Said gepasseerd; de „Maasdam", van Nieuw- York naar Botterdam, vertrok 15 Dec. van Boulogne; de „Prins van Oranje", van Am sterdam naar Batavia, passeordo 14 Dec. Gibraltar; de „Sarpedon", van Java naar Amsterdam, arriveerde 13 Dcc. te Colombode „Merapi", van Java naar Rotterdam, vertrok 16 Dec. van Port-Said; do „Obdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 15 Dec. Scilly; de „Oranje-Nassau," van Suri name n. Amsterdam, vertr. 16 Dec. van Havre; de „Prinses Sophie" vertrok 16 Dec. van Batavia naar Amsterdam. Gcmcuffd Nieuws. Dinsdag, 15 December, was hot vijf en twintig jaar geleden dat Johan Yan Well als bediende aan de Leidsche studenten sociëteit „Minerva" verbonden was, waarvan de laatste 20 jaren als bediende der commissie Het bestuur had gemeend dezen dag niet onopgemerkt voorbij te moeten laten gaan. Onder eene hartelijke toespraak van den pre sident der sociëteit, den heer A. R. Zimmer man, werd don jubilaris een gouden remon toir-horloge met ketting overhandigd als een blijk van erkenning voor zyn trouwen en eerlijken dienst. Namens de oud-commissarissen werd hem door mr. M. Rijke, advocaat alhier, eveneens een aandenken overhandigd, waarvan een ge deelte ingesloten in couvert, benevens een album der gevers. Het feit, dat de oud-com missarissen eene aangename herinnering aan den jubilaris bewaard hebben, is zeker mede voor hem het grootste bewijs, dat h\j gedu rende dien tijd met nauwgezette pliehtsbe trachting en stipto eerlijkheid zijne bedie ning heeft waargenomen. De metselaarsknecht S., te Lei derdorp, die in de vorige week door den storm van eene ladder viel, is dezer dagen aan de gevolgen van dien val overleden. Omtrent do bemanning van den schoener „Milo", benoorden Noordwijk ge strand, verkeert men nog in hot onzekere 't Geheel is zonderling en men verdiept zich in gissingen. Do schooner is Zondagmorgen op strand gedreven, de vuren zijn toen nog brandende gebleven tot Zondagavond on nil het feit, dat deze 24 uren branden, maakt men op, dat de bemanning Zaterdagavond aan boord is geweest. Wat is er nu van hen ge worden? Zyn zy allen door eene stortzee van dek geslagen of hebbon zy do bark veriafen en zijn zy op een ander vaartuig ovorgogaan? Uit niets kan dit biyken. Dat het schip by holle zee geslingerd zal hebben, staat vast, want en ook dit is onverklaarbaar het had geen ballast in. Uit een bezoek aan de kajuit biykt dat men alles maar gelaten heeft, zooals hot was. Een vaatje boter staat aan gebroken op de bank, natte jassen en grooto laarzen lagen onder tafel; op tafel lag een couvert, waarop het adres van don kapitein Dadson, Durham. Voor het overige maakt alles een armoodigen indruk en van do be kende Hollandsche reinheid is hier niets to vinden. Dat schynen onze mannen vóór te hebben op andere natiën! In hot vooronder lag nog eene tamolyke hoeveelheid aardappelen, zoodat er geen gebrek aan proviand was. Wat is er dus van de bemanning geworden? Van do reodery, aan wie is geschreven, is nog geen antwoord ontvangen, zoodat het schip door de strand- vondery wordt bewaakt. Het ligt een klein uur loopens ten noorden van Noordwyk aan Zee, by eb geheel droog. Nader wordt uit Margato gemeld: De be manning van het schip „Milo", dat by Noord wyk is gestrand, is gered on to Broadstairs aangebracht. Men meldt uit Haarlem aan de „N. R. C."Gisteravond hield Sequah zyne laatste séance alhier. Reeds te 7 uren stroomde het de zaal binnen en te 8 uren was niet alleen geon plaatsje moer bescliikbaar, maar hielden ook duizenden en duizenden do Smede- straat en do Schoutensteeg met aangrenzende straten bezet. In de zaal blies do muziek hare lustigste stukjes. Hot publiek, als haringen opeen- staande, bewoog zich op de maat daarvan als eene zee; het was er om te stikken en menige dame, die zich in het godrang had gewaagd, boetto dit met oene flauwte. Te 8 uren kwam Sequah op zyne tribune. Het publiek juichte hem met geestdrift toe. Het duurdo wel een kwartier voor aan het gezang van „lang zal hy leven" on „Daven port gaat nooit verloren" een einde kwam. Eerst toen kon Sequali aan het woord komen. Hjj begon medo te deelen dat hy van de ontvangen entrees f 50 zou geven aan de politio-ageciten, /'300 aan het St.