IDSCH DAGBLAD. N*. 9764 Zaterdag 19 December. A0. 1ECL ,§eze 'Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en sFeestdatren, uit ae craven. IDit nommcr bestaat nit TWEE Bladen. 'Eer Bind. H er inn ering PK.TJ9 COURANT: Voor Ls[rten per i3-.."tudonf 1.10. Fran co p«r po*t. 1-40. A.fzo:.d:>rlcko Norn - PRIJS DER ADVERTENTIÉN: V*n 16 regels f 1.06. Iedere rogol meer ƒ0.17}. Groot© re lottere naar plaatsruimte. Voor het ia-rasaesfcn bfuttn dc scad wurdc ƒ0.10 borok:-^. aan de plaatsing ^erRLElNËADVER- 'TENTIËST lu het Blad van morgen avond. Woensdag- en Zaterdag-avond zijn exemplaren van het Dagblad, waarin deze Advertentiën voorkomen, van af halfzeven ver krijgbaar ad 2 Cents, mits aan hei Bureel- afgehaald. Oilieieelo Kennisgevingen. DKV\kHET. Burgemeester on W.-*houders van Leidon brengon ter algemceno kenüie dat door MARIA. VAN DER DAM. te Leiden woonuchtig, oen verzoekschrift is ÏDgedicnd om vergunning voor den kleinhandel in rsterkon drauk, in het p -rceel Haitesteeg No. 2. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden. DE KANTER, Burgemeester. 18 Dec. 1801. E. KIST, Seorotaris. Leiden, 18 December. Hedon is aan de universiteit alhier de heer •E. F. F. H. Van Aefferden, geb. to Roer- .mond, bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap, mot academisch proefschrift, get. „Eeno opmerking naar aanleiding van art. 263 lid 2 B., W."; tot doctor in do geneeskunde de heer S. F. W. Van Hasselt, geb. te Amboina, met acadom. proefschrift, get.: „Bijdrage tot do Casuïstiek der operatieve opening van den Processus Mastoideus"; en tot doctor in dezelfdo faculteit dc heer -J. Dorst, geb. »to St.-Annaland, met academ. proefschrift, get.„Tumoren van het ligamon- tum uteri rotondum.'1 Aan dezelfde universiteit is het examen voor don Indischen dienst afgelegd door mr. IV. J. M. Plato; het candidaats-examen in de godgeleerdheid, tweede gedeelte, door den lieer J. Dardenne Ankringa; hot candidaats- examen in de rechten door den heer J. A. Rubenkoning; hot theoretisch geneeskundig examen door den heer P. Vrijburg. Heden werden door de alhier zitting houdende geneeskundige staatscommissie be vorderd tot arts de hoeren T. AV. Beeker on M. A. J. Geluk. Toen ons vorig nommer ter perse ging, was do gemeenteraadszitting nog niet afge- loopen. Het voorstel betrekkelijk de verpachting van het buffet in do Gehoorzaal (punt 9) en do vaststolling van het tarief voor de ver huring, gaf den heer Zillesen aanleiding om do veronderstolling to maken dat, daar door B. en Ws. geen nader voorstel is gedaan, z(j over laten aan den Raad om een nader voorstel te doen. Hy besprak verder de verschillende lokalen en vond den voorgostelden huurprijs van f 00 voor do groote zaal billijk, ook dien voor don foyer, doch vond dien van den boven zaal en de receptiekamers te hoog. Hy stelde voor om den huurprijs der bovenzaal van 's namiddags 5 uren te brengen van 20 op ƒ10 en dien voor do beide roceptiekamors eveneens van 's namiddags 5 uren van 10 op ƒ6. De pacht wenschto hij niet langer dan voor 6 jaren te doen plaatshebben en niet voor 10. De Voorzitter merkte op dat in verband met dit voorstel do huurprijzen voor over dag in evenredigheid zouden moeten worden verminderd. De heer DoSturler stelde voor om hetgehoelo tarief 25 pet. lager te stellen en om in zekere gevallen (b. v. als er by gebruikmaking geen entróe wordt geheven) nog 15 pet. korting toe te staan. Do heer Van Reenen vroeg welke leidende gedachte by B. en Ws. heeft