verschoen hy daarom voordeHaag- sche rechtbank. Beklaagde ontkende bepaald brand te heb ben geroopen. Huiswaarts gaande had by om Bram (Bram de Moor) geroepen, van wien hy geld moest hebben, hetgeen hy zich juist herinnerde. Do subst.^off. van justitie, mr. Pleyto, ge loofde dit verhaaltje niet en vorderde voor den bekl. 7 dagen gevangenisstraf. Voor D. W. d. L die te Delft eene oefening van het Leger des Heils verstoorde on zich tegen de politie verzette, werd 14 dagen ge vangenisstraf geüischt en voor B. S., schoen maker te Delft, die zich aldaar schuldig maakte aan huisvredebreuk en mishandeling, 3 maan den gevangenisstraf. Uitspraak in alle zaken heden over 8 dagen. In verband met den arbeid van liet Leger des Heils onder de dakloozen en geheel met het doel om hen verder to helpen, heeft de leider voor Nederland, de heerOliphant. een hooger „Te Huis" te Amsterdam doen inrichten. Dit gebouw zal worden genaamd „De Vredeark," telt 23 aparte kamertjes met bed (springveeren matras), kleerenkast mot slot, waschstel enz., alles zeer geriefelijk. De bedoeling is hoofdzakelijk die mannen, die aan de maatschappij wordon wedergegeven -en die in hun eigen onderhoud kunnen voor zien, nog niet geheel los te laten, doch hen naar dat Te Huis te brengen. Tevens zal voor- loopig voor eiken netten man dit logement van het Leger des Heils, voor zoover er plaats is, toegankelijk zijn tegen den prijs van 40 cents per nacht, met inbegrip van avondbrood en koffie, alsmede ontbijt en zoo noodig een bad. Voor reinheid en vriendelyko behandeling zal als naar gewoonte zorg worden gedragon. De inrichting zal gevestigd zijn naast hut „hoofdkwartier," Rapenburg 42. Bij het onderzoek, ingesteld naar do oorzaak van het op 1 December te Half wegHaarlem plaats gehad hebbendo spoor wegongeval, is gebleken dat aan het station het seinlicht tot stoppen was gegeven, maar dat dit licht door den machinist, voor het eerst op dien trein dienst doende, niet werd gezien, terwijl hy vermeende te kunnen door rijden naar Haarlem en aldaar don onmiddellijk volgenden personentrein no. 57 te doen pas- seeren. In een koffiehuis op den Hofdijk te Rotterdam ontstond Zaterdag eon ernstige twist tusschen den kastelein en vier bezoe kers. Door een dezer werd do kastelein mei •een mes bedreigd, waarop zjine vrouw tusschon- beide kwam, doch van den woesteling cene ernstige snede in het gelaat ontving. Do buren riepen de hulp der politie in, waarop do hoofddader werd overgebracht naar het politie-bureel aan de Meermansstraat, waar proces-verbaal tegen hem werd opgemiokt. Het naar Batavia bestemde Ned. stoomschip „Gelderland" is gisteravond op het Zuiden te Maassluis aan don grond ge varen en nog niet vlot gekomen. De Amsterdamse he Skating-club heeft heden hare ijsbaan geopend. De Amsterdamsche politie hoe ft twee belangrijke arrestatiC-n godaan. De oene betreft een kantoorbediende uit Brunawijk, wiens aanhouding door do Duit- sche justitie vorzocht was wogons diefstal van 3000 mark ten nadeelo van zijn patroon. De man, die jl; Dinsdag to Amsterdam was aangokomen, was op het oogenblik van de arrestatie nog in het bezit van opgevoer 2500 mark. De andere arrestant, een Berlyner, word vervolgd wegens valschheid in geschrifton op groote schaaL By hot verzoek tot zijne aanhouding was do mededeeling gevoegd, dat door oen „vriend" van den gezochte uit Berlijn o n Tief „poste- rostante" voor hem naar Amsterdam was gezonden, welken hy waarschijnlijk Zatordag z'ju