N#. 9763. Vrijdag IS December. A0. 1831. $cze <Qcurant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en /feestdagen, uitgegeven. 3F3 @"u.ïl!e't on. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 rebels f 1.05. Iedere regol meer 0.17$. Grootoro lettere naar plaatsruimte. Voor het iueasaetrca bcr.ten de said ƒ0.10 borotc^_. twee hoogste klassen onder die van den heer B. H. Taylor. Daar waren er ook, die reeds solo zongen en één daarvan deed dit in "Worp's Vacantie- Cantate zóó vrij en ongedwongen, dat de zaal telkens daverde van de toejuichingen, welke in ruime mate ook niet aan de andere nom- mers onthouden werden. Vóór het einde der uitvoering hield de heer dr. F. A. Jentink, voorzitter van de commissie der Burgerzangschool, eene korte toespraak. Hy constateerde daarin met genoegen de aanwezigheid der heeren Juta en De Sturler, die als wethouders hot gemeentebestuur van Leiden vertegenwoordigden, in welks steun de school bleef aanbevolen, en'putte uit de aanwezigheid ditmaal van een lid van het bestuur van het Nut, waarvan do Burger zangschool een kind is, do gevolgtrekking, dat de ouder zyn kind nog niet vergeten is, al bleek daar anders niet voel van. Dat geeft goeden moed, want tot wien zou een kind zich beter kunnen wenden als het eens in finantiëele moeilijkheden mocht gaan ver- keeren Ook wees spr. op de verliezen, welko de school geleden heeft sedert ze drie jaren geloden in bloeienden toestand de laatste uitvoering gaf. De heer Wetrens meende als directeur te moeten aftreden en zijne taak aan jongere krachten te moeten overdragen; de heer Walters, die zoovele jaren zulk een ijve rig en bemind voorzitter was geweest, meende eveneens eindolijk te moeten bedanken, en rust nu, helaas, reeds in het grafhet gebouw zelf, waarin de zangschool steods hare uit voeringen gaf, verbrandde, en hoe vreemd liet ook moge klinken, tóch was die brand van veel invloed op de school, want het bleek dat, nu er geen geschikt lokaal meer was om uitvoeringen of openbare lessen te geven, ook de belangstelling dor ouders in de school ver minderde en hunno kinderen er minder heen zonden. Dat is nu gelukkig weer anders en men heeft een flink, fraai, ruim gebouw gekregen in de plaats van het vorige, eveneens groote. In het bestuur hadden in de laatste jaren enkele vorwisselingen plaats. Afgetreden zijn de heeren Yan der Veen als president, Van Reenen als penningmeester, De Haas als secre taris, en Japikse, terwyl in hunne plaats zyn opgetreden de hoeren De Goeje, Tioleman, Vos en Van der Woerd. Spr. zeide niet uit do school te mogen i klappen, maar vertelde toch iets, waaruit op het ondubbolzinnigst bleek de warmte, waar mede de commissarissen voor de school be zield zyn. Door een hunner namelijk werd men in de gelegenheid gesteld deze kostbare uitvoering te geven. Deze mededeeling word met een daverend applaus beantwoord. Het is evenwel te hopen dat het daarby alleen niet zal blijven, maar dat de ouders, ieder op de wyze gelyk hy daartoe in staat is, oveneens hunne verdere belangstelling zullen toonen, en, zooals de voorzitter wenschte, ook hunne vrienden en kennissen zullen aansporen hunne kinderen weer naar do Burgerzangschool te zenden, in hot belang dezor instelling en in dat der toonkunst. Na dank aan de leerlingen te hebben ge bracht voor den genotvollen avond en daarby ook aan de onderwijzers, deed de heer Jen tink vervolgens mededeoling, dat de volgende