voorgezeten om zulk een hoog tarief to willen heffen als door hen wordt voorgosteld. De Voorzitter antwoordde dat die gedachte de billijkheid was, met hot oog op hot vroe gere tarief en het nu zooveel grootere gebouw. Do hoer Kaiser maakte uit het voorstel op, dat het de bedoeling is dat de pachter door B. on Ws. zal worden benoemd, doch vond het beter dat die benoeming door den Raad geschiede. De heer Van Hamel vond met den hoer Zillesen de voorgestelde huurprijzen wel wat hoog on zou daarom bij de behandeling dor artikelen de noodigo amendementen dienaan gaande indienen, evenals omtrent den termyn van verpachting. Ook wordt z. 1. nu niet uitdrukkelijk vermeld of de verwarming al dan niet vanwege de gemeente plaats heeft, of die nl. ook onder de huur begrepen is. Den heer Kaiser merkte de Voorzitter op dat de pachter niet door B. en Ws. wordt benoemd, maar dat er eeno openbare inschrij ving plaats lieeft, naar welke een besluit wordt genomen. Den heer Van Hamel ant woordde hjj dat de verlichting niet onder de huur is begrepen, maar dat do gemeente er toezicht op houdt. Daarna ging men over tot de behandeling der onderdeelen, waarin, na de door verschil londe sprekers aangevoerde gronden, enkele wijzigingen worden gebracht. Daarbij werden besproken do le'ckcning der verlichting, ook bij nooduitgangen, dc veiligheid, het opnemen door do gemeente van hot verbruikte gas; hot wcnschelyke om het buffet en do toonbank in den foyer niet door den pachter, maar voor rekening der gemeente te doen plaatsen in harmonie met do zaal (waarvan door den heer Van Hamel een amendement gemaakt werd, dat eehier verworpen werd met 20 togen 5 stemmen.) Daarentegen werd een amendement van den heer Was om den schoonmaak door do gemeente te doen geschieden, maar voor rekening van den pachter, aangenomen mot 23 tegen 2 stemmen. Het was inmiddels reeds vyf uren geslagen cn het gaslicht al lang aangestoken, en nog was men pas aan art. 2 dor voorwaarden, zoodat do hoer Do Gooje opmerkte dat, al maakte men nog zoo'n spoed, men de ge- heelo voordracht toch niet vóór etenstijd zou kunnen afhandolen, waarom hij voorstelde het debat te verdagen tot eeno volgendo vergade ring, waartoe unaniem werd besloten. Het Armen concert van „Sompre Cres cendo" zal plaats hebben op Dinsdag 16 Febr. Van af Maandag zal do lijst tot intcckcning worden aangeboden aan do gein vit eerden op het Invitatie concert van 8 Dec, De dezer dagen overleden oud-stryder Antonius Rovers stond in 1830 en '31 niet bij de huzaren, maar was achtereenvolgens soldaat bij do 13de afdoeling infantorie, kanonnier 1ste klasse, korporaal en wacht meester by de 1ste compagnie van het regi ment rijdende artillerie. Het stoffelijk overschot van dezen ridder van het Metalen Kruis word hedenmorgen op de Katholieke begraafplaats aan de Zyipoort ter aarde besteld, waarbij enkele stadgenooten door liunno tegenwoordigheid van hunne be langstelling biyk gaven. Op Kuenen's sterfdag heeft de familie nog een bewijs gekregen hoe hoog hy geschat werd in vreemde landen. De universiteit van Dublin zal over eenigen tyd haar driehonderd jarig bestaan vieren. By eene dergolyke gele genheid worden andore universiteiten uitge- noodigd een vertegenwoordiger te zenden, om het feest mede te vieren. Doch vanwege Rector en Senaat van Dublin werd aan den gevierden Kuener. eene plechtige persoonlijke uitnoo- c'iging gericht, om door z\jne aanwezigheid aan het groote feest luister by te zetten, 't Heeft, helaas, niet zoo mogen