komen afhalen. Een tweetal rechercheurs posteerde zich daarom, gewapend mot het portret van den vluchteling, den geheelen dag aan het loket, waar do man in den namiddag aankwam en, gelijk vanzelf spreekt, onmiddellijk in hech tenis werd genomen. (Echo.) KOLONIËN. BATAVIA, 14 20 November. (Deli Crt van 18 Nov.) De resident van Rembang hoeft, met het oog op den nood, waarin de bevolking van een deel der afdeelingen Blora en Bodjone- goro verkeert, het voorstel gedaan, dat hem, in afwachting van eer.e beschikking op een door hem in te dienen voorstel tot verbetering van de communicatie tusschen Ngrambee (afdeeling Bodjonegoro) en Ngawio (afdeeling Hadioon) al dadelijk de beschikking moge worden verleend over eene som van/" 10,000, ten einde met genoemd work te kunnen aan vangen. Op de passer to Priaman zijn door on voorzichtigheid 26 inlandsche tokos verbrand. Schade 30,000. Aan den heer D. P. Jentink is vergund om vóór zijn geslachtsnaam dien van „Farret" to voegen en mitsdien voortaan zich te noemen on te schrijven D. P. Farret Jentink. Volgens een telegram van den resident van Menado, dd. 2 dezer, aan de Regeering, is daar de politieke toestand gunstig. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zfli de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen, eervol uit zijue betrekking, wegen» ziekte, de 2de commies by dc Algem. Kekcukarner J. K. F. H. Varenkamp. belast: met de waarneming der betrekking van hulponderwijzer aan de kweekschool voor inlandsche onderwijzers te Probolinggo de ouderwijzer der 8de kl. l ij het O. L. O voor Enrop. en met dezen gelijkgest. m N. I.» L. D. Van Capolle, thans hulponderwijzer aan de school voor zonen van inlandsche hoofden eu andere aanzienlijke Inlanders te Magelang (Kedoel. Verleend: een 2-jarig verlof naar Europa wegens ziekte aan don directeur der straf nrichting voor tot dwangarbeid veroordeelde vrouwen te Soeraba-a, j. E. F. Marcella. Ontslagon: eervoluit 's lande dienst de opziener bij do in- en uitvoerrechten te Probolinggo P. B. v. Reigorsma. Machtiging verleend: tot uitreiking aan E. Rudel, arts, eener akte van toelating tot uitoefe ning der genees-, boel- en verloskundige prak' ijk in N.-I. Geplaatst: in do ros. Kedoo, de ambtenaar voor den bnrg. dienst A. I. N. Kraysboom. Bepaald: (IhI geplaatst b ijlt in het gouvern. Önmatra's Westkust, dc ben. control, der 2do li P. Van Tubergen. Ovorgeplaatst: van de ree. Semarar g r.aar do res. Japara, de opz. dor lste kl. J. Sonjó; van de res. Ba'avia naar do re?, rambang, de opz. dt<r 2do kl. G. B-ipp; van de res. Palembtng naar do res. Balavia, de opz. der 2do kl. J. A. La pré vau de res. Japara naar do ree. Somarang, de oj>/.. der 2de kl. A. Kei er; van de r s. Menado naar de res. Ternate, do o,-z. der 3de kl. A. Muller. Toegevoegd aan den chef der 3de wat- rataatr- afdeoling do opz. der 2de kl. Ch. Vau Aakenaan don chef der 1st© waterstaatsafd. do adj.-ingenii ur W. H. Kloppenburg; aan den clief der 2de water staatsafd do opz. der Sde kl. L. V. R. Beekvold; aan den chef der 5de waterstaatsafd. de opz. der 3<lc k'. A. Du Bois en S. J. Fischer. Ingetrokkon: de overplaatsing van de rcs. Monado naar do rea. Ternate, van den opz. der 3de kl. C. F. J. Hamel. Benoemd: bij do commissie voor hot afnenn-u van het examen van adjunct-landmctor bij het L-adaeter in N.