9762 Doaderda» 17 December. A°. 1891. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. ®it nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden,* 16 December. Feuilleton. Aan 't leven weergegeven LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yooz Leidan per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. ACzondorJyk* Nommere.0.06. PRIJS DER ADVERTENTEÉN Vaa 1—6 regela f 1.05. Iedere regel meer f0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor hei incaaeeeren buiten de etad wordt ƒ0.10 berekend. Eerste Blad. Oflïciëolo Keimisffcvingcn. Vergadering Tan den cremeeuteraad van Lel- den, op Donderdag 17 Dec., des namiddags to 2 uren. Punton tor behaudeling: 1°. Benoeming 7an een derden onderwijzer aan do Jongensschool 2do klaeee. (265) 2°. Benoeming ran vjjf ledon ran de Plaateelijke Öcbool-Commiseie. (264) -3°. Vorzoek van W. F. Kaiser, oca rrijatelling van do betaling van schoolgeld, Hooger en Middel baar Onderwijs. (266) 4°. Voorstel tot het doen verkoopen ran eenige voorwerpen aan do Stads-timmcrworf en van een boom. (267) 5°. Idem tot het verloeoen van eeno loolage aan het Bestuur der 3-October-Yureenigiiig. (268 en 272) •6°. Sappletoire staat op de gemeentehegrootiug, dienst 1891. (Kosten vau eturmachade). (269 en 273) 7°. Voorstel in zake de benoeming van een gemach tigde on het verle .eu van Crediet-, voor de bijwoning van de vergadering van gasfabriok- diroctouren enz. in verband met den koolteer- vorkoop. (271) -S*. Ohtwerp-verordening voor de Commissie voor liet Oud-Archief mot ontwerp-iustructie van den Archivaris. (249) *9°. Voorstel betrekkelijk de verpachting van hot buffet in de Gehoorzaal en de vaststelling van het tarief voor de verhuring. (220) Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, lste alinea, der Wet van den 2den Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot ivgeling van bet toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke .gevaar, schade of hinder kunnen v roorzaken; Brengen bij dezen ter algerneene kennis dat door ben -op lieden vergamiing is verleend aan W. F. A. BER GERS en rechtverkrijgenden tot het oprichten van eeno varkensslachterij in het perceel Haarlemmer straat No. 218. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. 14 Dec. 1891. E. KIST, Secretaris. Heden is aan de universiteit' alhierde heer E. H. Winkelman, geb. te Maastricht, bevor derd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Aanbod van geheel© betaling, gevolgd van consignatie of bewaargeving". Aan dezelfde universiteit is het voorborei- dend kerkelijk examen afgelegd door den hoor F. Sinninghe Damsté; het doetoraal-oxamen in do rechtswetenschap door den heer H. L. flomsing. Naar ons uit goede bron verzekerd wordt, is in eene dezer dagen gehouden vergadering van commissarissen der Maatschappij voor Toonkunst alhier de volgende beslissing ge nomen a. met uit0. December a. s. eorvol ontslag te verleenen, wegens ziekte, aan den heer Th. Enderle, piano-onderwijzer aan de Muziek school, onder dankbetuiging voor de in die betrokking bewezen diensten b. met ingang van 1 Januari a. s., voor- loopig voor den tijd van één jaar, te benoemen als hoofdonderwijzer op de piano, den heer Gottfried Mann, sedert eenigen tijd belast geweest met het waarnemen der lessen van den heer Enderle. Aan inr. J. E. Boddaert is door den gemeenteraad van Den Haag, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als adjunct-commies met den porsoneelen titel van commies ter gemeento-secretarie aldaar, wegens zijne be