-Elizabeths- of Groote Gasthuis en GO aan de jongelings- vereeniging „Trou moet blycken", te Amster dam, wier bestuurderen, de hoeren G. Vas Visser, mr. J. S. Sillem, jhr. mr. C. J. Den Tex en Frits Olio, hem daarom hadden ver zocht. Deze mededeeling werd met groot ge juich ontvangen. Hierop werden weder twee zoer bekende Haarlemmers gewreven door twee dor genezen patiënten, gedurende welken tyd Sequah het publiek aangenaam bozig hield en het mededeelde dat hy' aan zyn hotel afscheid wenschte to nemen. Alle genezen patiënten waren op het platform en maakten daar een dansje, tot groot genoegen der toe schouwers. Intusschon was buiten het publiek tot duizenden aangegroeid, trots den regen, welke by stroomen neerviel. Zelfs do Grooto Markt stond eivol en als ik het aantal menschon schat op 15,000, schat ik nog te gering. Binnen ging alles verder zyn gewonen gang, terwyl buiten niet de zegewagen, doch liet coupétje voorkwam, waarvan het paard in minder dan geen tyd was afgespannen. Na afloop der séance nam Sequah in het rytiyg plaats, en nu ging hot de stad door. Het was by dooddringen af. Door de voornaamslo straten ging het naar het hotel „Lion d'Or," juichende, zingende, doch overigens in de grootste orde. Daar gekomen, steeg Sequah uit, kwam aan het raam zyner kamer en dankto in eene flinke rede het publiek voor deze schoone ovatie. Weder daverende toe juichingen en gezang, en hierop ging men in de grootste orde uiteen. Do laatste dagen werden honderden fleschies olie verkocht. Aan „Felix Favore" stonden byna doorloopend equipages. Het aantal te dezer stede behandelden be draagt 34. Gemeenteraad van Noordwyk. Zitting van Dinsdag 15 December. Tegenwoordig alle leden, uitgenomen de lieer E. Smit. Na opening der vergadering en vaststelling van do notulen der vorige vergadering, wor den eenige besluiten van Gedep. Staten tot geedkeurig van raadsbesluiten, voor kennis geving aangenomen. Monigeen heeft ongotwyfeld de kleuren pracht bewonderd, welke nu en dan het water in de Woensdagsche Watering (deSpoelslooi) te genieten geeft. De heer Gysb. Van Parys is van gevoelen en we geloove» dat hij gelyk heeft dat deze kleuren ontstaan door lekkage van de petroleum gasfabriek van den heer Klein- penning; de bodem in don omtrek schynt, na ruim 20-jarige voeding, ruim verzadigd to zijn en ontlast zich nu in de Watering. Moge nu de tint van het water al eens aan genaam aandoon, ongetwyfeld wordt de smaak er niet boter op, en do heer Van Parys be weert dan ook in zyn adres, dat we hoorden voorlezen, dat het voor drinkwater van het vee niet meer geschikt is. Naar luid van 's Raads besluit zullen we spoedig van het Dagelyksch Bestuur vernemen of er wat tegen te doen is. Do heer G. Engels, thans te Ommen werk zaam, werd met eenparige stemmen benoemd als onderwyzer aan de school te Noordwjjk- Binnen. B. en Weth. zullen den datum zyner indiensttreding bepalen. Uit een voorgelczsn rapport vernamen we dat het Dag. Bestuur zich om een hormeting van hot zeedorp tot doa minister van finan ciën had gewend, vooral om tot eene goede grensbepaling van de gemeentewegen te ge raken. Of er van de hermeting veel te recht zal'komen, wetenof liever hoordenwe piet, maar wel heeft de Raad overeenkomstig het voorstel van het Dag. Bestuur, een krediet van f 25 toegestaan voor do uitzetting der wogen, zoodat, naar we vertrouwen, nu wel dra de klagende Noordwyk-aan-Zoe-.rs zullen zien dat ze niet aan eens dotven mans deur klopten, toon ze om wegen-verbetering] vroe gen. Do Raad verleende bovendien nog een blanco-krediet voor de kosten van het plaat sen van voorloopigo aanwyzingen der be paalde grenzen. Wanneer die grenzen dan zyn aangowozen, zal men nader omtrent den aard en do wyze der blyvendo grenzen-aanwyzing een besluit nemen. Als laatste wo meenen niet onbelang rijkste punt kwam aan do orde de voort zetting van de beraadslaging ovor het voorstel van B. en Weth. om eene raadscommissie