zijn. Het hoofdbestuur van den Nederlandschcn Schutterijkaderbond heeft zuinigheidshalve een parig besloten, do gewone najaarsvergadering niet door te laten gaan, maar do loopendo zaken schriftelijk af te handolen. De afdeeling „Leiden" van dien Bond heeft opgehouden te bostaan. Mr. F. G. Yan Panhuys heeft heden voor den Hoogen Raad do belofte afgelegd als advocaat en procureur. Biykens hier te lande ontvangen tele- graphisch bericht is de 2de luit. der infanterie van het O -I. leger, E A. C. Koch, te Bandjer- massin overleden. Na eene kortstondige ongesteldheid is gisteren te Benningbroek overleden de heer C. Donker, lid der Eerste Kamer. De overledene, die sinds 1887 Noord-Hol land in de Eerste Kamer vertegenwoordigde, was ridder van den Nederlandschen Leeuw. De Staatscourant van 18 dezer bevat: lo. een koninkiyk bosluit van 17 dezer, waarby, met ingang van 1 Jan. 1892, aan mr. W. F. Cr. L. Francois, op z\Jn verzoek, eervol ontslag wordt verleend als president van hot gerechtshof te 's Gravenhage, met dankbe tuiging voor de langdurige en gewichtige dionsten, in verschillende rechterlijke betrek kingen door hom bewezen; 2o. een koninkiyk besluit van dezelfde dag- teekening, waarby met ingang van 1 Jan. 1892 wordt benoemd tot president van het gerechtshof to 's-Gravenhage mr. J. Spoor, thans vice presidont van gemeld college. Evenzeer met ingang van 1 Jan. 1S92 is benoemd tot vice-president van dat gerechts hof mr. H. W. De Graaf, thans raadsheer in genoemd college. De „N. R. Ct." ontving uit Batavia de bevestiging van een ook door het „Hbl." ont vangen telegram, waarin gemeld werd dat de gouverneur van Atjeh, kolonel Pompe van Mcerdervoort. zijn ontslag had aangevraagd. Do gop. kol. van het Indische leger M. A. Van Walchren, directeur der Billiton- Maatscbappy to 's-Gravenhage, is aldaar plot seling overleden. Ingevolge aanvragen, dio by don Pruisi- schen minister van landbouw zyn ingekomen om den invoer van vee uit Nedorland geheel vry to laten, heeft do Oberpresident der Rijn provincie by de overheden en landbouw-vor- eonigingon advies gevraagd, om to vernemen of, met het oog op de tegenwoordige gesteld heid der veefokkery en de pry'zen dei levens middelen, de thans nog bestaande beperkin gen in den invoer van rundveo uit Neder land behooren le worden opgeheven. De toestand van mr. J. Moolonburgh,; lid der Eerste Kamer, te Zieriksec, was, vol gers de „Middolb. Crt.", in de laatste dagen helaas ongunstiger en gaf zelfs aanleiding tot ernstige ongerustheid. I-let stoomschip „Admiral" arriveerde 16 Dec. van Rotterdam te Dar-es-Salaamdc La v'juiï", van Hamburg en Amsterdam naar Jav:i vertrok 16 Dec. van Genua: de „Utrecht", van Java naar Rotterdam, vertrok 17 Dec. van Colombo. Bij koninkiyk besluit van 17 dezer is me: ingang van 1 Jan. 1892: lo. aan den heer J. Van Reijerdam, op zyn verzoek, eer vol ontslag verleend uit zyne betrekking van referendaris by het departement van binnen- landsche zaken, met dankbetuiging voor de door hem aan don lande bewezen diensten; 2o. tot referendaris bij dat departement be noemd de heer L. F. G. P. Schreuder, thans i hoofdcommies bij dat departement. Goiutrugd Nieuws. Eon kleine dertig, veertig personen bevonden zich gisteravond reeds by zevenen op den Stationsweg nabij „Vondelhoven". Sequah zou nu werkelyk zyne eerste séance geven, eindelijk zou men nu ook hier eene eerste wonderdadige genezing met eigen oogen kunnen zien. Te zeven uren werd de deur geopend en ging een honderdtal