bevorderingen hebben plaats gehad. Van do 1ste naar de 2de klasse: Meisjes: B. Van Golder, J. Mayor, B. v. d. Mey, T. Woudenberg, T. Engeltjes, J. Noltee, S. Groen, M. Voet en D. Werner. Jongens: H. Filippo, H. IJdo, I. IJdo, C. Labrée, F. De Koning, A. Van Linden, A. Bookwijt, W. Westdijk, N. Woudenberg, H. Labrée en G. Callenberg. Van de 2de naar de 8de klasse: Meisjes E. Maartense, C. Ouweleen, A. Splinter, C. Loeber, G. Engels, C. Brummelkamp, D. Hamersma, M. Fontein, J. Cramer, W. Fles en J. Labrée. Jongens: A. Wynnobel, W. Wynnobel, C. Timmerman, A. Mayer, F. Fontein, J. Van Leeuwen en P. v. d. Heide. Van de 3de naar de 4de klasse: Meisjes: C. De Leu, A. Knaap, M. De Koning, L. Westdijk, D. v. d. Plas, M. Tillema, E. Oppelaar, A. De Vos, L. Bots, G. Hoefftcke, G. Meerburg en G. Werner. Jongens: C. Westdijk, J. Timmerman, J. Fles, P. Secreve en G. Duyster. Met hot zingen van twee verzen van het Wien Neorlandsch Bloed, het eerste alleen door de kinderen, het tweede ook door allo aanwezigen, eindigde deze aangename samen komst, welko moge bijdragen tot vernieuwden bloei der school. De Leidsche tooneelvereoniging „.Jacob Cats" hield gisteravond in de groote zaal van „Zomerzorg" eene gezellige bijeenkomst, waartoe, behalve de leden, ook een groot aantal dames was opgekomen. Kon men onlangs in den Schouwburg do ervaring opdoen hoe uitstekend de werkende leden hunne rollen in een tooneelspel weten PRIJS DEZER COURANT: Voor U'-idon por 3 manndenƒ110. I'rsn c por pon'9* A-«-f-ririko - 0-v Dit nonuncr bestaat uit THEE Bladen. Eerste Blad. OiJleiëele Kcunisffcvingon. Burgemeester en Wethouder* van Loiden, Gezien het adres van REGENTEN VAN HET GEREFORMEERD MINNEHUIS, alhier, houdende verzoek om vergutining tot plaatsing an eon nieuwen stoomketel in het Minnehuis, gelegen in do K&uracó- ïuakeresraat No. 7 Gelet op de artt. C en 7 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95); Geven bij dezen kennis aan liet publiek dat ge noemd verzoek, met do bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente tor viaio gelegd is; alsmedo dat op Woensdag den 30»ten December a. s., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal wor den gegeven om bezwaren tegen dat verzoek iu te brengen. Burgemeester on Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 16 Dee. 1891. E. KIST. Secretary Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen bij deze ter algemoeoe keunis dat wegens het invallen van den Is'en en 2don Kerstdag op Vrijdagen Zaterdag, de vee- en kaasmarkten van Vrijdag -25 December a. s. zullen gehouden worden op Woensdag don 2 3 sten December tevoren, terwijl de Zaterdagacbe weekmarkt zal plaats hebben op Donderdag 24 December a. s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 16 Dec. 1891. E. KIST, Secretaris. Leiden, 17 December. Heden zyn aan de universiteit alhier bevor derd tot doctor in do rechtswetenschap: de heer Th. B. Pleijte, geb. te Leiden, mot aca demisch proefschrift, get-: „Verkoop van geneesmiddelon", en do heer L. A. C. IColff, geb. te Batavia, met academisch proef schrift, get.