-I. tot lid, tevens voorzitter, J. A. W. Van Bergen, ingonieur der lste kl by het badastor, tot lid D. Gerth van Wyk, P. Ioklaar, dr. H. Ooncn en W. A. Rcubl, leeraren aan hot gymnasium W. Ill te Batavia, W. L. Megelink, ambtenaar op non-ac"ief, laatstelijk leoraar aan het gymn. Willem III to Bata ia D. Hollander, landmeter dor 3do kl. bij hot kadasUr. Tot hoofdonderwijzer dor Dopokscho School du onderwijzor dor 3de kl. bij bet O. L. O. voor Euro peanen en daamieo gehjkgeetelden in N.-I. Th. A. Don Daas; tot lid van den geneeskundigen Ra d te Soerabaia P. A. C. IC. Kocfo d, partic. gonoeeheei aldaar. Machtiging verloond: tot uitreiking aan Pb. J. Agerbock eener akto van toolating tot uitoi fe- ning als apothokcrebediondo dor artsonijbereidkuDS» in Nederlaxdech-Indië. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: Do kapt. dor inf. W. Do Lannoy van hot 15do bat. ii f te Atjeh, bij het 2de depot-bat. to Magelang; do lsto luit. der inf. J. G. F. Bernolot Moens van bet garniz.-bat. in Atjeb, by het 17do bat. iuf. te Pa- dang de kapt.-Int A. A. O. Hurting van Soera baia naar Semarang; de lsto luit.-kwariermr. J. F. Eichboltz van de lsto afd. van het dept. van oorlog te Batavia, als kwartiermr. by hot gari.iz. to Salatigade lsto ltiit.-kwartiermr. T. Gables Oo terbcek te Sa'atiga, als kwartiermr. bij het snb- aistentcDkader te 8ocrabaia; do 2de luit-kviar- t-lermr. W. E. J. Bedding te Ngawi naar Bata via :cr beschikking van dom chef der lste afJ. van het dopt. van oorlog; do 2do luit.-kwartiermr. p. C. Bolte te Semarang, als kwartiermr. bij het garniz. to Ngawi; do off. vaD gez. lsto kl. dr. A. Hal- bertsma vaD den geDeesk. dienst in Atjob (Lambar. e) bij den genoesk. dienst in de 2de mil. afd. op Java (Semarang). Ontslagen: Op verzoek eervol uit 's lands dienst met ingaDg van 2 December 1891, do m:). ambtenaar 2do kl. J. G. Bartb. Bovordord: Bij het wapen derart.totkapt.de lsto luit. P. J. C. C. Kero tot lstcn luit. de 2de luit. L. TiolcDius Kruijthoff. Geplaatst: De onlangs uit Nederland a ge komen 2de luit. der inf. J. W. Scholten by hot garniz.- but. van Amboina on Tornate; do onlangs uit Ned. aangekomen 2de luit. der inf. A, M; P. Krijger bij hot 10de bat. inf. to Batavia Ovorgoplaatet: De lste lult.-instructeur bij den voorberei londeo cursus van bet lste i'epot-bat. J. F. Scbilham, onder eervollo onthoffiog van zijo togenwoordigo botrekking, bij bet subaisteutenkader te Batavia, ten einde werkzaam te worden gesteld by do lsto afdeeliog van hot dept: van oorlog. c veilde poroo el o n. Gehouden verkooping aan den Burg alhier, op Zaterdag 19 December 1891, ten over staan van: lo. Mr. J. A. F. Coebergh, notaris te Lei den: Het huis in de Kraaierstraat, No. 34, kooper do hoor G. Van Hurwynen qq., voor 1860 het huis in de Kraaierstraat, No. 39, kooper de lieer "NV. F. Prevo qq., voor 1720; het huis in do "Wielmakerssteeg, No. 13, kooper de heer J. W. Böhmer, voor 1050; het huis aan den Haagweg, onder Zoeterwoude, No. 16, kooper de heer C. J. Van Kas, voor f 1450; het huis, waarin tappery, aan den Haagweg, No. 13, onder Zoetorwoude, kooper de heer J. "W. Smorenburg, voor 1950; de speeltuin met koepel en diverse perceelen warmoesland, in de Pieter Twistlaan en aan de Stadslaan, onder Zoeterwoude, kooper de heer T. Styn- man, voor 4977. 2o. Mr. C. H. P. Klaverwydon, notaris te LeidenHet winkelhuis aan de Haarlemmer straat, No. 180, on bet huis aan de Lombard- steeg, No. 1, kooper de heer H. Brummel- kamp, voor 5504; twee huizen in de Schagensteeg, Nos. 18 en 20, kooper de heer H. E. Chri6tiaanse, voor 721; het huis in de Groenesteeg, No. 94, kooper do hoer C. C. Van Ingen qq., voor ƒ2000; het huis aan de Uiterstegracht, No. 166. kooper de heer H. Van Borselen qq., voor ƒ772. 