noeming tot secretaris van het college van curatoren der Leidscho rijks-universiteit. Naar aanleiding van het in 1891 tot stand gekomen syndicaat van teerdestillateurs kwamen den 4den Novemborjl. eenige gedele geerden van commission en directeuren van Gemeentegasfabrieken bijeen, tor overweging van de maatregelen, welke genomen zouden kunnen worden tegen de sterke vermindering van ontvangsten voor dit belangrijke neven product der gasfabricage, welke een nood zakelijk gevolg van dit syndicaat zoude zijn. Algemeen was men overtuigd dat een gron dig onderzoek naar do wegen en middelen, welko ter voorkoming van deze dreigende verliezen gekozen konden worden, niet anders dan in 't belang der gasindustrie zou wezon. Aansluiting van de meest belanghebbende besturen der gemeentegasfabrieken achtte men daartoo in de eerste plaats noodig. De vergadering vereenigde zich daarom bijkans eenparig met het navolgend besluit: „De vergadering, doordrongen van de nood zakelijkheid om zich to wapenen tegen de dreigende nadoelen van hetkoolteersyndicaat, besluit „a. De gemeentebesturen der gasfabrieken in gemeenten van 20,000 zielen en daarboven uit to noodigen om mede te werken tot de voorbereiding der samenstelling van eene commissie van vijf leden, daartoe in eene nadere vergadering te benoemen, ten einde te onderzoeken, welke wegen ter verwezen lijking van dit doel moeten worden ingeslagen nb. don besturen daartoe een krediot te vragen van 100 per gemeente en een ge delegeerde aan te wijzen, die in eene bijeen komst, te Utrecht te houden, personen, geschikt voor dit mandaat, tot leden dier commissie zouden kunnen aanwijzen c. dit besluit ter kennis van de betrokken gemeentebesturen te doen brengen met be leefd verzoek daaraan adhaesio to schenken, zoodat het rapport dier commissio als leid draad voor de te nemen maatregelen zou kunnen strekken." De heeren Van der Horst, als president, en J. J. Neurdenburg, als secretaris van ge- noemdo vergadering hebben, daaraan gevolg gevende, B. en Ws. hiervan kennis gegeven en hun beleefd verzocht, zoo mogelijk, eene beslissing vóór 20 December a. s. te mogen vernemen. Onder overlegging van deze circulaire deelen B. en "Ws. den Raad mede dat door hen daar omtrent het advies van commissarissen van de gasfabriek is ingewonnen, die hun in over weging hebben gegeven aan de in de circu laire gedane voorstellen gevolg te geven. B. en Ws. kunnen zich met dat advies wel vereenigen, daar toch door het voortduren van een koolteersyndicaat de prijzen van het kootteer, dat belangrijk nevenproduct der gas fabricage, zeer zouden worden gedrukt. Z\j geven daarom in overweging hen te maGhtigen een gedelegeerde ter aanstaande vergadering aan te wijzen en een krediet van 100 ter zake beschikbaar te stellen. Verder deelen B. en Ws. den Raad medo dat, ten gevolge van den op 11 November jl. gewoed hebbenden storm, aan onderscheidene gemeentegebouwen schade is toegebracht. Door de commissie van fabricage wordt bericht dat tot herstelling dier schade gevorderd wordt: voor het Raadhuis ƒ47; de brugwachters woning aan de Spanjaardsbrug ƒ74.43; het Gymnasium 25.56; de Hoogere Burgerscho len ƒ119.65; de Lagere scholen 134.80; de Bewaarscholen ƒ43.80; het Caecilia-gasthuis, de Gemeente-apotheek en de huizen op de Aalmarkt 90.50; en de overige gebouwenr als: da Bank.van Leening, het Museum in de Lakenhal, het Elisabets-gasthuis en de Burg 275.26, te zamen ƒ811. Vermits deze uitgaven niet uit de betrek kelijke posten der begrooting kunnen worden bestreden, stellen B. en Ws. voor, de begroo ting voor het loopende jaar met die sommen te verhoogen en bieden ter vaststelling aan een suppletoiren staat, strekkende tot verhoo ging der begrooting in ontvangst Volgn. 