„Eenigo opmerkingen over naam- looze Vennootschappen in Engeland." Aan dezelfde universiteit is het doctoraal examen in de rechtswetenschap afgelegd door de heeren J. A. Schorer en W. Birnie. De leerlingen van de Burgerzangschool deden zich gisteravond weder in het openbaar hooren. In de Stadszaal lieten do ouders en andere betrekkingen van de jeugdige zangers en zangeressen, alsmedo verdere belangstel lenden, bijna geen plaatsje onbezet. Beneden zaal en gaanderij waren vol. Het was er heel aardig en het geheel bood een opgewekt schouwspel. De leerlingen, in vier klassen verdeeld, kweten zich dapper van hunne taak. Allerliefst zongen zy de verschillende oefeningen, één- en meerstem mige liederen, al naarmate zy tot eene hoo- gere klasse behoorden, de beide laagste onder leiding van den heer C B. Duyster Jr., de Aan 't leven weergegeven DOOR HUGH CONWAY. 31.) Na verschillende plannen te hebben ge maakt en weer opgegeven, besloot ik Pauline te brengen naar myne kamers in Walpole- straat. Die menschen kende ik zeer goed en ik was er zeker van, dat men gedurende myne afwezigheid goed voor haar zorgen zou want na eenige uren uitrustens wilde ik ter stond vertrekken, om Ceneri te gaan opzoe ken. Ik had van Edinburg uit een brief ge schreven aan mjjn huisheer in Walpole- straat. waarin ik dien goeden menschen ver zocht had alles in gereedheid te brengen voor my en die zy verder te verwachten haddon. Bovendien had ik geschreven aan Priscilla. myne oude getrouwe, en haar verzocht by onze aankomst tegenwoordig te zyn. Ik was overtuigd dat zy alles over zou hebben voor myn ongelukkig meisje. AVe reden dus naar Walpole-straat. Alles was in gereedheid voor ons. Priscilla ontving ons met groote nieuwsgierigheid. Ik zag terstond, dat zy met Paulines voorkomen zeer ingenomen was. Nadat we een kop thee gebruikt en iets gegeten hadden, verzocht ik Priscilla om mijne vrouw naar hare kamer te brengen, ten einde haar de rust te doen genieten, welke zy zoo noodig had. Pauline, als een gehoorzaam kind, stond op en volgde het oude mensch. „Als gjj mevrouw terecht geholpen hebt, Priscilla", zeide ik, „kom dan weer by my; ik heb u iets te zeggen." Priscilla verlangde zonder twijfel niets liever dan dat, want ik begreep dat zy brandde van verlangen om iets van mij te vernemen aangaande myn onverwacht huwelijk; maar ik stuitte den stroom van hare voorgenomen vragen. Zy zag waarschyniyk aan myn ge zicht, dat ik haar niet bijzonder veel goeds had mee te deelen. Zy ging zitten en luisterde, zooals ik haar verzocht had, naar myn verhaal, zonder mij in de rede te vallen. Aan iemand moest ik ten minste myn ver trouwen schenken. Die goede oude kon ik vertrouwendat wist ikzy zou myn geheim niet rondklappen. Derhalve vertelde ik haar alles, ten minste nagenoeg alles. Ik legde haar, voor zoover ik dat doen kon, den ziels toestand van Pauline uit. Ik deelde haar mede al wat ik in dien korten tjjd had onder vonden en mij kon herinneren, en ik verzocht Priscilla, om mijnentwil, gedurende myne afwe zigheid, de vrouw, die ik liefhad, te bewaken en goed voor haar te zyn. Zij beloofde my dat, en daarna ging ik op de sofa liggen en sliep verscheidene uren. Des namiddags zag ik Pauline weer. Ik vroeg haar of zy het adres ook wist van Ceneri. Zy schudde van neen. „Bedenk u eens, myne liefete'% zeide ik. Zy legde haren fijnen vinger tegen haar voorhoofd. Ik had al opgemerkt, dat denken haar zeer veel moeite kostte. „Teresa wist het wel", zeide ik, om haar op den weg te helpen. „Ja, vraag het haar!" „Maar zy is niet meer hier, Pauline; weet ge my niet te zeggen waar zy is?" Nogmaals schudde zij hopeloos het hoofd. „Hy zeide my, dat hy in Genève woonde'', zeide ik. „Weet gy do straat soms?" Zy keck my aan in stomme verlegenheid. Ik zuchtte, daar ik begreep, dat