3o. L. J. C. A. Gordon, notaris to Leiden: Het pakhuis met bovenwoning aan den Mid delweg, hoek Koppenhinksteeg, gemerkt Nos. 35 en 2, kooper do heer S. Van Leeuwen qq., voor ƒ3800. 4o. A. J. Rjjshouwer, notaris te Zoeter woude Het huis aan de Oranjegracht, No. 107. kooper de heer P. Kooreman, voor ƒ860. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Gij zoudt de ondergeteekendon zeer ver plichten, M. de Redacteur, door het volgende in Uw veelgelezen blad op te nemen. Naar aanleiding van hetgeen gedurende do Sequah-sóance van Zaterdag 19 Dec. is go schiod, diene het volgende, om eventueel mis verstand te voorkomen. Do heer Davenport heeft nl. dien avond aan de „Verecniging tot ondersteuning van behoeftige kraamvrouwen" eene som gelds geschonken. Een in de zaal aanwezig persoon heeft, uit naam van die Veroeniging, daar die gift aan genomen on er voor bedankt, terwyl hy daartoe volstrekt geen recht had. Het bestuur van de „Voreeniging tot onder steuning van behoeftige kraamvrouwen", het geld ontvangen hebbende, heeft het zoo spoe dig mogelyk aan den heer Davenport terug gezonden, met do mededeeling, de gift niet te kunnen aannemen. Hoogachtend, Leiden, R. De Josselin de Jono. 21 Dec. 1891. N. Cnopics. BUITENLAND. Frankrfilt. Lanncssan, gouverneur van Indo China, heeft het volgende officiüele bericht naar Parys gezonden: De bevelvoerende generaal verzoekt my mede te deolen, dat de Fransche troepen, onder kolonel Forrillon, zich op 15 Dec. hebben meestergemaakt van de voor naamste versterkte schuilplaats van bot Chineosche opperhoofd Lunki, welke sterkte de Dong-Triou beheerschto. Men hoopt dat thans de rust in dio streken zal terugkeeien. Zweedscho gevolmachtigden zyn te Parijs aangekomen, om met de Fransshe regeonng te onderhandelen over de verlenging van het handelsverdrag. In oene dopeche uit Weenen aan do „Agence Libro" wordt gemeld dat de Fran scho minister van buitenlandscbe zaken, do heer Ribot, alle Fransche consuls in Bulgarije, met uitzondering van dien te Philippopel, heoft teruggeroepen. Dit bericht was echter reeds vóór twee dagen door de Parysche bladen vermeld. Do minister van marine heeft den pre sident dor Republiek een wetsontwerp aan geboden, strekkende tot oprichting van een commissariaat voor do marine. Volgens eene dopeche heeft de Belgische regeering hare goedkeuring gehecht aan de Fransche voorstellen betreffende de tootreding van Frankryk tot de algemeeno akte der Brusselsche Congo-conforontie. De Fransche minister van buitenlandscbe zaken, de heer Ribot, zal de briefwisseling met België heden, Maandag, by de Kamer van Afgevaardigden indienen, en trachton nog vóór het reces een wetsontwerp, waai by Frankrijk tot toetreding wordt gemachtigd, te doen aannemen. België. Gisteren werd te Brussel een congres van socialist!scho studenten gehouden. Tachtig afgevaardigden zouden eraan deelnemen. Tien nationaliteiten zyn er vertegenwoordigd, o. a. Nederland, Denemarken, Bulgarije, Rumenió, Rusland, Engeland, Zwitserland, Italië en Frankryk. Het congres zal drie dagen duren en o. a. gewyd zyn aan besprokingen over de rol, welke de student in de maatschappy moet ver vullen, het oprichten van een internationalen bond van socialistische studenten, hervorming van het lager onderwys op socialistischem grondslag en hooger onderwys voor vrouwen. Reeds zyn adressen