23 „Opbrengst van het gemeentelijk vergunnings recht bedoeld bi) art. 6 der wet van 28 Juni 1881 (Stbl. No. 97) houdende wettelijke be palingen tot regeling van den kleinhandel in sterken drank" ad ƒ811, welk artikel op 12,000 is geraamd, terwijl ter zake reeds is ontvangen 12,816.25 en in uitgaaf Volgn. 75 47; Volgn. 89 ƒ74.43; Volgn. 122 ƒ25.56; Volgn. 123 ƒ119.65; Volgn. 129 ƒ134.80; Volgn. 139 ƒ43.80; Volgn. 176 ƒ90.50 en Volgn. 99 275.26. In mevrouw de wed. C. Sparenberg Schlette, die gisteravond na een langdurig, doch geduldig gedragen lijden, ten haren huize alhier in den ouderdom van 75 jaren kwam te sterven, vorliest de Evangelisch- Luth. gemeente te dezer stede een barer meest belangstellende leden. Niet minder dan veertig jaren toch (Januari 1850 tot December 1889) was mevrouw Sparenberg regentes van het Evangelisch-Luthersch Wees- en Oude- lieden-huis, en wie zal naar waarde alles schatten, wat, in deze qualiteit, door de over ledene ten bate dor mede aan hare zorg toe vertrouwden is gedaanZij leefde voor het gesticht en zijne verpleegden. Hunne be langen droeg zij op het harte. En ook nadat zij, gedwongen door hare zwakke gezond heid, zich had moeten terugtrekken, ging zy voort in alles, wat h6t Weeshuis en zijne bewoners aanging, een levendig belang te stellen. De gedachtenis der braven gaat niet ver loren! Geen twijfel dan ook, of do herinne ring aan deze eenvoudige, onvermoeide, liefde volle, waarlijk christelijke vrouwe zal bij allen, die het voorrocht hadden haar te kennen, in gezegend aandenken blijven! De beroepen predikant bij dedoleerende gemeente te Leiderdorp, de heer Van der Velden, van Maasland, zal Donderdag-avond om halfzeven te Leiderdorp een predikdienst waarnemen. Men noemt voor de in te stellen betrek king van inspecteur voor het Landbouw-onder- wijs bij het departement van binnonlandsche zaken, den heer F. B. Löhnis, directeur der Maatschappij van Weldadigheid te Frcderiks- ooi d. De heer Geertsema, commissaris der Koningin voor de provincie Overijsel, is heden middag per Staatsspoor van Den Haag naar Zwolle vertrokken. Te Alfen aan den Rijn is eene vereoni- ging opgericht ter bevordering van getrouw schoolbezoek. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal op 19 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Ardjoeno", van Java naar Rotterdam, is 15 Dec. Wight gepasseerd; de „Hector", van Amsterdam naar Java, ver trok 14 Dec. van Holyhead; de „Glaucus", van Amsterdam naar Java, is 12 Dec. Port- DOOF. HUGH CONWAY. 29.) Zy stond op, wy gaven elkaar de hand en wsnschten elkander goeden nacht. Paulino ging naar hare kamer en ik ging uit, om nog wat rond te dwalen in de met gas ver lichte straten, en mot een bedrukt hart dacht ik na over hetgeen er dien dag om gegaan was. Man en vrouw 1 Wat een bittere spot lag er voor my in die woorden I Want uitgezon derd de wettelyke verbintenis, waren Pauline en ik elkander even na, als op den dag, toen ik haar het eerst te Turyn gezien had. Toch hadden we dien morgen de belofte afgelegd, dat we elkander zouden beminnen en lief hebben, tot de dood ons zou scheiden. Waarom was ik toch zoo onbedachtzaam geweest, om Ceneri aan zyn woord te houden? Waarom heb ik geen geduld gebad, totdat ik zokor was, dat het haar over het geheel niet ontbrak aan het vermogen om lief te Uebbon? De volkomen