LEIDSCÏÏ DAGBLAD. K°. 9759 Maandag 14 December. A". 1831. <Deze (pcurant wordt dagelijks, met üitzondering van (Zon- en (Feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat nit VIER Bladen. Premie SCHEURKALENDERS. Leiden, 12 December. F'enille PRIJS DEZEE COURANT: Voor L?icleD per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afro'.derh;:*rf* N'omn>crs0 05. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het Intusecroa buiten dc stad wordt f0.10 borokcr.! Eerste Blad. De volgende week wenscht de Uitgever weder als gewoonlyk aan de Abonnés op het Leidsch Dagblad aan te bieden TWEE SCHEURKALENDER*, een llumorls- tlschen en een Sllchtelljken. De schilden zyn dit jaar bijzonder fraai. De Be», waarop ze a 3© Cents per stuk zullen worden afgegeven, zal de volgende week in ons blad worden afgedrukt. Finantiëel Overzicht. De markt is langzamerhand tot kalmte ge komen groote koersslingeringon hebben niet plaats gehad en op de beurs zag het er uit alsof er in geene jaren eene crisis had plaats gehader is zelfs betrekkelijk weinig handel. De toestanden in het algemeen geven thans geene aanleiding tot grooto veranderingende vrees voor verstoring van den vrede verdwijnt meer en meer en alleen meer of minder gun stige berichten omtrent den finantiéelen toe stand van ondernemingen, spoorwegen of rijken doen de koersen rijzen of dalen. In ons land maken de aandeel en Nederl. Handelmaatschappij steeds een minder goed figuur. De koers dezer aandeelen is ge durende de laatste jaren kunstmatig opgehou den, hooger dan de waarde dor aandeelen eigenlijk was. Door den val nu van een paar firma's, die langen tijd als groote koopsters op traden, komen thans de koersen meer tot het standpunt, waarop zy overeenkomstig hunne waarde behooren te staan, waartoe ook de kans van een kleiner dividend het hare bij draagt, Overigens zijn Koloniale fondsen gunstig gestemd en veelal hooger door goede vooruitzichten van den koffie-oogst. De aan deelen Semarang-Joan a-stoomtram even wel waren gevoelig lager door de sterk ver minderende ontvangsten in de laatste maan den. Omtrent de Tabak wordt uit Del gemeld dat de oogst, zoowel wat qualiteit als quantiteit betreft, nogal schijnt mee te vallen. Op drie ondernemingen der Sumatra Tabak maatschappij zou, na het afwerken van den oogst, do exploitatie worden gesloten. De slingeringen, waaraan de bezitters van Portugeesche fondsen door afwisselend gun stige en ongunstige berichten blootstaan, zijn niet geschikt om veel verti ouwen op te wek ken. Nu heet het dat na de Januari-coupon de rente zal worden verlaagd tot 2 pet., dan weer zou do minister van financiën verklaren niet het minste plan tot rentevermindering te koesteren. Het is evenwel meer dan waar schijnlijk dat Portugal door den zuren appèl zal moeten heen bijten, is het niet heden, dan toch binnen een niet lang tijdsverloop. Alleen eene flinke reductie der rente kan tot eene gezonde en degelijke regeling zijner financiën leiden. Hierbij dient niet uit het oog verloren, dat de groote waarschijnlijkheid hiervan reeds in de tegenwoordige lage koersen is begrepen, zoodat, mocht eene rentevermindering tot stand komen, geene zware daling meer te verwach ten is. De Januari-coupon is eindelijk, na veel moeilijkheden, verzekerd. Toch nemen de groote Amsterdamsche bankiers-huizen de coupon nog niet in betaling aan! De tot stand gekomen schuldregeling van Ecuador is gebaseerd op hoogst onzekere grondslagen. Do rente voor de nieuwe obli gation zal eigenlijk gevonden worden uit eene nieuw in te voeren verhooging ad 10 pet. der inkomende rechten. Hetgeen deze thans opbrengen is juist voldoende om niets voor de obligation over to laten; het bedrag, voor rentebetaling beschikbaar, hangt dus geheel af van hetgeen de voorgestelde verhooging der inkomende rechten zal opbrengen, en dat is al een erg onzekere grondslag. De schuld regeling van Uruguay is ook niet voorbeel dig. Als zekerheid voor de rentebetaling zullen de ontvangsten, welke voor de obligatiehou- óers bestemd zijn, dagelijks worden opgegeven aan hunnen vertegenwoordiger. Maar dit is ook allesWanneer do overmaking achterwege blijft, wat heeft men dan? Uruguay wil niet treden in eene commissie van controle! Overigens nemen de obligatie-houders in het land zelf geen genoegen met de conversie zoodat wellicht eene nieuwe regeling beproefd zal worden. Amerikaansche Sporen trekken meer de aandacht dan in langen tijd het ge val is geweest. Er schijnt