te benoemen, dio met B. en Weth. een onderzoek zal hebben in le stellen naar de mogolykheid en wenschelykheid van het aanleggen van rioleerinh door het dorp Noordwyk-Binnen. Na eenige gedachtenwisseling werd dit voorstel aangenomen met eenparige stemmen, en tot leden van de commissie benoemd de heeren Van der Weyden Homan en A. W. Alkemade. (Tot ons leedwozen missen we den heer G. Alkemade in deze commissie; als uitnemend deskundige had zeker ieder hem gaarne er zitting in zien nemen). Vóór het sluiten van de vergadering spreekt do wethouder Van Eeden nog over het be noemen van een commissie voor do wegen, oene zaak die evenwel naar 's voorzitters meening, vooraf by B. en Weth. behandeld behoort te worden. ÖUITKNLAND. Fraul^ryic. De Senaat heeft by de behandeling van de rechten op drukwerk de voorstellen oor com missie zonder wyziging aangenomen. Het amendement om van al het drukwerk, dat niet hooger belast is, minstens het, in komend recht op wit papier te heffen, werd verworpen. De zeer vryzinnige definitie van periodieko geschriften werd goedgekeurd. Eene groote betooging is gehouden op de beurs te Marseille om op te komen tegen de invoerrechten op oliezaden, welke door den Franschcn Senaat worden voorgesteld. Eene deputatie heeft den prefect een adres met dozelfde strekking aangeboden. Naar thans bekend wordt, heeft wylen president Gróvy 4y2 millioen frank van zyn vermogen veiligheidshalve in Engeland belegd. Duitsohland. De Ryksdag heeft gisteren do tweede le zing van het met Oostenrijk-Hongarye ge sloten handelsverdrag voortgezet en, bij de behandeling van hot tarief, het debat ten einde gebracht over de rechten op granen, glas en hout. In den loop der discussie ver klaarde de Rykskansolier, op eene tot hem gerichte vraag, dat de quaestie betreffende den opslag van granen in entrepot nog aan een nauwgezet onderzoek is onderworpen, ten einde te verhoeden dat de verbruikers tegenover de handelaars worden benadeeld. Heden voortzetting. Hot bericht, als zouden onderhandelingen met Nederland worden gevoerd tot het sluiten van een handelsverdrag, wordt thans ook te Berlyn tegengesproken, althans die on derhandelingen zullen vóór den afloop van hot pudo jaar niet meer worden opgevat. Italië. In de gisteren door do Kamer van Afge vaardigden gehouden zitting is met 260 tegen 165 stemmen aangenomen een motie van den heer Vischi, waarby de regeering wordt uit- gonoodigd, de toepassing der wet tot ver mindering van het aantal stadsrechters te schorsen. De allocutie van den Paus, in het Maan dag gehouden Consistorie uitgesproken, komt in hoofdzaak op het volgende neder: De strafwaardige handelingen der ons om ringende vyanden zyn ons een bron van voort durende verdrukking. Sommigen gaan recht op hun doel af, zonder zich door iets te laten weerhouden; anderen smeden hunne plannen in het duister en gebruiken oogenschynlyk minder vyandige middelon. Do eersten l;o schouwen het pausdom als een vyand, die zonder genade moet bestreden worden zy stoken de menigte in Italië op, met het doel don toestand van het pausdom, dat zy w illen vernietigen, steeds moeilijker to maken. Andero vyanden huichelen; zy dryvon hun haat zóó ver, dat zy den hoogepriestor by hot volk beschuldigon, eene vyandige houding jegens Italië aan to nemen. Men vorzekeit dat vreemdelingen in alle vryheid te Rome kun nen komen, maar in werkelykheid moeten zij zich wachten voor de onbeschaamdheid van het gepeupel. De vryheid van den Paus om met zyne getrouwen in aanraking te komen, is verminderd. Wanneer nu in tijd vanvredo deze ernstige moeilykheden bestaan, hoeveel to meer zal het zyn in tyden van onlusten. Do Paus verklaart dat hij zal volharden by de houding, door Pius IX en hemzelvon aan genomen hij zal voortgaan met aan te dringen op het verkrygen zyner onaf hankelykheid hy zal zyne verklaring handhaven dat Rome de zetel van het pausdom moet zijn. Hy is overtuigd dat do rechten van het pausdom kunnen samengaan met de grootheid van Italië. De Staatshoofden behoorden dezen stand van zaken niet uit liet oog to verliezen. De