van instemming en ge- lukwenschingen ontvangen uit alle deelen der wereld. De Duitschers zijn niet gekomtn ton ge volge van een verbod van den Senaat der universiteiten. De „Indópondance beige" maakt, onder voorbehoud, melding van het gerucht, dat de minister van oorlog zyne portefeuille ter be schikking des Konings zou hebben gesteld. Het officieuze „Journal de Bruxelles" spreekt het gerucht tegen. Italiö. Eene inspectie, dezer dagen door de gene raals Marzano en Marchesi gehouden, had ten doel te onderzoeken of de nieuwe ver- sterkingswerken van Maddalena doeltreffend waren. Er is thans sprake van, de versterkings- werken uit te breiden, ten einde verdedigings punten te maken voor do vloot, zoomede buitenwerken aan de Middellandsche Zee en een centrum van bescherming voor de Sar- dinische kust. De Paus heeft f 25,000 gegeven om met Kerstmis ondor de armen te doen verdeelen. T e 1 ogra ra men. RIO-DE-JANEIRO, 20 December. In den staat Espiritu-Santo is een opstand uitgebro ken. Ook in den aangrenzenden staat Bahia schynt groote spanning to heerschen. Het congres is geopend zondor een byzonder voorval. BUENOS-AYRES, 20 December. Volgens berichten, hier ontvangen, heeft er te Rio- Grande eene botsing plaats gehad tusschen de troepen en de nationale garde. Bijzonder heden ontbreken, daar de telegraaflynen weer zyn doorgesneden. AUGSBURG, 20 December. De Kamer van Koophandel alhier heeft geprotesteerd tegen het handelsverdrag met België, als zyndo nadeelig voor de Beiersche textiel-nyverheid. MADRID, 20 December. De Cortez zullen op 11 Januari byeenkomen. BUDAPEST, 20 Dec. Een duel hoeft plaats gehad tusschen den minister Fojevary en den afgevaardigde Ugron. Beiden werden aan den arm gewond. De minister had den heer Ugron uitge daagd wegens de beleedigende woorden, welke do laatste in den Ryksdag had ge sproken. Driemalen zouden kogels worden gewisseld en als dat geon resultaat had, zou het duel worden voortgezet met den degen, totdat een der stryders buiten gevecht was gesteld. Baron Fejevary heeft naar aanleiding van zyn duel don keizer zyn ontslag gevraagd. Hy heeft dit verzoek vergezeld doen gaan van eeno uitvoerige toelichting. Do keizer heoft het gedrag van den minister goedgekeurd. ROME, 20 December. Op verzoek van den minister-president Di Rudini heeft de Kamer met 248 tegen 124 stemmon eeno motie aan genomen, waarby vertrouwen wordt uitgespro ken in bet finantiéele boleid der regeerirg. NIEUW-YORK, 20 December. De invoer bedroeg in de afgeloopen week 9,263,915 doll. Aan zilver werd voor 116,158 dollars uitge voerd. BARCELONA, 20 December. De minister Yan financiën Castanada heeft gisteren eene rode gehouden in de vereenlging tot bescher ming der nationale nyverheid. De minister wees er met voldoening op, dat Spanje noch door dreigementen noch door beden gepoogd heeft Frankryk tot andore gedachten te bren gen in zake het handelsverdrag. Spr. verklaarde dat Spanje op zyn tyd deug- deiyke weerwraak zou weten to nomen, indien Frankryk by zyne vjjandelyke houding bleef. BERLIJN, 20 December. Uit Cairo wordt be richt dat de toestand var. majoor Wissmann zooveel verbeterd is, dat hy in Juni a s. zijn post waarschyniyk weer zal kunnen betrekken. PARIJS, 20 December. Hot uitleverings- tractaat tusschen Engeland en Monaco is gisteren geteekend. De weduwe van lord Lytton en hare dochter vertrekken morgen voorgoed van hier. Zy keeren naar Engeland terug.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2