ten opzichte der spoorwegen in Amerika een bijzonder gunstige geest in de lucht te zweven. Gunstige wen dingen in slechte toestanden, zeer hooge ontvangsten, nieuwe en hoogere dividend- uitkeeringen, het is alles voorspoed en solidi teit! Voorspoed kan tegenwoordig voor de Amerikaansche spoorwegen niet worden ont kend; soliditeit laat, wanneer men door de 1 verslagen en jaarbalansen wordt ingelicht, nog wel iets te wenschen ovor. Zeker is het echter, dat thans de tijden en vooral ook de vooruitzichten gunstig zijn. Een uitmuntende oogst, niet vermoordende concurreerende vrachtprijzen, een vervoer, zóó druk, dat op sommige grooto lijnen geene vrachten kunnen worden aangenomen, dit alles werkt zeer zeker gunstig. Toch is niet alles zuiver. De N.-York Lake Erie b. v. keert een divi dend uit van 3 pCt. op de preferente aandeelen, hoewel de Maatschappij eene vlot tende schuld te delgen hoeft van 1,200,000 dol lars. Verstandig ware het geweest eerst die schuld zooveel mogelijk uit de wereld te helpen, alvorens tot dividend-uitkeering over te gaan. Over het algemeen zijn do Ameri kaansche sporen thans erg voor dividend- uitkeering verschillende hunner kondigen een extra-dividend aan. Misschien wil men hierdoor opnieuw de aandacht trekken en eene gunstige meening bij het publiek doen ontstaan om des te gemakkelijker nieuw kapitaal te kunnen bekomen. Vooral zijn de Vanderbilt- waarden gezocht, omdat men bij hen teger. het eind van het jaar hoogere of extra-uitkee- ringen verwacht. In Amerika heerscht op het oogenblik dan ook eene zekere voorliefde voor alles wat Vanderbilt heet, terwijl de waarden, waarin Gould betrokken is, eer lusteloos zijn, hetgeen aan toenemende ontevredenheid jegens dien spoorwegkoning wordt toege schreven. De koersen evenwel der minder- of onsolide aandeelen zijn door de algemeen willige stemming ook gestegen en wel tot zulk een peil, dat verdere rijzing hoewel misschien niet onwaarschijnlijk in geen geval gemotiveerd is. De Florida-Cen tral-waarden waren gezocht en hooger; de snelle ontwikkeling in dit land, door de exploi tatie der phosphaatlagen in het leven geroe pen, zal wellicht nog niet haar laatste woord hebben gesproken. De houders van aandeelen New-York Ontario Western worden ook met gun stige berichten verblijd. Het plan bestaat name lijk om de schuld der Maatschappij te verdeelen in 1ste en 2de preferente- en gewone aandeelen. De ontvangsten en het vervoer zijn dermate gestegen, dat üitkeering van dividend op do 1ste preferente aandeelen mogelijk zou zijn. Hoeveel dit dividend zou kunnen bedragen, wordt evenwel niet gemeld, j evenmin naar welken maatstaf de verdeeling van de aandeelen zou plaats hebben, hetgeen toch wel de twee voornaamste punten zijn. De wind waait dus voor Amerikaansche sporen uit een gunstigen hoek en voor- loopig is zelfs eenige standvastigheid op te merken. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. Ae. A. Lisman, geb. te 's-Gravenhage, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.Het wets ontwerp ter uitvoering van art. 187 der Grondwet", en de heer P. Timmers, geb. te Hoogvliet, tot doctor in de geneeskunde, met academisch proefschrift, get.Torsie van den Uterus door Fibrosnijomon." Gedurende de tweede helft der maand Nov. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekend heid der geadresseerden, niet besteld konden worden I. A. Franssen, E. J. Blekkink, Beatrice Yan dor Koog, Amsterdam; B. Hooyen, Dok- kum; P. C. Lans, 's-Gravenhage; Wed. S. Heemskerk van Schaik, Hilversum; A. Van Niouwenhuizen, Ryswyk; W. C. Royaards, Rotterdam; Yan Waas, Ter-Neuzen; Anna van don Berg, Voorhout. Briefkaarten: M. Feddema, Alkmaar; Dobbe, F. Shon. Am sterdam; P. Van Leest, Dordrecht P. Ver- beok, Kooreman, .'s-Gravenhage; Mej M. Zim merman, Rotterdam; C. J. Visser, Utrecht; Z. Stopman, Zandvoort. Brieven, verzonden geweest naar Amerika: J. R. Van Wagenen, SchenectadyDuitsch- landMej. E. Bollinger-Romer, Wiesbaden Zuid-Amerika: C. J. C. Juta, Demerara; (2 stuks). Heden (Zaterdag) middag geeft de baron Van Brienen van de Groote Lindt ten zynen Huize Clingendaal eene luisterryke matinée musicale, waarop de élite dor residentie, als mede het corps diplomatique genoodigd zyn. De gevierde zangeres van de Haagsche opera, Amelie Mariolini, alsmede hare zuster Valen tino, de jeugdige violiste, zullen deze matinée opluisteren. By koninklijk besluit van 5 dezer (Stsbl. No. 189) is het volgeado bepaald lo. de maten en gewichten zijn in het jaar 1892 onderworpen aan den heryk, bedoeld in art. 15, la. a, der wet van 7 April 1869 2o. de heryk heeft plaats binnen het tydvak, dat aanvangt op 1 Januari en eindigt op 1 October van dat jaar; 3o. aan God. Staten der provinciën wordt opgedragen het tijdstip te bepalen, waarop de heryk voor elke ge meente binnen het onder 2o. genoemde tyd vak zal plaats hebben. Aan 't. leren weergegeven. DOOR HUGH CONWAY. 