DAGBLAD. G. LOS, Hoogewoerd 65. TE HUUR: BOCK-BIER „DE POSTHOORN". heeft plaats van af 15 DECEMBER. M. H. VAN WAVEREN. De aflevering van K". 9762 Donderdag IdT December, A0. 1£S1. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Bon- en feestdagen, uitgegeven. GROOTE EN FRAAIE COLLECTIE, geëtaleerd in den 8204 26 Boek-, JPapier- en Kunsthandel HUIZElXr met TUI3NTENT; en BO UWG-JROND te koop OP „VREEWIJK" Leidsche Stooinbierbrouwery Wijnkooperij. Oognackanclel. P. J. SCHRETLEN, Leiden, Hooigracht 49. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lsidon per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nornmera.0 05. PRIJS DER ADVERTENTEËN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het Inc&sstèërea buiten do stad wordt /0.10 borokc^l. Ticeede Blad. Abraham Kuenen. Te Leiden heerscht eene verslagenheid, zoo ongekunsteld, door zoo velen gedeeld, als in den regel slechts zich voordoet by eene alge- meene ramp. De naam van den onvergetolyken doode is in ieders mond. "Wie trouwens kende hem niet, dien langen gebogen man met zyn Wellington-profiel en zynen haastigen tred? Wie wist niet, voor het minst uit de tiende hand, iets van zyne grootheid voor het minst uit de tweede iets van zyne goedheid? Terwijl de scbryvor dezer regelen in den donker gister-avond langs de Mare ging, zag hij voor zich uit twee bestjes, die met eenige moeite elkander iets in de ooren riepen. En nader komende, voorbijgaande, wat ving hy uit het «luid gesprek dier oudjes op? Wat anders kon het zijn dan dat meewarig uitge sproken tweetal woorden: „ProfessorKuenen'"? Ook Haarlem zal wel rouw dragen over haren grooten zoon. Al is het, sinds eene halve eeuw, haast tot onkenbaarheid veranderd, er leven zeker nog herinneringen aan de dagen, toen de veelbelovende jonge Kuenen uit de Koningstraat hy, „facile princeps" in eene klasse, die naast hem Charles Mirandolle Willem Rauwenhoff en Adriaan Loosjes telde door 's vaders dood werd weggeroepen van de Latynsche School naar de apotheek, ge lukkig om slechts kort daarna terug te keeren tot de afgebroken studie. Een heelwat breedere kring bovendien gedenkt ongetwijfeld in liefde zyne moeder, de opgeruimde oude vrouw, die in haar klein huisje by de Gravensteenebrug nog lang genoeg gespaard bleef om met fiere toederheid zich te koesteren aan de glorie van haar kind. En eindelijkde leden van Teylers directorium, van het Godgeleerd Ge nootschap en van „de Haarlemsche Maat- schappy," niet vaak, zoo ooit, zullen zy op zijne plaats den vriend hebben gemist, die zoo gaarne nog eens weer kwam in zyne geboorteplaats, de stad der bloemen en der duinen. En de tyding van zynen dood klinkt over de wereld, over Frankrijk, over Duitschland, bovenal over do landon van het Angelsaksi sche ras. Daar, by die nation met oudtesta mentische overleveringen en voornamen, daar was onder tegen- en onder medestanders zyn naam haast spreekwoordelijk geworden Een Nederlander, die binnentrad in eenen hoog- kerkeiyken Britschen kring, stond licht bloot aan zekeren argwaan, als een dier „damned Dutch", die land en volk bedierven door den invoer van Kuenen and Schiedam". (J) En andererzydswanneer aan het einde van zyn laatste boek niemand minder dan James Martineau het toonbeeld noemen wil van scherpen, critischen blik op de boeken des Ouden Yerbonds, dan vloeit het vanzelf hem uit de pen: (to) „read the Hexateuch and the prophets with the eyes of a Kuenen Hoe voorts aan de overzij des Oceaans door breede scharen over Kuenen werd geoordeeld, dat moge Hugenholtz van Amsterdam getui gen, wien op zijne reis door Noord-Amerika in druk