al myn vra gen tevergeefs was. Vinden moest ik hem echter. Ik wilde naar Genève. Als de man dokter was, zooals hy gezegd had, moest hy daar wel bekend zyn. Als ik te Genève geen spoor van hem vinden te vervullen, thans toonden zy ook uitmun tend thuis te zyn in het houden van losse voordrachten. Deze verschaften èn om de keuze en om de wyzo van voordragen byzonder veel ge noegen. Humoristische ontbraken natuuriyk ook niet en verhoogden den opgewekten geest. In de pauze had eene byzondere plechtig heid plaats. Het was nl. 15 jaren, dat de hoer P. Boers als werkend lid aan do Vereeniging verbonden was en gedurende dien tyd steeds een belangryk aandeel in de uitvoeringen heeft genomen. Dit feit wenschte men niet onopgemerkt te laten voorbygaan. Met toepasselijke woorden oveihandigdo de heer B. G. Dufrenno hem namens do kunstlievende leden een gouden remontoir-horloge met inscriptie en vergezeld gaande van een album met de namen der deelnemers, waarby de president der Veree niging, de heer T. J. Bouwmeester, uit naam der bestuurs- en werkende leden, een gouden horloge-kotting, eveneens mot eone hartelijke toespraak, voegde, terwyl do dames niet wenschten achter te blyven om hij deze hul- deblyken ook hare belangstelling te toonen, en wel door de aanbieding van een fraaien en grooten krans van groen en bloemen, bij welke gelegenheid de echtgenoote van den president do minzame woordvoerster was. De heer Boers was niet weinig door zoo veel onverwachte blyken van genegenheid en waardeering getroffen en kon dan ook moeilyk de woorden vinden om zyn dank te betuigen zooals hy dat wenschte. Luide toejuichingen en fanfares wisselden de verschillende toespraken af. Het allergenoeglijkst samenzyn werd be sloten met een zeer geanimeerd bal, dat de leden met hunne dames nog lang bijeenhield. Door den commies der posteryen A. P. De Vey Mestdagh, te Leiden, is met goed gevolg examen afgelegd in den telegraafdienst. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naarNieuw-York en Baltimore, door middel van hot stoomschip „P. Caland", van Amsterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlyk Vrydag- avond om 10.15 bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort duideiyk op het adros vermeld te worden. De luit. ter zee 1ste kl. J. H. Van Hoogstraten is aangewezen om den 16den Jan. a. s. met het alsdan vertrekkende stoom schip van de maatschappy „Nederland" zyne bestemming naar Oost-Indiö te volgen en wordt dus niot te Leiden gedetacheerd. kon, zou ik naar Turijn gaan Ik vatte Pau line by do hand. „Ik ga voor eenige dagen van huis, Pau line! Gy blyft zoolang hier. Ieder zal vrien- delyk voor u zyn en Priscilla zal zorgen, dat u niots ontbreekt." „Goed, Gilbert", hernam zy zacht; ik had haar geleerd my Gilbert te noemen. Na nog eenige instructies aan Priscilla ge geven te hebben, ging ik op reis. Terwyl de vigilante wegreed, keek ik naar bovenPaulino stond voor het raam van hare kamer en keek naar my. Myn hart sprong op van vreugde, want ik nleende in hare oogen iets te bespeuren van den weemoed, welken men pleegt te heb ben na het afscheid nemen van een goed vriend. Misschien verbeeldde ik het my slechts, maar dewyl ik tot dusverre zoo iets nog niet had opgemerkt, was die uitdrukking in Paulines oogen ten minste eenige troost voor my op myne reis. En nu op weg naar Genève, naar il dot- tore Ceneri! (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1