Katholieken behooren ernstig na te den ken over de gevaren, waaraan do godsdienst is blootgesteld en over de plannen der tegen standers van het pausdom. België. De minister van buitenlandsche zaken heeft het met Oostenryk-Hongarye gesloten handels verdrag gisteren by do Kamer van Afgevaaiv digden ingediend. Het bevat tien artikelen. Het eersto verzokert aan elk land op het gebied van het andere golyke behandeling als aan de inwoners. Hot tweede kent aan beide landen de voordeelen too, welke genomen zullen worden ten gunste van een derden staat. Artikel drie behelst eenige uitzondering- op het tweede. Hot vierde artikel zegt dat indien een land nieuwe rechten heft op een product dor nationale nyverheid van het andere, hetzelfde artikel uit het buitenland ook op gelijke wyze zal worden belast. De artikelen 5, 6, 7 en 8 zyn van vormeiyken aard. Artikel 9 strekt doze bepalingen uit over de landen, welke behooren of behooren zullen tot eene der contracteerende partijen» Artikel 10 bepaalt dat het verdrag gesloten wordt voor den tyd van 12 jaren. LEIDEN, 16 December. Tweede Kamer. Zitting van heden. Het hoofdstuk Financiën werd aangenomen, nadat de betrokken minister verklaard had dat gelykmaking der grondbelasting in ver band gebracht moet worden met andere belas tinghervorming, om meerderen druk te eom- penseeren. Daama werd de geldleening van 45 millioen tegen S'/i pCt. aangenomen met 76 tegen 10 stemmen. Wc hebben onlangs met een paar woor den melding gemaakt van het zondeilinge besluit der redactie van de „Spectator", om een „letterkundig plebisciet" te houden. Het was te verwachten, dat dit besluit geene algemeene goedkeuring zoude verwerven. In ons land toch, zegt do „N. R. C.", waar het algemeen stemrecht nog niet beslist in de staatkunde, heeft een plebisciet over k u n st- zaken nog minder zin dan te Parys, waar een pseudo-letterkuudig blad met zoo een grapje reclame poogde te maken. De „Spec tator" erkende dan ook zelve, dat een af doend oordeel over de werken onzer kunste naars met het plebisciet niet zoude worden verkregen; maar de redactie meende, dat de uitslag „een beeld zou geven van den letter kundigen smaak der Nederlanders in het laatste lOtal jaren der 19do eeuw, in zoo verre die aan Nederlandsche werken kan worden getoetst". „Wy zyn zoo vry de juistheid dor meening van do „Spectator" te betwyfelen", andwoord- de „De Tyd" hierop. „Immers, hoeveel per cent van do „kiesgerechtigden" zal zich aan die stembus excuseerenHet komt ons trou wens voor, dat er heel wat nuttiger dingen te doen vallen dan zijne medewerking te vorleenen aan deze nog wel oorspronkelyk- buitenlandsche kermis der ydelheid". De Portefeuille laat zich zeer vinnig tegen de ondernemers van „het spelletje" uit en noemt dit een middel tot reclame, alleen mogelyk na don dood van Vosmaer. Telegrammen. HAMBURG, 15 Dccomber. Het stoomschip „Messina", alhier aangekomen van Marseille, rapporteort op 13 dozer 's avonds te 6 uren op ongeveer 10 mylen ten noorden van Ter schelling, in 20 vaam water te hebben ont moet oon stoomschip, dat noodseinen toonde en voor 2 ankers dreef. Het stoomschip (vermoedelijk een Engelsch) had de schroef verloren en wenschte gesleept te worden. De zee was echter te ontstuimig om een sleeptros aan boord te kjygen. LONDEN, 16 December. Do „Emmanuel," oen bark uit Genua, is met eene lading hout hier aangekomen. Ten govolge van een twist tusschen twee matrozen Nicolo en Stofano, had Nicolo zyn- oom Stefano met een mes In het hart ge stoken, waarop Nicola in de ijzers was ge sloten. Hy wist echter los te komen en hield' zich verscholen in de lading, tusschen de' balken. Zes weken hield hy dit uit, ter sluiks wist hy zich voedsel te verschaffen. Gisteren kwam hy voor den dag om zich in handen der overheid to stellen. Hij was uiterst zwak. Zyne uitlevering zal govraagd worden. RIO-PE-JANEIRO, 15 December. In eene depecho uit San-Paulo wordt gemeld, dat de bureaux van het dagblad „Correio Paulistano" door eene bende der opstandelingen zyn ver-

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2