bezochte meetings adressen van dank en van hulde werden aangeboden voor zijnen beroemden landgenoot. In de ontwikkeling der wetenschappen zyn weinig gebeurtenissen zoo verheffend als de opkomst eener hypothese, aanvankelijk uit gekreten voor eene ketterij, maar die eindigt met zich op te leggen ook aan de geestelijke zonen der vroegere ketterjagers, door geen andere macht dan die harer klaarblijkelijkheid. Het groote voorbeeld van zulk eenen triomf in onze dagen is, zonder twyfel, die van Darwin. Maar daarnevens verdient wel geen ander met meer recht om in de tweede plaats to worden genoemd dan die van Kuenen's pentateuch-critiek. Rustig en beslist, nauw keurig en onvertsaagd in het wikken, wegen en oordeelen, beschikte Kuenen daarenboven, dank zy een zeldzaam sterk en vaardig geheugen, te allen tyd over geheel het noodig materiaal. Ook buiten zyn eigenlijk vak wekte de omvang en de zekerheid zyner kennis ver bazing. Wandeldet ge met hem door den Academietuin, ge ontdektet soms by toeval, hoevele geneeskrachtige planten hem by name bekend waren. Dat dagteekende nog van zynen jongenstijd in de apotheek? Wie zich de weelde veroorloofde, in zyne tegenwoordigheid een toevallig onthouden versregel van dezen of genen Latynschen dichter aan te halen, hoorde hem licht die aanhaling een tiental verzen nog vervolgen. Ja, het gebeurde eens in eenen gezelligen kring van vakgenooten, dat een der aanwezigen, die hem, naar aan leiding van het gesprek, opmerkzaam maakte op Kant's „Kritik der Urtheilskraft", werd overbluft met de vermelding uit het hoofd van het cyfer der bladzijde, waar in de uit gave van Hartenstein do bedoelde plaats was te vinden. Hoevele tientallen verliezen in dezen zeld- zamen man hunnen veiligen gids, hunnen 11 Historisch. stok en hunnen stut by eiken tweesprong, by ieder hobbelig plekje op den levensweg! j Welk eene voelbare, pynlyke leegte voor die j allen, te denken aan de breede, lichte boven- voorkamer in de Haarlemmerstraat, waarheen zy honderdmaal en geen enkelen keer ver geefs hunne schreden richtten om hulp of raad. Daar zat hy, meest weggedoken, voor den binnentredende onzichtbaar, achter de zeer hooge monumentale schrijftafel. Maar spoedig kwam hy voor den dag in zynen gryzen „chamber-cloak" en met de Goudsche pyp in de hand, nooit verstoord, nooit ge haast, altyd belangstellend en bereid. Kost bare, nimmer te vergeten kwartiertjes, uren soms, daar tegenover hem gesleten naast de eenvoudige kolomkachel! Heilig voortaan in de herinnering van een iogelyk, die zich thans zoo arm, zoo hulpeloos gevoelt by de ge dachte aan zyn onherstelbaar gemis! Hy had voor ieder ding tyd. Hy was ook in het kleinste getrouw. In commission, in besturen, in genootschappen, waar hy maar zitting had, was hy eigenlyk tot zekere hoogte voor zyne medeleden een gevaarlyk man. Men wist wel dat hem niets ontging, dat hij steeds den wagen in het spoor hield, dat eene ge- dachtenwisseling niet zoo in het honderd kon loopen, of een keurig en helder woord uit zijnen mond bracht alles terecht, dat, zoo iemand zyn werk niet kon doen, hij altyd als plaatsvervanger gereed stond. En men rekende, men leunde op hem. Het was zyn lust en zyn leven niet te heerschen, maar te zorgen, te helpen, te voorzien. Hij dacht letterlyk aan alles. Wel vele vrienden, die te vaak de huiselyke feestdagen in zyn talryk gezin vergaten, werden telkens weder be schaamd door zyne nooit falende blyken van deelneming in hunne eigene. Hy was zoo innig gezellig, zoo ongekunsteld vroolyk; zyn byzyn deed zoo goed. Slechts een deel van zynen tyd, natuurlyk, kon hy wyden aan