24.) Er stond eenvoudig in, dat de briefschrijver dien dag de eer zou hebben tegen den mid dag by my aan te komen. Aangaande het doel van het bezoek werd niets gozegd, maar ik twijfelde niet of het zou in verband staan met de wenschen van myn hart. Teresa had my dus niet bedrogen. Pauline zou de myne worden. Ik wachtte met koortsachtig ongeduld, dat die onbekende Manuel Ceneri zou komen opdagen. Een paar minuten over twaalven werd hy aangediend en binnengelaten. Ik herkende hem terstond. Het was die hoer, die bij de kerk van San Giovani te Turijn met Teresa had staan praten. Zonder twijfel was hy „il dottore", van wien de oude gesproken had als van den beschikker over het lot van Pauline. Hy maakte eene beleefde buiging toen hy binnentrad, nam my met een oogopslag op en ging zitten op een stoel, welken ik hem aanbood. „Ik maak geene verontschuldigingen, dat ik by u kom", zeide hy; „gy begrypt zeker, waarover ik u kom spreken." Hy sprak goed Engelsch, maar met een sterk uitkomend vreemd accent. „Ik hoop dat ik het begryp", antwoordde ik. „Ik ben Manuel Ceneri. Ik ben dokter van beroep. Myne zuster was do moeder van juffrouw March. Ik ben om uwentwil uit Genève hier gekomen." „Gy weet dus wat de wensch, de grootste wensch van myn leven is „Ja, dat weetik; gy wilt mijne nicht trou wen. Nu, mynheer Vaughan, ik heb redenen om te wenschen dat myn nichtje ongetrouwd blijve, maar uw aanzoek heeft my de zaak in overweging doen nemen." Al ware Pauline eene baal katoen geweest, dan had haar oom niet koeler over hare toe komst behoeven te spreken. „In de eerste plaats", ging hy voort, „ik hoor dat gy yan goede geboorte en ryk zyt. Is dat zoo?" „Ik ben van fatsoenlyke familie; ik ben in goede relaties en kan ryk genoemd worden!" „Wat dit laatste betreft, wensch ik wat meer zekerheid." Ik maakte eeno styve buiging, en een vel papier nemende, schreef ik een paar regels aan myne zaakwaarnemers, hun verzoekende aan houder do meest mogelyke informaties te geven aangaande mijne inkomsten. Ceneri vouwde het briefje op en stak het by zich. Misschien had hy wel bemerkt, dat zyn koop- mansachtig informatie-nemen my hinderde. „Ik moet daaromtrent wat nauwgezet te werk gaan", zeide hy, „aangezien myne nicht niets bezit." „Dat verlang ik ook niet." „Zy is ryk geweest, zeer ryk, maar haar fortuin is verloren gegaan. Gy moet my niet vragen hoe en waardoor!" „Ik neem daarom rnyn woord niet terug." „Zeer goed; ik begryp, dat ik geen recht heb uw aanzoek af te slaan. Hoewel zy eene half-Italiaansche is, zfin hare manieren en gewoonten Engelsch. Een Engelschman zou dus een goed echtgenoot voor haar zyin. Gy hebt haar, geloof ik, nog niet van liefde gesproken?" „Ik heb er geene gelegenheid toe gehad. Ik zou het gedaan hebben, maar zoodra onze kennismaking begon, heeft men haar doen verhuizen." „Ja, myne instructies aan Teresa waren zooen alleen op voorwaarde, dat zy Teresa gehoorzamen zou, heb ik aan Pauline toegestaan om in Engeland te wonen." Hoewel die man sprak als iemand, die eene absolute autoriteit had over zyne nicht, had hy nog geen enkel woord van genegen heid doen hooren. Wat dat betrof, kon hy haar evengoed vreemd geweest zyn. „Ik zal haar nu toch wel vry kunnen spreken?" zeide ik. „Ja, op voorwaarde! Do man, die Pau line March trouwt, moet haar nemen, zooals zy is. Hy moet geene vragen doen naar hare familie, hare geboorte en hare vroegste jeugd. Het moet hem genoeg zyn, dat zy eene zeer fatsoenlyke dame is, dat zy zeer schoon is en dat hy haar bemint. Is u dat voldoende?" De vraag was zóó vreemd, dat ik met al myne hartstochtelyke liefde, niet terstond antwoorden kon. „Ik zal er byvoegen", ging Ceneri voort, „zy is goedhartig en onbedorven en zy is van even goeden huize als gyzelf. Zy is eene wees en ik ben haar eenige naastbestaande." „Ik ben tevreden", zeide ik, hem myne hand toestekende, om de zaak te bekrach tigen. „Geefmy Pauline; meer verlang ik niet." Waarom zou ik niet tevreden geweest z(jn? Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1