personen naar binnen, dat te halfaeht tot eonige honderden was aangegroeid. Men betaalde ccn dubbeltje entree; zoor zeker goedkoop voor hetgeen men te zien kreeg, maar 't waren dan ook maar staanplaatsen. Stoelen waren er niet, men stond man tegen man, daar iedereen zooveel mogelyk vooraan scheen te willen staan. Officieel was niet aangekondigd hoelaat de voor-stelling zou beginnen, zoodat het publiek tegen halfaeht reeds teokenen van ongeduld begon to geven. Het zou echter weldra in opgewekto stem ming gebracht worden; do muzikanten in Amerikaansche kleeding verschonen cn met een marsch naar het lied „Piot Hein zyn naam is kloin" ontstond er onder de aanwe zigen een opgeruimde geest. Mon zong naar hartelust mede en het verschynen van een iheumatieklijder op hot tooneel of hot heen en weer loopen van den „chef' gaf reeds aanleiding tot uitbundig applaus. Do muziek was onvermoeid en het moet gezegd worden: wat ten gehoore werd gebracht was niet onverdienstelykde musici speelden goed. Daarenboven was do keuze der stukken, hoofd zakelijk uit marschon on potpourri's bestaande, juist uitnemend geschikt om de aanwezigen niet alleen bozig te houden, maar ook in jolige stemming te brengen, tot klokke acht uur Sequah verscheen. Zyn tolk betrad het eerst het spreekge stoelte. Hy keek mot arendsblikken rond, maarsprak geen woord. Het publiek begon to lachen, sommigen riepen: stilte! Do man bleef kyken, maar zeide nog niets. Eindelijk kwam Sequah, met applaus begroot. Hy maakt in het geheel geen onpleizierigen indruk; intogondeel, zyne manier van spreken en handelen is gentlemanlike, zyn voorkomen innemend. Wy waren in de gelegenheid gesteld ge worden ons op hot tooneel te bevinden en bij zyne komst zeide do heer Davenport (Sequah) ons dat hy zooeven pas uit zyn bed was gekomen. Hy gevoelde zich krank Met zijn coupé van het hotel Vorhaaff afgehaald, was hy niet aan den Stationsweg, maar aan de achterzijde van den tuin van „Vondclhovon", aan den Rijnsburgschen Sin gel afgestapt, dus zonder alzoo door do voor aan wachtenden te worden opgemerkt. Vóór hot tooneel was eene vergulde en op andero wtfze beschilderde verhevenheid of tribune aangebracht en toen Sequah in een aangrenzend kleedkamertje zich van zijne overjas had ontdaan, vertoonde hij zich in een gewoon licht grijs kostuum voor ieders oogen. Aan de andero zydo van het tooneel bevond zich eene inrichting, waarboven te lezen stond: „Apotheek van G. F. Stutterheim" en bevattende allerlei fleschjes, gevuld met vloei stoffen van verschillende kleur. Ofschoon gebroken Hollandsch sprekende, gebruikte Sequah toch do Engelsche taal, waar op dan het gesprokene door den tolk in onze taal werd herhaald. Sequah begon met te verzoeken dat er niet verder zou gerookt worden, want er hing reeds een zware nevel in de zaal; verder maakte hy zyn excuus dat hy den vorigen avond niet was opgetreden, want hij was door ongesteldheid daarin verhinderd en ook nu nog wenschto hy wol zich in een toestand to mogen verheugen als de meestcn uit hot publiek. Enkelo geneeskundigen noemon hom een kwakzalver, maar dat is hy niet. Zy geven j hem dien naam uit nyd of jaloezie, omdat zij geeno praktyk hebben. Hyzelf is ook student geweest, aan eene der ^Izasser j universiteiten, en dat h\j de geneeskundige wetenschap wel dogeiyk erkent, blykt, zeide hy, vooral daaruit, dat hy zichzelven onder behandeling van een der Leidsche hoogleeraren heeft gesteld.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1