de zynen. Maar dan ook, hoe was hy er in, in dien kring, met hart en ziel, wat betoonde hy zich daar „eenvoudig, mild gewoon, tochzoo gewoon als elk zich zelf mocht wenschen!" In de zonnige jaren, terwyl nog zyne kinderen mochten opwassen onder de zorgende oogen der zwakke, maar j altyd aanstekelyk opgewekte moeder, welke huisvriend kreeg hem niet lief, als hy na tafel met het jongste kind op den arm de kamer doorwalste, in de maat van hare piano muziek? En later, toen de lang gevreesde slag was gevallen, met hoeveel yver kon hy tegen het slot der winteravonden nog deel nemen aan het algemeen gezelschapsspel, hoe trouw ook voerde hy, op eiken zomerschen Zondag, zyn troepje aan by groote wandel tochten in de buurt! Ach, het is misschien wat onbescheiden, deze kleine, deze intieme trekjes te verklappen aan de wereld. Maar wie hem heeft liefgehad, geacht, vereerd van kindsbeen af, zulk eenen is het toch wel niet ten kwade te duiden, zoo hy in een oogenblik als dit het van de daken zou willen uitroepen „ziet toch, wat in dezen man ontnomen wordt aan allen, die hem kenden". En hem naar zyne gansche waarde, hem kende men pas recht „in 'thuislyk négligé". Maar het is niet goed te denken en te treuren over zyn heengaan alleen. Als een bezoeker, die ons zeer lief was, te zyner tyd opstaat en vertrekt, wat baat ons het pruilen dat hy niet nog wat blyft? Laat ons dankbaar zyn voor den tyd, dien zyn bezoek heeft geduurd. Zoo zou allereerst Kuenen zelf het van ons verlangen. Doen wy dan nu ook ons best om voor het minst zonder bitterheid, en kan het zyn niet zonder hoop terug te staren op wat ons geschonken werd in dezen nimmer te vergoeden vriend. De schryver dezer regelen heeft nooit kunnen nalaten te denken aan Kucnen's dood, wanneer hy in De Genestet's dichtwerken de slotwoorden las van den lyk- zang op Abraham Van der Hoeven. En is het geen voorrecht, dat in de eerste plaats dank verdient, eenen man te hebben mogen kennen, wiens heengaan onweerstaanbaar u des dichters afscheidskreet ontlokt „O gij, beweende man in 't koninkrijk des Heeron, „Zoo groot, zoo liefd'rijk en zoo goed"? W. Van der Vlugt. Id de $ted. Werkinr. zijn opgeneuacn DATDU DAGEN. Volw pen. Klnde ren. ToUal 6 Dcc. Zondag 66 18 84 7 Maandag. 82 20 102 8 Dinsdag 103 30 133 9 Woensdag 102 31 133 10 Donderdag 101 27 128 11 Vrjjdag 106 32 138 12 Zaterdag 93 24 117 Rotterdam, 14 Dec. Op do veemarkt waren giste ren aangevoerd: 130 runderen, 63 vette kalveren, 765 schapen, 556 varkens en nuchtere kalveren. Do prijzen van het vee waren als volgt: runderen lste qual. 361/9 a 37 c., 2do qual. 331/* a 34 c., Sdo qual. 30l/o a 31 c. vette kalveren lste qual. 46l/j a 471/9 c., 2de qual. 411/9 a 421/9 c- Bekapen lste qual* 32 a 8ZV9 o., 2do qual. 27 a 271/9 c.varkens lste qual. 23 a 23 V2 0., 2de qual. 22 a 22l/sc.3de qual. 20 a 20l/s c.( alles por l/« KG. Handel traag. 3 bevattende 5 Kamers, Keuken, Dienstbodekamer, 3 Kabin., Kelder. 500.- 'sjaars. 2 Bovenw., bev. 3 2 Zolderkamers, 1 260.— 3 »2 1„ 260.— 2 Benedenw., - 3 Dienstbodekamern 210.— 3 n r, 200.- Alle huizen zfln met Duinwater en van vele gerieflijkheden voorzien. Inlichtingen geeft de Architect W. KOK, Pieterskerkgracht 16. 5290 30 Alglersehe Tafelw^n ƒ24.50 en ƒ26.50 per anker incl. accijns. Franco levering buiten de stad met ƒ0.50 verhooging; Proefflesschen ad ƒ0.55 en O.GO per flesch. Triple- Sec Hollandnis (liqueur digestive) ƒ1.35 per Liter-flacon. Ecnig Contractant voor Nederland van het merk BONNEAU Cie., Cognac. Dit merk wordt alleen op fust geleverd. g4oo 20

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5