onverschilligheid on gevoelloosheid, waarvan zij blijken gaf, violen mg als een kouden steen op hot hart. Ik had eene dwaasheid begaan eeno dwaasheid, welko niet ongedaan kon gemaakt worden. Ik moest de gevolgen dragen. Toch had ik allo hoop nog niet opgegeven, vooral mot het oog op den dag van morgen. Ik wandelde nog lang rond, nadenkende ovor myne vreemdo positie. Toen keerde ik naar het hotel terug en zocht myne eigen kamer op. Ik had twee kamers afgehuurd oaast elkander. Ik zette alle hoop en vrees van my af tot aan don morgen, en vermoeid van den dag sliep ik eindelyk in. Jiyno bruid en ik brachten geen bezoek aan de leeuwen, zooals ik voornemens was geweest. In twee dagen tyds had ik de volle waarheid leeren inzien leeren inzien al wat ik ooit aangaande Pauline van haarzelve zou to weten komen. De beteekenis van de woorden, welke de oude Teresa herhaalde malen gezegd had, „zij is niet voor liefde on huwelyk", waren my nu duidelyk. Dereden, waarom doktor Ceneri tot voorwaarde gesteld had, dat Paulines echtgenoot zich tevreden moest stellen met haar te nemen zonder naar haar vroeger leven te vragen, was my nu duidelyk. Pauline mijne vrouw - die ik lief had had geen verleden, ten minste >geen bewustzyn van dat verleden. Langzaam eerst, daarna met snelle schreden kwam die waar heid tot my. Nu kon ik my dien zonderlingen, starenden blik verklaren in die schoone oogen kende do leden van die onverschilligheid, die ge voelloosheid, waarvan zy blyken gaf. Het gelaat van de vrouw, dio ik getrouwd had, was schoon als do morgen; haar gelaat was schoon als dat van een Qrieksch standbeeld; hare slem was zacht en welluidend; maar wat aan elke bekoorlykheid leven moet geven de ziel ontbrak er aan. IIoo zal ik haar bescbryven? Krankzinnig heid is heel iets anders; onnoozelheid zou het nog minder uitdrukken. Ik kan er geen geschikt woord voor vinden. Er ontbrak een voudig iets aan haar verstand, zooals er aan 't lichaam een lid kan ontbreken. Geheugen scheen zy niet te hebben, dan voor hetgeen pas te voren had plaats gehad. Het vermogen om to redeneeren, te overwegen en gevolg trekkingen te maken, scheen buiten haar be reik te liggen. Zy scheen buiten staat om te oordeelen over hetgeen rondom haar plaats had. Vreugde en leed waren aandoeningen, waar zy niet vatbaar voor was. Niets scheen e?nige gewaarwording by haar op te wekken. Als men hare aandacht er niet op vestigde, nam zy geenerlei notitie van personen of plaatsen. Zy leefde als by instinct zjj stond op, at en dronk en ging ter ruste als iemand, die niet weet waarom. Op zoodanige vragen of opmerkingen, welko binnen den beperkten kring harer bevatting lagen, gaf zy antwoord alle andere gingen haar ongemerkt voorby, of wel, zy kOekden vrager voor eene poos aan en liet hem 6taan, met dien vreemden indruk, welken ik van haar gekregen had, toen ik het eerst dien opvallenden zookonden blik had opgemerkt. Toch was zy niet krankzinnig. Wie haar ergens in gezelschap ontmoette,, zou, na uren met haar te hebben doorge bracht, geen erger indruk omtrent haar ge kregen hebben, dan dat zy schuw en terug getrokken was. Als zy een enkelen keer 6prak, sprak zy als eene vrouw, die volkomen by haar vorstand is; maar zy liet hare stem niet liooren dan als de gewone plichtplegingen het vereischten, of als haar iets eonvoudigs gevraagd werd. Misschien zou het niet geheel buiten de waarheid zyn, indien ik have verstandelyke vermogens vergeleek by die van een kind. Wordt vmotqd

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1